ÇANAKKALE RUHU SANCAKTEPE’DE YAŞANIYOR

Hizmete giren eserlerle ilçede tarih yazdıklarını belirten Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Sancaktepe’nin vizyonunu şekillendirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi

Başkan Erdem, “Projelerle halkımızın araştırmacı, üretken aynı zamanda bilgi ve birikimle dünya standartlarında donanıma sahip olmasını arzulamaktayız” ifadelerini kullandı

Çanakkale ruhu Sancaktepe’de yaşanıyor

Sancaktepe Belediyesi, gelecek kuşaklara miras bırakılacak yepyeni bir sosyal sorumluluk ve kültür projesine imza atarak, 1915 ÇanakkalePanorama ve Muhsin Yazıcıoğlu Şehitler Parkı’nın açılışını Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla hizmete açtı. Aziz milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biri olan 1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’na ait bütün hatıralar, sahip olduğu ayırt edici özelliklerle, kendi kategorisinde dünyada ilk ve tek olan dev bir tarih kompleksi ‘1915 Çanakkale Panorama ve Muhsin Yazıcıoğlu Şehitler Parkı’ ile ait olduğu topraklardan ödünç alınarak, Sancaktepe’ye taşındı.

Açık havada tarih turu

1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’na ilişkin bütün önemli dönüm noktaları, tarihsel kişilikler, cepheler, anıtlar, şehitlerler, kahramanlar ve kahramanlıklara ilişkin, asıllarıyla birebir aynı nitelikte ‘minia’ların (yapılar ve heykellerin belirli ölçeklerde küçültülerek yeniden üretilmiş kopyaları) yer aldığı komplekse adım atanlar ilk olarak açık havada bir tarih turu gerçekleştiriyor. Kitlelere Çanakkale Savaşları’nı çok boyutlu ve derinlemesine anlatma noktasında bir metrekarelik bir alanın bile ziyan edilmediği projenin merkezinde ise ‘kubbeli panorama’ yer alıyor. Ziyaretçilerin parktaki turlarını tamamladıktan sonra girdikleri bu binanın fuayeside, yine savaşa ilişkin fotoğraflar, haritalar ve illüstrasyonla bezenmiş durumda. Kubbeli panorama alanında ise ziyaretçilere eşsiz bir savaş alanı deneyimi yaşatılıyor. Geleneksel resim sanatının yanı sıra çağdaş teknolojinin sağladığı pek çok ses, ışık ve görüntü özel efektinden de destek alınan bu 360 derecelik kubbesel alanda, gözlemcilerin kendilerini Çanakkale Savaşları’nın en şiddetli döneminde, cepheyi bizzat ziyaret ediyormuşçasına o atmosferin merkezinde hissetmeleri sağlanıyor.

İş arayanlara umut oluyor

Klasik belediyecilik dışında yapmış olduğu ‘insan odaklı’ hizmetlerle ilçede herkesin takdirini ve sevgisini kazanan Sancaktepe Belediyesi hizmetlere hız kesmeden devam ediyor. Belediye bünyesinde hizmet veren Sevgi Mağazası veren el ile alan eli buluşturarak, ilçede ihtiyaç sahibi vatandaşlara her türlü giyim kuşam ihtiyacını karşılıyor. Aşevi paylaşımın en güzel örneklerini sergilerken, Kariyer Merkezi iş arayanlara umut oluyor. Engelli Dinlenme Evi engelli vatandaşlara engelsiz bir yaşam alanı sunuyor, Evde Bakım, Hasta Nakil, Kuaförüm Evimde, Evde Temizlik hizmetleri ise düşkün vatandaşların hayati ihtiyaçlarını karşılıyor. Belediye Başkanı İsmail Erdem “Tüm bu hizmetler, ilçemizi ‘Sevginin Merkezi’ haline getirmiştir” dedi.

İstanbul’da sporun merkezi

Birbiri ardı sıra hizmete açılan dev spor kompleksleri, spora ve sporcuya yapılan yatırımlar Sancaktepe’yi İstanbul’da ‘Sporun Merkezi’ haline getirdi. Taha Akgül Spor Kompleksi, Mustafa Öncel Spor Kompleksi ve Yenidoğan Spor Kompleksi’nde bulunan 3 olimpik havuz ile ilçe, İstanbul’da 3 olimpik havuza sahip tek belediye olma özelliği taşıyor. Sancaktepe Belediye Spor Kulübü, bugün itibariyle bünyesinde barındırdığı 21,042 lisanslı sporcu ile Türkiye genelinde 2. sırada yer alıyor.

3500 sporcu karne aldı

Sancaktepe Belediyesi’nden, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve 7-11 yaş arasındaki çocukların fiziksel uygunluklarına göre branşlara yönlendirilmesi ve antrenmanın bireysellik özelliğine göre uygun olan en doğru antrenmanı yapabilmeleri için laboratuvar ortamında ve spor alanlarında testlerin yapılacağı ‘Sporcu Performans Laboratuarı’ geçtiğimiz ocak ayında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla hizmete açıldı. Sancaktepe Belediyesi’nin yenilikçi uygulaması Sporcu Performans Laboratuvarı ile; ilçede yaşayan 7-11 yaş çocukların fiziksel uygunluklarına göre branşlara yönlendirilmesi ve sporcuların kas, lif, vücut yapıları gibi özelliklerine bakılarak kendilerine en uygun antrenmanı yapabilmeleri amaçlanıyor. 4 aşamadan oluşacak çalışmalar sonrası, başta Sancaktepe Belediyesi Spor Kulübü olmak üzere sporcuların branşları doğrultusunda müsabık sporcu olmaları sağlanacak ve başarı durumları gözlemlenebilecek. Öte yandan Sporcu Performans Laboratuvarı’nın ilk testlerinden sonra karne almaya hak kazanan 3500 öğrencinin ilk karne dağıtımı töreni ise Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz’in katıldığı törenle gerçekleşti.

Sağlıklı yaşamın merkezi

Sancaktepe, bölgenin en modern hastanesi olan 400 yatak kapasiteli Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araşatırma Hastanesi’nin açılmasıyla sağlık hizmetlerinde de adını duyurmaya başladı. Her mahallede bulunan toplam 28 Aile Sağlığı Merkezi bünyesinde ki modern aletler ve güler yüzlü sağlık personeli, ilçeyi sağlıklı yaşamın merkezi haline getirdi.

Avrupa’nın en büyüğü

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 4200 yatak kapasiteli Avrupa’nın en büyük şehir hastanesinin yakın zamanda Sancaktepe’de hizmete açılacağı öğrenildi.

Öte yandan eğitim konusunu öncelikli planları arasında tutan Sancaktepe Belediyesi yaptığı yatırımlar ile gençleri geleceğe hazırlıyor. Görev süresi boyunca ilçeye 16 yeni okul kazandıran Sancaktepe Belediyesi 20 bilgi evi ve Gençlik Merkezleri ile her yıl ortalama 45 bin gence hizmet veriyor.

Büyük ödüllü belediye binası

Sancaktepe Belediyesi, mimarisi ile adeta göz kamaştıran, Abdurrahmangazi Mahallesi Sevenler Caddesi üzerinde 30.000 metrekare kapalı alan, 78.000 metrekare yeşil alanda inşa edilen yeni hizmet binası ile farklı binalarda hizmet veren tüm birim müdürlüklerini aynı çatı altında topladı. Bu sayede vatandaşlar, artık hizmete daha kolay ve daha hızlı erişebilecek. Daha açılmadan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Yarışması’nda ‘En İyi Kamu Hizmet Binası’ ödülü alan yeni hizmet binası, Dünya Gayrimenkul Ödülleri Yarışması’nda da ödüle en yakın aday oldu. Selçuklu – Osmanlı ve günümüz mimarisinin bir sentezi olan binanın içerisinde, 400 kişilik bir de konferans salonu bulunuyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir