‘Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz’

Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda günde 1250 ton, yılda ortalama 450 bin ton atık bertaraf edilerek, 50 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanıyor diyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Milliyet’e açıklamalarda bulundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ”2030 yılına kadar sera gazı salım azaltımını yüzde 40 düşürmek ve 2050’ye kadar ise karbonsuz bir kent oluşturmak amacıyla, dünyadaki en büyük kentsel iklim ve enerji inisiyatifi olan ‘İklim ve Enerji İçin Küresel Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni, Belediye Meclis kararıyla imzalayan Büyükşehir Belediyesi, çevre ve iklim konusundaki çalışmalarına devam ediyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda ilçe belediyelerinden toplanan evsel atıklar aktarma istasyonları vasıtasıyla düzenli bir şekilde depolanıyor. Depolanan çöplerden çıkan gaz kullanılarak elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. Tesise günde 1250 ton, yılda ortalama 450 bin ton atık girişi gerçekleşiyor. Bu kapsamda 90 bin megavat enerji üretimi gerçekleştiriyoruz. Tesisimizin kurulu gücü 14.14 megavattır ve 50 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir” dedi.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

‘Vahşi depolama alanları ortadan kaldırılıyor’

Başkan Yılmaz konuşmasına söyle devam etti: “Aktarma İstasyonları ve atık transferleri vasıtasıyla, evsel atıkların vahşi depolanmasının önüne geçip, metan gazı salımını önleyerek iklim değişikliğiyle mücadele eden Büyükşehir Belediyesi, düzenli depolanan evsel atıklardan elektrik enerjisi üretiyor. Vahşi depolama alanlarının ortadan kaldırılmasıyla yangın riski önleniyor, karbondioksit emisyonları, gürültü, görüntü kirliliği azalıyor. Ayrıca trafik yükü azaltılarak, yakıt, işgücü ve zamandan tasarruf ediliyor.

Sürdürülebilir bir kent inşa ediliyor

“Balıkesir’i iklim değişikliğine dirençli bir hale getirmek amacıyla 20 ilçede çalışmalar gerçekleştirdik. ‘Balıkesir İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırladık. Sürdürülebilir ve karbonsuz örnek bir şehir inşa etmek için hazırladığımız plan kapsamında Balıkesir, geleceğe daha güvenli ve temiz adımlarla ilerleyecek.

“Sürdürülebilir ve karbonsuz örnek bir şehir inşa etmek vizyonu ışığında, il ölçeğinde tüm salım kaynaklarını kapsayan gerçekçi bir hedef ortaya koyduk. Türkiye’nin, INDC’si (Niyet Edilen Ulusal Katkı) dikkate alınarak uluslararası süreçlerde öngörülen hedef olarak belirlenen 2030 yılına kadar yüzde 21 artıştan azaltım sağlayacak. Belirli aralıklarla düzenlenen çalıştaylarla elde edilen bulgular, ilgili kurum ve paydaşlarla değerlendirilerek hazırlanan ‘Balıkesir Yerel İklim Değişikliği Plan’ kapsamında, uluslararası Carbon Disclosure Project (CDP) platformuna üye olan ve veri paylaşımı yapan Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda ‘Avrupa İklim ve Enerji İçin Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni (Covenant of Mayors For Climate & Energy-EUROPE (CoM) imzalayarak Birleşmiş Milletler tarafından da destekleniyor. Sözleşmeyle, sera gazı salımını azaltma, yenilenebilir enerji kullanımını artırma, iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda önemli adımlar atarak, iklim değişikliği azaltımına katkı sağlayacak birçok çalışmayı hayata geçirdi ve geçirmeye devam edecek.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

‘En büyük çevreci hareketi yaptık’

“Balıkesir’de en büyük çevreci hareketi ben yaptım. Akçay’da dağların arasında çöplükler yanıyordu. Balıkesir’de Erdek dahil sahil kenarlarının her yerinden dumanlar çıkıyordu. Çöplükler kendi içinde yanıyordu. Göreve geldikten sonra baktım, Edremit’te arıtma çalışmıyordu.

Edremit 40 yıldır bütün çöpünü dağlara atıyordu. Evsel atıkların suyu dere ve denizler için en tehlike. Çöpün suyu çok tehlikeli. Gittim baktım ve ‘Buraya bir daha çöp atmıyoruz’ dedim. Buraya çöp atmıyoruz dememin bedeli aylık 6 milyon lira oldu. Kimse bilmez bunu. 4 TIR, 8 dorse, bütün körfezden atıkları topluyoruz. Körfezde Kazdağları kenarına atılan çöpleri temizlemek bana nasip oldu. Bandırma ve Erdek’te de aynı. Vahşi depolama diyorlar bunlara. Biz bu görünen evsel atıkların hepsini kamyon ve TIR’larla aldık. Sadece bu çöpleri Balıkesir’deki merkeze getirmek için 16 milyon lira harcadım.”

‘Arıtmaya 26 milyon euro harcadık’

“Allah bana nasip etti ve kanalizasyon, yağmur suyu ve arıtmaya 26 milyon euro, artı 300 milyon lira para harcadım. 26 milyon euro paranın 20 milyon euro’sunu Avrupa Birliği’nden aldım. 4 milyon euro’sunu biz ödüyoruz, onun üzerine 100 milyon lirayı biz ödüyoruz. Nedir bunlar? Yağmur suyu hattı, kanalizasyon hattı. Arıtmayı yaptığın zaman bir de kanalizasyon yapman lazım. Onu getirirken üstyapıya da para harcıyorsun. Benden önceki hiçbir belediye başkanı bu riski düşünmemiş bile” dedi.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

Başkan Yüksel’den fırsat eşitliği vurgusu

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Kartal Kitap Fuarı birbirinden değerli isimleri ağırlamaya devam ediyor. Kartal Meydanı’nda 90’dan fazla yayınevinin, yüzlerce yazar ve sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen fuar dördüncü gününde de okurlarla yazarları buluşturdu. Dördüncü günü hafta içine denk gelmesine rağmen, fuara edebiyat tutkunlarının ilgisi yoğun oldu. Etkinlik alanında yazarlar, şairler, müzisyenler ve alanında uzman birçok isim söyleşiler düzenleyip, hayranları için kitap imzaladı. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, yazarlara teşekkür edip, günün anlam ve önemini hatırlatan birer kalem hediye etti. Bir de konuşma yapan Başkan Yüksel, “Fırsat eşitliği önemli. Ben de Cumhuriyet’in değerleriyle büyüyen bir genç olarak devlet okulunda, devlet üniversitesinde devam eden eğitim hayatımın sonucunda, belediye başkanlığı makamındayım. Dolayısıyla, fırsat eşitliği çok önemli. Bu fırsat eşitliğini bekleyen çok fazla kardeşimiz var. Umarım bunları aşacağız ve çözümünü bularak daha iyi günleri yaşayacağız” dedi.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

‘İlgi bekliyoruz’

Ankara’da yaşamakta olan okurlarımızdan Umut Özkan, “Burası Ankara’nın en eski parklarından Zafer Parkı’ydı. Çankaya Kızılay Zafer meydanındadır. Burası yıkıldı, metro şantiye alanı olarak kullanıldı. Şimdi yılların parkı eski haline getirilmediği gibi otopark olarak kullanılıyor. Ben ve benim gibi birçok Ankaralı parkın eski haline getirilip kente kazandırılmasını bekliyor. Büyükşehir Belediyemizin sorunu en kısa zamanda çözmesini ve bu konuda ilgi beklediğimizi iletmek isterim” dedi. Okurumuzun bu talebini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ekibine iletmiş olalım, bakalım ne yanıt gelecek.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

Yaz Okulları kayıtları başladı

Fatih Belediyesi okulların kapanmasıyla birlikte yaz döneminde altı farklı branşta yaz spor okulları düzenliyor. Basketbol, voleybol, yüzme, badminton, okçuluk ve değerler eğitimi alanlarında verilecek eğitimlerin kayıtları başladı. Eğitimler ise 25 Haziran’da başlayacak ve iki buçuk ay sürecek. 7-14 yaş arası çocukların yaz spor okullarına kayıt oluşturabilmesi için spor yapmalarına engel bir durumunun olmaması ve veli muvafakatnamesi gerekiyor. İki ayrı grup şeklinde eğitim verilecek. Birinci grup, pazartesi, çarşamba ve cuma; ikinci grup ise salı, perşembe ve cumartesi günleri spor eğitimlerine devam edecekler. En çok katılım olan branşlar yüzme, futbol, voleybol ve basketbol. Öğrencilere şapka, tişört, şort, bone ve çanta ise ücretsiz olarak veriliyor. “Spor sağlıklı ömür sürmek için geçici bir hobi değil, yaşam biçimi olmalıdır” diyen Belediye Başkanı M. Ergün Turan, bu yıl açılan yaz spor okullarında 8 bini aşkın öğrencinin eğitimlerden yararlanacağını söyledi.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

‘Çalışanlarımız bizler için çok kıymetli’

Göreve geldiği günden bu yana belediye personeliyle yakından ilgilenen ve her fırsatta sorun ve taleplerini dinleyen Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Park ve Bahçeler Müdürlüğü şantiyesini ziyaret ederek işçilerle bir araya geldi. Belediye başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de eşlik ettiği ziyarette, Başkan Ömer Günel işçilerle öğle yemeği yedi. Birim müdürü ve saha amirlerinden kent genelindeki çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Ömer Günel, daha sonra şantiyede incelemelerde bulundu. Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeline özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Başkan Ömer Günel, “Türkiye’nin turizm başkenti Kuşadası’nın güzel ve estetik bir görünüme kavuşmasının yanında nefes alınabilecek yeni yeşil alanlar oluşturmak için gece gündüz demeden emek veriyorsunuz. Çalışanlarımız bizler için çok kıymetli. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çöp gazını enerjiye dönüştürüyoruz

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir