Samsun Falcon Fest’le adrenaline doyacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2’ncisi düzenlenecek olan ‘Falcon Fest’le 200 uluslararası sporcu Samsun’da buluşacak. Başkan Zihni Şahin, “Bacasız sanayi olan turizmde de artık hedeflerimizi büyük tutuyoruz. Falcon Fest’le adımızı dünyaya duyuracağız” dedi

Samsun Falcon Fest’le adrenaline doyacak

Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali ‘Falcon Fest’, bu yıl ikinci kez Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda düzenlenecek. 4-9 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası ekstrem sporlar festivalinde bu yıl Kano, Dragon Bot, Yamaç Paraşütü, Kitesurf, Paramotor, BASE Jump, Slackline, Highline, Kaya Tırmanışı, Trekking ve Dağ Bisikleti olmak üzere 9 spor dalında 14 ülkeden her biri alanlarında uzman yaklaşık 670 sporcu yer alacak. Festival kapsamında ayrıca 05 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye’nin ilk uzun mesafe triatlonu olan Samsun Triatlonu da gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında sprint (kısa), olimpik ve uzun mesafe olmak üzere üç ayrı disiplinde yapılacak yarışmalara 9 ülkeden 200 uluslararası sporcunun katılması bekleniyor. Festival alanında sportif gösterilerin yanı sıra kamp katılımcıları için çeşitli aktiviteler de düzenlenecek.

9 spor dalı yapılacak

Samsun’un Vezirköprü ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bir doğa harikası olan Şahinkaya Kanyonu 4,5 km uzunluğu, ortalama 106 metre su derinliği ve yaklaşık 400 metre duvar yüksekliği ile sadece Samsun’un değil Türkiye’nin turizm değeri arasında yer alıyor. Festival kapsamında Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda Kano/Dragon, Yamaç Paraşütü, Kitesurf, Paramotor, BASE Jump, Slackline/Highline, Kaya Tırmanışı, Trekking ve Dağ Bisikleti olmak üzere 9 spor dalından her biri alanlarında uzman sporcular bir araya gelerek, ekstrem sporlara yönelik etkinlikler ve gösteriler yapacak.

‘Dünya Samsun’u konuşacak’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest’i bu yıl ikinci kez düzenleyeceklerini belirterek, “Bu festival zamanla Samsun’un hatta ülkemizin tanıtımına büyük bir katkı verecek. Şehrimiz her alanda büyük bir gelişim ve atılım içerisinde ve biz bu süreci yürütürken yerel ya da ulusal değil küresel düşünerek adımlar atıyoruz. Samsun maalesef turizm konusunda yakın zamana kadar sahip olduğu önemli potansiyeli yeteri kadar tanıtamadı. Ancak son yıllarda yapılan altyapı yatırımları ve turizme yönelik tesisleşme ile ciddi bir ilerleme kaydedildi. Biz Türkiye’nin en önemli iki ovası olan Kızılırmak ve Yeşilırmak ovaları ile tarımda, var olan ve yapımları devam eden organize sanayi bölgeleri, lojistik köyümüz ve dinamik iş gücümüzle sanayide iddiamızı ortaya koyarken bacasız sanayi olan turizmde de artık hedeflerimizi büyük tutuyoruz. Falcon Fest adıyla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinlik, sporu ve turizmi, adrenalin ve doğa tutkusunu, dayanışma ve sevgiyi bünyesinde barındırarak bizi mutlu eden bir güzellik yaratacak” diye konuştu.

‘Spora yönlendirmek milli bir görev’

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, günümüzde gençlerin farkında olmadıkları çok sayıda tehlike ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Öylesine zor zamanlardan geçiyoruz ki, her türlü melanetin olduğu, her türlü uyuşturucunun gizli gizli insanları perişan ettiği bir dönemdeyiz. Ama ben şunu görüyorum ki gerçekten sporla ilgilenen hiçbir gencimiz ne kendisini herhangi bir uyuşturucu müptelasına kaptırıyor ne de başka bir uğursuz tuzağa düşerek kendisini heba ediyor. O nedenle spor gerçekten çok önemli. Gençlerimiz enerjilerini bir yerde boşaltmak zorunda. Enerjisini attığı zaman da başka türlü yerlere yönelme ihtiyacı duymuyor. O nedenle sporun mümkün olan her alanında desteklenmesi ve pırıl pırıl gençlerimizin spora özendirilmesi meselesini aynı zamanda bir milli görev olarak da algılıyorum.”

Adrenalin dolu festival

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda 4-9 Ağustos 2018 tarihlerinde Kano/Dragon, Yamaç Paraşütü, Kitesurf, Paramotor, BASE Jump, Slackline/Highline, Kaya Tırmanışı, Trekking ve Dağ Bisikleti olmak üzere 9 spor dalından her biri alanlarında uzman sporcular bir araya gelerek, ekstrem sporlara yönelik etkinlikler ve gösteriler yapacak. Festival kapsamında ayrıca 05 Ağustos’ta Türkiye’nin ilk uzun mesafe triatlonu olan Samsun Triatlonu da gerçekleştirilecek. Katılımcılar etkinlikle birlikte adeta adrenaline doyacak.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir