‘Can’la Başla İlk Günkü Heyecanla’

Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can ilk röportajını Milliyet’e verdi. Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın katkılarıyla gerçekleştirmeyi planladıkları 1299 Uluçınar Tematik Parkı hakkında, “Osmanlı Devleti’nin medeniyeti Bilecik’te vücut bulacak” dedi

‘Can’la Başla İlk Günkü Heyecanla’

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın milletvekili adayı olmasının ardından bayrağı teslim alan Başkan yardımcısı Nihat Can, kentte gerçekleştirilen yatırımları ilk kez Milliyet’e anlattı. Yeni Belediye Başkanı Nihat Can, “Şahlanışın şehri Bilecik’imiz ve hemşehrilerimize çıktığımız bu hizmet yolculuğunda, ‘Can’la Başla İlk Günkü Heyecanla’ dedik ve yola çıktık.

Cenabı Allah’a şükürler olsun ki birçok eseri kazandırdığımız Bilecik’imizde bugün, yola çıkarken Bilecik’imizin Mega ve Çılgın Projesi diye nitelendirdiğimiz 1299 Uluçınar Tematik Park Projemizi başlatarak, yola koyulduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yakın takibi ve katkıları doğrultusunda gerçekleştireceğimiz 1299 Uluçınar Tematik Park Projesi, Bilecik’in turizmde çığır açacağı dev bir proje. Aynı zamanda bir Türkiye Projesi olan 1299 Uluçınar Tematik Park Projesi, mimari çalışmaları ile diğer alanlara ilişkin faaliyetleri başladı. Bilecik’in ve Türkiye’nin 2023 Projesi niteliğinde olan 1299 Uluçınar Tematik Park’ın, 3 kıta 7 iklime hüküm sürmüş Osmanlı Devleti’nin medeniyeti Bilecik’te vücut bulmasından dolayı duyduğumuz mutluluk ve memnuniyeti sizlerin aracılığıyla tüm halkımıza duyuruyoruz” diye konuştu.

Yüzlerce kişiye istihdam

Türkiye Projesi, tarzında ele alınacak ve gerek alan büyüklüğü gerek içerisindeki yatırım imkanları gerek barındıracağı turizm değerleri ile dev bir hizmet olan 1299 Osmanlı Uluçınar Projesi, yerel kalkınma içeriğinde yer alan veriler doğrultusunda; ırk, cinsiyet, engellilik gibi konularda ayrımcılık yapmaksızın tüm halkın faydalanabildiği ve yüzlerce kişinin istihdam edildiği bir mekan olacak. Başkan Can, “Fırsat eşitliği sağlanarak, gerek el emeği gerekse kişisel yetenekleriyle, yöresel farklılıkları ortaya koyarak sağlanan ekonomik ve sosyal faydaları genele adil bir biçimde dağıtılmasına aracılık edecek proje; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın yakın takibi ve katkılarıyla gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Tarih gün yüzüne çıkacak

Osmanlı Medeniyeti’ni her yönüyle yeniden yaşatacak olan ve 2 bin dönümlük proje olan Ulu Çınar 1299 Osmanlı Tema Parkı, ilk etapta 500.000 metrekarelik bir alana kurulacak. Bilecik’in plaka numarasından yola çıkılarak Özel Tasarım 11 Tematik Alandan ve tur rotalarından oluşacak parkta Osmanlı Müzesi, Sembol Anıt, Seyir Terası ve Osmanlı Bahçeleri, Üzüm Bağları ve meyve bahçeleri, eğitim, ilim, irfan, kültür ve sanat külliyesi, Osmanlı’da tören kültürü alanlar, Osmanlı yemek kültürü, atölyeler ve restoran, doğal yaşam alanına kurulu 120 kişi kapasiteli Oba Otel, Etnospor Olimpiyatları’nın yapılacağı, at ahırlarının da yer alacağı açık kapalı spor alanları, Geleneksel Osmanlı Çarşısı ile Osmanlı’da gündelik hayatın ve mahalle kültürünün birebir yaşanacağı Osmanlı Evleri Sokağı yer alacak.

Diriliş rüyası yaşatılacak

Bilecik ve Türkiye’nin 2023 Projesi niteliğini de taşıyan Tema Park projesi ile; dünyaya 6 asrı aşkın bir süre boyunca hak, adalet ve medeniyet dağıtan Osmanlı İmparatorluğu ve Osmanlı Dönemi tüm unsurları ile birlikte; tek tek ve kümüle olarak tarihe bir iz bırakan destan şeklinde yansıtılacak. Osmanlı Devleti ve Medeniyeti’nin tüm dünyaya aşikar olan konularının yanı sıra o dönemin, o destanın tüm öğelerini kurgulu bir konsept ile bütün olarak odağına alan dönemin geliştirdiği hayat ve yaşam tarzına, tüm alanlardaki sosyal, kültürel, entelektüel gelişiminde, bilimsel, sanatsal, felsefi ve spiritüle birikimlerine, soyut ve somut tüm dönem olgularını ve döneme dair özgün temaları bir arada sunan Osmanlı Dönemi’ni sahip olduğumuz güçlü, köklü bir miras olarak yansıtacak kurgusuyla deneyimsel bir dönem şehri Tematik Parkı konseptiyle hayata geçirilmesi planlanıyor.

Turizm potansiyeli artacak

‘Osmanlı gelenek ve görenekleri çatısı altındaki kültürel ve sosyal yaşama ait değerleri, spor ve sporculuğa ilişkin zenginlikleri, doğal yaşam biçimi ile sahip olduğu birçok değeri,  günümüz ve gelecek nesillere taşımak’ düşüncesinden hareket ile Bilecik’in 5 yıl içinde yıllık turizm potansiyeli yüzde 40 arttırılması hedefleniyor. Başkan Nihat Can, şunları söyledi: “Proje ile dünyaya 6 asrı aşkın süre boyunca hak, adalet ve medeniyet dağıtan Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan mirastan faydalanarak, ilimizin marka değerlerine katkı sağlanmak istiyoruz. İlerleyen dönemlerde ulusal ve uluslar arası çapta gerçekleştirilecek faaliyetlerle şehri Türkiye ve dünyaya tanıtmak ve ilimizde turizmin gelişmesiyle yeni konaklama alanlarının oluşmasında katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Tarihi kentler şehri içerisinde olan Bilecik’in stratejik anlamda bölgesel anlamda farkındalığının yükseltilmesi, yaz ayı ile sınırlı olan turizm sezonunun bütün yıla yayılması, sürdürülebilir kültür ve inanç turizminin tanıtılması ve kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının bilinçlendirilmesini hedefliyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir