Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla Tarım A.Ş. marifetiyle yürüttüğü ‘Yaban Mersini Hasadı’ düzenlenen törenle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu yıldan itibaren alım garantili sözleşmeler yapacağız. Toprağının hakkını vererek işin gereklerini yerine getirmeliyiz” dedi

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle kaliteli fide, fidan dağıtımı ve ekipman destekleri başta olmak üzere her alanda çiftçilerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, Tarım A.Ş. aracılığıyla sürdürdüğü ‘Yaban Mersini Hasadı’nı İnegöl ilçesi Tuzla Mahallesi’nde başlattı. Yaban mersini, ahududu, aronya, gojiberry, çilek ve lavanta gibi katma değeri yüksek ürünleri Bursa tarımına kazandıran büyükşehir belediyesi, geçtiğimiz yıl 225 bin fidanı üreticiyle buluşturdu, bu yıl ise 300 bin adet yaban mersini fidanını üreticiyle buluşturmayı hedefliyor.

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

“Çin pazarına açılacağız”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaban mersini hasadının hayırlı olmasını diledi. Bursa’yı tamamen sanayi endeksli düşünerek bir yere varılamayacağını söyleyen Başkan Alinur Aktaş, turizm ve tarımı da düşünmek zorunda olduklarını belirtti. İki konu başlığının Bursa’ya eklenmesi ve ciddi güç haline getirilmesiyle Bursa’nın daha çok normalleşeceğini ifade eden Başkan Aktaş, şunları söyledi: “Fasonculuğa dönmüş sanayi anlayışıyla bir yere varamayız. Sağlıklı bir büyümeyi sağlayamayız. Bahçeleri bölerek, birkaç dönümlük hobi bahçeleri oluşturarak, göstermelik ürün yetiştirerek tarımı bir yere vardıramayız. Bizler nitelikli tarım yapmalı, teknolojiyi iyi kullanmalı, kaliteli ürün ortaya koymalı ve ihracat yapmalıyız. Ziraat odalarımızla beraber Akdeniz sineği meselesini halletmeye çalışıyoruz. O zaman Çin pazarına açılacağız. Çin pazarı demek siyah incirin altına dönüşmesi demektir.”

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NDEN ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ

Şişli Belediyesi, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile iş birliği protokolüne imza attı. Proje, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in ev sahipliğinde, KEDV Başkanı Zehra Coşkun ve KEDV Kurucu Üyesi Şengül Akçar’ın katılımıyla Şişli Belediyesi’nde düzenlenen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.  İmza töreninde konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, “Türkiye’de Yaşayan Mülteci ve Yereldeki Dar Gelirli Kadınları Güçlendirme Projesi’nin iki amacı var; Şişli’de ikamet eden 65 yaş ve üstü bireylerin kendi sosyal çevrelerinde ihtiyaç duydukları hizmetleri alabilmelerini sağlamak ve çeşitli nedenlerle istihdam edilemeyen kadınlar için yaşlı bakımı alanında alternatif iş alanları yaratmak” şeklinde bilgi verdi.

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

Gaziosmanpaşa’da mahalleli tedirgin!

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesi Yenidoğan Mahallesi Ergin Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımızdan Hakan Dalgıç, “Burası boş bir arazi, arazinin aşağısında müstakil bir ev var. Buradaki otlar 2 sene önce belediye başkanının talimatıyla temizlendi. Bu sene de defalarca kayıt bırakmamıza rağmen gelip temizlenmedi.  Kendim gidip park bahçeler müdürlüğü ile yüz yüze görüştüm sonuç alamadım. Geceleri bu ormanlık alan gibi görünen yere madde bağımlıları giriyor millet çöp konteynırı uzak diye çöpünü korkudan bu araziye atıyor. Acayip sinek oluyor. Ayrıca burası okul yanı, okul giriş çıkış kapısı havaların ısınmasıyla da büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu konuda mahalleli olarak çok rahatsızız” dedi. Okurumuzun bu şikayetini Gaziosmanpaşa Belediyesi yetkililerine iletmiş olalım. Otların temizlenmesiyle tedirginlik yaşayan mahalle sakinleri de rahat bir nefes almış olur.

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

KONTEYNER MANZARALI BOĞAZ!

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde oturmakta olan okurlarımız, “Sarıyer’in girişinde sol tarafta otoparkın üst kısmında eskiden ıhlamur ağaçları vardı. Şimdi ise konteynerler var. Yasal mı bilmiyoruz ama  her geçen sene  konteynerler getirip kat çıkıyorlar. Şimdiden iki kat oldu bile. Ön görünüm yasası yüzünden, biz mülk sahipleri eski evlerde yaşıyorken Boğaz’ın dibinde bu görüntü kirliliğini istemiyoruz. İmza toplayıp muhtar aracılığı ile kaymakamlığa dilekçe verdik ama sonuç alamadık. Özel mülk olduğu gerekçesi ile bu arsa depo alanı olarak kullanılıyor. Bizim evlerimiz önceleri deniz görürken şimdi bu konteynerler yüzünden sadece çöplük görüyor.  Depo alanı da olsa böyle kafalarına göre konteynerler ile kat çıkılması normal mi? Bu duruma İstanbul Büyükşehir ve Sarıyer Belediyesi zabıta ekiplerinin bir an önce müdahale etmesini istiyoruz” dedi. Okurlarımızın bu şikayetine ilgili belediyelere iletmiş olalım.

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

BEBEK PARKI AÇILDI!

Geçtiğimiz yıl Bebek Parkı’ndan şikâyetler çoğalınca biz de gazetemizin 16 Temmuz 2021 tarihli nüshasında “Bunu bize yapmayın!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Aradan bir yıl geçmesine rağmen şikâyetler ve tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Bizi arayan vatandaşların hepsi “Bu çalışma ne zaman bitecek? Park ne zaman açılacak?” sorularının cevabını bekliyor. Biz de 2 Ağustos 2021 tarihli nüshamızda “Bebek Parkı ne zaman açılacak?” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberlerimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi parkı açtı ve parkla ilgili bir açıklamalarda bulundu: “Türkan Sabancı Bebek Parkı 2 Ağustos 2021 tarihi itibariyle hizmete açıldı. Çalışmalar kapsamında; 7 erguvan ağacı, 15 leylandi, 100 kekik, 135 lavanta 100 taflan 600 zakkum, 300 gül, 1.009 ortanca ve 2.500 adaçayı dikimi yapıldı. Parkın tüm sulama ve elektrik tesisatları ile çocuk oyun grubu ve fitness aletleri yenilendi. Yaklaşık 10.500 metrekare yeni çim serimi yapıldı. Parktaki mevcut yetersiz olan aydınlatmaların yeniden planlanması yapılarak yüksek aydınlatma direkleri yaban hayatı düşünerek park içi düşük aydınlatmalarla değiştirildi. Park içerisindeki çocuk oyun alanı yakında hizmete açılacak.’’

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

Teşekkürler Sarıyer Belediyesi

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yaşamakta olan okurlarımız, Baltalimanı Mahallesi’nde kötüye gidişten yakınıyor. Okurlarımızın şikâyeti özetle şöyle: “Baltalimanı muhtarlık binasının arkasındaki dereden arıtılan sular direkt denize dökülüyor. Derenin etrafındaki plastik pislikler bu dereden denize gidiyor.” Okurlarımızın bu şikayetini 30 Temmuz 2021 tarihli nüshasında “Dere yataklarında biriken çöpleri temizleyin!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra Sarıyer Belediyesi alanda temizlik çalışması başlattı. Teşekkürler Sarıyer Belediyesi.

Büyükşehir destekliyor, çiftçi kazanıyor

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir