Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

Olası Marmara depreminden en fazla etkilenmesi öngörülen Büyükçekmece ilçesinde 24 mahallede toplam 38 bin bina akıllı teknolojik levhalar ile donatıldı.

Büyükçekmece Belediyesi’nce hayata geçirilen, “Binalar Konuşuyor Projesi” kapsamında, Büyükçekmece ilçesi sınırları içinde bulunan tüm binalara montajlanan karekodlu tabelalar sayesinde binanın iskân ve imar durumu gibi teknik verilerin yanı sıra deprem risk durumu ile olası afetlerde toplanma alanları da öğrenilebiliyor.

‘İlk ve öncü bir proje’

Büyükçekmece Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yaklaşık bir yıllık bir çalışma sonrasında hayata geçirilen proje vatandaşlara her açıdan büyük kolaylık sağlıyor. Akıllı teknolojik tabletler ve telefon kameraları vasıtasıyla okutulan karekodlardan binanın risk durumu, toplanma alanları, iskân, imar durumu gibi teknik bilgilere, bina resimleri gibi birçok veriye anında ulaşılabiliyor. Türkiye’de bir ilk ve öncü bir proje olan “Binalar Konuşuyor Projesi” planlı kentleşme adına da önemli bir misyon üstleniyor. Özellikle beklenen Marmara Depremi’nden en fazla etkilenmesi öngörülen Büyükçekmece ilçesi açısından proje hayati bir önem taşıyor. İlçe genelindeki binaların deprem risk durumları, binalar üzerindeki karekodlu levhalar ile vatandaşa bildirilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor. Ayrıca satın alma ve kiralama süreçlerinde o binanın iskân, metrekare, ada/parsel, imar durumu vb. teknik bilgilerine erişilerek karar verme aşamalarında vatandaşa önemli bir kolaylık sağlıyor. Sürdürülebilir bir proje olması açısından da, Kent Bilgi Otomasyonu üzerinden gelen veriler ile sürekli veri akışı güncellenerek, vatandaşa anlık bilgi akışı sağlanmakta Kent Bilgi Otomasyonu’ndan anlık veri akışı sağlayan “Binalar Konuşuyor Projesi”, Türkiye genelinde ilk ve tek proje olarak öne çıkıyor.

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

Halk projeyi yararlı buluyor

Büyükçekmece’de ilçe halkı projeyi yararlı ve önemli bir proje olarak nitelendirirken uygulama hakkında da şunları söyledi: Oturmuş olduğum binanın geçmişini öğrenirken bununla beraber iskân bilgileri, depreme dayanıklı olup olmadığı ve evimin değerini öğrenmiş oldum.

Ne kadar kiraya verebilirim ne kadar dayanıklı? Gerçekten bir tadilata ihtiyacı var mı gibi bilgileri de görmüş oldum. Hem belediyenin çalışanları arkadaşlarımıza hem de Dr. Hasan Akgün beye çok teşekkür ederim. Ben bu binada 8 senedir oturuyorum. Binanın 17 yaşında olduğunu öğrendim. Uygulamayı kullanarak binanın depreme dayanıklı olduğunu da öğrendim. Uygulamayı yararlı buluyorum. Uygulama sayesinde iskân durumunu, imar durumunu, daire sayısını, otopark bilgisine ulaşabiliyorum. Hatta satılık daire arıyordu. Bir daire görmüştüm o bina hakkında bilgi edinebilmek için o binanın dışındaki karekodu okutarak bina hakkında bilgi sahibi oldum.

Bandırma’ya katlı kavşaklar yapıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; her geçen gün büyüyerek gelişen Bandırma’nın, artan ulaşım sorunlarından vatandaşların olumsuz etkilemesinin önüne geçmek amacıyla çalışmalarını ve girişimlerini sürdürüyor. Bandırma girişinde ve Askeri Lojmanların yakınında bulunan iki hemzemin geçit ile trafik ışıklı kavşaklar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığının hazırladığı projelerle, ortadan kaldırılarak yerine katlı kavşaklar yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ağında olan Bursa-Çanakkale Yolu üzerinde bulunan Bandırma Giriş Katlı Kavşağı ile 6. Ana Jet Üssü Katlı Kavşağı’nın yapımı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Bandırma’ya kazandırılan yeni kavşaklarla birlikte ilçede trafik akışı daha güvenli ve konforlu hale getirildi. İlçenin girişinden itibaren trafik yükü hafifletilerek daha sağlıklı bir hale dönüştürüldü.

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

Cumhurbaşkanından Başkan Altay’a tebrik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’na (UCLG) 2023’te başkanlık edecek Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı kutladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın 240 bin şehrini ve buralarda yaşayan 5 milyar kişiyi temsil eden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanlığı’na Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay seçildi. Kendisini tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına denk gelen bu temsil görevinde kendisine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Başkan Altay’ı kürsüye davet ederek bizzat tebrik etti. Dünya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu başarı uluslararası arenada sizin gösterdiğiniz liderliğin bir sonucudur. UCLG Dünya Belediyeler Birliği Teşkilatı dünyada 240 binden fazla üyesi olan ve Birleşmiş Milletler nezdinde yerel yönetimleri temsil eden bir kuruluş. Görev aldığımız süre boyunca artık dünyada bir marka olan AK Parti belediyeciliğini tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulacağız. Tüm insanlığa hizmet etmek için yoğun bir gayret içerisinde olacağız. Süreçteki desteğinden dolayı zat-ı alinize ve tüm AK Parti ailesine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

‘Tarihlerine sahip çıkamayan kentler var olamazlar’

MÖ 6. yüzyılın başlarında Halikarnassos’ta doğan Herodot’un, doğduğu topraklarda yaşatılması için Bodrum Belediyesi ile Herodot 3. Yaş Akademisi Derneği iş birliğiyle hazırlanan ve bir hafta sürecek olan “Hemşehrimiz Herodot Haftası” programının tanıtım toplantısı düzenlendi. Tanıtım toplantısında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi: “Tarihlerine sahip çıkamayan milletler de kentler de var olamazlar. Ayaklarımızı Herodot gibi sağlam temellere basarsak potansiyelimizin ne kadar güçlü olduğunu anlayabiliriz, nerede yaşadığımızın farkına varabiliriz. Biz, Herodot’u anmalıyız, araştırmalıyız ve çalışmalar yapmalıyız. Bilimsel temeli olmayan hiçbir şeyin yaşama şansı yoktur; popüler kültüre teslim olur ve yok olur gider. Bu çalışma, bu düşüncenin ürünüdür. Biz de böyle bir Herodot Haftası yapmak istedik. Biz, Herodot’a sahip çıkarsak aynı zamanda kültürümüze de sahip çıkmış oluruz.”

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

Havabüsler kural tanımıyor!

İstanbul’da yaşamakta olan okurumuz, “Havabüsler kuralları hiçe sayarak emniyet şeritlerini ihlal etmeye devam ediyor. Yalnızca ambulans, itfaiye aracı ya da polis aracı gibi kamu hizmeti gören araçlar kullanması gereken emniyet şeritlerinde kuralları hiçe sayıyorlar. İstanbul’da Göztepe mevkiinde trafik ekiplerinin denetim yaptığı sırada emniyet şeridini ihlal eden Havabüs ekipler tarafından durdurularak cezai işlem uygulandı. Emniyet şeritleri hayati önem taşıdığı için buranın sadece acil durumlarda kullanılması gerekiyor. O yüzden bu durumu dile getirebilirseniz belki bu firmaya ait yüzlerce Havabüs bir daha emniyet şeridine girmez” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini şirket yetkililerine iletmiş olalım.

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

‘Vatandaşımızın her derdi sıkıntısı bizi ilgilendiriyor’

Toroslar Belediye Meclisi’nin ekim Ayı toplantısının ikinci oturumunda, 2023 mali yılı bütçesi oy birliğiyle kabul edildi. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, yeni bütçenin Toroslar’a ve Mersin’e hayırlı olmasını dileyerek; “İlçemizde birtakım projelerimizi tamamladık. Yeni dönemde de yeni projelerimizi ve hizmetlerimizi gerçekleştireceğiz” dedi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, Bartın’ın Amasra ilçesinde faaliyet gösteren bir maden ocağında meydana gelen feci patlamadan dolayı ülke olarak derin bir üzüntü içerisinde olduklarını söyledi.

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

Tarım anneleri Ev’lerine kavuştu

Şehir dışından kırsal mahallelere mevsimlik işçi olarak çalışmaya gelen ailelerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilen “Tarım Anneleri Ev’leniyor” projesinde konutlar düzenlenen törenle teslim edildi. Talas Belediyesi’nin Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ile birlikte yürüttüğü 2 milyon 500 bin liralık konteyner kentte, içerisinde buzdolabı, set üstü ocak, tuvalet ve duş bulunan 30 yaşam konteyneri yer alıyor. Projede ayrıca ortak kullanımda olan bir çamaşır konteyner ile eğitim konteyneri yer alıyor. Çocuklar için de iki adet çocuk oyun grubu bulunuyor.

Büyükçekmece’de binalar konuşuyor

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, kurum, kuruluş ve markalarla yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir