Çocuk şehri ‘Kağıthane’

Çocukların kendilerini geliştirerek yeteneklerini ortaya çıkarabi-lecekleri güvenli birçok alana sahip olan Kağıthane, geçirdiği değişimle adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Başkan Fazlı Kılıç, “Çocuklarımızın hayata hazırlanmaları için her imkanı seferber ediyoruz” dedi

Çocuk şehri ‘Kağıthane’

İstanbul’un Kağıthane ilçesi, son yıllarda gerçekleştirdiği değişim ve dönüşümle bir cazibe merkezi halini alırken, özellikle çocukların gönüllerince eğlenebileceği, kendini geliştirebileceği son derece güvenli birçok alana sahip oldu. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın ‘3. Güvenli Alanlar’ olarak nitelendirdiği bu yerlerde çocuklar hem sosyalleşiyor, hem de becerilerini geliştiriyor. Başkan Kılıç, “Çocuklarımız güven içinde oynasın, çocukluklarını yaşasın istiyoruz. 14 yılda ‘Çocuk Şehri’ bir Kağıthane inşa ettik. Çocukların evleri ve okullarından sonra ‘3. Güvenli Alanlar’ olarak adlandırdığımız bu yerlerde onların eğlenmeleri ve hayata hazırlanmaları için her imkanı seferber ediyoruz” diye konuştu.

Parklar gözetim altında

Kağıthane’de 2004’te 49 olan park sayısı son 14 yılda 6 kat arttırılarak şuan 300’ün üzerine çıkmış durumda. Parklarda ayrıca 7/24 güvenlik kameraları ve ücretsiz internet hizmeti mevcut. Bu sayede aileler güvenle çocuklarını parka götürebiliyor.

Ücretsiz eğlence

Sayısını 8’e çıkardığı Kültür Merkezleri’ndeki tüm etkinlikleri vatandaşlara ücretsiz olarak sunan Kağıthane Belediyesi’nin en fazla önem verdiği etkinliklerin başında çocuk tiyatroları ve çocuk sinemaları geliyor. Her ay kültür merkezlerinde bir çok etkinliği çocuklar ile buluşturan Kağıthane Belediyesi, böylece çocukların sosyo-kültürel gelişimlerine de katkı sağlıyor. Tiyatro ve sinemaların yanı sıra kültür merkezlerinde gün boyu bir çok aktiviteyi de çocuklarla buluşturan Kağıthane Belediyesi, 6D Sinema Salonları ile Kültür Merkezleri’ni, çocukların gün boyu vakit geçirerek eğlenebileceği güvenli alanlar haline getiriyor.

20 bin çocuk sporla buluşuyor

Yüzme, jimnastik, boks, futbol, okçuluk, golf, güreş gibi 25 farklı spor dalında ücretsiz hizmet veren Kağıthane Belediyesi Spor Okulları, geleceğin sporcularını yetiştirerek sağlıklı ve başarılı nesilleri Türk sporuna kazandırmayı hedefliyor. Spor okullarında eğitimler branşlara göre; Yahya Kemal ve Hamidiye Spor Kompleksleri, Hasbahçe Futbol Sahası, Nurtepe TenisKortu ve Buz Pisti’nde uzman hocalar eşliğinde gerçekleştiriliyor. Spor Okulları’nda ayrıca engellilere de alanında uzman eğitmenler tarafından eğitimler veriliyor. Sportif eğitim alan öğrencilerin forma ve diğer spor malzemeleri de ücretsiz dağıtılıyor. Belediye Başkanı Fazlı Kılıç spor okullarında her yıl 20 binin üzerinde çocuğun eğitim aldığını belirtti.

Yeteneklerini keşfediyorlar

Robot Tasarımı ve Programlama, Akıl Oyunları ve Düşünme Stratejileri, Görsel Sanatlar, Müzik, Eğitici Drama, Mutfak, Ahşap Maket Yapımı, Masal Diyarı, Kuran-ı Kerim, Müzik Sınıfı adı altında oluşturulan birçok dersliği bünyesinde barındıran Yaşam Beceri Atölyeleri eğitimde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Kağıthane Belediyesi’nin tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma sunduğu atölyelerde çocukların, problem çözme ve üretken düşünme yönleri gelişmiş, zamanı etkin ve verimli kullanabilen bireyler olarak yetiştirilmesi, bilgi potansiyellerini yaşama en yararlı ve pratik şekilde aktarabilme becerisini kazanabilmeleri amaçlanıyor.

İlçede oluşturulan 7 farklı atölyede her yıl 5 binden fazla çocuk yararlanıyor.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.