Marmara Denizi’ne kanalizasyon akıyor

İstanbul’un Silivri ilçesindeki Gümüşyaka sahilinde İSKİ’nin yapmış olduğu pis su bacaları tıkanınca bütün kanalizasyon denize dökülmeye başladı. Bölge halkı duruma tepki gösterdi.

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

İstanbul, Silivri, Gümüşyaka, Merkez Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımızdan Müge Karadöl, “Ben Yüntoplar Sitesi’nde oturuyorum. Yıllardır sahilden denize gireriz. Denizin içine ve hemen kıyı tarafa konulan su bacaları kışın çok dalga olduğundan patlıyor. Yaklaşık 8-9 sene önce 25-30 metre sahilimiz vardı fakat bu bacalar yapıldıktan sonra ne sahilimiz kaldı ne denize girebiliyoruz ne de pis su bacalarının çevreye yaydığı lağım kokusundan evden çıkabiliyoruz. Oturduğumuz sitenin sahilinde kirlilik had safhaya ulaştı. Denizin yüzeyi siyah renkli atık ve yağa benzer maddeyle kaplandı. Yetkililerin deniz suyundan numune alıp bizleri de bilgilendirmesi lazım. Sonuçta burada denize giriyoruz. İnsan sağlığı söz konusu’’ dedi. Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra Çevre ve Şehircilik İstanbul Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir  Belediyesi’ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkilileri konu hakkında nasıl bir açıklama yapacaklar bekleyip, göreceğiz.https://33f186bed12fcadbb67b2a1cc5535a9f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

BAĞCILAR’DAN ÇİFTE ŞİKAYET

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımızdan son bir hafta içinde çok fazla şikâyet aldık. Sadece gelen şikâyetlerden birkaçını sıralayalım:

İlk şikâyet, Bağcılar, Yüzyıl Mahallesi, İpekyolu Caddesi üzerindeki çatlakların içerisindeki çiviler yüzünden vatandaşların araç lastiklerinin patlaması. İkinci olarak, Bağcılar, Göztepe Mahallesi, Matbaacılar Caddesi metro istasyonunun hemen önünde yolda rögar kapağının etrafının doldurulmasından dolayı her gün kaza yaşanması. Tarafımıza ulaşan bu şikâyetleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleriyle paylaşmış olalım. Tam kapanma döneminde belediyeler gördükleri aksaklıkları hızlıca ellerinden geldiğince yapmaya çalışıyor, biz de okurlarımızdan gelen şikâyetleri belediye yetkililerine iletmiş olalım.

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

SİLİVRİ’DE YERLİ VE MİLLİ AYÇİÇEĞİ

Silivri Belediyesi yerli ve milli tohumlarla tarımsal üretimi desteklemeye devam ediyor. Silivri Belediyesi ve Trakya Tohumcular Derneği iş birliğiyle Türk tohum firmaları tarafından üretilen sekiz çeşit ayçiçeği tohumunun deneme ekimi Silivri Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü arazisinde gerçekleştirildi. Ar-Ge çalışmaları kapsamında yapılan deneme ekimi, Trakya bölgesinde yerli ayçiçeği üretimi için önemli bir yer tutuyor. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın “Tarım Kenti Silivri” vizyonu kapsamında yapılan çalışmayla, Türkiye’nin enerji ve petrolden sonraki en büyük ithalat kalemi olan ayçiçeğinin yerli kaynaklarla üretilmesi ve ülkenin cari açığına yaptığı olumsuz etkinin azaltılması hedefleniyor.

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

BEŞİKTAŞ’IN MEYDANLARI DENİZLE BULUŞUYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Beşiktaş Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan Beşiktaş Meydanı’nın çehresini geliştirme ve düzenleme çalışmaları kapsamında ilk adım atıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 17 günlük sokağa çıkma yasağını fırsata çeviren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş’taki meydanları düzenleme projesi kapsamında Barbaros Bulvarı’ndan Ortaköy’e dönüşte kullanılan tarihi üst geçit kaldırarak çalışmalara başladı. Böylece, düzenleme çalışmalarının ilk adımı atılmış oldu. Beşiktaş ve Ortaköy’ü birbirine bağlayan köprünün yıkımı gerçekleştirildi. Çalışmalara katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kapanma dönemini fırsata çevirerek Beşiktaş meydan düzenleme çalışmalarını önceleyen İstanbul Büyükşehir belediyesi ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti ve projenin öneminden bahsederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi: “Bugün Beşiktaş açısından tarihi bir gün. Beşiktaş Meydanı İstanbul’un kalbi denilecek noktalardan biri. İnsan sirkülasyonunun ve trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu yerler. Dolayısıyla, burada yapılacak düzenlemelerin çok önemli katkılarının olacağını düşünüyoruz. Bu yıkılan köprü daha çok otopark olarak kullanılıyordu ve artık güvenirliliğini de işlevini de yitirmişti. Bu köprüden hem vatandaşlarımız hem de esnafımız oldukça rahatsızdı. Ayrıca, bu köprü vatandaşlarımızın denizle bağlantısını kesiyordu. Biz göreve gelirken meydanlarımızı düzenlemeye, vatandaşlarımızı denizle buluşturmaya söz vermiştik. Şimdi İstanbul Büyükşehir Belediyemizle beraber sözümüzü tutuyoruz.’’

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

TEŞEKKÜRLER BAŞKAN ARAS

Bodrum’da yaşamakta okurlarımızdan son bir hafta içinde çok fazla şikâyet almıştık. Gelen şikâyetlerden biri çöp sorunu, diğeri ise bölgedeki arıtma istasyonunun arıtma suyunun yola verilmesiydi. Biz de gazetemizin 7 Mayıs 2021 Cuma günkü nüshasında “Bodrum sokakları çöplüğe döndü!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Bodrum Belediyesi’nden açıklama geldi: “Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri vardiyalı olarak 24 saat sahada düzenli olarak konteynerleri takip ederek gerekli temizlik faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor. Vatandaşlara sıfır atık alışkanlığının kazandırılması amacıyla neredeyse her köşe başında, tekstil, kâğıt ve evsel atıkların ayrı ayrı atılabileceği konteynerler konuldu. Ancak artan nüfus ve bazı vatandaşların kaldırım ve çöp konteynerleri etrafına gelişigüzel bıraktıkları atıklar bu tür kötü görüntülere neden olmaktadır. Bodrum’un 40 yıllık altyapı sorununa Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın göreve gelmesiyle kazma vuruldu. Yarımada genelinde başlatılan altyapı ve kanalizasyon çalışmalarının yüzde 40’ı tamamlandı. Turizm Bakanlığı ve MUSKİ tarafından sürdürülen çalışmalar sonunda Bodrum’daki altyapı, kanalizasyon ve arıtma tesisi çözüme kavuşmuş olacak. Ortakent Mahallesi’ndeki arıtma tesisi problemi de MUSKİ proje kapsamında giderileceği bildirildi.’’ Gelen iki şikâyetle de hemen ilgilenen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a teşekkür ederim.

PARK ONARILDI

Kayseri’nin Melikgazi ilçesi, Germir Mahallesi, 1774. Sokak’ta oturmakta olan okurlarımızdan Yılmaz Seyran, evlerinin yanındaki parkın atıl ve oyuncaklarının kırık olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 10 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Atıl parklar Kayseri’ye yakışmıyor!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Melikgazi Belediyesi parktaki paslanan yerleri boyayarak, kırık oyuncakları değiştirdi.

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

ESENYURT’TA JET ÇÖZÜM EKİBİ SAHADA!

İstanbul, Esenyurt, Saadetdere Mahallesi, 94. Sokak’ta oturmakta olan okurlarımız, sokakta altyapı çalışması yapılırken sökülen taşlar çalışma bittikten sonra tekrar döşenmemesinden şikâyet edip taşların döşenmesini istemişti. 10 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “‘Taşlar döşensin istiyoruz” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt hassasiyetle haberin çıktığı gün sabah ekiplerini şikâyet gelen sokağa yönlendirerek iyileştirme çalışmasını yaptırıp taşları döşetti. Duyarlılığından dolayı başkan Bozkurt ve ekibine teşekkür ederiz.

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

TEŞEKKÜRLER İSKİ

İstanbul, Fatih, Şehremini Mahallesi, Ziya Gökalp Sokak’ta Şebnem Apartmanı’nda oturmakta olan okurlarımız, apartmanın giriş kapısının önündeki rögarda çökme olduğu için giriş kattaki dükkânı pis su basmasından ve koku olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 7 Mayıs 2021 Cuma günkü nüshasında “‘Kokudan evde oturamıyoruz’” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine aynı gün evin önünde İSKi çalışma başlattı ve sorunu ortadan kaldırdı. Duyarlılığından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkililerine teşekkür ederiz.

Marmara Denizine kanalizasyon akıyor

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.