‘Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor’

“Beton yığını olacak bir bölgeyi büyük mücadeleler sonucu yeşile ve huzura kavuşturuyoruz” diyen Bayrampaşa belediye başkanı Atila Aydıner, Millet Bahçesi’yle ilgili ilk röportajını Milliyet’e verdi.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Millet Bahçesi olacak olan arazimiz 45.000 m2’lik bir yer. Çok değerli bir arazi. Burada önceden fabrika vardı. Hikâyesi çok eskilere dayanıyor. 1950 yılından başlayan sanayi sürecinin başladığı dönemde Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın 50 arkadaşıyla birlikte kurduğu bir yer burası. İlk ismi Gümüş Motor. Daha sonra kapanana kadar da Pancar Motor ismiyle devam ediyor.

about:blank

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

‘1000 konut yapılacaktı’

“Burada imal edilen motorlar sanayide, traktörlerde her yerde kullanılıyor. Yurt dışından daha uyguna motorlar ithal edilmeye başlandığı zaman fabrika sıkıntılar yaşamaya başlıyor ve iflas ediyor. Arazi el değiştirerek en son 4’lü bir konsorsiyuma satılıyor. Bu konsorsiyum ‘Buraya konut yapmak istiyoruz’ diye bize başvurdu. Projeleri hazır. Kazma vurulsa inşaat başlar. O durumdular yani. 1000’e yakın konut yapacaklarını söylediler bize. Yani sizin anlayacağınız, bu bahsi gecen bölge tamamıyla bir beton yığını haline gelecekti.

‘Betona değil yeşile önem veriyorum’

“Ben şahsım adına söylüyorum. Belediye başkanı olduğumdan bugüne kadar betona değil yeşile önem veriyorum. Kişi başı yeşil alan miktarını ilçemizde artırdık, artırmaya devam ediyoruz. Park sayımızı artırdık. Okullarımız da caddelerimizde sokaklarımızda yeşil alanlarımızı her fırsatta büyütüyoruz. Çocuklarımıza gençlerimize de yeşilin önemini bu şekilde gösteriyoruz. Uygulamada ve pratikte de böyle. Düşünen bir belediye başkanı ne yapar sizce? Arkadaşlarımızla oturduk, düşündük ne yapabiliriz dedik. Yeşile ihtiyaç var. Betona değil. Çözüm üretmek için düşünmeye başladık.

“Hızlıca karar vererek Beştepe’ye gittim. Bizi anlayacak, sorunlarımıza çözüm üretecek bir Cumhurbaşkanımızın olması bizler için büyük bir şans. Sayın Cumhurbaşkanımıza derdimizi anlattık. Bayrampaşa’nın yeşile ihtiyacı var Sayın Cumhurbaşkanım dedik. Buraya bir çözüm bulursak Bayrampaşalılar size minnettar kalır dedik. Sağ olsun hemen Çevre bakanımız Sayın murat kurumu aradı kendisi. Çevre bakanımız sağ olsun hemen ilgilendi. Konuyu bakanımıza detaylarıyla anlattık. Arazinin tüm bilgilerini ilettik. Bakanımız hemen gereken talimatları verdi ve sürecimiz başlamış oldu. Ama kolay olmadı. Çünkü projesi çıkmış bir yer kazma vurulsa bir şey diyemezsiniz. O sırada bankadan kredi çekilmiş ve sıkıntı yaşanmış bankada araziye el koymuş. Hemen bakanlığımız ve milli emlak müdürlüğümüz duruma el koydu ve orta yolu bularak iki yıla yakın bir süreçte buranın tapusu Hazine’ye geçmiş oldu.

‘Proje değişti’

“Hemen hızlıca burası Millet Bahçesi projesine döndü. Beton yığını olacak bir alanı büyük uğraş sonucu Millet Bahçesi’ne ve yeşile cevirmiş olduk. Yani beton yığınlarıyla dolacak bir araziyi milletimizin emrine ve hizmetine geçirmiş olduk. Burada şu an yoğun bir çalışma var. Altına otopark inşa ediyoruz. Üzerine yeşili bol, yürüyüş alanları olan, içinde millet kıraathanesi olan, bisiklet sürüş alanları, yürüyüş ve koşu alanları, süs havuzları, kamelyaları ve mescidi olan bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Otopark kısmı bitmek üzere. Ama en önemlisi, yeşili bol, oksijeni bol, huzuru bol bir yaşam alanı olacak Millet Bahçemiz. Bu bölge adeta nefes alacak. Ciğerlerine oksijen dolacak halkımızın” dedi.

‘Havuzumuz hizmete giriyor’

Başkan Aydıner, sözlerine şöyle devam etti: “Bayrampaşa aynı zamanda sporun merkezi konumunda. Futbolda, basketbolda, voleybolda, okçulukta, atletizmde ve daha birçok dalda milli sporcuları yetiştiren bir ilçe. Spor tesis sayımız diğer ilçelerin üzerinde. Gençliğimiz spora düşkün. Bu da bizler için çok değerli, biz de her fırsatta gençlerimizin faydalanacağı tesisler inşa etmeye çalışıyoruz. Kartaltepe mahallemizde semih erden spor tesisimizin yanında boş bir alan vardı. Bu alanı gençlerimiz için, vatandaşlarımız için nasıl faydalı bir yer haline getiririz diye arkadaşlarımızla oturduk, konuştuk ve buraya harika bir yarı olimpik yüzme havuzu yapmaya karar verdik. Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızın katkılarıyla birlikte buraya bir yıl gibi kısa bir sürede müthiş bir tesisin yapımını gerçekleştirdik. 2285 metre kullanım alanı olan bu tesis yaklaşık 18.5 milyon TL ye mal oldu ve halkımızın hizmetine girmesine sayılı günler kaldı açıkçası. Biz tüm mesaimizi Bayrampaşa için neler yaparız, nasıl taş üzerine bir taş daha koyarız diye düşünerek geçiriyoruz ve bunları hayata geçiriyoruz. İnşallah vatandaşımızın verdiği güç, bu hız ve motivasyonla üretmeye de devam edeceğiz.”

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

‘Seferberlik ruhuyla kentsel dönüşüm’

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve Nobel Expo Fuarcılık tarafından düzenlenecek İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Fuarı-Rescon Expo için geri sayım başladı. 22-25 Aralık tarihlerinde yapılacak fuarda İzmir’in yerinde dönüşüm ve yüzde 100 uzlaşı esasıyla hayata geçirdiği kentsel dönüşüm modelini anlatacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “Göreve gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdik. Seferberlik ruhuyla altı bölgede çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

Dijital okuryazarlığı çocuklarından öğrenecekler

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi iş birliğiyle Tuzla Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “DijiAile – Ailede Dijital Dönüşüm” projesinin yeni dönemi başlıyor. Proje kapsamında 8 haftalık eğitim sonrasında Lider Öğrenci olmaya hak kazanan öğrenciler, ebeveynlerine dijital dönüşüm semineri veriyor. Lider öğrenciler, Dijital Etik, Dijital İletişim, Dijital Okuryazarlık, Dijital Erişim, Dijital Ticaret/Alışveriş, Dijital Sorumluluk ve Haklar, Dijital Sağlık, Dijital Kanun ve Dijital Güvenlik konularında eğitimler vererek kuşaklar arası teknolojik bir iletişim kurulması amaçlanıyor.

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

Atık piller çanta ve deftere dönüşüyor

Sıfır atık bilincini kazandırmak amacıyla Kartal’da önemli çevre projelerine imza atan Kartal Belediyesi, atık pillerin kaynağında diğer atıklardan ayrı toplanmasını teşvik etmek amacıyla yeni bir kampanya daha düzenliyor. Atıkların dönüştürülmesi ve usulüne uygun bertaraf edilmesi amacıyla ilçe genelinde “Sıfır Atık” seferberliği başlatan Kartal Belediyesi, bu çalışmalar kapsamında 15 Mayıs 2023’e kadar düzenlenecek olan çevre hareketiyle, kullanım ömrünü tamamlamış atık pilleri toplayıp Kartal Belediyesi’ne teslim eden vatandaşlara, bez çanta ve defter hediye ediyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar, Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne getirecekleri, 1 kg atık pil karşılığında bez çantalarını, 5 kg atık pil karşılığında ise defterlerini alabilecek. Vatandaşlar ayrıca Kartal Belediyesi’nin site, apartman, kamu kurum kuruluşları, işyerleri, AVM’ler, okullar vb. yerlere yerleştirdiği atık pil kutusunu kullanarak, canlıların sağlığını, yer altı sularını ve toprakları ağır metallerden koruyabilir.

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

Millet Sofrası mutfağını açtı

Beykoz Belediyesi tarafından, kadın girişimciliğini ve istihdamını desteklemek ve dezavantajlı kadınların emeklerini topluma ve ekonomiye kazandırmak amacıyla yaklaşık bir yıl önce kurulan ve ticari faaliyete başlayan kooperatif şimdiden ilçedeki 20 kadına gelir kapısı oldu. Beykozlu maharetli kadınların mantı ve kahvaltılık sostan oluşan ilk ürünleri, el emeğini kazanca dönüştürmek isteyen girişimci kadınlar için üretim merkezi olacak “Beykoz Millet Sofrası”nın mutfağında düzenlenen tanıtımla görücüye çıktı. Böylece, ilçedeki ihtiyaç sahiplerini evlere sıcak yemek hizmetiyle güldüren, yolu ilçeden geçen herkesi sıcak çorba ikramıyla ısıtan “Beykoz Millet Sofrası” ekonomi ve istihdamı geliştirmek üzere girişimci kadınlara da kucak açtı. Anne eli tadında leziz ürünler ve özgün tasarımlı hediyelik eşyalar, Cumhuriyetköy’de kurulan Beykoz Köy Pazarı tezgâhlarında çok yakında yerini alacak. “Erguvan” markalı ürünler, e-ticaret siteleri aracılığıyla tüm ülkeye pazarlanacak.

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

300 TL ulaşım desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşım ücretini ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için 300 TL ödemeye başladı. Yapılacak yardım, ihtiyaç sahibi vatandaşın İstanbulkart’ına yatırıldıktan sonra ilgili vatandaş SMS ile bilgilendirilecek. Ulaşım Destek Paketi kapsamında bu ay bekleyen destek paketi 97 bin 175. Bu ay eşleşen destek paketi ise 9 bin 607. Son 15 günde vatandaşa 2 milyon 882 bin TL ödendi. Kampanyaya destek olmak isteyenler https://askidafatura.ibb.gov.tr/ulasim-destek sitesi üzerinden destek olabilir.

Bayrampaşa Millet Bahçesi’ne kavuşuyor

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, kurum, kuruluş ve markalarla yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir