‘200 kruvaziyer gemisi gelecek’

Kruvaziyer gemileri gelmeye başladı. Sezon boyunca Bodrum’a en az 200 kruvaziyer gemisi gelecek diyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

– Bodrum’da bu yılki turizm öngörüleri nasıl şekilleniyor? Nasıl bir sezon bekliyorsunuz?

Turizm sektöründe salgın süreci ve kısıtlamalarla birlikte geçen dönemlerde kayıplar yaşadık. Ancak bu yıl turizmcilerin büyük bir beklenti içinde ve güzel bir yaz sezonu geçireceğimizi umut ediyoruz. 2022 turizm sezonuyla ilgili öngörülerimiz doğrultusunda önemli veriler elde ediyoruz. Mesela bu sene 200 kruvaziyer gemisi gelecek Bodrum’a. Hatta şimdiden gelmeye başladılar. Kruvaziyerle gelen misafirlerimiz, Bodrum ekonomisine önemli katkılar sunuyor. Kruvaziyer turizmi gerek gelir seviyesi gerek harcama potansiyeli ve gerekse bıraktığı katma değeri ile yüksek düzeyde bir kitleyi oluşturuyor. Bu nedenle bölgesel kalkınma açısından önemli bir potansiyel olarak görüyorum. Ayrıca uçak seferlerinde de azımsanmayacak derecede artışların olacağı da edindiğimiz bilgiler içerisinde. Dünyadan ve Türkiye’nin dört bir yanından uçak seferleriyle, misafirlerimiz Bodrum’un eşsiz güzelliklerini görmeye gelecek. Beklentimizin de üstünde ziyaretçinin hava yoluyla geleceğini düşünüyoruz.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

‘Bodruma bekliyoruz’

İç turizmde de önemli hareketlenmeler olacağı beklentisindeyiz. İki yıldır seyahat planlarını uygulayamayan vatandaşların bu yıl tercihini Bodrum’dan yana kullanmasını istiyoruz. Yurt dışı turizmi kadar yurt içi hareketlilik de bizim için çok kıymetli. Günümüzde tatil alışkanlıkları ve günlük yaşam aktiviteleri, turizm sektöründeki talebe de yön verir hale geldi. Bununla birlikte statüye dayalı tüketim de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de lüks turizm destinasyonları oluşmasına ve lüks segmentteki konaklama işletmelerindeki artışa sebep oldu. Bodrum, bu çizgide oluşan kişisel talebi de doyurabilecek konumdadır. Dünyada tescillenmiş birçok konaklama yeri ve yiyecek içecek sektörü kentimizde bulunmaktadır. Bu nedenle, biz yöneticiler lüks turizme Bodrum’un geleceğini doğrudan etkileyebilecek bir olgu olarak bakmak zorundayız. Tüm bunların yanı sıra Bodrum’da herkesin ekonomik şartlarına uygun konaklama, yeme, içme var.

Her kesime hitap edecek

Her ne kadar magazin programlarında Bodrum’un zengin yüzü gösterilse de mavinin en güzel haline şahit olunan Bodrum’da uygun fiyatta birçok pansiyon, kafe, restoran bulunuyor. Önemli olan ne istediğini, nasıl bir tatil hayal ettiğini ve hangi bütçeyi bu tatile ayıracağını iyi analiz etmek. Ve tatil öncesinde küçük bir araştırma yapmak. Bodrum her yönüyle her kesime hitap edebilecek potansiyelde bir kent. Kültür, sanat, uluslararası etkinlikler, yerel özellikleriyle tüm misafirleri kucaklayabilir.

– Bodrum’da süren altyapı çalışmalarından bahseder misiniz?

Türkiye’nin önde gelen, turizm ürünlerini bir bütün halinde sunabilen, turizm destinasyonu Bodrum’umuzda hem yaşayan vatandaşlarımızın hem de tatil için gelen turistlerin hizmet talep ettikleri bölgemizde, altyapı çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Var olan kentleşmenin bizlere tanıdığı imkânlar çerçevesinde, altyapımızda gereken tüm onarımları yaparak, yaşanabilir ve sorunsuz bir altyapı için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlçemizde beş ayrı bölgede yapımı devam eden “Bodrum Kanalizasyon Hattı” projesi başta olmak üzere, 40 yıldır süre gelen altyapı çalışmaları ve hizmet odaklı diğer çalışmalarımız, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi olarak kendi sorumluluk ve hizmet alanlarımızda dayanışma ve iş birliği içinde devam ediyor.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

‘Bodrum Özüne Dönüyor’

– İlçenin tarım potansiyelini harekete geçirdiğinizi biliyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verir misiniz?

Yaklaşık üç yıl önce kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından üreticilere fide ve kıl keçisi hibesi, genç üreticilere çeşitli destekler, atıl durumda bulunan belediye arazilerinin ata tohumlarıyla yeniden üretime geçirilmesi, aromatik bitki yetiştiriciliği, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin (TARKO) kurularak üretici pazarları ile TARKO satış noktalarının açılması, tarım turizmine yönelik çalışmalar ile Bodrum’da ilk kez Tarım Çalıştayı düzenlenmesi ve akabinde Türkiye’nin 5’inci Yerel Tohum Merkezi’nin açılması, 2-5 yaş arası çocuklara ücretsiz dağıtılan ‘Halk Süt’ üretimi gibi projeler ‘Bodrum Özüne Dönüyor’ sloganıyla hayata geçirildi. Bu çalışmalar kapsamında, ‘Bodrum Halk Süt’ Bodrum genelinde 2-5 yaş arası bin 450 çocuğa ücretsiz olarak dağıtılırken, 2019 yılı aralık ayında Bahçeyakası Mahallesi’nde, 6 bin 500 metrekarelik bir alanda kurulan Tarım Ar-Ge ve Yerel Tohum Merkezi’nde çoğaltılan Ata Tohumları vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor. Belediye mülkiyetinde bulunan 200 dönüm arazide tohumları toprakla buluşturularak üretime katkı sağlayan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, atıl arazilerde ekimini gerçekleştirdiği karakılçık buğdayından elde ettiği ürünle un ve ekmek yapımı gerçekleştiriyor. Bodrum Belediyesi bünyesinde görevli Ziraat Mühendisleri tarafından da üreticilere yönelik ücretsiz toprak analizi imkânı sağlanıyor.

Akhisar’a çok yakıştı

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar’ın en işlek caddelerinden biri olan Hilaliye Caddesi’nde gerçekleştirdiği prestij cadde projesi çalışmalarını tamamladı. Aydınlatma elemanlarının montajıyla geceleri ışıl ışıl olan Hilaliye Caddesi, yenilenen haliyle Akhisar’a çok yakıştı.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

Vatandaşlardan tam not aldı

Balıkesir’in maneviyatı en yüksek mekânlarından olan Başçeşme Mezarlığı, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği düzenleme ve tadilat çalışmalarıyla Ramazan Bayramı arifesine hazır hale getirildi. Arife Günü yakınlarının mezarlarını ziyaret etmek için gelen vatandaşlar, altyapısından üstyapısına kadar her bir detayı özenle baştan aşağıya yenilenen mezarlığa tam not verdiler. Büyükşehir ve Karesi Belediyeleri tarafından alınan golf arabalarıyla yürümekte zorluk çeken ve gidecekleri mezar uzakta bulunan vatandaşların ulaşımı sağlanıyor. Ayrıca vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan mezarlık bilgi sistemi sayesinde, kiosk makinelerinin yardımıyla mezarlara kaybolmadan ulaştı.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

Eğitim için MUSEM’i seçti

Eğitim için Türkiye’ye gelen ve tadına baktığı Türk yemekleri sonrasında kendisini aşçılık alanında geliştirmeye karar veren Nijeryalı Abosede Ruth, mesleki eğitim için gastronominin başkenti Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’nde (MUSEM) yaklaşık dört aydır (MUSEM) eğitim alıyor. Ruth, merkezde sekiz ay eğitim, sekiz ay da staj yapacak. MUSEM ziyaretinde Nijeryalı kursiyer Ruth ile bir araya gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ruth’un mesleği öğrenmek için en doğru şehirde ve merkezde olduğunu söyledi. Gaziantep’in UNESCO’nun gastronomi dalında “yaratıcı şehirler” ağına dâhil ettiği Türkiye’deki ilk kent olduğunu hatırlatan Şahin, dünyaca ünlü Gaziantep mutfağını MUSEM aracılığıyla akademik düzeye dönüştürdüklerini dile getirdi.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

Yüzer bereket!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in kentin turizm potansiyelinin geliştirilmesi için çalışmaları sürüyor. Kent ekonomisini canlandıracak kruvaziyerlerin ilkinin nisan ayında İzmir Limanı’na yanaşmasının ardından Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde bir gemi daha İzmir’e geldi. 5 bin 200 yolcu kapasiteli ve bin 200 mürettebatın görev aldığı gemi İzmir’de iş dünyasının ve esnafın yüzünü güldürdü. İstanbul’dan hareket eden geminin İzmir’den sonraki rotası Bodrum, Mikonos, Pire, yeniden İstanbul, Iraklion, Rodos ve Kuşadası olacak.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

Başkan Oktay’dan bayram ziyareti

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Ramazan Bayramı dolayısıyla vatandaşları ziyaret etti. Önce Huzurevi, ardından da otogar esnafıyla bayramlaşan Oktay, Hisarönü, Değirmenyanı ve Turgut’ta yaşayan yaşlı, engelli ve hastaları ziyaret etti, yaşlıların ve hastaların hal ve hatırlarını sorarak iyi bayramlar diledi. Belediye ekiplerinin küçük hediyeler getirdiği vatandaşlarla sohbet eden Oktay, “Belediye olarak her zaman yanınızdayız. Bayramda da ziyaret ederek birlikteliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmek istedik. En başta sağlık dilekleriyle bayramınızı kutluyoruz” dedi.

200 kruvaziyer gemisi gelecek

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir