‘Trabzon’daki değişimin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır’

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız şehircilikte yeni bir çağ açtı. Trabzon’daki değişimin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, tüm Bakanlarımız, Milletvekillerimiz ile Trabzonlu hemşehrilerimizdir” dedi

‘Trabzon’daki değişimin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır’

Trabzon düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutluyor. Osmanlı’nın son dönemlerinde ilk dört büyük vilayet arasında bulunan Trabzon, son yıllarda yaptığı hamlelerle adından sıkça söz ettirmeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türkiye’nin en yaşanılabilir kentleri arasına giren Trabzon’un yaşadığı değişimi Milliyet’e anlattı.

– Trabzon’a her gelişimizde şehrin daha da değiştiğini, daha da geliştiğini görüyoruz. Şehir merkezinde modern yaşam alanları ile karşılaşıyoruz. Bu değişimi nasıl başardınız?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir şehircilik üstadıdır. Her alanda şehrimizin önünü açan Sayın Erdoğan, şehrimizdeki değişim ve dönüşümün gerçek mimardır. Sayın Başbakanlarımız, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz ve bütün Trabzonlular bu gelişmelerde onunla beraber hizmet etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız şehircilikte yeni bir çağ açtı. Bir zamanların gece kondu mahalleleri Cumhurbaşkanımızın ülke genelinde başlattığı çalışmalarla modern yaşam alanlarına dönüştü. Bundan en çok faydalanan illerin biri de şehrimizdir. Bunların dışında Ankara’ya götürdüğümüz her büyük projede Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri yanında Sayın Başbakanımız, şehrimizin temsilcisi İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Milletvekillerimiz Sayın Ayşe Sula Köseoğlu, Sayın Muhammet Balta, Sayın Adnan Günnar ve Sayın Salih Cora’nın her daim destek ve yardımlarını gördük. Şehrimize verilen bu destek, değişim ve dönüşümün başarıya ulaşmasında, Trabzon’un ismine layık hale gelmesinde en önemli faktör oldu. Bu arada özellikle ifade etmek istiyorum ki, tamamladığımız çalışmalarımızın yanında devam etmekte olan çok sayıda büyük projemiz var. Yapımını sürdürdüğümüz bu eserler tamamlandığında Trabzon çok daha modern, çok daha müreffeh bir kent haline gelecektir.

– Gerçekleştireceğiniz projelerin şehre ne gibi katkıları olacak?

Trabzonumuzun en önemli sorunu sahile sıkışmış olması, güneye doğru büyüyememesidir. Trabzon’un kabuğunu kırması için bu durumun mutlaka aşılması gerekiyordu. Hemen harekete geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile Karayolları tarafından 23.4 km’lik Kanuni Bulvarı’nın yapımına başladık. Bu yol Trabzon şehir merkezini güneye doğru tam iki kat büyütecek olan şehrimizin yakın tarihinde aldığı en büyük yatırımdır. Bu yatırımla şehrin geleceğine ne kadar büyük imza atıldığı, yapım çalışmaları tam olarak tamamlandığında net olarak ortaya çıkacaktır.

Merkez denizle buluşuyor

Trabzon şehir merkezinin Sahil Yolu nedeniyle denizle bağlantısı kesildiği için bu bağlantıyı yeniden tesis etmemiz gerekiyordu. Bu amaçla Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi’ni hazırladık. Bu proje ile toplamda 800 bin m2 yaşam alanı kazanmış olacağız. Üç etapta tamamlanacak olan bu dev projenin birinci etap tahkimat ve dolgu çalışmalarını tamamladık. Birinci etapta 250 bin m2 alan kazandık. Halkımıza bu alanda neleri görmek istediklerini sorduk. Trabzonluların talepleri doğrultusunda şimdi bu alanın uygulama projesini hazırlıyoruz. Bunun yanında ikinci etabın tahkimat çalışmalarına başlamak için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Gülcemal Projesi, Karadeniz’in en büyük yaşam alanını ortaya çıkartacak olan büyük bir yatırımdır. Sadece Trabzon’a değil, bütün bölge illerine hizmet edecektir. Çevre illerdeki insanlarımız zaman geçirmek için akın akın buraya gelecektir.

– Trabzon yeni büyükşehir olan bir il. Büyükşehir ile birlikte Trabzon’da neler değişti?

Büyükşehir yapılanmasıyla birlikte, önceki dönemde şehir merkezinde gerçekleştirmekte olduğumuz önemli yatırımları il geneline yayma fırsatı bulduk. Trabzonumuzun 18 ilçesi var ve Büyükşehir Belediyesi olarak tüm ilçelerimizde altyapıdan üst yapıya her alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Şehrimizdeki 18 ilçenin mahalle yollarında son dört yılda yaptığımız yatırımların toplam maliyeti 325 milyon TL’yi aşmıştır. Mahalle yollarımızda yaptığımız asfaltlama, betonlama ve sanat yapıları gibi çalışmalarla, mahallelerimizi insanlarımıza layık hale getiriyoruz. Özellikle kırsal mahallelerimizde bu çalışmalarla yılların açığını kapatıyoruz. Büyükşehir yapılanması öncesinde mahalle yollarında böylesi dev bütçelerle çalışmalar yapılamamıştır. Bu imkânı şehrimize sağlayan büyükşehir yapılanması olmuştur.

Geleceği planlıyoruz

Bu arada özellikle ifade etmek istiyorum ki, büyükşehir demek imar demektir. Trabzon olarak, imar planları hususunda bizimle aynı dönemde büyükşehir statüsüne kavuşan tüm illerin önündeyiz. Trabzon il genelinin 1/100.000, 1/50.000 ve 1/25.000’lik imar planları ile 11 ilçemizin 1/5.000 ölçekli nazım imar planlarını hazırlayarak yürürlüğe koyduk. Geriye kalan 7 ilçenin 1/5.000 ölçekli nazım imar planlarını hazırlamaya devam ediyoruz. İmar planı demek düzen demektir, yaşanabilir şehirler, mutlu insanlar demektir. İmar planları park-bahçe, yeşil alan, yol demektir, düzensizliğin önüne geçmektir. Hazırladığımız ve tamamlanma aşamasına getirdiğimiz bu çalışmalar şehrimize çok uzun yıllar hizmet edecektir.

 Son olarak kamuoyuna vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Trabzonumuzun vefakar halkına söylemek istediğim şudur ki, şehrimizin neredesinde yapılması gereken bir çalışma varsa, hangi mahallemizin hangi yolunun neresinde bir çukur, bir tümsek varsa hepsinden haberdarız. Tüm bu çalışmaları sırasıyla yerine getiriyoruz. Devletimiz, insanlığa huzur ve barış getirmek için Suriye topraklarında operasyon gerçekleştirmektedir. Türk Milleti tarih boyunca her dönem barış ve huzur için mücadele etmiştir. Bugünde terör örgütlerinin işgal ettiği, o toprakların gerçek sahiplerinin zulme uğrayıp göç etmek zorunda kaldığı Afrin’e giren ordumuz, burayı tüm terör örgütlerinden temizlemektedir. Trabzon da, devletimiz ve milletimiz için her daim göreve hazırdır.

Trabzon Botanik değer katacak

Dünyanın sayılı şehirlerinde botanik parklar vardır. Trabzon 4 bin yıllık tarihi ve eşsiz doğası ile çok büyük bir medeniyet. Bu büyük medeniyete dünyaya adını duyuracak eserler yakışır. Ortahisar ilçemizin Çamoba Mahallesi’nde eskiden askeri atış alanı olarak kullanılan 103 dönümlük arazi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımıza çıkarak bu araziyi istedik. Cumhurbaşkanımız projemizi beğendi ve botanik yapılması şartıyla burayı belediyemize tahsis etti. Proje çalışmalarını tamamlayarak yapım çalışmalarına başladık. Bu bahar döneminde ağaçlandırma çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Ayrıca şehrimizde tarihten beri var olan ve günümüzde unutulmaya yüz tutan meyve türlerini de Trabzon Botanik’te yaşatmış olacağız. Bu büyük yatırım Trabzonumuzun marka değerine çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Hepsi dev yatırım 

Bakınız dikkatinizi çekmek istiyorum. Bunların hiçbiri proje aşamasında değil, hepsi yapım çalışmalarına devam edilen dev yatırımlardır. Kanuni Bulvarı’nı, Trabzon Botanik’i, Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi’ni, Tam Otomatik Katkı Otopark’ı, Karagöz Meydanı’nı şehrimiz yakın zamanda kazanmış olacaktır. Hepsinin yapım çalışmaları devam etmektedir ve bunlar şehrimize kazandırmakta olduklarımızın sadece bir kısmıdır.

Karadeniz’de ilk ve tek 

Bölgemizde ilk olma özelliği taşıyan Tam Otomatik Katlı Otopark inşaatımız devam ediyor. Büyüyen Trabzon’un günlük yaşamında şehir merkezi yoğunluğu artmaktadır. Metropol kentlerin şehir merkezlerinde her zaman yoğunluk olur. Trabzon gibi il dışında çok sayıda insanının yaşadığı ve bunun yanında önemli sayıda turist alan şehirlerde yaz aylarında bu yoğunluk daha da artar. Bu yoğunluk ortaya ciddi bir otopark ihtiyacı çıkarıyor. Buna cevap verebilmek için şehir merkezimizde birçok otopark çalışmasına imza atmakla birlikte, katlı otoparka şehrimiz ciddi şekilde ihtiyaç duyuyordu. Bu talebe cevap verebilmek için çalışmalarımıza uzun süre önce başladık. Şehir merkezi Hacıkasım Mevkii’nde inşa edeceğimiz Tam Otomatik Katlı Otopark için kamulaştırma çalışmalarımızı 25 milyon TL’yi aşkın bedelle tamamladık ve bu ödemeleri tümüyle belediyemiz bütçesinden gerçekleştirdik. Kamulaştırma çalışmalarımızın ardından Türkiye’deki katlı otopark örneklerini inceleyerek projemizi hazırladık ve yapımına başladık. Yavuz Selim Bulvarı (Tanjant Yolu) kenarında inşa etmekte olduğumuz katlı otopark ayrıca bölgede rahatlama sağlayacak ve şehir merkezinin otopark talebine en iyi şekilde cevap verecek.

Şehir Müzesi’ni gezdiniz mi?

“Sizleri ve tüm vatandaşlarımızı sık sık Trabzon’a gelmeye, şehrimizdeki zenginlikleri görmeye ve yaşamaya davet ediyorum. Trabzon’un tarihinin, kültürünün, geçmişinin, insanımızın yapısının, tarihi ve doğal tüm zenginliklerimizin sergilendiği ve kısa süre önce hizmete açtığımız Trabzon Şehir Müzesi’ni özellikle görmenizi öneriyorum.”

Karagöz Meydanı geri dönüyor

Karagöz Meydanı Projemizi açıklamak istiyorum. Trabzon şehir merkezinin meşhur bir meydanı var. Burası Atatürk Alanı’nın içinde yer alan 15 Temmuz Şehitler ve HürriyetMeydanı (Meydan Parkı). 2009 yılında göreve başladığımızda bu tarihi alan adeta dolmuşların işgali altındaydı. 2011 yılında şehrimizde düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları öncesinde burayı baştan aşağı yeniledik. Araç trafiğine kapattık ve 4 bin m2’lik park alanını 11 bin m2’ye çıkardık. Bu Meydan Parkı birinci etap çalışmamızdı. Sonrasında ikinci etabı da tamamladık. Şimdide Meydan Park üçüncü etap çalışmasına başlayacağız. Bu üçüncü etap limana bakan bir seyir terası olacak. Trabzon şehir merkezinde bir de tarihte var olan Karagöz Meydanı var. Bu tarihi alanda okul ve öğretmenevi yapıldığı için Trabzon önemli bir meydanını kaybetmiş. Bu alanı yeniden şehrimize kazandırmamız gerekiyordu. Okul ve öğretmenevini yeniden yapmak için Tabakhane kentsel dönüşüm alanının bir kısmını TOKİ’den satın aldık ve okul ile öğretmenevinin inşaatına burada başladık. Bir yıl içinde bu çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından tarihi Karagöz Meydanı alanını devralmış olacağız ve bu alandaki binaları yıkarak burayı yeniden meydan olarak şehrimize kazandıracağız.

Altyapıda dev projeler 

Çalışmalarımızı şehrimizi dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline getirmek hedefi ile sürdürüyoruz. Elbette sağlam bir altyapıya sahip olmadan dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline gelmek mümkün değildir. Bu nedenle içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarına özel önem vermekteyiz. Büyükşehir statüsüne kavuştuktan sonra tamamlayarak halkımızın kullanıma sunduğumuz 651 içme suyu ve kanalizasyon yatırımının toplam maliyeti 182,2 milyon TL’dir. Yapım çalışmalarına devam ettiğimiz 67 ayrı projenin toplam maliyeti 447 milyon TL’dir. 2018 yatırım programına aldığımız 134 ayrı projenin yatırım maliyeti 1,14 milyar TL’dir. Buradan görüldüğü üzere altyapı alanında dev projeleri sırasıyla şehrimize kazandırmaktayız. Tamamlayarak halkımızın kullanıma sunduğumuz Atasu Barajı, proje çalışmalarını sürdürdüğümüz Karakaya Barajı gibi dev eserler de bu projelerin dışındadır. Tüm bunlar büyük bir şehircilik üstadı olan Sayın Cumhurbaşkanımızın şehrimize olan katkılarıdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.