Çevre işi gönül işi

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması hedefiyle çevre yatırımlarına ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi diğer taraftan da çevre konusunda farkındalık oluşturacak sosyal etkinliklere devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Mudanya ve Gemlik sahilleri ile kentin farklı noktalarında yapılan çevre temizliği çalışmalarına kent merkezinden geçen Gökdere’nin yatağında devam etti. Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmasına Bursa Mahalle Gönüllüsü olan çevreci vatandaşlar da büyük destek verdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da farkındalık oluşturulması amacıyla gönüllü vatandaşlarla birlikte dere kenarında çöp topladı.

Çevre işi gönül işi

‘HERKESİN SORUMLULUĞU VAR’

Bursa’nın 3 milyon 100 bin nüfusuyla hızla büyüyen bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, özellikle çevre konusunda herkesin üzerine düşen sorumluluklarının olduğunu vurguladı. Atıklar ve geri dönüşüm konusunda özel hassasiyet gerektiğini dile getiren Başkan Aktaş, “5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında farklı etkinliklere imza atıyoruz. Bu kapsamda Irgandı Köprüsü altında gönüllü arkadaşlarımızla birlikte dere boyunca temizlik yaptık. Açıkçası gördüğümüz manzara çok hoş değil. Şikâyet hakkımız yok. Bu şehri daha iyi kılabilmek adına hepimizin sorumlulukları var. Biraz da biz bunun için farkındalık oluşturmak adına bunu yaptık. Şehirlerimizin büyüdüğünü, sanayileştiğini ve sıkıntıların giderek arttığını unutmayalım. Eğer hep birlikte sahip çıkarsak Bursa’mız çok daha güzel olacak. Ben etkinliğimize destek veren tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bursa Mahalle Gönüllüleri projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin birçok projesinde gönüllü olarak yer alan Seda Pala Duran ve eşi Uğur Duran, “Bu projeye hiç tereddüt etmeden katıldık. Çünkü iyilik yaptıkça daha çok iyilik geleceğine inandık. Bugün de çevre günü münasebetiyle buradayız. Sadece karşılık beklemeden yapılan iyiliğin bir şekilde karşılığı olacaktır” dedi.

Çevre işi gönül işi

NİLÜFER’DE ‘MÜZİK HASADI’

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Nilüfer Caz Tatili bu yıl yine dopdolu programıyla caz tutkunlarını çok değerli sanatçılarla buluşturacak. “Müzik Hasadı” temasıyla açık alanlarda düzenlenecek Nilüfer Caz Tatili’nde, aralarında Ceylan Ertem, Aydın Esen ile Okay Temiz gibi isimlerin de bulunduğu sanatçı ve gruplar 21 konser verecek. 6. Nilüfer Caz Tatili bu yıl 17 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Konserlere hasret kalan sanatseverler, pandemi önlemleri çerçevesinde açık havada cazın değerli isimleriyle buluşacak. Caz Tatili kapsamında, bir fusion trio grubu olan Cazzip Project, caz dünyasının dünyaca ünlü isimleriyle sahne alan, ünlü orkestra şefleriyle çalışan Halil İbrahim Işık Band, Nilüfer Sebze Orkestrası, müzikseverlerin yakından tanıdığı Elif Çağlar, Çağrı Sertel, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’in bir araya gelmesiyle oluşan Sonic Boom, kendi yazdığı ve seslendirdiği şarkılarla olduğu kadar yeniden yorumladığı şarkılarla da gönüllerde taht kuran Ceylan Ertem Balat Atatürk Ormanı’nda sevenleriyle buluşacak sanatçılar arasında.

ÖNCE ÇİLEK HASADI, SONRA KONSER

19 Haziran’da Cenk Erdoğan Trio çok farklı bir alanda, Nilüfer’in çileğiyle ünlü kırsal mahallesi Atlas’ta sahne alacak. Konser öncesi sanatseverler çilek hasadına katılacak. Hasadın ardından da Cenk Erdoğan Trio Uludağ manzaralı Atlas Mahallesi’nde izleyicilere farklı bir deneyim yaşatacak.

Caz Tatili’nde sahne alacak isimler arasında yer alan Genedos ve Can Kazaz da konserlerini 26 Haziran günü eşsiz güzelliği sahip Akçalar Mahallesi’nde göl kıyısında verecekler. Nilüfer Caz Tatili 3 Temmuz’da, kendine özgün tarzıyla belli bir hayran kitlesine sahip olan Barabar grubunun Balat Atatürk Ormanı’nda vereceği konserle sona erecek.  Ayrıca Nilüfer Roman Orkestrası’nın yanı sıra Bursalı müzisyenler Saynur Eren, Midas Quartet, Gökhan & Enis ve Smooth Hertz Nilüfer Caz Tatili süresince kentin sokaklarında parklarında mini konserler düzenleyecek.

Çevre işi gönül işi

SÖYLEŞİLER, ATÖLYELER, ETKİNLİKLER

Nilüfer Caz Tatili’nde ayrıca “Müzik ve Hasat”, “Bursa Müzik Piyasası” konulu söyleşiler  “Bahçede Diyalog” isimli  interaktif sergi, katılımcıları şehir seslerine yoğunlaştıracak “Ses Yürüyüşü”, “Gelecek Neslin Müzik Akademisi: MANG” ve “Sebzelerle Enstrüman Yapıyoruz”, “Gençlerle Ritim Atölyesi” başlıklı atölyeler ve “Suzin ile Şifalı Sesler” etkinliği düzenlenecek.

VATANDAŞLAR KALDIRIMDA YÜRÜMEKTE ZORLANIYOR

Kocaeli’nde yaşamakta olan okurlarımızdan Cem Sağlık, “Körfez Mahallesi, D-100 Ankara Yolu Caddesi, Özüer AVM önünden Toyota Kaya Plaza’ya kadar olan 100-200 metrelik yol üzerinde her yağmurda su birikiyor. Giderler biriken yağmur suyunun üzerinde kalıyor ve geçen araçlar kaldırıma su sıçratıyor. Vatandaşlar kaldırımda yürümekte zorlanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne, Başiskele Belediyesi’ne, İSU Kocaeli’ye ve Karayolları’na durumu ilettim. Herhangi bir dönüş olmadı ve çözüm sunulmadı. Sizden ricam, yol, kaldırım çalışmasının yapılması ve bu mağduriyetin giderilmesidir. Başkanlara durumu iletirseniz sevinirim” dedi.  Kocaeli’nde yaşamakta olan okurlarımızın şikâyetini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve ekibine iletmiş olalım. Bakalım ne cevap alacağız…

Çevre işi gönül işi

TUZLA’DA TUVALET KUYRUĞU!

İstanbul’un Tuzla ilçesinde yaşamakta olan okurlarımızdan Oktay Oğuz, “Tuzla’da sahilde Gidbir Camii yanındaki belediye tuvaletlerinde hafta sonları bayan tuvaletleri yetersiz kalıyor, maç kuyruğu gibi kuyruklar oluşuyor, çirkin bir görüntü meydana geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu alana güzel bir tuvalet yapmasını istiyoruz” dedi. Okurumuzun bu isteğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmuş olalım.

Çevre işi gönül işi

MAHALLELİ ÇÖP KONTEYNERİ İSTİYOR!

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesi Yenidoğan Mahallesi, Özkan Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımızdan Nurbey Kartal, “Gaziosmanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne müracaat etmemize rağmen sokağımıza bir senedir bir tane çöp konteyneri koydurtamadık. Mahalleli olarak çok mağduruz. Size gönderdiğim fotoğrafta göreceğiniz gibi, yol üzerindeki bu alana tüm mahalleli çöp atıyor. Bize bu konuda yardımcı olursanız minnettar kalırız” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve ekiplerine iletmiş olalım.

Çevre işi gönül işi

BAŞKAN YILMAZ, 640 GENCİN KAMP HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ilçenin  dört bir yanında ve özellikle yüksek kesimli mahallelerde yaşayan 640 gencin kamp hayalini gerçeğe dönüştürdü. Silifke Kapızlı Maliye Gençlik Kampı’nda buluşturduğu gençleri ilk kamp gününde ziyaret eden Başkan Yılmaz, “Kendisini her anlamda yetiştiren bir gençlik için gayret ediyoruz” dedi. Toroslar Belediyesi’nin, “Toroslar İlerle Gençlik Seninle” Projesi kapsamında 07-18 Haziran tarihleri arasında 12-16 yaş grubuna yönelik dört dönem düzenleyeceği Gençlik Kampı’nın ilk dönemi başladı. Gençlerin eğitim, sosyal, kültürel ve sportif anlamda kendilerini geliştirmeleri, kendilerini ifade edebilmeleri amacıyla hazırlanan proje kapsamında 320 erkek ve 320 kız olmak üzere toplam 640 genç, denizle, sosyal ve sportif etkinliklerle buluşturulacak. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ile birlikte kamp alanını ziyaret ederek, gençleri ilk kamp gününde yalnız bırakmadı ve heyecanlarına ortak oldu.

Çevre işi gönül işi

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir