İstanbul’un kalbi Şişli’de atacak

31 Mart yerel seçimleri için iddialı olan DSP Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, “Gerçekleştireceğimiz projelerle Şişli’yi yeniden aydınlatacağız. Amacımız ‘Birlikte Sevgiyle Yaşayan Şişli’ anlayışını Türkiye’ye ve dünyaya yaymak” dedi.

İstanbul’un kalbi Şişli’de atacak

DSPŞişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, Şişli’ye garanti gözle bakıyor. Yapılacak çalışmalarla İstanbul’un kalbinin Şişli’de atacağını ve kentsel dönüşümden eğitime, sanattan spora vatandaşların yüzünü güldüreceklerini belirten Sarıgül, Şişli’yi yeniden marka haline getirecek bir diziprojeyi Milliyet’e anlattı.

Anneler daha huzurlu

Şişli’de oturan annelerin ilçenin her mahallesinde açılacak “Şişli Çocuk Evleri” sayesinde artık akıllarının geride kalmayacağını söyleyen Mustafa Sarıgül, “Şişlili anneler bir iş için, komşuya gitmek, sinemaya gitmek, pazara gitmek için evlerinden çıktıklarında çocuklarını ‘Şişli Çocuk Evleri’ndeki sıcak ellere bırakabilecek. Türkiye’ye örnek olacak, kadınlarımıza nefes aldıracak bir projeye imza atacağız. Hızla her mahallemizde yaygınlaştıracağız. Anneler istedikleri zaman çocuklarını bize emanet edecek, akılları arkada kalmadan günlük işlerini, çalışmalarını huzur içinde yapacaklar. Her mahallede en az bir ‘Şişli Çocuk Evi’ olacak. Ayrıca çalışan anneler de işe giderken çocuklarını, yapacağımız ‘Şişli Çocuk Kreşi’ne bırakabilecek. Böylece iş saatinde akılları çocuklarında kalmayacak” dedi.

Sanat renk katacak

Şişli’de sanatı yeniden canlandıracaklarını ifade eden Sarıgül, “Sanat galerilerimizle güç birliği yaparak dünya standartlarında ‘Abdi İpekçi Açık Hava Sanat Galerisi’ açacağız. Ve sanatı Şişli’de yeniden canlandıracağız. Galeri sayesinde Şişli’de yaşayan yurttaşlarımız sanatla iç içe olacaklar. Şişli’nin marka caddesi Abdi İpekçi’de, yurt içi ve dışından sanatçıların çalışmaları sergilenecek, sadece Şişlili yurttaşlarımızın değil tüm İstanbul’un ilgisine, beğenisine sunulacak. Nişantaşı, Teşvikiye ve Topağacı’ndaki sanat galerilerimizle güç birliği yaparak bunu gerçekleştireceğiz. Yılda dört kez yapacağımız ve tanıtımını üstleneceğimiz Abdi İpekçi Açık Hava Sanat Galerisi’nin, İstanbul’u ziyaret eden turistlerin ilgi alanına girmesi sağlanacak” ifadelerini kullandı.

1400 araçlık kapalı otopark

İlçede trafik sorununa da neşter vurulacağını belirten Sarıgül, “İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden olan Nişantaşı, Teşvikiye ve Topağacı’nın üç temel sorunu var; denetimsizlik, plansızlık ve çözüm üretilmemesi. Bu üç bölgede toplam 1400 araçlık yeni kapalı otoparklar yapacağız. Nilüfer Hatun Okulu’nun tarihi binasını koruyarak, arkadaki binayı yıkıp, çocuklarımıza modern bir eğitim binası kazandıracağız. Bu yeni bina önceki binanın yüksekliğini geçmeyecek. Altına 1000 araçlık kapalı otopark yapacağız. Ayrıca, High School bahçesi altına 400 araçlık otopark yapacağız. High School bahçesinde çocuklarımızın daha verimli ve keyifli zaman geçireceği gerekli düzenlemeyi de yapacağız. İlgili mercilerle uyum içinde çalışarak 1400 araçlık otopark kullanımını kısa sürede hayata geçireceğiz. Kâr değil, Topağacı’na hizmet amacıyla Şişli Belediyesi tarafından yapılan ama son dönemde şahıslara verilen otoparkın yeniden belediyemize kazandırılması için gerekli işlemleri de başlatacağız. Üstelik, Topağacı Otoparkı’nın üstüne hem tenis kortu hem de çocuk bahçesi yapacağız” diye konuştu.

Yeniden mahalleli kavramı

“Şişli’de komşuluk, dostluk duygularını yeniden güçlendirecek ‘Şişli Mahalle Sevgi Evleri’ni her mahallede hizmete açacağız!” diyen Sarıgül, şunları söyledi: “Mahalle sakinleri burada buluşacaklar, sohbet edecekler, dertleşecekler. Özel sohbet günlerinde Başkan herkesi dinleyecek. Sanat, siyaset ve medya dünyasının önemli yüzleri burada söyleşilere katılacak. Burada televizyon odası, dergi ve gazete, ücretsiz internet olacak. İkramlar da belediyeden olacak. Mahalleli kavramının yeniden oluşmasında, güçlenmesinde ‘Mahalle Sevgi Evleri’ büyük rol üstlenecek.

Işığı yeniden yanacak

Ayrıca geçen dönemimizde büyük ses getiren, her yıl on binlerin büyük bir coşkuyla katıldığı, dünyada da haber olan ama son yıllarda Şişli’nin unuttuğu ‘Büyük Cumhuriyet BayramıYürüyüşü’nü bu 29 Ekim’de yeniden başlatacağız. Yüzüncü yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizin değerlerini gelecek nesillere aktarmak için Cumhuriyet Sempozyumu düzenleyeceğiz. Bu yıl Şişli’de organize edeceğimiz kutlamalarla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ışığını Şişli’de yeniden yakacağız.”

‘Bugün Genç Yarın Usta’

İstanbul’un, ülkemizin geleceği gençlerimizin Şişli’nin ekonomisine, yönetimine katılmaları için mutlaka destek vereceğiz. ‘Bugün Genç Yarın Usta’ projemizle, gençlerimize iş bulmak temel hedefimiz olacak. Kuracağımız veri bankası ile gençlerimizin eğitimlerine, becerilerine uygun iş imkanları yaratmak için çalışacağız. Yaygın meslek eğitimi ile bugünün gençleri yarının ustaları olacak. Bu çabamız hizmet dönemimiz boyunca kesintisiz sürecek. Şişli’deki iş yerlerinde öncelikle Şişlili kardeşlerimizin çalışması için çaba göstereceğiz. Bunun için bölgemizdeki şirketlerle iş birliği yapacağız. Şişli’de yaşayan işsiz genç kalmayana kadar proje üretmek, onlara destek vermek boynumuzun borcudur. Gençlerimizin meslekleri olacak, gelecekleri olacak.

24 saat güvenle yaşanacak

Güvenlik toplumlarda günümüzün ve geleceğimizin en önemli konularından biri. Şişli’yi herkes için huzurlu ve güvenli bir bölge yapmak önceliğimiz olacak. Bunun için dünyanın önde gelen şehirlerinde uygulanan MOBESE sistemini Şişli’nin bütün sokaklarında uygulayacağız. Şişli Güvenli MOBESE Sistemi ile bütün sokaklarında 24 saat güvenle yaşanan bölge haline gelecek.

Geceyi aydınlatacak

Şişli’deki taksi durakları tüm Türkiye’ye örnek olacak çağdaş bir mimari anlayışıyla yenilenecek. Aydınlık, temiz ve modern Şişli Taksi Durakları’nın bakımını Şişli Belediyesi üstlenecek. Adeta her mahallenin geceyi aydınlatan yüzü haline gelecek yeni taksi duraklarında, 24 saat kesintisiz ve ücretsiz internet olacak.

Pasajlar yeniden canlanacak

Geçiş alanları, buluşma yerleri, alışveriş yerleri olan pasajlarımız Şişli’nin yok olmaması gereken değerleri arasında. Hem pasaj sahipleri ve pasajdaki esnaf dostlarımız, hem bu pasajlardan gelip geçen, alışveriş yapan yurttaşlarımız, hem de bu konuda katkı vermek isteyecek mimar ustalar ile birlikte konuşarak, yok olmaya yüz tutan bu kültürü geleceğe taşıyacağımız ikonik mekanlar haline getireceğiz. Şişli bölgesindeki tüm pasajları, özünü koruyarak, içindeki esnafımızın işini büyüteceği, Şişlilerin keyifle alışveriş yapacakları bir dokuya kavuşturacağız.

Şişli’nin saklı yeşili ortaya çıkacak

Şişli’de birçok evin arkasında bakımsız ve kullanılmayan bahçeler var. Özellikle Kurtuluş, Feriköy gibi birçok mahallemizdeki apartmanların arka boşluklarında, atıl ve kirli durumda bulunan bahçeler temizlenip, peyzaj mimarlarımız tarafından yeniden düzenlenecek. Bu bahçeleri ağaçlandırıp çiçeklerle süsleyerek, mahallelerimize yeni bir görünüm kazandıracağız. Bu bahçeler aynı zamanda apartmandaki komşuların da buluşma ve dinlenme alanı olacak; komşuluk ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu saklı bahçeler Şişli Belediyesi olarak sadece kat maliklerinin yararına düzenlenecek. Şişli’nin saklı yeşili ortaya çıkacak.

‘Birlikte Sevgiyle’

Bir de Şişli’de yaşayan tüm yurttaşlarımızı birleştirecek, buluşturacak ‘Birlikte Sevgiyle Fotoğraf Festivali’ni başlatacağız. Tüm siyasi hayatımız boyunca yurttaşlarımızın yüzde yüzünü kucakladık. Bizim için din, dil, ırk, cinsiyet, renk farkı hiç olmadı. Her yurttaşımızı kucakladık. Bunu ‘Birlikte Sevgiyle’ yaklaşımı ile yansıttık. Şişli’de yaşayan, Şişli’ye gelen her renkten, her inançtan, her yaştan yurttaşlarımızı bu anlayışla birleştirecek, buluşturacak ‘Birlikte Sevgiyle Şişli Fotoğraf Festivali’ni önümüzdeki sonbaharda hayata geçireceğiz. Tanınmış yerli ve yabancı fotoğrafçıların çekeceği fotoğraflar hem dijital ortamda dünya ile buluşturulacak, hem kitaplaştırılacak hem de büyük bir sergi ile kamuoyuna sunulacak. Bu fotoğrafları yapacağımız Şişli Kütüphanesi’nde ve Gençlik Merkezi’nde sürekli sergileyeceğiz. Amacımız ‘Birlikte Sevgiyle Yaşayan Şişli’ anlayışını Türkiye’ye ve dünyaya yaymak olacak.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir