Boğaz manzaralı TALAN

Yıllardır çivi bile çakılamayan evi yıkıp, ormandaki ağaçları kesip yerine boğaza nazır villa yapılıyor. İşin garip tarafı ise buraya hiçbir yetkili müdahale etmiyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesi Kireçburnu mahallesinde yaşamakta olan bir okurumuz, “Prof. Aykut Barka Caddesi Çamyolu Sok. 1030 Ada 67 Parsel bulunan 2,5 katlı köşkün en az 50 yıldır penceresini bile değiştiremiyorlardı.

Eski Türk filmlerinin çekildiği bu ormanın içerisinde bu ev jet hızıyla yıkıldı. Ne kadar şikâyet ederseniz edin Boğaziçi İmar Müdürlüğü işlem yapmıyor. Bu inşaata kimlerin nasıl izin verdiğini anlamış değiliz.

Bunun adı boğaz manzaralı talan. Bu Köşkün yıkılması ve şu an ki inşaatın bu hale gelmesinde kimin ihmali varsa, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmardan sorumlu başkan yardımcısı, Boğaziçi imar müdürü, yapı denetim müdürü ve Büyükşehir zabıtasının bu köşk yıkılırken ve bu yapı yapılırken neden sessiz kaldığını merak ediyorum. Kimi nasıl şikâyet edeceğimizi de bilmiyoruz. Bu inşaat alanının dışında burayı hangi müteahhittin yaptığı kimin kontrol ettiğini gösteren bir tane tabela bile yok.

Boğaz manzaralı TALAN

100 yıllık ağaçlar kesildi

Çivi çakmanın bile yasak olduğu ‘Boğaziçi Öngörünüm’ alanı içinde üstelik ormanın içerisinde bu villayı yapmak için 100 yıllık ağaçları kestiler. Bu tamamıyla doğa katliamı. Bu yapının yapılması için hangi kurum izin verdiyse öğrenmek istiyoruz. Bu yapının ruhsatı, imarı var mı?

Bütün şikâyetlere rağmen buraya aylardır neden kimse gelip müdahale etmedi. Şu anda hızlı bir şekilde binayı hızlı bir şekilde bitirmeye çalışıyorlar. İççilerin söylemine göre bina 6 metre sola kaydırılmış, ağaçlar kesilmiş hem de mevcut yapının 2 kat fazlası yapılıyormuş.

Acilen konunun üstüne gidilmesini talep ediyorum. Eski resimleri de sizlerle paylaşıyorum. İBB yönetimi Ak Partideyken de burayı yine yapmaya çalıştılar. O zamanki yönetim çivi bile çaktırmadı. İddiaya göre Şimdi bu yapı el değiştirmiş bir iş adamı burayı almış yaptırıyormuş. Şu anda ne değişti de Boğaziçi imar müdürlüğü buna göz yumuyor. Neden buraya zabıta ekipleri gelmiyor?” dedi.

Okurlarımızın bu şikâyetini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletmiş olalım. Umarız yetkililer bir an önce yapıyla ilgili denetime giderler.

Boğaz manzaralı TALAN

Çocuk parkını otopark yaptılar!

İstanbul’un Üsküdar ilçesi Kandilli mahallesi Fatih Hoca sokağında yaşamakta olan semt sakinleri yıllardır basketbol sahası olarak kullanılan çocuk parkının otoparka dönüştürülmesine tepkili. Parkı Vakıflar Genel Müdürlüğünden bir şahıs kiralandığı konuşuluyor. Bu alanı otopark olarak kullanmaları yetmiyormuş gibi sokakta oturan kişilere araçlarını sokağa bırakmamasını söylüyorlar. Bunun adı vale terörüdür. Lütfen sesimizi duyurun” dedi. Bakalım okurlarımızın bu şikayetinden sonra Üsküdar Belediyesi şikâyet gelen yerin otopark ruhsatının olup olmadığını denetleyecek mi? Belediyeden konuyla ilgili bir açıklama bekliyoruz…

Boğaz manzaralı TALAN

Şanlıurfa 2023’e hazırlanıyor

2023 İslam Dünyası Turizm Kenti ilan edilen Şanlıurfa’da hazırlıklar sürüyor. Vali Salih Ayhan’ın yerel yönetimler ve şehrin tüm bileşenlerini bir araya getirmesi ile başlattığı atılımla yeni yılda hedef 10 milyon turist olarak belirlendi. 12 bin yıllık Göbeklitepe’si, ören yerleri, doğa ve gastronomi turizmi ile son yılların gözde adresi haline gelen Şanlıurfa, bu kez Dünya Turizm Kenti’ne hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Bakü’de gerçekleştirilen İslam Konferansı Turizm Bakanları 11. Oturumunda Şanlıurfa’nın 2023 İslam Dünyası Turizm Kenti ilan edilmesinin ardından şehirde heyecanlı bir hazırlık başladı. Göreve yeni başlayan ve eğitim, spor ve turizm ana başlıkları ile şehri ele alan Vali Salih Ayhan’ın önderliğini yaptığı hazırlıklar çerçevesinde şehrin tüm bileşenleri aynı çatı altında buluşturuldu. Ortak amacın Şanlıurfa’nın gelişimi olarak belirlendiği buluşmalara yerele yönetimler de tam destek verdi.

Boğaz manzaralı TALAN

Hedef 10 milyon turist

Günü birlik ziyaretler yerine şehre gelen turistlerin uzun vadeli kalabilmesi için turizm paydaşları ile sürekli olarak buluşmalar gerçekleştiren Vali Ayhan, bacasız sanayi olan turizm için Şanlıurfa hedefini 10 milyon turist olarak belirledi. Turizm sepetine gastronomiyi de dahil eden Vali Ayhan, şehrin zengin kültürel mozaiğini tüm ayrıntıları ile birlikte tanıtmak için yoğun çaba içerisinde. 12 bin yıllık tarihi ile Göbeklitepe, yeni keşiflerle umut veren Karahantepe ve diğer tüm tarihi ören yerlerini kapsayan geniş kapsamlı çalışmaların birebir takipçisi olan Vali Ayhan, 2023 ile başlayan bu atılımı her geçen yıl daha da ileriye götürmekte kararlı.

Başkan Taban’dan sergiye davet

İnegöl’de sergilerin merkezi konumuna gelen Kent Müzesi, spor tutkunlarının ilgisini çekecek yeni bir sergi ile ilçe halkının karşısına çıktı. Uzun yıllardır İnegöl’de spor alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Özden Suvat ile İnegöl Kent Müzesi iş birliğinde; İnegöl ile özdeşleşmiş, İnegöl’de doğup büyüyen herkesin peşinde koştuğu meşin yuvarlağın tutkusunu öne çıkarmak, köy takımlarının hikayesine dikkat çekme adına “Köy Takımları Sergisi” hazırlandı. Sergimizde 59 köy takımının görselleri ve materyalleri yer alırken, sergi içerisinde köy takımlarına ait 112 fotoğrafın yanı sıra takım formaları ve kupalar da görücüye çıktı. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Futbol çok özel bir spor branşı. Özellikle son dönemde hanımefendilerin de buna ilgi gösterdiğini görüyoruz. Ben ilçe halkımızı da sergimizi gezmeye davet ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Boğaz manzaralı TALAN

BELEDİYEDEN YANIT VAR

İBB’den açıklama

Geçtiğimiz hafta okurlarımızdan gelen şikayetleri gündeme getirmiştik. İlki Kabir ziyareti için Kilyos mezarlığına giden okurlarımızın Kilyos mezarlığının âtıl olmasından şikayetçiydi. Diğer şikâyet ise gene İstanbul’un Sarıyer ilçesi Garipçe köyünden gelmişti. Alınan UKOME kararıyla köy içi araç trafiği geliş gidiş olunca köyün içerisinin keşmekeşe dönmesinden dolayı şikâyet gelmekteydi. Okurlarımızın şikayetlerini dile getirdikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz; “İBB Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı, kent genelindeki mezarlıklarda rutin bakım çalışmalarına devam ediyor. Söz konusu mezarlık da çalışma programında bulunuyor. Ayrıca Garipçe Mahalle Muhtarlığından gelen talep üzerine, İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri bölgede incelemeler yaptı. Mahalle sakinlerinin şikâyeti ve talepleri dikkate alınarak, yol düzenleme projeleri yapıldı. Trafik akışı, UTK (Ulaşım Trafik Koordinasyonu) kararı çift yön olarak düzenlendi.”

Boğaz manzaralı TALAN

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir