‘Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz’

Mersin Yenişehir Belediyesinin üç yıl önce Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Erken Çocukluk Gelişimi Projesi Yenişehir Modeli ile yüzlerce çocuk ve aileye gelişimsel destek veriliyor. Proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan aileler sertifikalarını Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’ten aldı.

Aile ve Evlilik Hayatı Eğitimi, 0-3 Yaş MABEP, 0-3 Yaş Bebek Kütüphanesi, 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirme, 0-6 Yaş Özel Eğitim, 3-6 Yaş BETEM ve 6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitimi basamaklarından oluşan proje çocukların erken yaşta desteklenmesi üzerine tasarlandı. Projenin bileşenlerin biri olan 0-3 Yaş MABEP aile eğitimleri de devam ediyor. Yenişehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğiyle ücretsiz verilen MABEP eğitimleri 0-3 yaş arasındaki çocukların sağlıklı büyüme sürecine rehberlik etmeyi ve ailelerin anne ve babalık becerilerini desteklemeyi amaçlıyor. Sekiz hafta süren eğitimler Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Bölümü Öğretim Üyesi ve MABEP Başkanı Prof. Dr. Ozana Ural ve MABEP’te görev yapan uzman akademisyenler tarafından veriliyor. Eğitimlerle aileler erken çocukluk gelişim dönemlerinin özellikleri, yaş gruplarına yönelik oyun ve destek sistemleriyle ilgili bilgilendirilmesi, aile olmanın önemi ve aile olgusunun gelişim dönemlerine etkisi konularında bilinçleniyor.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

‘Anne karnında eğitim’

Eğitimlerini tamamlayan aileler çocuklarıyla birlikte Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’i ziyaret etti. Ailelere sertifikalarını veren Başkan Özyiğit, “Üç yıl kadar önce yola çıktık. Önemli sonuçlar aldık, yaptığımız işin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Yüzlerce çocuğumuza ve ailemize bu projeyle destek verdik. Biz buradan bir mum ateşi yaktık. Önümüzdeki süreçte bu projenin tüm Türkiye’ye yayılmasını diliyoruz. Göreve başladıktan sonra Yenişehir Belediyesi olarak erken çocukluk dönemi ile ilgili bir eğitim sürecini başlattık. Marmara Üniversitesi’nin bu alanda yaptığı çalışmaları inceledik ve kendileriyle projemizi paylaştık ve bir iş birliği protokolü imzaladık. İşe sıfırdan başladık, çocuklarımızın doğduğu an itibarıyla hatta anne karnında bile eğitim sürecine cevap verdiklerini çok iyi biliyoruz. Bilim insanları zihinsel gelişimin büyük bölümünün yüzde 90’a kadar 0-3 yaş arasında gerçekleştiğini ifade ediyor. Dolayısıyla ‘Çocuğumuza doğduğu andan itibaren yatırım yapmalıyız’ diye düşündük ve projemizi hayata geçirdik. Anne ve babalar geleceğin güzel Türkiye’sini oluşturmakta çok büyük rol oynuyorlar.

‘Çalışmalar sürüyor’

“Yerel yöneticiler genellikle yaptıkları işlerin meyvesini seçildiği sürede görmek ister ama biz bugün temelini attığımız projemizin sonuçlarını 15-20 yıl sonra göreceğiz. Bizim amacımız kimseye bir şey göstermek değil, olayın özüdür. “Çocuklarımızı daha iyi nasıl yetiştirebiliriz?” sorusunun cevaplarını arayarak, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyada geride kalmamızın temelinde maalesef eğitimde yaptığımız hatalar yatıyor. Bir yerden başlamak lazım, orası da temel olmalı ve biz bu temeli de birlikte attık.”

‘Bilimden ayrılamayız’

Projede bilimsel verilerle, bilim insanları tarafından verilen eğitimin önemine dikkat çeken Başkan Abdullah Özyiğit, “Umut ediyorum ki bu proje devam edecek ve hiçbir engel olmaz. Çocuklarımızın eğitilmiş insanlar tarafından yetiştirildikten sonra önleri hep açık olacaktır. Yeter ki o kaynaklara müracaat edin. Çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiğini büyüklerimizden öğreniyoruz ama onların bilgisi ne kadar doğru, bilmiyoruz. Bunu ancak bilim insanları bilir, bilimsel veriler bunu tespit eder. Yani çocuğumuzu hangi süreçte, hangi gıdayla beslememiz gerektiği, katı gıdaya ne zaman geçilmesi gerektiği gibi onlarca önemli ayrıntı var. Bilim bu noktada bize en iyi yolu gösteriyor, bilimden ayrılamayız. Bu eğitimlere katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

7000 kişiye aşure ikramı

Ayvalık Belediyesi, “Aşure Günü” nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda beş bin kişiye altı kazan, evinden çıkamayan yaklaşık iki bin kişiye de iki kazan olmak üzere toplam sekiz kazan aşure dağıttı. Muharrem Ayı’nın geleneksel töreni olan Aşure Günü’nde meydana kurulan dev kazanlarda vatandaşlara aşure ikram eden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yüz yıllardır devam eden “Aşure Günü” geleneğini yaşattıklarını söyledi.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

Mersin’de organik tarımda iş birliği

Mersinden Kadın Kooperatifi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Organik Tarım Projesi’ne başvurarak organik üretime başlayan Arzu Esmeci’ye ulaştı ve elindeki organik sarımsakları satın aldı. Kooperatifin işlettiği ‘Mersinden Güneş Enerjisi ile Organik Sertifikalı Kurutma Tesisi’nde hijyenik bir ortamda paketlenen sarımsaklar, zincir marketler aracılığıyla tüm Türkiye’de satışa sunulacak. Organik tarımın önemini anlatan Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Organik tarıma olan eğilimin artmasını hedefliyoruz. Çünkü üreticilerin, ürünlerinin pazarlanmasını gördükten sonra daha çok üretmeye meyil edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

Yüzme bilmeyen çocuk kalmayacak

Yüreğir Belediyesi’nin Atakent Mahallesi’nde kurduğu portatif yüzme havuzu, çocuklara uzman eğitmenler eşliğinde hem eğlenme hem de yüzme öğrenme imkânı sunuyor. 15 Temmuz Şehitler   Parkı yanında kurulan havuz için 1670 çocuk kayıt yaptırdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesine destek veren Yüreğir Belediyesi, ilçede kurduğu portatif yüzme havuzunda çocuklara yüzme öğretiyor. Portatif havuzda 6-14 yaş aralığındaki çocuklar hem eğlenceli vakit geçiriyor hem de uzman eğitmenlerden yüzme dersi alıyor. Portatif havuzun yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Çocuklarımızın tatillerini en iyi şekilde değerlendirmelerini, bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Portatif havuzumuzda yaz sıcaklarından bunalan ve yüzme öğrenmek isteyen çocuklarımıza yüzme dersleri veriyoruz. Çocuklarımız farklı gruplar halinde katılıyor, hem yüzme öğreniyor hem eğleniyorlar. Kurslarımız yaz dönemi boyunca devam edecek” dedi.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

‘Erdemli doğal gaza kavuşuyor’

Erdemli doğal gaza kavuşuyor. Mersin Erdemli Belediyesi ve AKSA Doğalgaz işbirliğiyle başlatılan projede çalışmalar başladı. Sıfır rakımdan Toroslar’ın zirvesine kadar vatandaşlara hizmet götürmenin gayretinde olan Erdemli Belediyesi, kentin ihtiyacı olan projeleri bir bir hayata geçiriyor. Erdemli Belediyesi ve AKSA Doğalgaz iş birliğinde yürütülen projenin birinci etabında, bu yıl 24 km şebeke montaj yapılarak kış ayı öncesinde merkez mahallelerinde 4600 konuta doğal gaz verilmesi planlanıyor. Erdemli Belediyesi, meclis kararıyla kazı tahrip bedellerinden vazgeçmenin yanı sıra doğal gazdan dolayı oluşacak yol ve asfalt giderlerini karşılayacak. Erdemli Belediyesi yürüteceği bu çalışmayla yaklaşık 30 milyon TL yatırım yapacak.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

Balıkesir’in kadınları arı gibi

2019’dan bu yana arıcılığa 5 milyon TL’den fazla destek veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hem kadın istihdamını artırmak hem de arıcılığı yaygınlaştırmak amacıyla Burhaniye’de 20 kadına 100 arılı kovan ve 40 arısız kovan desteğinde bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatları doğrultusunda bugüne kadar arıcılığa 5 milyon TL’den fazla destek veren Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde ise Karesi, Altıeylül, Balya ve Sındırgı ilçelerinde 3 bin adet kovan desteğinde bulunacak.

Çocukların geleceğine yatırım yapıyoruz

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir