BAŞKAN SONER ÇETİN: ÇUKUROVA’DAKİ ‘MİLLET KIRAATHANESİ’ ÖRNEK OLDU

Hükümetin ‘Millet Kıraathanesi’ vaadiyle ilgili konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Emeklilerimizi kahvehane köşelerinden kurtarmak için 4 yıl önce hayata geçirdiğimiz proje, bugün Türkiye’ye örnek oldu” dedi

Başkan Soner Çetin: Çukurova’daki ‘Millet Kıraathanesi’ örnek oldu

Göreve geldiği günden bu yana yaptığı projelerle ‘İlklerin Başkanı’ olarak adını duyuran Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Çukurova halkının bir araya getirip, etkinlikler düzenlemesi ve emeklilerin kahvehane köşelerinden kurtulması için başlattığı emekli dinlenme evlerinin sayısını 14’e yükseltti. Emekli dinlenme evlerinin yapımı sürerken, mahalle ziyaretlerinde, kadınlardan gelen talep üzerine kadın sohbet ve dayanışma evlerinin yapımına da başladıklarını anlatan Başkan Soner Çetin, “Hükümetin vaad ettiği ‘Millet Kıraathaneleri’ni, bundan 4 yıl önce biz hayata geçirdik. Bu projeyi yaparken de, çocuk, genç, yaşlı, kadın tüm halkımızı göz önünde bulundurarak, Emekli Dinlenme Evleri ile başlattığımız projelerimizi, semt kreşleri ve kadın sohbet ve dayanışma evleri ile sürdürdük. Emekli Dinlenme Evleri ve Kadın Sohbet Evlerimizde, günlük gazeteler, kütüphane ve çay, kahve servisleri ücretsiz olarak halkımıza sunulmaktadır. Buralarda hoşça vakit geçiren halkımız, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmenin yanı sıra, doğum günü partilerini bile burada yaparak, gönüllerince zaman geçiriyorlar” diye konuştu. Başkan Soner Çetin, ilçede gerçekleştirilen projeleri Milliyet’e değerlendirdi.

Türkiye’ye örnek oluyor

Başkan Çetin, 4 yıl önce ilkini hayata geçirdikleri bu projeleri, her semte uygulamaya devam ederken, bu hizmetlerin örnek alınmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Başkan Çetin, her mahalleye bir semt kreşi projesini uygulamaya koyduktan sonra, hükümetin yerel yönetimlere kreş yapma zorunluluğu getirdiğini belirtirken, şimdi de emekli dinlenme evlerini örnek alarak, millet kıraathaneleri kurma projesinin kaynağı olmaktan da mutlu olduklarını söyledi. Başkan Çetin, “Projelerimiz, tüm Türkiye’ye örnek oluyor” dedi.

Çığır açtık

Uyuşturucuyla mücadeleden, spor kurslarına, okul öncesi eğitimden üniversite hazırlığına, kadına şiddetten, kadın sohbet evlerine, su oyun parklarından, gençlik etkinliklerine kadar birçok hizmeti Adana halkıyla tanıştırdıklarını belirten Belediye Başkanı Soner Çetin, şunları söyledi: “Bebek, çocuk, genç, kadın, erkek, yaşlı ayrımı yapmadan halkımıza hizmet götürüyoruz. Çukurova’yı Adana’nın en yeşil ilçesi haline getirdik. Cumhuriyet tarihinden bu yana oluşturulan yeşil alandan daha fazlasını 4 yılda oluşturarak, halkımızın kullanımına sunduk. Temalı parklarımızla farkındalık oluşturduk. Su oyun parkları, kütüphaneli parklar, kuş evleri ile halkımızı doğayla buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Gıda bankası ve hayır çarşısı ile 5 binden fazla aileye her ay yardımda bulunduk. Ramazan ayında her mahallede verdiğimiz iftar daveti ile halkımızla birlikte olduk. Konser, yarışma ve sanat etkinliklerimizle, Adana’yı kültür ve sanat kenti haline getirdik. Öğrenci yurdu ve uzay gözlem evimizin temelini attık. ‘Adanalı her şeyin en iyisine layıktır’ mantığıyla, ilçemiz dışına da hizmetler götürdük. Sosyal demokrat belediyecilik bilincini Adana’ya yerleştirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz.” Başkan Çetin, hayata geçirilen tüm projelerin, Türkiye’nin birçok yerinde örnek alındığına dikkat çekerek, bundan sonraki hizmetlerde de Adana halkı için farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atmaya devam edeceklerini söyledi.

Yeni yaşam alanı

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in 4 yıl önce hayata geçirdiği emekli dinlenme evinden yararlananlardan Nuri Akça, “Bizim ‘Millet Kıraathanemizi’ Başkanımız Soner Çetin 4 yıl önce bize armağan etti. Bizleri kahvehane köşelerinden kurtaran Başkanımız, burada, günlük gazete, kitap, ücretsiz çay ve kahve ikramlarıyla, hükümetin vaad ettiğini, bizlere yıllar önce hediye etti” dedi. Başkan Çetin’in Adana’ya armağan ettiği emekli dinlenme evleriyle birlikte, güzel dostluklar edindiklerini belirten Hasan Özdemir ise, “Bizlere bu hizmeti sunan ve zaman zaman bizlerin arasına katılarak, bizleri dinleyen Başkanımıza minnettarız” diye konuştu. Emekli dinlenme evlerinde, tüm imkanlara ücretsiz sahip olduklarını belirten Bilal Kozanlı da, “Bizlere yaşam alanı sunan ve evlerimizdeki hapis hayatından kurtaran Başkan Soner Çetin’in projesi bugün tüm Türkiye’ye yayılmak isteniyor” dedi.

Çalışan anneler mutlu

Gerçekleştirdiği hizmetlerle, Çukurova halkının doğumdan ölüme kadar her anında yanında olduklarını aktaran Başkan Soner Çetin, “Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerimizle, halkımızın her kesimine hitap ediyoruz. Çalışan annelerimiz için her mahalleye oluşturduğumuz semt kreşleri, halkımızın her kesiminden büyük ilgi görüyor. Kadın sohbet evlerimizde, kadınlarımız düzenledikleri etkinliklerine zaman zaman bizleri de davet ediyorlar. Emekli dinlenme evlerimiz de ise çat kapı ziyaretler gerçekleştirip, halkımızla biraraya geliyor, onlarla sohbet ediyoruz. Sorunlarını, taleplerini dinliyoruz. Bunları yaşarken ve gözlemlerken de ne kadar güzel bir iş yaptığımızı görüyor ve mutlu oluyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık taraması ayağınıza geliyor

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Çocuklarımız, kadınlarımız ve yaşlılarımız için yaptığımız bu hizmeti bu kadarla da bırakmıyoruz. Zaman zaman gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantılarını da buralarda gerçekleştiriyor, halkımızı hakları konusunda bilinçlendiriyoruz. Konusunda uzman kişilerin verdiği bilgilerle halkımızı aydınlatıyoruz. Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz ve protokol imzaladığımız sağlık kuruluşları ile bu tesislerimizde, çocuklarımızın, kadınlarımızın ve yaşlılarımızın sağlık taramalarını gerçekleştiriyoruz. Sağlık taramalarında, tedaviye ihtiyacı olan halkımızı da sağlık kuruluşlarına yönlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir