‘Geleceğin Çukurova’sını inşa ediyoruz’

2019 Yerel Seçimlerinde CHP’den aday olanmevcut Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, dört yılda vaat edilen projelerin çok büyük bir kısmını hayata geçirdiklerini belirtti 

Başkan Çetin: “Önemli olan Çukurova’da bu başarıyı elde etmekti. O nedenle de çok çalıştık. Geldiğimiz noktada da bu hedeflere ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum”P

‘Geleceğin Çukurova’sını inşa ediyoruz’

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 2018 yılında ilçede yapılan yenilikleri Milliyet’e değerlendirdi. Dört yıldır Çukurova halkının mutluluğu için çalıştıklarını belirten Başkan Çetin, “Halkımıza söz vermiştik; bu sözü bu dönem de tutacağız ve Çukurova’nın farkını ortaya koyacağız. Geçmişimizin birikimi ile geleceği kurma irademizle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öncelikle geçen dönemi değerlendirmek istiyoruz. Kendinize nasıl bir not verirdiniz?

Kuşkusuz değerlendirmeyi Çukurovalılar yapacak. Onların kararı, bize dair düşünceleri her şeyden önemli. Bununla birlikte önemli işler başardığımızı da düşünüyorum. 6 kere “Türkiye’nin En Başarılı Belediye Başkanı” seçilmemiz bunun en büyük göstergesi. Göreve gelmeden önce vaat ettiğimiz projelerin çok büyük bir kısmını hayata geçirmiş olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. 2014 Yerel Seçimleri’nde adaylığım seçime kısa bir süre kala kesinleşmişti. Ama biz öncesinden hazırlanmış olduğumuz için hiç zorlanmadık. Mahalle mahalle anket yaptırıp Çukurova’daki tüm sorunları tespit etmiştik. Göreve geldiğimiz günden sonra hiç vakit kaybetmeksizin hemen düğmeye bastık ve ilk günden itibaren çalışmaya başladık. Anketlerde çıkan taleplerle kendi tespitlerimizi harmanlayıp ilk günden kontağı çevirdik.

‘Belediyeye siyaset sokmadık’

– Çukurova eğitim düzeyi yüksek, talepleri farklı vatandaşların yaşadığı bir ilçe. Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Çukurova eğitim seviyesi en yüksek ilçemiz. Yerel yönetimden beklentileri ve talepleri yüksek. O açıdan da çok özenle çalışılması gereken bir ilçe. Attığımız her adımda, aldığımız her yatırım kararında bu sorumluluk içinde davrandık. Benim şöyle bir hedefim vardı: CHP Başkan adayı olarak sadece ideolojik anlamda siyasi münazaralarla oy verilen değil, belediye hizmetlerinden memnun oldukları için gönül rahatlıkları ile oy verdikleri bir seviyeye gelmek. Biz hiçbir zaman partizanlık yapmadık. Belediyeye siyaset sokmadık. Oy veren seçmenlerimizin haklarını teslim etmek anlamında bu önemliydi. Bize oy vermeyen AK Partili ve MHP’li yurttaşlarımızın da oyunu almak gerekli. Bir kişi oturduğu koltuktan güç almak yerine oturduğu koltuğa güç verirse, halktan o karşılığı alırsa başarılı demektir. Önemli olan Çukurova’da bu başarıyı elde etmekti. O nedenle de çok çalıştık. Geldiğimiz noktada da bu hedeflere ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

– Her kesime ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Büyük ölçüde ulaştığımızı söyleyebilirim. Sokaktan aldığım tepkiler de bunu gösteriyor. Sadece CHP seçmeni değil farklı partiye gönül vermiş vatandaşlarımız da çok içten sevgilerini dile getiriyorlar. Toplumun tüm kesimine ulaştık, hiçbir ayrım yapmadık. Projeler anlamında Çukurova Belediyesi’nin en büyük yatırım programını gerçekleştirdik. Hem nitelik olarak hem de nicelik olarak. 10 Emekli Dinlenme Evini halkın hizmetine açtık. Türkiye’nin ilk ve tek kadınların buluşabileceği ve ortak etkinliklerde bulunacağı dört Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’ni kadın yurttaşlarımızın hizmetine sunduk. Sözümüzdü, sözümüzü yerine getirerek yedi Semt Kreşini çalışan annelerin hizmetine sunduk.

Engelsiz Çukurova

Kadınlarımıza verdiğimiz sözü tuttuk; Atatürk Kadın Yaşam Köyü’nü kurduk. Muhtarlık hizmet binalarını ve taziye evlerini açtık. 4.5 yılda 63 park ve spor kompleksini hizmete açtık. 28 parkı yeniledik. Yeşile sahip çıktık. Çukurova’ya temalı parklar kazandırdık. Engelsiz bir Çukurova yarattık. Gençlerimizi, öğrencilerimizi unutmadık. Bütün bu tesisler ve projeler, anketlerde belirlediğimiz, sorunların ve taleplerden seçilmiş bilinçli tercihlerdir. Yaptığımız her iş ilçe belediyesi boyutunun üzerine çıktı ve bu eksikleri giderdik. Önümüzdeki dönemde kreş ve emekli dinlenme evlerinin sayısını artıracağız. Diğer konu tesisleri, parkları yapabilirsiniz, asfaltı yenileyebilirsiniz. Bunların hepsini yapacaksınız ama belediyecilik insana dokunma işi. Bizim sosyal demokrat belediyecilik anlayışımız önce insan. İnsana dokunmak, insanların gönüllerini kazanmak.

– CHP ikinci kez aynı ismi aday gösterdi. Seçimlere üç ay kala partinin bu tercihini neye bağlıyorsunuz?

Hem Çukurova halkında hem partimizde yapılan çalışmalar büyük bir takdirle karşılandı. Yeni döneme ilişkin çok ciddi projelerimizin bir kısmı devam ediyor, bir kısmının temelini atacağız. Bütün bu çalışmaların tamamlanması, halkla iç içe yaptığımız sosyal demokrat belediyecilik anlayışı, halkımızın desteği, genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun güveni ve parti meclisimizin de süreci sahiplenmesi ile yeniden aday gösterildim. İlk dönem olduğu gibi ikinci dönemde de aynı kararlılık ve azimle çalışacağız ve bize olan güveni yine boşa çıkarmayacağız.

Çocuklar daha mutlu

– Gerçekleştirdiğiniz projeler arasında kadınları ve çocukları unutmadığınızı görüyoruz. İlçede çocuklar için gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çalışmalarımızda geleceğimiz olan çocuklarımızı da unutmadık. Çocukların ilçede eğlenebilmeleri için 4,5 yılda  63 park ve spor kompleksini hizmete açtık. Ayrıca çalışan annelerin de işini kolaylaştırmak için, yedi semt kreşini faaliyete geçirdik.

‘7/24 halkın yanında olduk’

– Çukurova’nın sosyal hayatına ne gibi katkılarınız oldu?

Sosyal belediyecilik anlamında çok ciddi örnekleri hayata geçirdik. Göreve geldiğimiz günden bu yana her cuma saat 14.00’te halka hesap vermek, taleplerini ve sorunlarını dinlemek için Halk Günleri yaptık. Altı ayda bir köy gezileri düzenledik. Belediyemiz bünyesinde kurulan Hayır Çarşısı’ndan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, giysi yardımı yaptık. Giysi atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için Giysi Toplama Projesi’ni hayata geçirdik. Görevimiz olmadığı halde ilçemizde bulunan eğitim kurumlarına, ibadethanelerine her türlü hizmeti götürdük.

‘Farkını ortaya koyacağız’

– İkinci döneminizde hangi projeleri yaşama geçireceksiniz?

İkinci dönem Çukurova’mızı yenilemeyi sürdüreceğimiz bir dönem olacaktır. Kent merkezimizin canlanması için yeni projeler yaşama geçireceğiz. İkinci dönem ulaşamadığımız ne kadar toplum kesimi varsa onlara da ulaşacağız. Kültür sanat etkinlerinden toplumsal cinsiyet eşitliğine, engelli yurttaşlarımızla ilgili çalışmalardan kent estetiği ile alakalı kapsamlı bir çalışma takvimi ile ikinci döneme gireceğiz. Halkımıza söz vermiştik; Belediyecilik sosyal demokratların ve Atatürkçülerin işidir, diye. İşte bu sözü bu dönem de tutacağız ve Çukurova’nın farkını ortaya koyacağız. Geçmişimizin birikimi ile geleceği kurma irademizle çalışmaya devam edeceğiz. Bu kışın sonunda baharın geleceğini, Adana’da yıllar sonra Büyükşehir Belediyesi’ni de Cumhuriyet Halk Partimize kazandırarak çok büyük bir başarıyı elde edeceğimizi biliyorum. Bu ülkenin insani gelişimine katkı sunan ilk on belediyesi Cumhuriyet Halk Partiliyse yeni bir kent düzeni kurulacak ve halkın iktidarı kentleri yönetecektir, demektir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir