YATIRIMLARLA PARLAYAN KENT: TEKİRDAĞ

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan ve en hızlı gelişen kentler arasında yer alan Tekirdağ’da dev projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Türkiye’nin parlayan yıldızı haline gelecek” dedi

Yatırımlarla parlayan kent: Tekirdağ

Güçlü sanayisi, tarımsal üretimi, ticaret merkezleri, gelişmiş ulaşım ağı, üniversitesi ve turizmiyle hızla büyüyen ve nüfus artışında Türkiye’nin ilk sıralarında yer alan Tekirdağ, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarıyla her geçen yıl daha yaşanılabilir bir kent haline geliyor. İstihdam olanakları, modern yaşam alanları, doğal güzellikleri ile cazibe merkezi olan Tekirdağ’ın nüfusu 1 milyonu geçti. Uluslararası İş Dergisi Forbes’un, 2016 yılında üçüncüsünü düzenlediği ‘Yaşamak ve Çalışmak İçin En İyi Şehirler’ araştırmasında Tekirdağ, ideal kentler sıralamasında 4’üncü sırada yer aldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarının başarısı ulusal çapta düzenlenen proje yarışmalarında verilen ödüllerle tescillendi.

Hizmet yolunda halk ile her zaman iç içe olan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ insan odaklı bir model ile büyüyor. Her geçen yıl daha yaşanılabilir bir kent haline geliyor” diye ifade ettiği gelişme ve kalkınma sürecini Milliyet’e anlattı.

– Her geçen yıl büyüyen ekonomisi ile öne çıkan Tekirdağ’ın, Türkiye’nin üretimindeki yeri nedir?

İlimizde 13 organize sanayi bölgesi var. Avrupa Serbest Bölgesi var. 1541 sanayi kuruluşu var. Bu sektörde çalışan 150 bin insan var. Tekirdağ sanayi gelişmişliğinde Marmara Bölgesi’nde 4’üncü sırada. Türkiye’de 11’inci sırada. Yani Tekirdağ, geliri giderinden fazla olan 11 ilden bir tanesi. Türkiye’de üretilen margarinin yüzde 25’i, sıvı yağın yüzde 30’u, deri ürünlerinin yüzde 37’si, kâğıt ürünlerinin yüzde 41’i bu bölgede üretiliyor. Yani büyük bir sanayi üretimi var.

İnsan odaklı hizmet

– Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluş süreci ve kurumsallaşma çalışmalarından bahseder misiniz?

2014 yılında halkımızın büyük desteği ile göreve geldik. Tekirdağ’ın büyükşehir statüsüne kavuşması büyük bir değişim ve dönüşümü beraberinde getirdi. Merkez ilçemiz ‘Süleymanpaşa’ adını aldı. Ergene ve Kapaklı ilçelerimizin kurulmasıyla ilçe sayımız 9’dan 11’e yükseldi. 11 ilçe, yeni kurulan Büyükşehir Belediyemizin hizmet ve sorumluluk alanına girdi. Dolayısıyla çok büyük bir sorumluluk üstlendik. Hızlı bir şekilde kurumsallaşma çalışmalarımızı tamamladık. Geride bıraktığımız dört yılda insan odaklı hizmet veren çağdaş bir model oluşturduk. Kurumumuz ve bağlı kuruluşlarımız her geçen yıl hizmet kalitesini arttırıyor.

– En önemli hizmet ve yatırımlarınız nelerdir?

Belediyemizin sorumluluk alanına giren tüm alanlarda önemli projeler hayata geçirdik. Tekirdağ’ın altyapı ve üstyapıyla ilgili önemli sorunları ve ihtiyaçları vardı. Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi’ni (TESKİ) kurduktan sonra ilimizin tarihinde görülmemiş büyüklükte bir altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Geride bıraktığımız 4 yılda 877 kilometre içme suyu hattı, 1.063 kilometre atık su hattı, 105 kilometre yağmur suyu hattı olmak üzere 2.045 kilometre altyapı hattı yaptık. Marmara Denizi’ndeki kıyılarımızda atık sulardan kaynaklanan kirlilik büyük ölçüde azaldı. Göreve geldikten sonra daha etkin ve verimli bir şekilde hizmet verebilmek için araç ve ekipman parkurumuzu büyüttük. 4 yıllık süre içerisinde il genelinde yaptığımız yolların toplam uzunluğu 944 kilometredir.

Potansiyel artıyor

– Tekirdağ’ın çehresini değiştiren hizmet ve yatırımlarınız neler?

Kent estetiği anlayışıyla sahil, meydan ve çevre düzenlemeleri yaptık. Süleymanpaşa Sahili Dolgu Alanı projemiz, merkez ilçemizin yüzünü değiştirdi. Yine Süleymanpaşa ilçemizde Bedesten Çevre Düzenlemesi gerçekleştirdik. Halkımız için modern bir sosyal alan haline gelen Süleymanpaşa Sahili’nde yıl boyunca festivaller ve kültürel organizasyonlar düzenliyoruz. Ayrıca 11 İlçeye 11 Prestij Caddesi Projemizi hayata geçirdik. Halkımızın kent hayatının içerisinde rahat bir nefes almalarını sağlamak amacıyla büyük ve modern parklar yaptık. Ergene ilçemizde Marmaracık Göleti’nde hizmet verecek sosyal tesislerin temelini attık. Yaptığımız çalışmalar sayesinde Mavi Bayraklı Sahillerimizin sayısını 2’den 4’e çıkardık. Bu sayede Tekirdağ’ın turizm potansiyeli artmış oldu.

– Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine büyük önem veriyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Tekirdağ’da tarımsal üretimde Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde verim alınıyor. Biz de göreve geldikten sonra uzun yıllardır ihmal edilen çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize sahip çıktık. Büyükşehir Belediyesi olarak 4 yılda 13.000 çiftçimize eğitim verdik. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile arıcılığı destekledik. Yaptığımız yatırımlarla tarım ve hayvancılık alanında üretimin arttırılmasına büyük katkı sağladık. Tekirdağ’da günde 1.000 ton süt üretiliyor. Malkara Çavuşköy’de Trakya’nın en büyük Et Kombinası’nı inşa ediyoruz. Et Kombinası, ilimizde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacak.

Projeler ödüle doymuyor

– Ulusal ölçekte ödüller alan projeleriniz var. Bu projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Miras Atölyesi I ve II adı altında yürüttüğümüz restorasyon çalışmaları Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MİARGEM) tarafından düzenlenen Etkin Belediye Proje Yarışması’nda 1’incilik ödülüne layık görüldü. Ödül alan bir başka projemiz ise ‘Yardıma Uzanan İlk El’ projesi. ‘Afet Sonrası Altın Saatler’ olarak kabul edilen ilk 72 saatlik sürede Tekirdağ’ın afetlere karşı daha hazırlıklı hale gelmesini sağlayan bu proje, halktan olumlu tepkiler aldı ve Marmara Belediyeler Birliği Altın Karınca Ödülü’ne layık görüldü.

– Gelecekte nasıl bir Tekirdağ hayal ediyorsunuz?

Tekirdağ’ı güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımlarıyla, turizmi ve üniversitesi ile çevreye duyarlı, kentleşmesini tamamlamış, vizyonunu gerçekleştirmiş, yaşanılabilir, güvenli ve mutlu bir kent olarak hayal ediyorum. Vizyonlarımızı gerçekleştirme yolunda büyük mesafe kat ettik. Tekirdağ, Büyükşehir Belediyemizin 2’inci ve 3’üncü dönemlerinde Türkiye’nin parlayan yıldızı haline gelecek.

Tekirdağ’ı temsil edecekler

– Spor alanındaki hangi projelerinizi hayata geçirdiniz?

İlimizdeki sportif anlamdaki potansiyeli değerlendirmek ve sporcularımızın yeteneklerini profesyonel düzeye taşımalarını sağlayacak koşulları oluşturmak amacıyla dev projeler hayata geçirdik. 2.500 seyirci kapasiteli Çorlu Spor Kompleksi, Trakya’da inşa edilen uluslararası standartlara sahip en büyük tesis olacak. Ayrıca Çerkezköy ve Muratlı ilçelerimizde Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzları inşa ediyoruz. İnanıyorum ki bu tesisler hizmete girdikten sonra Tekirdağ’ı bölgesel, ulusal ve uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil edecek pek çok sporcumuz yetişecek.

Cumhuriyet sevdalısı çocuklar

– Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bütçesinden eğitime pay ayıran yerel yönetim kurumlarının başında geliyor. Bunun sebebi nedir?

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasının en önemli temeli eğitim. Yoğun göç nedeniyle nüfusu hızla artan ilimizde okul ve derslik ihtiyacı her geçen yıl artıyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız daha iyi şartlarda eğitim görsün diye 11 İlçeye 11 Okul Projemizi hayata geçirdik. Bu okullarda Atatürk’ün yolunda yürüyen, Cumhuriyet sevdalısı öğrencilerin yetişmesi en büyük dileğimizdir.

Arıcılara kovan desteği

– Tekirdağ’da hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlara ne gibi destekleriniz oluyor?

Arıcılığı geliştirmek için de çok ciddi çalışmalarımız var. Tekirdağ’da kovan sayısı 50.000. ama 400.000 kovanı besleyecek potansiyelimiz var. Ayçiçekleri çok önemli bir polen kaynağı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak 50.000 kovana ilave olarak 16.000 kovan dağıttık. Arıcılık alanında Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı arıcılık uzmanlarından Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’nu eğitimci olarak yanımıza aldık. Tüm arıcılarımıza eğitim veriyoruz. Ergene’de bir yetiştiricimiz kristalize dalında dünya 3’üncüsü oldu.

Kültür ve sanatın merkezi

– Kültür ve sanat alanındaki çalışmalarınız neler?

Tekirdağ halkı çalışarak ve üreterek ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Kent yaşamının içerisinde kültür ve sanata ihtiyaç duyuyor. Biz de halkımızın bu ihtiyacını göz önünde bulundurarak Tekirdağ’ı kültür ve sanatın merkezi haline getirmek için önemli çalışmalar yaptık. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali başta olmak üzere festivaller, konserler, tiyatro ve söyleşilerle Tekirdağ halkını kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturuyoruz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir