‘2018 bizim açılış yılımız olacak’

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, geçmiş dönemlerde yaptıkları başarılı hizmet tecrübeleriyle birlikte yeni dönemde rekor düzeyde hizmetlere imza attıklarını ifade ederek, “2018 yılı bizim açılış yılımız olacak” dedi

‘2018 bizim açılış yılımız olacak’

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2004 yılında başladığı hizmet yolculuğunda ilk etapta Battalgazi ilçesinde bulunan tarihi ve kültürel varlıkların ayağa kaldırılması noktasında vermiş olduğu mücadeleyi Milliyet’e anlattı. Eskimalatya bölgesinde yaptığı altyapı hizmetleri ile Türkiye’de bir rekora imza atıldığını kaydeden Başkan Gürkan, Malatya’nın büyükşehir olması ile birlikte daha önce 30 bin nüfuslu bir ilçeye hizmet verilirken, yeni dönemde 300 bini aşkın bir nüfusu olan bir ilçeye hizmete başladıklarını kaydetti. Yeni dönemde ilk olarak kurumsallaşmayı tamamladıklarını belirten Başkan Gürkan, Battalgazi ilçesini mazisine layık istikbale hazırlama noktasında Türkiye’ye rol model olacak hizmetlere imza attıklarını ifade etti. Başkan Gürkan, “Battalgazi ilçesinde asfaltsız yol kalmayacak dedik. İlk olarak araç parkımızı güçlendirip, Konkasör Tesisimizi ve ardından da Asfalt Plenti Tesisimizi kurduk. Ve Battalgazi ilçesinde bahçe yolları dahil, asfaltsız yol bırakmadık. Yenileme çalışmalarının yapıldığı yollarımızı ve yeni açılan imar yollarının asfalt çalışmalarını da kısa sürede tamamlıyoruz” dedi.

Türkiye’de bir rekor

Malatya’ya iki adet modern bina kazandırdıklarını belirten Başkan Gürkan, “Hizmet binamız yoktu. Devlet Su İşleri’nden aldığımız alana 40 bin metrekare kapalı alanı bulunan akıllı bir hizmet binasını 14 ay gibi kısa sürede yaparak hizmete sunduk. Kendi enerjisini üreten, yağmur sularını depolayarak, bahçesindeki yeşil alanları sulanma niteliğine sahip olmanın yanı sıra otomasyon sistemi ile Türkiye’de pilot belediye seçilen bir hizmet binasını Malatya’ya kazandırdık. Devlet Su İşleri 92. Şube Müdürlüğü’ne ise, yine 40 bin metrekare kapalı alanı bulunan ve 14 ay gibi kısa bir sürede bitirilen yeni bir hizmet binası yaptık. DSİ 92. Şube Müdürlüğümüz de modern bir binaya kavuşmuş oldu. Yapılan bu iki hizmet binasının yapım süresi ve özellikleri bakımında Türkiye’de bir rekordur” diye konuştu.

Engelleri kaldırıyoruz

‘Battalgazi ilçesinde tüm engelleri kaldırıyoruz’ diyen Başkan Gürkan, “Battalgazi ilçemize bölgenin ilk Engelsiz Yaşam Merkezi’ni yaptık. Çevre düzenlemesinde son aşamaya gelinen bu merkezimizi, bahar ile birlikte vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Yine Battalgazi ilçemizde sosyal yaşamın kalitesini artırma adına Sosyal Yaşam Merkezi’nin temelini attık. Sosyal Yaşam Merkezimizi de temmuz ayı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Her yıl binlerce vatandaşımızı trafik kazalarında kaybettiğimiz gerçeğinden yola çıkarak, geleceğin sürücülerine yönelik bölgenin ilk Trafik Eğitim Parkı’nı Malatya’ya kazandırdık” dedi.

Müzeler mihenk taşıdır

Son olarak Mahallelilik Projesi ve Mahalle Müzeleri’ne değinen Başkan Gürkan, şunları söyledi: “Mahallelilik Projesi, ülkemizin birlik ve beraberliği, güvenliği açısında önemli bir projedir. Devlet projesi olacağına inanıyorum. Çünkü insanlarda aidiyet olgusunu geliştirme noktasında önemli bir proje. İnsanlarımızda birlik ve beraberliği, kardeşliği, birlikte yaşama ve güven olgusunu pekiştirecek bir proje. Mahalle Müzeleri de bu projenin mihenk taşıdır.” Başkan Selahattin Gürkan, son olarak Battalgazi Belediyesi’nin saymakla bitmeyecek hizmetlerde bulunduğunu kaydetti.

Kent ve hamam müzesine kavuşuyor

Tarihi Tahtalı Hamam’ın restorasyonunun tamamlandığını hatırlatan Başkan Gürkan, Tahtalı Hamamı ‘Hamam Müzesi’ olarak hizmete sunacaklarını belirtti. Başkan Gürkan, Battalgazi Belediyesi’ni devredilen Eski Askerlik Şubesi’nin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, “Malatyamızın kültürel varlıklarından birini daha ayağa kaldırıyoruz. Eski Askerlik Şubesi’ni Kent Müzesi olarak hizmete sunacağız” diye konuştu.

Tarih Özel Ödülü’ne layık görüldü

EXPO 2016 Antalya’da stant açarak Malatya’nın ve Battalgazi ilçesinin tanıtımını yaptıklarını kaydeden Başkan Gürkan,  yoğun ilginin olduğu Battalgazi Belediyesi standını, yabancı ülkelerin konsoloslarının yanı sıra büyükelçiler, yerli ve yabancı binlerce turistin gezdiğini ifade ederek, “EXPO 2016 Antalya’da, Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması Uluslararası Tarih Özel Ödülü’ne layık görüldük” dedi.

Malatya’nın akciğeri olacak

Yeşile büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Gürkan, Orduzu Galip Çınar Parkı vatandaşların hizmetine sunduklarını ve tarihi Çınar’ı da koruma altına aldıklarını kaydetti. Yeni dönemde 51 yeni park yaparak vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Başkan Gürkan, Yeşil Kuşak Projesi ile birlikte Türkiye’de şehir parklarının konuşulmaya başladığını ifade ederek, Yeşil Kuşak Projesi kapsamında Atatürk Kız Anadolu Lisesi’ne yeni bir bina yaparak, Atatürk Kız Anadolu Lisesi’nin yeni yerinde eğitim öğretime başladığını ve eski okulun ise kısa bir sürede yıkılarak Yeşil Kuşak Projesi kapsamında değerlendirileceğini söyledi.

Şifa merkezi olacak

Malatya’nın sağlık turizmi noktasında önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Başkan Selahattin Gürkan, “Malatyamız bölgede, hatta ülkemizde sağlık turizmi noktasında önemli potansiyele sahip olan bir il. Battalgazi Belediyesi olarak sağlık turizmine katkıda bulunmak amacıyla İspendere İçmeleri’ni sağlık turizmine kazandırma noktasında çalışmalara başladık. İnönü Üniversitemiz ile birlikte İspendere İçmeleri’nde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi’ni hizmete sunacağız. Şifalı sulardan faydalanmak üzere buraya gelen vatandaşlarımızın rahat bir ortamda zaman geçirmeleri ve kalmaları noktasında da sosyal alanlar ve donatılar yapılmaktadır. Yeşil bir vadinin daha yeşil bir görünüme kavuşması için bin 200 dönümlük alanda fidanları toprakla buluşturduk” diyerek, temmuz ayı içerisinde bitirilmesi hedeflenen İspendere İçmeleri’ni Türkiye’nin şifa merkezi yapacaklarını ifade etti.

Arslantepe ‘UNESCO’ yolunda

Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinden asıl listeye alınması için çalıştaylar düzenlendiğini belirten Başkan Gürkan, Arslantepe Höyüğü alan yönetiminin Battalgazi Belediyesi tarafından sürdürüldüğünü kaydetti.

Anadolu’nun en büyüğü

Kültürel Belediyecilik alanında Anadolu’nun en büyük kültürel organizasyonları arasında yer alan Kervansaray Buluşmaları’nı Malatya’ya kazandırdıklarını belirten Gürkan, “Bu kültür organizasyonu Türkiye’de Anadolu’da yapılan en büyük kültürel organizasyonlardan biridir” dedi.

Erken yaşta trafik bilinci aşılanıyor

Battalgazi Belediyesi tarafından hizmete sunulan bölgenin ilk Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda erken yaşta trafik kültürü ve bilincinin geliştirilmesinin yanı sıra ilk yardım konusunda öğrencilere bilgiler veriliyor. Öğretmenler ve öğrenciler, Malatya’ya bölgenin ilk Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nı kazandıran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti. Uygulamalı trafik eğitiminin öğrencilerin trafik bilgi ve algısına etkisinin önemli olduğunu ifade eden öğretmenler, “Çok güzel bir çalışma. Derslerimiz genelde teorik olduğu için böyle uygulamalarımız yoktu. Bu uygulama çocuklarımız için çok faydalı oldu. Çocuklarımız, trafik konusunu uygulamalı olarak görme imkanına kavuştu” ifadelerini kullandı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir