ENGEL YOK SEVGİ VAR

Engelli bireylere yönelik yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Kahramankazan Belediyesi örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Tüm işlerin engelli bireyler tarafından yapıldığı ve buradan elde edilecek gelirin kendilerine bırakıldığı Engelsiz Kafe hizmete girdi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde hizmete giren Engelsiz Kafe’nin ilk menüsü üzüm hoşafı ve ekmek oldu.   

Kahramankazan Belediyesi tarafından açılan Engelsiz Kafe düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kaymakam Engin Aksakal ve ilçe protokolü ile siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, engelli bireylerin aileleri ve vatandaşlar katıldı. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde hizmete giren Engelsiz Kafe’nin açılış kurdelesi katılımcılar tarafından hep birlikte kesildi. Kafenin ilk mönüsü ise günün anlamı dolayısıyla Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiklerin sıklıkla tükettiği ekmek ve üzüm hoşafı oldu. Engelli bireyler misafirlerine açılışa özel bu menüyü ikram etti.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

Sevgilerini katarak hazırlıyorlar

Engelsiz Kafe’de farklı engellere sahip 11 engelli birey çalışıyor. Kafede, işletmesinden hazırlanan yemek ve içeceklere, bunların müşterilere ikram edilmesine kadar tüm işler engelli bireyler tarafından yapılıyor. Müşterilerini güler yüzle karşılayan kafe çalışanları, misafirlerinin işletmelerinden mutlu ve memnun ayrılmaları için büyük çaba harcıyor. Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz da, ilk iş gününde kafe çalışanlarını yalnız bırakmayarak, onlarla birlikte mutfağa girdi. Oğuz ve kafe çalışanları müşterilere birlikte hizmet etti. Oğuz ayrıca işletmenin ilk “siftahını” da kasaya bıraktı.

Başkan Oğuz’dan davet var

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, belediye olarak ürettikleri tüm hizmet ve projeleri engelli bireyleri göz önünde bulundurarak hayata geçirdiklerini belirterek, “Tüm hizmetlerimizi engelli vatandaşlarımızın da yararlanabileceği şekilde üretiyoruz. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, ilçemizdeki tüm hizmet ve haklardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Unutmayalım ki, yeter ki gönüller, yürekler engelli olmasın. En büyük engel sevgisizlik. Engelleri hep birlikte aşabiliriz” dedi. Engelsiz Kafe’nin açılışını geçen yıl yapacaklarını, ancak pandemi dolayısıyla bunu ertelemek zorunda kaldıklarını söyleyen Oğuz, “Tüm işletmesi engelli kardeşlerimiz tarafından yapılan ve gelirinin de yine kendilerine bırakıldığı kafemiz, ilçemize ayrı bir renk katacak. Engeli kardeşlerimizin fırsat verildiğinde tüm engelleri nasıl aştığını gösterecek. Kafemizde çalışan kardeşlerimizin sayısını da önümüzdeki günlerde artıracağız. Tüm Ankaralı hemşehrilerimizi kafemizin leziz tatlarını tatmak için davet ediyoruz” diye konuştu.

‘Gururluyuz, mutluyuz’

Kafede çalışan Devrim Arda Bozkurt, kendilerine güvenilerek böyle bir fırsat sunulduğu için çok mutlu olduklarını belirterek, “Kendi işimizin sahibiyiz artık. İşletmemize herkesi davet ediyoruz” dedi. Rıza Metin de, kafelerini en iyi şekilde işleteceklerini ifade ederek, “Engellilerin de şans tanındığında neler yapabileceğini göstermek istiyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. İki çocuğu Engelsiz Kafe’de çalışan Emine Sezer ise “Çocuklarımız burada hayata katılıyor. Hayatın bir parçası oluyorlar. Bunun için çok gururluyuz. Bu imkânı sağlayanlardan Allah razı olsun” dedi.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

KENDİ İŞLERİNİN PATRONU OLDULAR

Engelsiz Kafe’de çalışan tüm engelli bireylerin sosyal güvenceleri Kahramankazan Belediyesi tarafından yapılıyor. Ayrıca, kafeden elde edilen gelir de burada çalışan engelli bireylere bırakılıyor. Engelli bireyler böylece hem sosyal güvenceye sahip olurken, hem de kendi işlerinin patronu olmuş oldu.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR 12 ‘DEN VURDU

Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından Antalya’da 18 Mart Şehitleri Gençler Büyükler Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Antalya 100. Yıl Okçuluk Tesislerinde gerçekleşen şampiyonaya Muğla Büyükşehir Belediyesi okçuluk takımının yanı sıra 42 bölgeden 117 kulüp, 822 sporcu katıldı. Yıldızlar, gençler ve büyükler olmak üzere 3 kategoride gerçekleşen şampiyonada Ejder Söze’nin antrenörlüğünde çalışan okçuluk takımı toplamda 12 madalya kazandı. Aldıkları madalyaların 9’unu kendi klasmanlarının üstünde oluşturulan kategoride alan Muğla Büyükşehir Belediyesi sporcularından Songül Lök, yarıştığı kategorilerde 3 gümüş 2 altın madalya, Hazal Burun 1 gümüş, 1 bronz madalya, Sevda Yaka 1 gümüş madalya, Emircan Haney ise, 2 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalya kazandı.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

Ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi adına yarışan ve çok sayıda başarıya imza atan Emircan Haney, 18 Mart Şehitleri Gençler Büyükler Türkiye Şampiyonasında gösterdiği performansla Muğla’nın gururu oldu. Şampiyonada gösterdiği başarılı atışlarıyla dikkatleri üzerine çeken Haney, 698 olan Milli Takım barajını 704 puanla geçerek Milli Takım’a girmeye hak kazandı.

EKİPLER SİNCAN’IN SAĞLIĞI İÇİN SAHADA

Sincan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, iş yerlerine yönelik son kullanma tarihi geçmiş ürün ve Etiket Yönetmeliği’ne aykırı satışlara engel olmak için kolları sıvadı. Sincan Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, kontrollü normalleşmenin ardından kentteki denetimlerini daha da sıklaştırdı. Yoğun mesaisi devam eden zabıta ekipleri, pandemi sürecinde halkın sağlığını da unutmadı. Ekipler, iş yerlerine yönelik son kullanma tarihi geçmiş ürünler ve Etiket Yönetmeliği’ne aykırı satışlara engel olmak için yaptıkları denetimlere aralıksız bir şekilde devam ediyor. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinde faaliyetlerini sürdüren çeşitli meslek gruplarına yönelik denetimlerine devam edeceklerini belirttiler.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

GENÇLERE BÜYÜK FIRSAT

Haliliye Belediyesi, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için açtığı hazırlık kurslarıyla gençlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki Bahçelievler Gençlik ve Eğitim Merkezi’nde, Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanan gençler için açılan hazırlık kursları, Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri ışığında devam ediyor. Eşit ağırlık, sayısal ve sözel alanında oluşturulan sınıflarda, hazırlık öğrencileri YKS’ya yönelik alanında uzman eğitmenler tarafından derslerini devam ettiriyor. Hafta sonu hazırlık dersleriyle devam eden kurslara katılan öğrenciler için her perşembe günü de seviye tespit sınavları yapılıyor. Kurslara katılım sağlayan öğrenciler, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’a eğitime ve gençliğe verdiği değerden dolayı teşekkür ettiler.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

ÇAMUR DERYASI

Tekirdağ Kapaklı’da yaşamakta olan okurumuz Miraç Özkan,  “Altı ay geçti, yollarımız hâlâ yapılmadı.  Büyükşehir Belediyesi CHP’li, Kapaklı Belediyesi ise AK Partili. Arada biz mağdur olduk.  Belediyelere başvurduk ancak bir çözüm bulunmadı. Bizi bu çamur deryasından kurtarmak için lütfen bu şikâyetimizi dile getirin” dedi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi yetkililerine okurumuzun bu şikâyetini duyurmuş olalım.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

PARK NEDEN KAPALI?

Üsküdar Acıbadem Mahallesi’nde oturmakta olan okurlarımız belediyeye tepkili. Mahalle sakinleri, “Spordan kimseye bir zarar gelmez. Bizim parkımız aylardır kapalı. AVM’ler, kafeler ve her yer açık ancak mahallemizde bulunan park kapalı, bunun bir sebebi var mı, merak ediyoruz. Aynı zamanda bakımsız. Çocuklarımızı parka da çıkaramayacaksak ne yapacağız, anlamış değiliz” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve ekibine duyurmuş olalım.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Cadde yeniden düzenlenecek

Antalya’da yaşamakta olan okurlarımızdan, şehir plancısı Nida Bilal Kurt, tramvayın geçtiği Şarampol Caddesi’nde görüntü kirliğinden şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 22 Mart 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Sürdürülebilirlik önemli!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi: “Habere konu olan Şarampol ve Ali Çetinkaya caddelerinde ANTRAY hattında bulunan, yıpranan yeşil halılar çok kısa zamanda kaldırılarak yeniden bir düzenleme yapılacaktır.” Okurumuzun şikâyetine hızlıca yanıt veren Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

ENGEL YOK SEVGİ VAR

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Türkiye’de Yerel Yönetimler

31 Mart Yerel Yönetimler Eki’nde Eren Aka’nın kaleminden, Türkiye’de belediyelerin çalışmaları, projeleri ve geleceğe yönelik hizmetleri kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir