‘Kayseri’ye girişte tüm yollar Kocasinan’dan geçer’

Kayseri’nin en büyük yüzölçümüne sahip bölgesi olan Kocasinan’da 400 bin kişiye gece-gündüz hizmet verdiklerini belirten Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Şartlar gösteriyor ki Kayseri’ye girişte tüm yollar Kocasinan’dan geçiyor” dedi

‘Kayseri’ye girişte tüm yollar Kocasinan’dan geçer’

Tarihin en eski zamanlarından beri pek çok uygarlığa beşiklik etmiş ve her dönemde önemini korumuş olan Kayseri’nin batısında yer alan Kocasinan bölgesi, yakın geleceğin önemli yerleşim yerlerinden biri olmaya hazırlanıyor. Ülkemizin ilk uçak fabrikasına ev sahipliğiyle ve ardından gelen demiryolları bağlantı hatlarıyla dikkat çeken Kocasinan; sınırları içerisinde bulundurduğu havalimanı, tren garı ve otogarı ile de ulaşımın kalbi niteliğinde. Şartlar gösteriyor ki Kayseri’ye girişte tüm yollar Kocasinan’dan geçiyor. Yine sınırları içerisinde yer alan sanayi siteleri, meslek siteleri ve ticaret merkezleriyle ekonominin nabzını tutan Kocasinan sadece Kayseri için değil, tüm Türkiye için büyük bir istihdam kapısı olarak görülüyor. 150.000 hektar alanla Kayseri’nin en büyük yüzölçümüne sahip bölgesi olan Kocasinan’da 116 mahalle yer alıyor ve ikameti burada bulunan 400 bin kişiye gece-gündüz hizmet veriliyor.

Yıldızı gün geçtikçe daha da parlayan Kocasinan, son dönemde ülkemizde hızla hayata geçirilen şehir ve bölge hastanelerine ev sahipliği yaparak sağlığın, sınırları içerisinde yer alan Abdullah Gül ve Nuh Naci Yazgan Üniversitelerinin yanı sıra 180 adet ilk ve ortaokulla da eğitimin merkezi niteliği taşıyor. Yenilenirken, yeni yatırımların yapılabileceği en uygun yer haline gelen Kocasinan kültür, sanat, bilim ve turizm merkezi olarak da dikkat çekiyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar gerçekleştirilen yatırımları Milliyet’e anlattı.

‘Hizmetler tarihe geçecek’

‘Yeni Kayseri Kocasinan’da Kurulacak ve Kocasinan Kayseri’nin Yeni Yüzü Olacak’ sloganıyla çıktığı yolda koşar adım ilerleyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 2017 yılında Kocasinan’ın cazibesini, imajını ve prestijini artırmaya yönelik birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini vurguladı. Kocasinan sakinlerine daha iyi hizmet için gecesini gündüzüne katarak çalışan Başkan Çolakbayrakdar, vizyon projelerini ‘Çözüm, Proje ve Sosyal Odaklı’ belediyecilik anlayışıyla hayata geçirmekte olduklarını belirtti.

Yenilenen Kocasinan için ilçede büyük bir değişim, yenilik ve gelişim yaşandığına dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Kayseri’de yaşayan tüm vatandaşlarımızın memnuniyetini ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla durmadan çalışıyoruz. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde imardan ulaşıma, çevreden kültüre, kentsel dönüşümden sosyal belediyeciliğe, asfaltlama çalışmalarından modern pazar yeri yapımına kadar, Kocasinan için tarihe geçecek hizmetler ürettik” dedi.

Kentsel dönüşümde altın çağ

‘Proje Odaklı’ belediyecilik anlayışında ise Kayseri’ye değer katacak kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan’ı Kayseri’nin yeni yüzü yapmak için yeni projeler ve hizmetlerle yol kat ettiklerini vurguladı. “Kentsel Dönüşüm bizim için öncelikli olarak sosyal bir dönüşümdür” diyen Başkan Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak kentsel dönüşümü aslında bir sosyal dönüşüm olarak görüyor ve vatandaşlarımızın rızası doğrultusunda dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda konutlarıyla, sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla örnek projeler ortaya koyuyoruz. Birçok mahallede dönüşüm hızlı bir şekilde devam ederken bir yandan da yeni kentsel dönüşüm projeleri ekliyoruz.  Bunlardan biri olan Seyrani Mahallesi’nde 8. Etap da yer alan 46 konutun hak sahiplerini noter huzurunda belirledik. Ziya Gökalp Mahallesinde ise 2 blok halinde yapmış olduğumuz kentsel dönüşüm konutları tamamlandı ve anahtar teslimi yapacağız. Dönüşüm tamamlandığında Kocasinan, Kayseri’nin yeni yüzü olacak ve konutlarıyla, sosyal donatılarıyla, yeşil alanlarıyla Türkiye’ye örnek olacak” diye konuştu.

Modern tesis

Kocasinan Belediye sınırları içerisinde her mahallede çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Başkan Çolakbayrakdar, “Merkezdeki en büyük ilçe olmamız sebebiyle çok büyük bir yol ağına sahibiz. Kayseri’de en yüksek kapasiteye sahip olan ve teknolojik yapısıyla dünya standartlarında asfalt üreten asfalt plentini hayata geçirdik. Asfalt plentiyle yaklaşık 15 milyon TL tasarruf sağladık. Kocasinan sınırları içerisinde yenilenmeyen yol kalmayacak. Ayrıca Anadolu’nun en modern geri dönüşüm tesisi KAYÇEV’i hizmete sunduk. KAYÇEV ile bir yılda 2 bin 575 ton kağıt atık geri dönüştürülerek, 43 bin 775 ağacın kesilmesi önlendi. Böylelikle ülke ekonomisine ve doğaya daha fazla katkı sağladık” şeklinde konuştu.

‘Değişim sürüyor’

Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, ‘Daha Yeşil Kocasinan’ için ilçeye 250 bin metrekare yeni yeşil alan oluşturulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çalışmalar kapsamında yeni doğanlar, yeni evlenenler ve vefat edenler için 3 farklı orman oluşturma projesini hayata geçirdik. 3 yılda toplam 378 bin metrekare yeşil alanı Kocasinanımıza kazandırdık. Toplam 3 yılda 210 bin fidan diktik. Öte yandan çiftçilere alternatif ürün çeşidi sunmak ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için 10 bin metrekare alan üzerinde tıbbı ve aromatik bitkilerinden oluşan 46 bin fidan diktik. İnşallah çiftçilerimiz tarafından bu ürünler yaygın bir şekilde ekilip, biçilerek hem kendi ekonomilerine hem de şehrin ekonomisine katkı sağlamış olacak. Ayrıca Şehri sahil kentine çevirmek için Yamula Baraj Gölü’nde yüzer iskele ve yüzer havuzu ile Kuşçu Tatil Köyü projelerini hayata geçirerek, vatandaşın hizmetine sunduk. Yeni yaptığımız seyir terasının yanı sıra burada çeşitli etkinlikler düzenleyerek Kayseri’nin sosyal hayatına renk katıyoruz.”

‘Küçük Dostlar Ambulansı’ örnek oldu

Projelerle ilçeyi cazibe merkezi haline getireceklerini ifade eden Başkan Çolakbayrakdar, ‘Çözüm Odaklı’ belediyecilik anlayışıyla ‘Çözüm Merkezi’ projesini hayata geçirdiklerini belirterek, “Çözüm Merkezimiz, Kocasinan sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın; belediyeden ve belediye başkanından dileklerini yansıtması noktasında 7 gün 24 saat hizmet veren bir iletişim ağıdır. Bir yerde yapılması gereken herhangi bir acil durum söz konusu olduğu zaman, ekibimiz müdahale ediyor. Bunlardan biri olan sokak hayvanları için hizmet sunduğumuz ‘Küçük Dostlar Ambulansı’,  Türkiye’ye örnek oldu. Sokak hayvanlarıyla ilgili herhangi bir olumsuzluk durumunda onlara anında müdahale eden ekibimiz, ‘Küçük Dostlar Ambulansı’ ile hijyenik ve güvenli bir şekilde kliniğe ulaştırıp, tedavi edilmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

‘Akademinin hizmet ağı büyüyor’

‘Sosyal belediyecilik’ anlayışıyla ‘Kocasinan Akademi’ projesini hayata geçirdiklerini belirten Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, “Kocasinan Akademi birimimizle eğitim, sosyal, kültür, sanat, spor gibi hayatın her alanında bölge sakinlerimize daha iyi ve daha kaliteli hizmet veriyoruz. İlçemize Kocasinan Akademi çatısı altında kadınından erkeğine gencinden yaşlısına herkese hitap eden modern tesisler kazandırıyoruz. Erciyesevler ve Mimarsinan tesislerimizin ardından Erkilet Mahallesi’nde bölge sakinlerinin hizmetine sunduğumuz General Emir Gençlik Merkezi ile geleceğin bilim adamlarını ve mühendislerini yetiştireceğiz” diye konuştu.

‘Kayseri mobilyada lider olacak’

MOBİTEK’in Türkiye’ye örnek olduğunu vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, 10 milyon euro’ya yakın Avrupa Birliği Hibe Projesi’yle yapılan MOBİTEK Projesi’nin hayata geçtiğini söyledi. Başkan Çolakbayrakdar, “Mobilya alanında faaliyet gösteren küçük ve orta boy ölçekli işletmelerin MOBİTEK’de, çok daha modern ve teknolojik imkanlarla üretim yapabilecek. Proje, Kayseri’ye, Anadolu’ya ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Projedeki hedefimiz Kayseri’yi, dünya pazarında mobilya sektörü üzerine daha fazla söz sahibi yapmaktır. Proje ayrıca istihdamı da artıracak” dedi.

‘Belediyenin şefkat elini yansıtıyoruz’

“Kocasinan’ı her yönüyle daha ileriye taşıyarak, en güzel hizmetleri vatandaşın hizmetine sunuyoruz” diyen Ahmet Çolakbayrakdar, şu ifadeleri kullandı: “Kocasinan sınırları içerisinde tespit edilmiş ailelerin ihtiyaçlarına bütçe imkanlarımız nispetinde yardımcı olmaya gayret gösteriyoruz ve sosyal belediyeciliğin her alanında, belediyenin şefkat elini yansıtıyoruz. Bu kapsamda Sosyal Market projesini hayata geçirdik. Giyim üzerine olan Sosyal Marketimize her geçen gün yenilikler katıyoruz. Ayrıca belediye olarak elimizden geldiğince çölyaklı ailelere destek oluyoruz. Meclis toplantımızda aldığımız kararla glutensiz ürün paketi ile çölyaklı ailelere katkı sağlıyoruz.” Başkan Çolakbayrakdar sözlerini, hizmetler neticesinde Kocasinan’ın, Kayseri’nin yeni yüzü olacağını vurgulayarak tamamladı.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir