‘MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM’

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Küçükkuyu’daki Mıhlıçay’ında daha önceki yıllarda sağanak yağmurun ardından meydana gelen taşkına dikkat çeken Balkan, “Son günlerdeki sel felaketleri bize ders olmalı, Mıhlı da temizlenmeli” dedi.

Türkiye’de üst üste meydana gelen sel felaketleri birçok can kaybına neden oldu. Batı Karadeniz’de yıkıma neden olan doğa olayının herkese ders olması gerektiğini belirten Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, dikkatleri bölgedeki Mıhlıçay’ına çekti.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

2000’li yılların başında Küçükkuyu’nun da selden etkilendiğini kaydeden Balkan, “Birçok vatandaşımız zarar görmüştü. Küçükkuyu Belediyesi olarak bizler gerek menfez gerek alt geçit temizliklerini elimizden geldiğince yapıyoruz. Fakat Mıhlıçay’ı, hem Çanakkale hem de Balıkesir’i ilgilendiren bir konu olduğu için ve büyük bir alanı kapsadığı için bizlerin imkânlarıyla temizlenmesi mümkün değil. Yeniden aynı durumla karşılaşmak istemiyoruz. Gerekli önlemler bir an önce alınmalı” dedi.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

2 bin kişi yaşıyor

Küçükkuyu’daki söz konusu bölgede yaklaşık 500 konutta 2 bin kişinin yaşadığını dile getiren Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Mıhlıçay’ının temizlenmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne (DSİ) çağrı yaptı:  “Önümüzdeki günlerde yağacak olan yağışlarda hem hemşehrilerimin hem de konutlarının zarar görmemesi için DSİ’nin acilen gerekli önlemleri alması gerekiyor.”

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

HEYBELİADA’DAN PİS KOKULAR GELİYOR!

İstanbul Heybeliada’da yaşamakta olan okurlarımızdan Volkan Okur, “Burası Heybeliada ilkokulunun tam karşısı,  Ruhban Mektebi’ne çıkan yolun başları. En azından üç apartmanın çöpünü attığı, iki tekerleği de kırık konteyner ve arkasına iki ay önce dökülen hayvan gübresi… Pis kokular yayılıyor. Bu duruma aylardır belediye müdahale etmiyor, sorunumuzu dile getirirseniz çok seviniriz” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve ekibine iletmiş olalım.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

ÜST GEÇİTTE TEHLİKELİ ADIMLAR

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımız, “Üst geçitlerde kaymayı engellemek için kaplanan kauçuk zemin kaplaması yaralanmalara neden oluyor. Anadolu yakasında, Ünalan istasyonu çıkışındaki üst geçit, kaplamaları sökülen üst geçitlerden sadece biri. Binlerce insanın kullandığı ve bitişiğinde rezidansların olduğu üst geçit kaplamaların yapıldığı 2020 yılından bu yana defalarca tadilata uğradı. Ancak yapıştırmak için kullanılan malzemenin etkisini yitirmesi nedeniyle kaplamalar yerinden çıkıyor. Bir basamaktan diğerine atlamak zorunda kalıyoruz” diye şikâyetlerini dile getirdiler. Okurlarımızın bu şikâyetini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

AYVALIK’TA ANLAMLI KAMPANYA!

Ayvalık Belediyesi, TEMA, Ayvalık Kent Konseyi iş birliğinde, bir hafta süreyle, “Yuvamıza Ateş Düşmeden” adı altında geniş katılımlı bir orman temizliği kampanyası başlatıldı. Murat Reis, Şeytan Sofrası’ndan başlatılan temizlik etkinliğinde orman yangınlarına neden olabilecek şişe ve cam kırıkları başta olmak üzere kirlilik oluşturan atıklar yüzlerce çevre dostu tarafından titizlikle toplandı. Temizlik kampanyası hafta boyunca Badavut Orman Yolu, Çataltepe ve Paterica bölgelerinde devam edecek. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, orman temizliği ve yangınları konusunda Ayvalıklı hemşehrilerine güveninin sonsuz olduğunu belirterek, Ayvalık’ta çevreye duyarlı, yeşil dostu insanların yaşadığını söyledi. Orman yangınlarına neden olabilecek çok sayıda materyalin varlığından söz eden Başkan Ergin, “Bu yüzden, orman yangınlarının önlenmesinde orman içi temizliğini sık aralıklar gerçekleştirmek çok önemli. Çıkan yangınların büyük bir bölümü ormana saçılan atıklardan kaynaklanıyor. Bazen bir cam şişe, kırılarak atılmış cam parçaları, kâğıt ve poşetler yangına neden olabiliyor. Ormanlarımızı canla başla koruyamaya devam edeceğiz” dedi.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

EFELER’DEN SIFIR ATIK HAMLESİ

Efeler Belediyesi, Adnan Menderes ve Fatih mahallelerinde “Mobil Atık Getirme Merkezi” kurdu. Başkan Mehmet Fatih Atay, “Bu merkezlerle birlikte geri dönüştürülebilir atık miktarını ortalama yüzde 15 oranında artırmayı ve katı atık miktarını azaltmayı planlıyoruz” dedi.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

Şehrin dört bir yanında yollar yenileniyor

Şehrin dört bir yanında yol yapım çalışmaları gerçekleştiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılının başından bu yana 93 bin ton yani 45.3 kilometre sıcak asfalt ile 178.4 kilometre sathi kaplama çalışmaları gerçekleştirdi. Süren çalışmalar dâhilinde ihtiyaç duyulan yollarda çalışmalar devam edecek.  Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılının başından bu yana Altıeylül, Ayvalık, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Edremit, Karesi, Kepsut, Susurluk ve Sındırgı’da 93 bin ton yani 45.3 kilometre sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdi. Altıeylül, Ayvalık, Burhaniye, Bandırma, Dursunbey, Erdek, Gömeç, Gönen, Karesi ve Marmara’da ise 178.4 kilometre sathi kaplama çalışmalarını tamamlayan ekipler, farklı ilçelerde de yol yapım çalışmalarını sürdürüyor.

MIHLIÇAY’INI TEMİZLEYELİM

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir