Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

Bornova Belediyesi’nin Yaka Mahallesi’nde yer alan tarım arazisinde faaliyetlerini sürdüren Doğal Tarım Çiftliği otizmli minikleri ağırladı.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte otizmli çocuklar araziye tohum topu attı. Bornova Belediyesi’nin desteğiyle iki yılı aşkın süredir Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönümlük tarım arazisinde gönüllüler tarafından doğayla bütünleşik tarım metotlarının uygulandığı Doğal Tarım Çiftliği, anlamlı bir etkinliğe imza attı. Otizmlilerin tarımsal üretime katılması ve bir yandan da çevre bilinci kazanması amacıyla düzenlenen etkinliğe katılan Tolga Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören minikler müzik dinletisi ve palyaço gösterisiyle hoşça vakit geçirme fırsatı yakaladı.

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

‘Otizmin görünürlüğünün artırılması gerekiyor’

Etkinliğin Bornova Belediyesi için de oldukça anlamlı olduğunu dile getiren Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, otizmin görünürlüğünün artırılması gerektiğini söyledi. Toplumun otizm hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını hatırlatan Başkan İduğ, “Otizmliler sık sık etiketleniyor ve dışlanıyor. Bunun önüne geçmek için toplumun daha açık bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Bugünkü etkinlik de bu amaçla gerçekleştirildi. Bundan sonra da üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye ve kapsayıcı bir belediyecilik anlayışıyla hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Toprağı besliyor

Akdarı, nohut ve bakla tohumlarından oluşan tohum topları nisan yağmurlarıyla birlikte toprağa azot vererek besleyecek. Verimliliği artırmaya yönelik, oldukça sık olarak kullanılan bir doğal tarım yöntemi olan tohum topları, genellikle dağlık bölgelerde uygulanıyor. Etrafı kille kaplı olan tohum topları, yağmurlarla birlikte toprağı mineral ve azotla besleyerek sürdürülebilirlik açısından da oldukça önemli bir yöntem olarak biliniyor.

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

‘ARABALARIMIZI SATIP, TRAKTÖR ALACAĞIZ’

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

TELEFERİK HATTI HİZMETE AÇILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORBEL A.Ş. tarafından işletilen, Altınordu ile Boztepe arasındaki ulaşımı sağlayan ve pandemi dolayısıyla halk sağlığının korunması için kullanımına ara verilen teleferik hattı yeniden hizmet vermeye başladı. Pandemi kurallarına uyularak açılan teleferik hattı, Büyükşehir Belediyesi personelleri tarafından belirli aralıklarla dezenfekte edilirken, sekiz kişilik olan kabinlerin kapasitesi yarıya düşürüldü. Görevli ekipler, teleferiği kullanacak vatandaşlara maske, mesafe ve hijyen kuralları uyarılarını yaparak, pandemi kurallarını üst düzeyde tutmayı da sağlayacak. 

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

Geçen yılki fiyatlar uygulanacak

Geçen yılki fiyatların uygulanacağı teleferik hattında gidiş-dönüş 15 TL, tam tek yön 8 TL, öğrenci gidiş-dönüş 10 TL, öğrenci tek yön 6 TL, engelli gidiş-dönüş 10 TL, engelli tek yön 6 TL olurken şehit yakınları ve gazilere ise ücretsiz hizmet verilecek.

TOKAT’A BUTİK YÜZME HAVUZU

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve İl Özel İdaresi öncülüğünde şehir merkezinde iki yeni butik yüzme havuzu inşası devam ediyor. Güneşli ve Topçubağı mahallelerinde yapımı devam eden butik yüzme havuzları inşaatında sona yaklaşılıyor. Butik yüzme havuzlarının Tokat’a kazandırılmasıyla ilgili olarak açıklama yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ın imarı ve ihyası için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada, “Tokat’ın gelişmesi bizler için çok önemli. Şehitler mekânı, tarihin, medeniyetin sembolü nadide bir şehir. Geçtiğimiz yıl ocak ayında Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’yla yaptığımız görüşmeler neticesinde Tokat’a spor konusunda önemli yatırımlar kazandırdık. Şehrimizin sekiz farklı bölgesinde yeni sentetik çim saha yapımını tamamladık. Yine aynı kazanımlar içerisinde yer alan butik havuzların inşaatında da sona yaklaşıldı” dedi.

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

156. SOKAK BİLMECESİ

İzmir Karaburun Mordoğan Mahallesi 156 Sokak’ta oturan okurlarımızın, yavaş yürütülen altyapı çalışmaları ve asfaltın ne zaman yapılacağı hakkında belediyeden bilgi verilmemesine tepkisi vardı. Biz de okurlarımızın şikayetlerini, 27 Temmuz 2020 Pazartesi günkü sayımızda ‘Oksijen cennetinde Nefes alamıyoruz’ başlığıyla duyurmuştuk. Yaptığımız haber üzerine İzmir Büyükşehir Belediye’sinden 3 Ağustos 2020 tarihinde yapılan açıklamada ‘156. Sokak, asfalt çalışmaları için İZBETON’a teslim edildi’ ifadesine yer verilmişti. Ancak okurlarımızdan 3 Nisan 2021 Cumartesi günü itibariyle sokağın hala asfaltlanmadığını dair bilgi gelince, biz de şikayet gelen sokağı kontrol ettik. Gerçekten hiçbir çalışmanın yapılmadığını gördük. Bu sokakla ilgili bakalım şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi ne açıklama yapacak.

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

MARMARİS LİMON KOKACAK

Marmaris Belediyesi, öğrencilerin çağrısına kayıtsız kalmadı. 75. Yıl Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğrencilerinin talebi üzerine okulun bulunduğu sokağa limon fidanı dikildi. Turunçgil kokulu bir Marmaris için parklara, kaldırımlara ve diğer peyzaj noktalarında meyve ağaçları diken Marmaris Belediyesi bu kez de öğrencilerin çağrısına kulak verdi. 75. Yıl Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğretmeni Nuray Öğretir ve öğrencilerinin talebi üzerine okulun bulunduğu 124 ve 105 Sokak, ‘Limon Ağacı Sokak’ olarak belirlendi.

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

TEŞEKKÜRLER BAŞKAN DEMİR

Samsun’un Liman Mahallesi, Gençlik Caddesi’nde yaşamakta olan okurlarımız, sokaktaki çukurlardan şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 29 Mart 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Bizim gördüğümüzü Başkan görmüyor mu?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi sayfalarımıza taşıdığımız caddedeki tüm çukurları kapattı. Duyarlılığından dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ederiz.

Otizmli minikler doğal tarımla tanıştı

BÜYÜKŞEHİR’E BAŞVURU YAPTIK

Balıkesir, Gömeç ilçesi, Karaağaç Mahallesi’nde yaşamakta olan okurumuz Selami Tanrıöver Artur Yolunun bakımsız olmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 2 Nisan 2021 Cuma günkü nüshasında “Yollarımız bakımsız” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Gömeç Belediye Başkanı’ndan yanıt geldi: “31/03/2021 tarih ve 1115 sayılı yazımızla Artur  (Arkent Caddesi) Karaağaç yolunun sıcak asfalt kaplanması hususunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvurumuzu yaptık. Havaların ısınmasıyla birlikte gerçekleşeceğini umuyoruz.”  Okurumuzun şikayetine hızlıca dönüş yapan Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’a teşekkür ederiz.

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir