Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

22. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, Kovid-19 salgınının devam etmesi nedeniyle yabancı ülkelerden kısıtlı sayıda kültür ve sanat elçisinin katılımıyla gerçekleşecek.

UNESCO’ya bağlı CIOFF’un  (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi) A Kategorisi’nde yer alan, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası festivali olma özelliğini elinde bulunduran Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bu yıl halkla 24–31 Temmuz tarihleri arasında buluşacak.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

65 ülkeden 367 sanatçı katılacak

Uluslararası alanda pek çok başarıya imza atan ve yedi kez “Dünyanın en iyi kültür ve sanat festivali” seçilen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bu yıl da Kovid-19 salgının gölgesinde gerçekleşecek. Festivalin omurgasını oluşturan “Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması” gibi önemli etkinlikler bu yıl dijital ortamda online olarak yapılacak. 65 ülkeden, 367 sanatçının katıldığı festivalde beş sergi ve iki konser programının yanı sıra Uluslararası Heykel Sempozyumu, Uluslararası El Sanatları Çalıştayı – Atölye Bayramı, Uluslararası Altınköprü Çağdaş Dans Yarışması, Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması ve Uluslararası Kukla Gösterileri yer alacak.

Deniz üzerindeki gösteriler nefesleri kesecek

Festival kapsamında bu yıl gerçekleşecek konserlerde ise Fatih Erkoç ve İskender Paydaş ve Senfoni Orkestrası sahne alacak. Uluslararası pek çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapacak olan 22. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali görsel etkinlikleriyle de fark yaratacak. 28 Temmuz Çarşamba günü Sinanoba sahili’nde gerçekleştirilecek olan denizde kortej, su ve dans gösterisinin festivale damgasını vurması bekleniyor.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Ayrıca Uluslararası Güler Ertan Fotoğraf Yarışması Sergisi, Kasmeh Art Group Sergisi İran Tahran Üniversitesi Saman Rashidi Sergisi, Mehmet Tarakçı ve Mehmet Çetinkaya “Velvet Art” sergisi, Muhsin Divan “Zaman Zaman” saat kolleksiyonu sergisi gibi önemli sergiler festival boyunca sanatseverleri ağırlayacak.

1,2 milyon lavanta toprakla buluştu

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehir genelinde tarımsal üretimi ve ürün çeşitliliğini artırmak için alternatif ürün olarak Güneysınır’da ektiği lavantada hasat işlemi yapıldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, deneme ekimi gerçekleştirilen lavantalardan ilk seferinde çok güzel sonuçlar aldıklarını, ikinci hasadın da verimli geçtiğini belirterek, lavantaların yağının Güneysınır’a kazandırdıkları damıtma tesisinde çıkarıldığını söyledi. Hasadın hayırlı olmasını dileyen Başkan Altay, lavanta üretimini daha geniş alana yayarak Konyalılara katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi. Konya genelinde ürün çeşitliliğini artırmak için kurak bölgelerde ve kıraç arazilerde örnek çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Altay, “Bu kapsamda Güneysınır ilçemizi pilot bölge olarak belirleyerek 1 milyon 700 bin lira maliyetle 687 bin metrekarelik alanda 1,2 milyon lavanta fidesini toprakla buluşturduk. Ayrıca Güneysınır Belediyemizle birlikte 150 bin metrekare alanda 280 bin adet lavanta fidesi dikilerek örnek bahçe uygulaması yaptık. Çiftçimiz arazisini sulamadan ciddi gelir elde etmiş olacak inşallah. Deneme ekimi gerçekleştirilen lavantalardan ilk seferinde elhamdülillah çok güzel sonuçlar almıştık. İkinci hasadımız da verimli geçiyor. Amacımız lavanta üretimini daha geniş alana yayarak hemşehrilerimize katkı sağlamak. Ayrıca lavanta balı ve lavanta turizmiyle de bölgede turizm faaliyetlerini canlandırmak istiyoruz.” dedi.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

34 yıllık sorun çözüldü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu iradeyle 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek ilk tapuyu verdi. Başkan Yılmaz, alanda ilk parselin yerini belli edecek taşın aplikasyonunu yaptı.

1986 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından imara açılan ve mülkiyet sorunu çözülemeyen 18.02 bölgesinde yüzler gülüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 34 yıllık sorunu ortaya irade koyarak çözmeyi başardı. Planların askıya çıkma süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte bölgede yer sahibi olan vatandaşlara bugün düzenlenen törenle tapuları teslim edildi. Törenin ardından Başkan Yılmaz, alanın çözüme kavuşması için döneminde büyük emek harcayan eski belediye başkanlarından Ziyaettin Tan’a ilk tapusunu verdi.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

‘Biz görüyoruz, zabıta görmüyor mu?’

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımız, “Tarabya sahil yolunda birçok işletme masaları bildiğiniz yolun üzerine koymuş. İki araba yan yana geçemiyor. Aslında Tarabya ile sınırlandırmamak lazım, sahil şeridindeki tüm işletmeler hemen hemen bunu yapıyor. Bizim gördüğümüzü zabıtalar görmüyor mü? Bence görüyor ama göz yumuyorlar. Ama neden? Koronavirüsten dolayı, evet, uzun bir zamandır işletmeler kapalı ancak bu, işletmeler her istediğini yapacak anlamına gelmez. Büyükşehir zabıta ekipleri araçlarıyla sahil yollarında bir tur atarlarsa bu tarz yanlış uygulamaları görebilirler” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmuş olalım.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Saat kulesi bakım istiyor!

İstanbul Aksaray meydanındaki saat kulesi bakım istiyor.  Aylardır kulenin atıl bir şekilde olması yoldan geçen binlerce kişinin tepkisine neden oluyor. Belediyeye sadece iki dakika uzaklıkta olan bu saat kulesinin bir an önce bakımının yapılması ve görüntü kirliliğinin ortadan kalkması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine durumu iletmiş olalım.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Bursa avucunuzun içinde

Bursa’nın turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için tanıtım çalışmalarına ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, dijital platformlarda Bursa’yı vitrine çıkaracak ‘GoBursa’ projesini devreye aldı. Büyükşehir Belediyesi, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na bağlı Yazılım Şube Müdürlüğü ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Turizm ve Tanıtma Şube Müdürlüğü ortaklığında “GoBursa” mobil uygulama projesi hayata geçirildi. Tamamen iç kaynaklar kullanılarak hazırlanan uygulama Yazılım Şube Müdürlüğü personelleri tarafından geliştirildi. Bursa kent merkezi ve ilçelerindeki kültür ve turizm unsurlarını hedef alan uygulamanın içerikleri Turizm ve Tanıtma Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Uygulama kapsamında tanıtım yazıları, sanal turlar, tanıtım videoları, gezi rotaları ve özgün fotoğraflardan oluşan binin üzerinde özgün içerik bulunuyor. Uygulama içerisinde 22 farklı kategorideki 543 farklı mekân 3963 farklı fotoğrafla tanıtılırken, 141 farklı noktadan oluşan 14 adet gezi rotası yer alıyor, uygulama ve içerikler iki dilde servis ediliyor. “GoBursa” uygulaması kent sakinlerinin ve şehir dışından gelen misafirlerin kentin tarihi ve kültürel varlıklarına ait bilgi, fotoğraf, seslendirme, video, konum, sanal tur, canlı kamera görüntüsü gibi içeriklere kolayca ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir