Bağcılar’daki herkes mesai arkadaşım

“Ustalık dönemim olacak” dediği 31 Mart seçimleri sonrasında gönül belediyeciliğini büyük bir hizmet aşkıyla sürdüreceklerini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Projelerin yüzde 70’i gençlere yönelik. Onlar hayal edecek, biz de hayata geçireceğiz” dedi

Bağcılar’daki herkes mesai arkadaşım

Çocukluğu ve gençliğini yaşadığı Bağcılar’a 1999’dan itibaren başkan yardımcısı ve 2007’den bu yana da belediye başkanı olarak hizmet veren Lokman Çağırıcı, yeniden AK Parti Bağcılar Belediye başkanlığına aday oldu. 12 yıldır ‘tevazu, samimiyet ve gayret’ ile hareket ederek, gönül belediyeciliğinin örneklerini sergilediklerinin altını çizen Çağırıcı, “Bizim hizmet yolculuğumuz çamurlu yollardan metroya, kentsel dönüşümden marka değeri yüksek tesislere ev sahipliği yapan ve eğitim yuvaları ile dolu modern bir kente uzanan gurur verici bir yolculuktur” dedi. “Ustalık dönemim olacak” dediği 31 Mart seçimleri sonrasında hizmetlerini gençlik odaklı projelerle taçlandıracağını belirten Çağırıcı, yeni projelerini Milliyet’e değerlendirdi.

– Bağcılar’da ikinci döneminizi bitiriyorsunuz. Başarınızın sırrı nedir?

Belediyecilikte 20’nci yılım, 32 yıldır da siyasetyapıyorum. 8 yıl başkan yardımcılığı ve başkan vekilliği yaptım. 12 yıl önce de belediye başkanı seçildim. Bağcılar’da siyasetin de, halkın da, belediyeciliğin de tabanından geliyorum. Bu benim için çok büyük avantajdı. Belediye başkanlığı yaptığım 12 yılda bir kere bile 24 saat koltuğumda oturmadım. Zaman zaman minibüse de biner yolculuk yaparım. Telefon numaram da herkesde var. Bağcılar’daki her insanı birebir tanırım. Halkın sevgisi benim yorgunluğumu alıyor.

63 vilayette imzamız var

Yatırım sadece binayla, asfalta olmuyor. Çok güzel bir çevre inşa edebilirsiniz ama bu eserleri dolduracak sosyal belediyeciliği oluşturmazsanız hiçbir anlam ifade etmez. Gönül belediyeciliği işte bu. Eğer gönül köprüleri kurabiliyorsanız baki kalırsınız. Beni insanların kültürü, inancı hizmette ilgilendirmez. Her kesime hizmet ediyorum. Bağcılar’da camilere ne yaptıysam, Cem Evleri’ne de onu yaptım. Hatta Bağcılar’da yaşayan hemşerilerimizin memleketlerine kadar hizmet götürdük. Bugün 63 vilayette, 130 belediyede Bağcılar Belediyesi’nin imzası var. Kimisine park, bahçe götürmüşüz. Kimisine araç, gereç vermişiz. Biz gönül köprüleri inşa etmişiz. 

– Seçim öncesi sahada gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan biraz bahseder misiniz?

Bağcılar’da 20 bin nüfusun üstünde 12 vilayet var. Yani bir kümeleşme var. Biz sosyal yardımlarımızda yöre ayrımı yapmayız. 42 yıldır onlarla aynı mahallede yaşıyorum. Anadolu’dan hızlı bir göç alımıyla beraber çok farklı bir mozaik oluşmasına rağmen biz hep ortak paydada buluşacak programlar inşa ettik. Mesela 27 yıl önce belediye olduğumuzda işe halk meclisleriyle başladık. Her şey şeffaftı. Eğer siz yaptığınız hizmetlere güvenmezseniz, mikrofonu halka çeviremezsiniz. Biz hiçbir zaman dönemsel olarak sahada olmadık. 

– Kalbinizden geçen anketler ne diyor?

Bağcılar’daki tüm dostlarla mesailerimiz oldu. Biz bu dostlukları sandığa yansıtabilirsek, bu oran benim için çok. Oylarımı artıracağımdan hiç şüphem yok. Yüzde 43’le belediyeyi devraldım. İlk seçimde yüzde 49, ikinci seçimde yüzde 58 aldım. İnşallah bu seçimde yüzde 71 destekle Bağcılar halkı bizi seçtiğinde, ben ancak uykudan kısarım hizmet etmek için.

Anında hizmet veriyoruz

– Bağcılar nüfus oranı çok yoğun bir ilçe. Taleplere yetişmek zor olmuyor mu?

İstanbul’da trafik problemi neyse, Bağcılar’da da o. Ama Bağcılar’ın bir şansı var. Dokuz farklı metro hattı var. Her mahallede metro olan bir Bağcılar var bugün. İlçede yaşayan herkes benim mesai arkadaşımdır. Müdürler, muhtarlar, mahalle teşkilatları da belediyede başkan yardımcısı gibi çalışır. Vatandaşlar ilçede gördükleri eksiklikleri kurduğumuz WhatsApphattından bizlere ulaştırıyorlar. Sosyal medya hesaplarıma, maillerime bizzat kendim bakıyorum. Ben Bağcılar’da asfalt problemini bile 1 saatte çözüyorum.

Gençlik şehri olacağız

Projelerinin yüzde 70’ine yakınının gençlere yönelik olduğunu belirten Lokman Çağırıcı, “Plan ve projelerimizi hazırlarken de genç dinamik kuşağın istek, ihtiyaç ve ilgi alanlarını dikkate aldık. Çünkü çağı yakalamak için hızlı değişime ayak uydurmak zorundayız. Onlar hayal edecek, düşlerini tasarlayacak biz de hayata geçireceğiz. Bağcılar’ın geleceğine gençlerin heyecanı ve kararlılığı yön verecek. İnanıyorum ki bizim projelerimizle gençlerin de çabasıyla Bağcılar’ımızı, sanattan spora kadar bütün dallarda bir ‘gençlik şehri’ haline getireceğiz. Gelecekte festivallere, uluslararası bilim turnuvalarına ev sahipliği yapacağız” diye konuştu.

24 saat açık olacak

Bağcılar meydana inşa edilecek Şehir Kütüphanesi, 24 saat hizmet verecek. Kütüphanede masal odası, multimedya bölümü, interaktif kütüphane, bireysel çalışma odası, cep sineması, konferans odası ve tiyatro salonu bulunacak.

Kelebekler izlenecek

Mahmutbey’de yapılacak Tema (Bilim) Parkı’nda her yaş grubuna hitap eden çocuk oyun alanı, bisiklet ve kaykay parkuru haricinde çayır alanı, uçurtma alanı, mini koru, yeşil amfi ve doğa-matematik alanı bulunuyor. Yeni yapılacak Kelebek Evi ise yılın belirli dönemlerinde halka açık kelebek gözlem alanı olarak kullanılacak.

Sıfır atık

Sıfır Atık Parkı’yla özellikle çocuklar geri dönüşüm bilinci kazanacak. Bu parkta atık kağıt, atık pil, atık cam, yeşil atık, plastik atık ve rüzgar enerjisi türbünleri alanı yer alacak.

İstanbul’un en büyük meydanı

İnşaatında sona gelinen Bağcılar meydanı, tamamlandığında  55 bin metrekarelik alan ile İstanbul’un en büyük meydanı olacak. Meydanda seyir oturma basamakları, oturma cebi, yeşil bant, kaykay pisti, çocuk oyun alanı ve miting sahne kurulum alanı bulunuyor. Üzerinde geniş yeşil alanın bulunduğu meydanın altına 1162 araçlık devasa bir otopark inşa edildi.

Kültür-sanat dolu günler

Bağcılar’ı kültür sanat alanında zirveye taşıyacak yatırım hamlelerinden birisi de amfi tiyatro olacak. Yakın zamanda hayata geçecek olan amfi tiyatroda 147 kişilik sinema salonu, 216 kişilik konferans salonu, 1500 kişilik amfi tiyatro salonu, 200 kişilik restoran, sergi, sahne ve fuaye alanı bulunuyor.

Torunlarıyla aktivite yapacaklar

Yaşlı, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlar için yapılacak Yaşlı Bakım Merkezi’nde kuaförden temizliğe kadar kişisel bakımlar yapılacak. Yaşlılar torunlarıyla birlikte el işi, müzik ve hobi gibi ortak aktiviteler yaparak hem keyifli hem de faydalı paylaşımlar da bulunacak. Binada dinlenme, fizik tedavi, egzersiz, kitap okuma ve diyet odaları yer alacak.

Araç kapasitesi 10 bine çıkacak

Bağcılar’da 1874 araçlık 11 otopark bulunuyor. 
Yapımı devam eden 7 otoparkla beraber bu sayı 5 bin 427’ye ulaşacak. Yapılması planlanan 16 otopark ve otopark alanına sahip projeyle araç kapasitesi 10 bine çıkacak. 

Millet Bahçesi’yle yeni yaşam alanı

Nostalji bahçeleriyle birlikte ilçe sakinlerine nefes aldıran ve hayat kalitesini artıran yeşil yaşam alanlarına bir yenisi daha ekleniyor. Mahmutbey’de 150 bin metrekare alana yapılacak Millet Bahçesi’nde; bisiklet yolu, tırmanma duvarı, ekolojik etkinlik alanları, su-doğal yaşam alanları, sosyal tesisler, millet kıraathanesi, spor alanları ve yürüyüş parkurları bulunuyor.

Sporseverlerin ikinci adresi 

Sporun yeni adresi olan Bağcılar’ımızda Gençlik ve Spor Parkı’nı sporseverlerimizin hizmetine sunacağız. 100 bin metrekare üzerine kurulacak spor kompleksinde tenis kortu, 2 futbol sahası, voleybol ve basketbol sahası yer alacak. 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir