ATEŞ SAVAŞÇILARI İŞ BAŞINDA

Türkiye’deki yangınlarla mücadelede bütün büyükşehir, il ve ilçe belediyeler birlik oldu. Belediyeler elindeki tüm imkanlarla yangınlara müdahale etmek için ekiplerini seferber etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi: İBB Acil Durum ve Afet Müdahale Ekipleri, ülke genelinde peş peşe çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmalarını 5 gündür aralıksız sürdürüyor. Manavgat, Marmaris ve Bodrum’da 273 personel, 44 araç ve ekipmanla donanmış personeliyle kurtarma, söndürme ve soğutma çalışmalarına kesintisiz katkı veriyor. Ayrıca 6’sı veteriner hekim, 8 kişilik personel, 2 araçtan oluşan 2 ekip yangın bölgelerindeki can dostlarımıza gönderdi.

ATEŞ SAVAŞÇILARI İŞ BAŞINDA

Ankara Büyükşehir Belediyesi: ABB, yangın bölgesi olan Antalya, Muğla ve Mersin’e 14 bin 400 temel gıda paketi gönderirken, 20 araç 45 personel de Antalya, Mersin, Isparta ve Marmaris’teki yangınlara karşı mücadele ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi: İtfaiye Dairesi Başkanlığı; ikisi 5’er biri de 15 tonluk iki arazöz ve bir lojistik destek aracı ile iki adet 16’şar ton su kapasiteli tankeri yangınlara müdahale için Antalya’daki gönderdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi: Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa hayırsever bir şehir. Bursa zor ve sıkıntılı zamanlarda müdahale etmesini, yardımcı olmasını bilen bir şehir. Şu an zaten 7 aracımız, 21 tane personelimiz Marmaris ve civarında çalışıyor” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi: Manavgat yangını sürerken Antalya Büyükşehir Belediyesi tüm imkanlarını seferber ederek hem yangın söndürme çalışmalarına destek oluyor hem de yangından etkilenen Manavgatlıların her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Bölgedeki personel ve ekip sayısını her geçen gün artıran Büyükşehir Belediyesi 646 araç, bin 767 personel ile yangın bölgesinde görev yapıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi: Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “34 personel, 61 araç ile sahada yangınla mücadele ediyoruz, bir yandan da mağdur vatandaşa yardım ulaştırılıyoruz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi: Antalya Manavgat’ta ilk etapta itfaiye araçları ve yaralı hayvanlara müdahale ve koordinasyon için tam teşekküllü hayvan ambulansı Canbulan’ı gönderdikten sonra şimdi de yardım TIR’ını bölgeye gönderdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi: Osmaniye’deki orman yangınına müdahale etmek üzere yola çıkan 1 itfaiye aracı ve 3 personel, bölgedeki yangın söndürme faaliyetlerini tamamlamalarının ardından Şanlıurfa’ya döndü. Bir diğer afet bölgesi olan Manavgat için de 2 itfaiye aracı 6 personel bölgeye giderek yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına katıldı. Ekipler bölgedeki çalışmalarını canla başla sürdürüyor.

ATEŞ SAVAŞÇILARI İŞ BAŞINDA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi: Kilis, Osmaniye, Manavgat, Marmaris, Muğla ve Bodrum’a itfaiye ekipleri gönderdi. Yangınlar söndürülene kadar ekipler çalışmalara destek verecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi: Antalya Manavgat’ta yangının başladığı gün itfaiye ekiplerini yangın bölgesine sevk etti. İtfaiye ekibine, hem destek hem de çalışmaları rahatlatmak için 8 kişilik ikinci bir ekip de bölgeye gönderildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi: Aydıncık, Bozyazı ve Silifke’de geniş bir alanı etkileyen yangınlarda tüm ekipleri ile seferber oldu. Yangına 13 itfaiye aracı ve 17 tankerle müdahale etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi: Osmaniye’de yangın söndürme çalışmalarına destek için araç ve personel gönderdi. 9 personel, 1 arazöz, 2 su tankeriyle yangınlara müdahale etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi: AFAD talebiyle, İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından Muğla’daki yangınlara; 5 itfaiye arazözü, 2 öncü pick-up ve 19 personel intikal etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi: İtfaiye ekipleri, dozer ve ekskavatör gibi ağır iş makineleri ile Milas, Marmaris, Denizli ve Manavgat’taki yangınlara müdahale etti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi: Kayseri Yahyalı’daki yangını söndüren kahramanlar, terleri soğumadan Antalya’ya gitti. 2 yangın söndürme ve kurtarma aracı ile 8 personel, mesai arkadaşları tarafından Manavgat’a uğurlandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi: Antalya’daki yangınlara 2 itfaiye aracı, 3 arazöz ve 1 pikap ile müdahale etti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi: 31 Temmuz’da yola çıkan ilk ekip Milas’taki yangın söndürme çalışmalarına katılırken, ikinci ekip ise 2 Ağustos’ta Marmaris’te görevlendirildi. İki ilçedeki yangınlara 10 araç ve 28 personel ile müdahale edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi: Başkan Hayrettin Güngör, “Ekiplerimiz 6 araç ve 13 personelle Manavgat’ta yangın söndürme çalışmalarına destek veriyor” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi: 3 itfaiye aracı, 30 personel ve 1 su tankeri ile Antalya’daki yangınlara müdahale etti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi: Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioglu, “10 araç ve 25 kişilik itfaiye ekibimizle yangınla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bize ihtiyaç duyulan her alanda yardıma hazırız” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi: 2 arazöz, 3 tanker ve 12 personel ile Antalya ve Muğla’daki afetlere müdahale etti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi: 2 arazöz, 1 ilk müdahale arama-kurtarma aracı ile 1 su tankeri ve 10 personel Manavgat yangın bölgesinde mücadele ederken Marmaris yangın bölgesinde ise 1 ilk müdahale aracı, 1 arazöz, 1 su ikmal aracı ve 7 personel bölgeye intikal etti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi: Marmaris İçmeler’e ve Antalya Manavgat’a araç ve ekipman ile destek verdi. 7 personel, 3 su tankeri ile afet bölgesinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi: 6 arazöz, 20 personel, 40 bin adet içme suyu, 1 TIR yatak ile Antalya Manavgat ve Muğla Marmaris’te çıkan yangınların söndürülme çalışmalarına destek için yangın bölgesine gönderdi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi: 5 araç, 10 personel Antalya bölgesinde devam eden yangınlara müdahale etmek için gönderildi.

Trabzon Büyükşehir belediyesi: 4 itfaiye personeli ve 8 tonluk 2 yangın arazözü, Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek vermek amacıyla bölgeye sevk edildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi: Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangın için 3 personel 35 tonluk su takviye tankeri gönderdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi: Yangın felaketiyle sarsılan Manavgat’a 1 itfaiye aracı, 1 su tankeri ile 8 personel gönderildi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi: 7 araç 20 personel ile Antalya bölgesinde yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

‘Bu dayanışma geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor’

ATEŞ SAVAŞÇILARI İŞ BAŞINDA

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, diğer belediyelerden birçok destek sağlandığını ve bu desteklerin kendilerini yalnız hissettirmediğini söyledi. Gürün, “İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın gibi tam 28 belediye bize yangınla ilgili katkı yapıyor. Bu büyük bir dayanışma örneği. Uzak yakın demeden buraya araç gereç ve personel takviyesinde bulunuyorlar. Onlara huaderim. Vatandaşlarımız da çok büyük bir özveri gösteriyorlar. Onlara çok teşekkür ederim. Bu dayanışma geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor” dedi.

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya  eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir