‘Otobüse binmeye korkuyoruz!’

İstanbul’da son birkaç aydır üst üstte çıkan otobüs yangınları vatandaşı tedirgin etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan İETT’ye ait otobüsler, şu sıralar İstanbulluları tedirgin ediyor. Son dört ayda beş İETT otobüsü yanarken, yolcular faciadan son anda kurtuldu. Peş peşe yaşanan bu yangın vakalarından şikâyet eden İstanbullular, harekete geçmeyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na isyan ediyor.

‘Otobüse binmeye korkuyoruz’

“Son zamanlarda otobüslerde çıkan yangınlar bizi tedirgin ediyor. Otobüse binmeye korkuyoruz” diyen okuyucularımız, İmamoğlu’na seslendi: “İBB’nin sürekli arıza yapan ve yanan otobüsleriyle ilgili bir önlem almasını istiyoruz. Her gün kullandığımız otobüslerin bozulup, yanacağı korkusuyla işe gidip gelmek istemiyoruz. Bu otobüsler neden yanıyor, niye yollarda kalıyor, bakımları mı yapılmıyor?  Vatandaş olarak hem para verip hem de otobüsleri itmek zorunda kalıyoruz. 

Otobüs itmek yasak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, otobüs itmeyi yasaklamış. Ancak otobüs yolda kaldığında durum öyle olmuyor. Her koşulda otobüsün şoförü mutlaka yol ortasında kalan otobüsü kenara çekmek için bizlerden yani vatandaşlardan yardım talep ediyorlar.”

‘Otobüse binmeye korkuyoruz’

Veli ve öğrenciler tedirgin

Son zamanlarda İETT otobüslerinde sık sık çıkan yangınlardan dolayı veliler de öğrenciler de tedirgin. Veliler bir an önce İBB yönetiminin bu durumla ilgili açıklama yapmasını ve bu otobüslerinin durumunun ne olduğunu açıklamasını bekliyor.

Uzmanlar: Korsan bakım

Üst üste gelen bu kadar otobüs yangını ve arızası bir ihmal mi var sorusunu akıllara getiriyor. Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, temel sorunların başında Araç Muayene Mevzuatı, AdBlue sisteminin devre dışı bırakılması ve yetkisiz kişiler tarafından yapılan bakım geliyor.

İETT’DEN 4 ayda 7 vukuat

– 15 Mayıs 2021 tarihinde Sarıyer’de park halinde bulunan İETT otobüsü henüz belirlenemeyen bir nedenle yandı ve alev topuna dönen otobüs itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonrası söndürüldü.

– 10 Haziran 2021 tarihinde Bayrampaşa’da hareket halindeyken yanan İETT otobüsü itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonrası söndürüldü.

– 24 Temmuz 2021 tarihinde Sarıyer’de arıza yapan İETT otobüsü yolcular tarafından itilerek rampadan çıkarıldı.

– 30 Temmuz 2021 tarihinde seyir halinde yanmaya başlayan İETT özel halk otobüsü kullanılamaz hale geldi.

– 12 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’da Gürpınar – Avcılar seferini yapan İETT midibüsü yandı. Şoförün zamanında aracı park edip yolcuları tahliye etmesiyle olası facia önlendi.

– 14 Ağustos 2021 tarihinde Küçükçekmece’de motorunda yangın çıkan İETT otobüsü alev alev yandı. Yangın olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

– 15 Ağustos 2021 tarihinde hareket halindeyken kapısı bir anda açılan otobüsten bir vatandaş düşüp yaralandı.

‘Otobüse binmeye korkuyoruz’

Denetim şart

Kovid-19 pandemisinden dolayı evden çalışanlar da yavaş yavaş işe gitmeye başladı. Okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı. Bu süre içerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve İstanbul Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin toplu taşıma araçlarını ve okul servislerini denetlemesi gerekiyor.

Vatandaşın otopark isyanı!

Nevşehir Ürgüp’te yaşamakta okurlarımız, “Ürgüp’te 1961 yılında hizmete açılan, yalnız Ürgüp’ün değil bölgenin en önemli turistik konaklama tesisi vardı. Bu otel 2020 yılı yaz aylarında yıkıldı. Otel yıkıldıktan sonra bu araziyi gelen turistler ve yerli halk otopark olarak kullanıyordu. Şehir içi trafiğimiz de çok rahatlamıştı. Ancak bölgedeki iki saati 12 TL olan otoparkların işleri azalınca, yıkılan otel inşaatının arazisinin önüne belediye toprak döküp tel çekti. Belediyenin görevi yurttaşı rahatlatmaktır. Ürgüp Belediye Başkanlığı’nın bu duruma bir el atmasını istiyoruz. Belediye bu işe el atarsa, eminiz bu sorun ortadan kalkar” diye şikâyetlerini dile getirdiler. Okurlarımızın bu şikâyetini Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ve ekibine duyurmuş olalım.

‘Otobüse binmeye korkuyoruz’

Bodrum’da yaralar sarılıyor

Tarihinin en büyük yangın felaketlerinden birinin yaşandığı Bodrum’da, zarar gören vatandaşların ihtiyaçları karşılanmaya devam ediliyor. Yangının başladığı ilk günden bu yana sahada olan Bodrum Belediyesi ekipleri, bölge halkının her türlü ihtiyacını karşılamak için canla başla çalışıyor. Tarım alanlarının, arı kovanlarının, küçük ve büyükbaş hayvanların telef olduğu yangın felaketi sonrası bölge halkına tarımsal desteklerde de bulunuldu. Zarar gören arı kovanlarının yerine yenileri verilirken, arıların beslenmesi için 30 çuval şeker bölgede geçimini arıcılıkla sağlan üreticilere teslim edilmeye başlandı. Bunun yanı sıra, bitki örtüsünün yok olduğu yangın bölgesindeki çiftçilere yaklaşık 300 çuval yem, 3 bin balya saman ve 6 bin 500 kg silaj yem teslim edildi. Alevlerden kurtulan zeytin ağaçlarının sulanması için belediye tankerleriyle 12 bin ton su, Mazı Mahallesi’ne ulaştırıldı. Diğer taraftan, bölgedeki sokak hayvanlarının beslenmesi için yaklaşık 2 ton köpek ve kedi maması da ilgililere teslim edildi. Ayrıca barınma ihtiyacı olan aileler için yaşam konteynerleri de bölgeye yerleştirilmeye başladı.  Konuya dair Bodrum Belediyesi Kriz Yönetim Merkezi ile Lojistik Yönetim Merkezi sayesinde, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişim halinde kalarak çalışmaların yürütüldüğünü belirten Belediye Başkanı Ahmet Aras, dayanışma ruhunun çok önemli olduğu bir sınavdan başarıyla geçtiklerini dile getirdi. Başkan Aras şöyle ekledi: “Birlikte yaralarımızı sarıp, birlikte iyileşeceğiz demiştik. Ve şimdi yangından zarar gören bölge halkımızın, işletmecilerimizin ihtiyaç malzemelerini kendilerine ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu süreçte belediye çalışanlarımızla birlikte sürekli bölgede, vatandaşlarımızın yanında olduk. Yardımlaşma ve dayanışma ruhunun en üst seviyeye ulaştığı bu dönemde desteklerini esirgemeyen herkese bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

‘Otobüse binmeye korkuyoruz’

SEN SOR BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir