‘Adana’ya gel ciğerimi ye’

Adana’da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı’nın son gününe Seyhan Belediyesi’nin ‘Adana’ya gel ciğerimi ye’ sloganıyla düzenlediği ciğer kebap partisi damga vurdu. Başkan Zeydan Karalar etkinlikte, konuklarına pişirdiği kebapları ikram etti

‘Adana’ya gel ciğerimi ye’

Adana’da sivil inisiyatif ve belediyelerin katkıları ile gerçekleştirilen, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı renkli görüntülere sahne oldu. Sadece Adana dışından 400 bin kişinin katıldığı karnavala Seyhan Belediyesi’nin etkinlikleri damga vurdu. Festivalin son gününde portakal bahçesi içerisinde düzenlenen ‘Adana’ya gel ciğerimi ye’ sloganlı kebap ciğer partisi şehrin önde gelenlerini ve vatandaşları buluşturdu. Etkinlikte Halkçı Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile eşi Nuray Karalar, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş, CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut ve karnavalın fikir babası Ali Haydar Bozkurt’u Mıdık Mahallesi muhtarlığı önünde karşıladı. Oluşturulan kortej, davullar eşliğinde coşku içinde portakal bahçelerinin arasından etkinlik alanına yürüdü. Vali Demirtaş ve Başkan Karalar yürüyüş güzergahı üzerinde ikamet eden vatandaşları selamlarken, mahalle sakinleri korteje zılgıtlarla ve alkışlarla karşılık verdi.

Milli mücadeleye ilham oldu

Türkiye’nin hatta dünyanın en özel kentlerinden biri olan Adana, aynı zamanda bir marka kenttir” diyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, karnavalın Adana’nın Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e kurtuluş ilhamını veren il olduğunu söyledi. Başkan Karalar, “Cumhuriyet’in ilanının ardından başlatılan sanayi hamlesine öncülük yapan Adana, tarımsal üretimde de aynı öncülüğü sürdürmüş, ancak uygulanan politikalar nedeniyle tarım ve sanayide bugün eski günlerini arar hale gelmiştir. Yakın zamana kadar Adana deyince akla ilk gelen pamuktu, bugün ise kebap. Ancak Adana’nın o kadar çok kendine has ürünü, markası var ki… Bir yanda yöresel lezzetleri, bir yanda sahip olduğu doğa ve kültür varlıkları, bir yanda haksızlığa kayıtsız kalamayan, elleri nasırlı emekçi yiğit insanlarıyla Adana Türkiye’nin marka şehridir. Adana aynı zamanda ulusal kurtuluş mücadelesinin başlamasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e de ilham veren, bağımsızlığına düşkün insanların yaşadığı, diğer bir çok ile kıyasla özgürlüklerin çok rahat yaşanabildiği nadide bir kenttir. Böylesine eşi bulunmaz bir kentin, gerek ekonomik gerek emek gerekse kültürel açıdan en önemli değerlerinden biri de kuşkusuz narenciyedir. Yani portakaldır, mandalinadır, turunçtur” diye konuştu.

Etkinlikte ev sahibi Başkan Zeydan Karalar, konukları için kendi elleriyle şişleyip pişirdiği kebapları ikram etti. Konuklar portakal ağaçlarının altında hem portakal çiçeği kokusunu soluyarak hem de Adana’nın lezzetlerini tadarak karnaval coşkusunu sürdürdü.

‘Adana sanat ve kültür şehridir’

Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Portakal Çiçeği kokusu ile kebap ve ciğer kokusunun karışmasının da ayrı bir güzellik olduğunu söyledi. Vali Demirtaş, “Hem karnavalımızda hem de festivallerimizde Adana’yı en güzel şekilde tanıtmamız lazım. Her şey var. Yani yağ var, un var, şeker var. Tek yapmamız gereken bu helvayı iyi bir şekilde yapıp vatandaşlara ve kamuoyuna sunmak. Adana hızlı bir şekilde bir sanat şehri, bir kültür şehri olmaya devam ediyor. İnşallah önce başkanlarımızın ve arkadaşlarımızın sayesinde özellikle de Adana halkı sayesinde Adana’yı en güzel şekilde tanıtmaya çalışacağız. Seyhan Belediye Başkanı Karalar’a, Ali Haydar Bey’e, sizlere ve muhtarlarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘Bitmemesi gereken bir rüya’

Adana’nın eşsiz bir iklime sahip olduğunu, portakal çiçeğininse bu eşsiz iklimin bir armağanı olduğunu söyleyen Başkan Karalar, “Eşsiz ikliminin bir armağanı olarak nisan ayında sokakları mis gibi portakal çiçeği kokan, insanın kendini adeta cennette hissettiği kenttir Adana. İnsanların içini ısıtan, mutlu duyguları harekete geçiren, her türlü olumsuzluğa karşın umutları tazeleyen portakal çiçeğinin kokusu, yani yaşam döngüsünün en güzel zamanı olan baharın da habercisidir. Portakal Çiçeği Karnavalı bugün itibariyle, Altın Koza ile birlikte; belleklere pamuğu, sarı sıcağı, kebabı ve şalgamıyla kazınan Adana’yı dünyaya açan uluslararası bir markadır. Özetle, Portakal Çiçeği yaşamdır. Portakal Çiçeği Karnavalı ise Zülfü Livaneli’nin ‘Ada’ şiirindeki ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ sözünün vücut bulduğu ve herkesin bu güzelliğe kendini kaptırdığı bitmesi hiç istenmeyen bir rüyanın ta kendisidir” dedi.

Karnavala sahip çıktı

Etkinlik alanında söz alan Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir babası Ali Haydar Bozkurt, karnavalın altı yıl önce bir hayalden yola çıkarak başladığını söyledi. Zeydan Karalar’ın Seyhan Belediye Başkanı seçilir seçilmez karnavala sahip çıktığını aktaran Bozkurt, şunları söyledi: “Belediye Başkanımız daha seçildikten üç gün sonra ayağının tozuyla bu karnavala sahip çıkıp bugüne gelene kadar, gerçekten de çok mütevazı bir şekilde ama çok büyük yardımlarda bu karnavalı bugüne taşımamıza ciddi destek oldu. Adana halkı adına Sayın Zeydan Karalar’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir