’36 aya 36 eser sığdırdık’

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi tarafından üç yıl boyunca yapılan hizmet ve yatırımları tanıtım toplantısından sonra, Selçuklu’ya değer katan yatırımları tüm detaylarıyla Milliyet’e anlattı.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde yüzde 67.51 oy oranıyla Selçuklu’da yaşayan vatandaşların büyük destek ve katkılarıyla beş yıllık bir süre için hizmet görevini üstlendiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Görevi aldığımız günden itibaren, gönül belediyeciliği ilkesiyle gece gündüz demeden, yılmadan, yorulmadan, bahanelere sığınmadan çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Hedefimiz Selçuklu’muzda yaşayan 682 bin 514 hemşehrimizin her birinin ihtiyacını, beklentilerini en doğru şekilde tespit etmek ve onlara en iyi hizmeti en kısa zamanda ulaştırmak. Bu noktada belediye olarak kendimize hiçbir zaman sınır koymadık, koymuyoruz. ‘Halka hizmet Hakk’a hizmettir’ anlayışıyla temel belediye hizmetlerinin yanında, eğitimden sağlığa, spordan sanata, emniyetten tarihi, kültürel taşınmaz varlıkların korunmasına kadar her alanda çalışıyor, hizmet üretiyor, kurumlarımızla iş birliği yapıyoruz. 2019 yerel seçimlerinin ardından, henüz bir yıl dolmadan bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kovid-19 salgınıyla mücadele süreci başladı. 2020 Mart ayından itibaren etkisini her alanda yoğun şekilde hissettiğimiz salgınla biz de yerel yönetimler olarak etkili bir mücadele etmenin gayreti içerisinde olduk. Neredeyse iki yıla varan salgın döneminde sağlık, emniyet, sosyal yardım ve eğitim konularında tüm ekiplerimizi ve imkânlarımızı seferber ettik. Bu süreçten hemşerilerimizin en az zararla çıkmaları ve gündelik hayatlarında en az etkilenmeleri temel hedefimizdi. Bu noktada başta Valiliğimiz ve Kaymakamlığımızın koordinasyonu ve tüm kurumlarımızın gayretli çalışmalarıyla, birlik beraberlik içerisinde olumsuzlukları en aza indirdik.”

36 aya 36 eser sığdırdık

‘Gençlerimize yatırım yapıyoruz’

“İsmini aldığımız kadim Selçuklu medeniyetinden ilham alarak, bir taraftan şehri imar ediyor, bir taraftan da neslimizin ihyası için eğitim, kültür ve sanat alanında projeler üretiyoruz. Kalkınmanın ve küresel güç olmanın yerelden başladığına inanıyoruz. Bu manada bir taraftan şehrimizin ve ilçemizin mahalli müşterek ihtiyaçlarına cevap verirken, bir taraftan da insanımızı ve özellikle gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında en büyük gücün genç nüfusumuz olduğuna inanıyor ve bu hedefler doğrultusunda gençlerimize yatırım yapıyoruz” dedi.

36 aya 36 eser sığdırdık

‘Selçuklu’nun yıldızı parlıyor’

Selçuklu ilçesinin 682 bin 514 kişilik nüfusuyla Türkiye’de en büyük 13. ilçe durumunda olduğunu ifade eden Başkan Pekyatırmacı, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayımladığı, ilçelerin sosyo-gelişmişlik sıralaması araştırmasına göre 2019 yılında 32. sırada olan ilçemiz, 2022 yılında pek çok büyük ilçeyi geride bırakarak 21. sıraya yükselmiş durumda. Sanayi tesisleri, ticaret merkezleri, üniversiteleri, hastaneleri, sosyal tesisleri, okulları ve en önemlisi güzel insanlarıyla birlikte Selçuklu’nun yıldızı parlıyor, parlamaya devam edecek inşallah. Üç yıl önce 2.175 çalışanımızla hizmet verirken bugün itibarıyla Zabıta teşkilatımıza, idari ofislerimize ve dış ekiplerimize yaptığımız takviyelerle çalışan sayımız 2.610 kişiye ulaştı. 2019 yılında 545 milyon olan bütçemiz bu yıl 1 milyar 160 milyon olarak belirlendi. Kent Tarihi ve Tanıtımı, Halkla İlişkiler, Kırsal Hizmetler, Sıfır Atık ve Sosyal Destek Hizmetleri müdürlüklerimizi kurarak müdürlük sayımızı 33’e yükselttik. Toplam 134 milyon TL’lik yatırımla 19 iş makinesi, 80 kamyon çekici kamyonet ve pikap ve 50 adet park bahçe ekipmanı alarak makine parkımızı güçlendirdik. Şu an 400 makine ve 85 iş makinesiyle hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu.

36 aya 36 eser sığdırdık

Her yaşa hitap eden projeler

Selçuklu’da 36 ay boyunca 36 eser kazandırdıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, eserler hakkında bilgiler verdi. Başkan Pekyatırmacı, “Selçuklu’da, her yaş grubundan hemşehrimizin faydalanabileceği sosyal tesislere yenilerini ekledik. Bu tesisler içerisinde Kosova, Buhara ve Yazır Sosyal Tesisi, Malazgirt Mahalle Muhtarlığı ve Emekliler Lokali bu dönemde ilçemize kazandırıldı. Kapalı pazar yerlerimizin sayısını artırıyoruz. Mahallerde esnaf ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran kapalı pazar yerlerine Bosna, Özalkent, Kosova, Dumlupınar kapalı pazar yerlerini de ekledik. Yazır ve Sancak kapalı pazar yerlerinde çalışmalarda sona geldik. İnşallah onlar da kısa süre içinde hizmet vermeye başlayacak” dedi.

BELEDİYEDEN YANIT VAR

Cadde boydan boya asfaltlandı

İstanbul’un Kadıköy ilçesi, Göztepe Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımız, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’ndeki çukurlardan şikâyet ediyordu. Biz de gazetemizin 9 Mayıs 2022 Pazartesi günkü nüshasında konuyu “Yama değil, asfalt istiyoruz!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri şikâyet edilen caddede çalışma yaparak caddeyi baştan başa asfaltladı. Okurlarımızın şikâyetine duyarsız kalmayan İBB yetkililerine teşekkür ederiz.

36 aya 36 eser sığdırdık

Üst geçit tehlike saçıyor!

İstanbul Sarıyer’de yaşamakta olan bir okurumuz, “Her gün işe gidip gelirken Maslak’tan geçiyorum. Aylar önce üst geçitten bir parça yola düşmüştü. Şu anda da hâlâ tehlike saçıyor. Yetkililer aylardır gelip onarmadı. Üst geçidin altından geçerken başka bir parça araçlarımızın üzerine her an düşebilir. Büyükdere Caddesi, Vodafone Plaza önündeki bu üst geçitte bir kaza yaşanmadan tedbir alınmalı” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

36 aya 36 eser sığdırdık

Bilim treni Malatya’da

Malatya, Diyarbakır ve Siirt illerinde gerçekleştirilecek olan programlara katılmak üzere yola çıkan Bilim Treni HAVELSAN Ekspresi, ilk durakları olan Malatya Garı’nda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ilgililer tarafından gerçekleştirilen bir törenle karşılandı. HAVELSAN Ekspresi’yle gelen 70 yarışmacı öğrenci ve 35 yönetici, HAVELSAN Ekspres isimli özel trende gerçekleştirilecek Hackathon etkinliğine katılmak üzere yola çıktı. Malatya, Diyarbakır ve Siirt illerinde şehir turu ve üniversite etkinliklerini de içeren bir program şeklinde planlanan etkinlikler çerçevesinde üç yarışma düzenlenecek. Sınırlı süre içerisinde ve baskı altında yeni fikirler ve ürünler geliştirmek, marka/şirket tanıtımı yapmak anlamına gelen Hackathon yarışmasında, Yol Optimizasyonu Problemi Hackathonu, Doğal Dil İşleme (NLP) Hackathonu, HAVELSAN Liman MYS Fikir yarışmaları düzenlenecek. Hackathon etkinliğinde 15 kişilik HAVELSAN Mentor grubu da yer alıyor. Yarışmalara 2’şerli gruplar halinde 33 takım katılıyor.

36 aya 36 eser sığdırdık

Türkmen Şöleni başlıyor

1978 yılında başlayan şölenlerin atası Türkmen Şöleni Erdemli’de başlıyor. Bu yıl 31’incisi düzenlenecek olan Türkmen Şöleni’nde Türk kültürünün en güzel unsurları yer alacak. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ”Horondan zeybeğe, kaşık oyunlarından mehterana varıncaya kadar kültür tarihimizin en güzel oyunları şölende sahne alacak. 22 Mayıs 2022 Pazar günü saat 13‘te Erdemli Çamlığı’nda başlayacak şölende, sanatçılar Demet Akalın, Ayşe Dinçer ve Mustafa Yıldızdoğan ücretsiz halk konseri verecek. Tüm halkımız davetlidir” dedi.

36 aya 36 eser sığdırdık

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir