Akıllı robotlar şehrin altında

İBB iştiraki İGDAŞ, milyonlarca dolar tasarruf sağlayacak ve deprem riskine karşı doğal gaz hatlarını koruyacak dünyanın ikinci denetleme robotunu yıl sonunda devreye alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraklerinden İGDAŞ, 16 milyon İstanbulluya kesintisiz ve güvenilir doğal gaz akışını sağlamak için yeni teknolojiler geliştiriyor. Dünyada yalnızca ABD’nin geliştirdiği ve ihtiyaç duyan ülkelerin sadece kiralama yoluyla kullanabildiği teknoloji artık Türkiye’de. Gaz hatlarında denetleme yapan robotların yüksek maliyeti karşısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi büyük bir başarıya imza atarak bu teknolojiyi geliştirdi ve kendi robotunu üretti.

Doğal gaz ana dağıtım hatlarında oluşan ve oluşması muhtemel arızaları 24 saat kesintisiz takip etmek için İGDAŞ ve TÜBİTAK RUTE (Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü) iş birliğiyle hayata geçirilen robot göz adeta bir dedektif gibi çalışacak. Yerli imkânlarla geliştirilen robot büyük bir tasarruf sağladığı gibi, oluşabilecek büyük maddi kayıpların da önüne geçecek.

Akıllı robotlar şehrin altında

Yerli imkânlarla geliştirildi

İstanbul genelinde 2 bin kilometrenin üstünde ana aktarma hattı bulunan İGDAŞ, yerli imkânlarla geliştirilen Robot Gözü kamuoyuna tanıttı. Çelik hatlarını kesintisiz olarak tarayacak olan robot, yıl sonuna kadar kullanıma hazır duruma getirilecek. Bu hatların içinde 24 saat gezecek olan robotlar korozyonları önceden tespit edebilecek, çevresel etkilere bağlı geometrik bozulmaları görebilecek ve çıkardığı üç boyutlu haritalarla hatların güvenliğini ve sağlığını anbean takip edebilecek. Özellikle muhtemel İstanbul depremi sonrasında bu robotlar çok hızlı bir şekilde hatları tarayarak İstanbul’un yeniden gaza ulaşmasını hızlandıracak.

Maliyet avantajı büyük

TÜBİTAK ile birlikte düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, denetleme robotunun çok önemli zaman kazanımı ve ekonomik avantaj sağlayacağını belirterek, şunları söyledi:

Sadece 12 ve 16 inç genişliğindeki hatlarda robotik izleme kiralama maliyetimiz bugün için kilometre başına 10 ila 15 bin dolar arasında. Yani sadece geniş hatlarımızı belli periyotlarda izlemek için, her defasında toplam 5.5 ila 8 milyon dolar maliyetle karşı karşıya kalıyoruz. Oysa kendi izleme robotumuzun üretilmesinin bize maliyeti, tek seferlik kiralama maliyetinin kabaca beşte biri oranında. Projenin değerine ve önemine bir de bu açıdan bakmak lazım. Uzun vadeli planlama, depreme hazırlanma, kaynakların ekonomik kullanılması böyle bir şey” diyen Özmen, “Ortaya koyduğumuz bu güzel örnek için gururluyuz, mutluyuz. Vatandaşa hizmet verirken onun konforunu ve güvenliğini birlikte sağlamak işte böyle bir şey. İstanbul’a hizmet ederken teknolojinin kullanılması tam da böyle bir şey” dedi.

Akıllı robotlar şehrin altında

‘Dünyada tekti, şimdi değil’

İGDAŞ ve TÜBİTAK’ın yerli denetleme robotu üretme başarısını sosyal medyadan, “Dünyada tekti, şimdi değil” cümleleriyle paylaşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da “İBB olarak doğal gaz boru içi denetleme robotu üretimine başladık. Bu akıllı robotlar şehrin altında dolaşıp denetim yapacaklar. İştirak şirketimiz İGDAŞ’a, TÜBİTAK’a ve çalışmada emeği geçen bütün mühendislere teşekkürler” dedi.

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

Teşekkürler Başkan Öztekin

İstanbul’un Kağıthane ilçesi, Ömür Sokak’ta oturmakta olan öğrenciler, belediyenin okulun önündeki sokağı kazmasından ve okullarına çamurların içinden geçerek gitmekten şikâyetçiydi. Biz de öğrencilerin bu şikâyetini gazetemizin 8 Ekim 2021 Cuma günkü nüshasında “Öğrencilerin çamurlu okul yolculuğu” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra okulun bulunduğu sokağın tamamı asfaltlandı. Duyarlılığından dolayı Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin ve ekibine teşekkür ederiz.

Akıllı robotlar şehrin altında

Çukur kapatıldı, trafik normale döndü

İstanbul’un Üsküdar ilçesi, Adıbadem Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımız, ana yolda yapılan altyapı çalışmasından sonra günlerdir kapatılmayan ve trafiğin tek şeride düşmesine neden olan çukurdan şikâyetçiydi. Biz de okurlarımızın bu şikâyetini gazetemizin 8 Ekim 2021 Cuma günkü nüshasında “Kapatmayı unuttular mı?” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. İSKİ’nin yapmış olduğu altyapı çalışmasından sonra İBB ekipleri asfalt işlemini yaptı.

Akıllı robotlar şehrin altında

Jet hızıyla çözüldü!

İstanbul’un Üsküdar ilçesi, Eczacı Necip Akar Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, haftalardır sokaklarındaki çukurun kapatılmamasından şikâyetçiydi. Biz de okurlarımızın bu şikâyetini gazetemizin 8 Ekim 2021 Cuma günkü nüshasında “Vatandaş görüyor, belediye görmüyor mu?” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Sokaktaki kazılı alanın yapılması için haberimizi Üsküdar Belediyesi ekiplerine iletmiştik. Ancak bu kazı İSKİ’ye ait olduğu için İBB ekipleri açtıkları çukuru asfaltladı.

Akıllı robotlar şehrin altında

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir