SEYHAN YATIRIMLARLA ŞAHLANIYOR

Adana’nın Seyhan ilçesini 4 yılda gerçekleştirdiği 465 milyon TL’lik yatırımla yıldızı parlayan bir ilçe haline getiren Başkan Zeydan Karalar, “Bugün Seyhan Belediyesi’nin tek kuruş borcu yoktur ama ortaya konulan birçok hizmet vatandaşımızın yüzünü güldürüyor” dedi.

Seyhan yatırımlarla şahlanıyor

Adana’nın Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın göreve gelmesi ile birlikte Türkiye’nin 56 ilinden daha büyük olan Adana’nın Seyhan ilçesi yatırımlarla adeta şahlandı. Borçlu aldığı belediyeyi 4 yılda düze çıkaran Başkan Karalar, tam 465 milyon liralık yatırımın altına da imza attı. Başkan Karalar, ilçede gerçekleştirilen yatırımları Milliyet’e anlattı.

– Adana’nın şimdiye kadar üretilen ve uygulamaya konan en büyük projelerinden biri olan Kent Meydanı’nda neler olacak?

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun şehirler meydanları ile anılır ancak Adana meydan yönünden oldukça şansız bir yer. Bugün meydan diye anılan yerler maalesef ki meydan özelliklerini yansıtmaktan çok uzak. Biz göreve gelmeden önce Adana’ya özlemi olduğu meydanı kazandıracağımızın sözünü vermiştik, göreve geldiğimizde de hemen kolları sıvadık kamulaştırma işlemine başladık. Bugün itibariyle kamulaştırma işleminin yüzde 98’ini tamamlamış durumdayız. Bu kamulaştırma işlemini tamamen belediyenin öz kaynakları ile borçlanmadan yaptık. Burası Adana için çok büyük ve önemli bir proje. Buranın hem bir ticaret merkezi hem de bir yaşam merkezi olmasını istiyoruz. 41 bin 873 metre kare alan üzerine kurulacak. Meydanın 6.500 metre karesi yol çalışmalarına gidiyor. Yapılacak inşaat alanının yüzde 50’si 800 ve 600 kişilik tiyatro ve opera salonu, konferans merkezleri, sergi salonları, performans sanatları merkezi, gastronomi müzesi, 300 kişilik öğrenci yurdu, belediye hizmet binası, çocuk oyun evi, kadın istihdam ve eğitim merkezi olacak. Yer altında 600 araçlık otopark yer alacak. İlk etabın temelini attık, 3. etabın da yakında atacağız. Ayrıca alan içerisinde bulunan 150 yıllık Çerçi Konağı restorasyonu da yapılacak. Bu alanlarla özdeşleşmiş balıkçılar çarşısını modern hale getirip buradaki yaşama katkı sunması için aynı yere koyuyoruz. Bölge sadece ticari değil aynı zamanda konut alanı. Burada yaşayan ailelerinde mağdur olmalarına gönlümüz razı olmadı. İsteyenlere evlerinin karşılığında para isteyene yine evlerinin karşılında ev verildi.

‘Emekçi dostu başkan’

– 360 dairelik işçi konutlarının temelini atacağınız şu günlerde ‘emekçi dostu başkan’ olarak anılmak nasıl bir duygu?

Hayatım boyunca işçiden emekten ve emekçiden yana oldum. Çünkü biliyorum ki bir yerde işçi mutlu ise o yerde işler çok daha iyi yürür. Bu anlamda göreve gelir gelmez işçi maaşları ve sosyal hakları düzenledik. Bugün dini bayramlarda taşeron işçilere ikramiye veren Adana’da tek Türkiye’de nadir belediyelerden biriyiz. Yeterli mi? elbette hayır, çünkü hayat pahalı insanların geçinmesi günbegün zorlaşırken birde ev kirası ödüyorlar. Bu insanlarımızın ev sahibi olması oldukça güç. Biz belediye imkânları ile onlara evler yapacağız. 360 dairelik toplu konut projemizin temelini atacağız ve bu projeden taşeron işçiler yararlanacak. Uzun vadeler ve de cüzi ödemelerden faydalanacaklar.

– Açacağınız çok amaçlı tesis diğer bir adı ile mahalle merkezinin nasıl bir işlevi olacak? 

Düğün salonundan kafeye, pazar yerinden eczaneye kadar onlarca imkanı bir arada sunan çok amaçlı tesislerle mahallelerimizde yeni bir dönem başlattık. Buralar mahaller için çok özel yerler. Evet adı mahalle merkezi olunca küçük bir yapı gibi algılanıyor ama gerçekten yaptığımız merkezler çok fonksiyonel yapılar. İçerisinde muhtarlık, gençlik merkezi, eğitim merkezi, aş evi ve düğün salonuna varana kadar mahallenin tüm ihtiyaçlarını karşılayan yapılar olacak. Oldukça modern bir yer hemen beraberinde birde aşevi var. Şu anda 2 tane yaptık 3 tane daha temelini atacağız.

465 milyon TL’lik yatırım

Bu kadar açılış ve temel atmanın da bir maliyeti vardır elbette. Finansmanı nasıl sağladınız? 

Seyhan ilçesi öyle çok geliri olan bir ilçe değil. Göreve geldiğimizde 48.7 milyon lira borç ile belediye yönetimini devraldık. İyi bir mali politika izledik. Gereksiz harcamaların önüne geçtik. Paramızı sadece hizmete ayırdık. Sadece kamulaştırma için harcadığımız para 120 milyon lira. Eskisine oranla daha fazla yatırım yaptık. Her göreve gelen belediye arsa satar biz göreve geldikten sonra tam 531 bin 555 metrekare arsayı satın aldık. Bu güne kadar tam 310 milyon liralık yatırım yaptık. Dönem sonuna kadar ise 465 milyon liralık yatırımı ilçemize kazandırmış olacağız. Bugün Seyhan Belediyesi’nin tek kuruş borcu yoktur ama ortaya konulan birçok hizmet vardır. Demek ki iyi yönetir iseniz hizmet yapılabiliyormuş.

YAŞADIĞIN YERDE SPOR İMKÂNI

– Seyhan’a kaç adet spor tesisi kazandırdınız ve bu tesislere ne kadar yatırım yaptınız? 

Gençlere spor yaptırmamız gerekli ancak spor yaptırmak için spor sahalarına ihtiyaç var. Göreve geldikten sonra, her yaştaki Seyhanlıya yaşadığı yerde spor yaptırmak için mahallelere tesisler yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Şakirpaşa Spor Kompleksi’nin açılışını Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yapmıştı. 3 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 9 bin 500 metrekare üzerine inşa edilen spor kompleksinde 10 ayrı branşta sporcu aynı anda antrenman ve müsabaka yapabiliyor. Biliyoruz ki spor bütün kötülüklerin panzehiri ilacıdır.

Bütçeye ‘halk kart’ katkısı

– Türkiye’de ilk olan ‘seyhan halk kart’ uygulamasının, vatandaşlara ne gibi faydaları var?  

Halk Kart, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerindendi. Uzun süre ülke gündemini meşgul etmiş, konu ile ilgili devletin kaynak yaratamayacağı ve projenin yapılamayacağı iddia edilmişti. Biz bunu Adana’da başardık. Seyhan Belediyesi olarak dışarıdan hiçbir ek kaynağa veya borçlanmaya gerek duymadan bu projeyi hayata geçirdik. Projeden geliri 600 liranın altında olan aileler faydalanabiliyor. Biz bu ailelere halk kart veriyoruz ve gelirini 600 liraya tamamlıyoruz. Bu kartı da ailede aile reisi olan erkeğe değil kadına yani anneye veriyoruz. Kartla anlaşmalı yerlerden gıda ve giyim alabiliyor. Yani bizim verdiğimizi, vereceğimizi değil ihtiyacı olanı alıyorlar. Şu anda bu karttan 2 bin 220 aile yararlanıyor.

Kendi asfaltını üreten belediye

– Halkın belediyelerden beklediği ilk ve en önemli sorunlardan biri de yol sorunu. İlçenizdeki bozuk yolların yapımını nasıl sağlıyorsunuz?

Seyhan nüfus olarakta yerleşim yeri olarakta büyük bir ilçe. İlçemizin 10 binin üzerinde sokağı var. Maalesef göreve geldiğimizde bu sokakların durumu içler acısıydı. Zaten var olan alt yapı sorunu vatandaşı mağdur ediyordu. Biz dışarıdan çözüm üretmek yerine kendi asfaltımızı kendimiz üretip daha hızlı çözüm üretmek istedik. Çoğu belediyede 1 tane bile yoktur ama biz 2. asfalt üretim tesisini açıyoruz. Bu asfalt plentinin bize maliyeti 10 milyon TL.

Çalışan annelere kreş kolaylığı

– Avrupa standartlarında kreşleri ilçenize kazandırıyorsunuz. Neden kreşlere bu kadar önem verdiğinizi öğrenebilir miyiz? 

Biz kadınlarımızın istihdama katılmasını ve kamusal alanda daha çok yer almasını arzu eden bir politika izliyoruz. Kreşlerde bu anlamda çalışan anneler için çok önemli bir hizmet. Ve bu hizmeti yaparken derme çatma bir yapıda bu hizmeti vermek istemedik. Çocuklarımızın okul öncesi eğitimi gelecekleri açısından çok önemli. Bu nedenle son derece modern, dünya ve Avrupa standartlarının üzerinde olmasını istedik. Şu anda 3 kreşimiz var 2’sinin daha temelini atacağız.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir