‘ÇUKUROVA’ HALKIN İSTEKLERİYLE ŞEKİLLENİYOR

Adana’da 7’den 70’e hizmet anlayışıyla hareket eden ve ‘halk adamı’ olarak tanınan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Halkın isteklerini dinleyerek sorunlara çözüm buluyoruz” dedi

‘Çukurova’ halkın istekleriyle şekilleniyor

Adana’da ‘İlklerin Başkanı’, ‘işçi dostu’ ve ‘halk adamı’ olarak tanınan Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçede gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini topluyor. Gece gündüz yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisini daha eklemekten mutlu olduklarını belirten Başkan Çetin, gerçekleştirilen projeleri Milliyet’e değerlendirdi.

– Halk sizi çok seviyor. Bunu Çukurova’da da, Adana’nın her yerinde de halkın ağzından duyabiliyoruz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Halkımızın ihtiyacı olan hizmetleri, daha göreve başlamadan tespit ederek, bir proje kitabı hazırladık. O proje kitabımızda, yer alan tüm sözlerimizi fazlasıyla yerine getirmenin huzuru içerisindeyiz. Halkımızın bize ilettiği talepleri anında yerine getirerek ve sabah güneş doğmadan halkımızla buluşarak, gecenin geç saatlerine kadar onların acılarına ve mutluluklarına ortak olarak güzel bir ivme kazandık. Bunu da halkımızın teveccühünden görüyoruz. Benim en mutlu olduğum zamanlar, halkımla içiçe olduğum zamanlardır. Belediyenin görevi olan hizmetlerinin yanı sıra, sosyal belediyecilik anlamında da Adana’da ilklere imza atarak, herkese öncü olduk. Sosyal-kültürel etkinliklerimiz, sanat etkinliklerimiz ve sporetkinliklerimizle, Adana’da hizmet anlayışına yeni bir soluk getirdik. Ayrıca, biz sadece Çukurova’ya değil, hizmetin talep edildiği tüm noktalara hizmet götürerek, halkımızın yanında olduk. Camisi yıkılan köylerin camisini yaptık, düğün ve cenazeler için masa sandalye yardımında bulunduk. Parkını yapamayan ilçelerin, parklarını yapıp, halkımıza hediye ettik. Köy meydanları ve camilerimize banklar göndererek, halkımızın isteklerini yerine getirdik.

‘Hizmetler kesilmiyor’

– Har hafta bir temel atma ve açılış etkinliği gerçekleştiriyorsunuz. Bu kadar projeyi nasıl hayata geçiriyorsunuz?

Göreve geldiğimizin 7’nci ayından itibaren toplu açılışlarla hizmetlerimize başladık. Bir taraftan açılışlarımızı gerçekleştirirken, bir yandan da yeni projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalar yaptık. Bir yılın sonunda da, her hafta salı günleri bir açılış ve her hafta perşembe günleri temel atma törenleri yaptık. Bunu ilk yapacağımızı söylediğimizde, ‘hayal’ olduğunu söyleyenler de oldu. Ancak biz başkalarının hayal bile edemediklerini gerçekleştirmenin mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde ise Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla 32 hizmetimizin toplu temel atma ve açılışlarını gerçekleştirdik. İşimizi aşkla ve şevkle yaptığımız için de, hizmetlerimizin ardı arkası kesilmedi. Vatandaşlardan ve sivil toplum örgütlerinden gelen önerileri de dikkate alarak, yeni projeler üretiyor ve kısa zamanda hayata geçiriyoruz. Biz, halkımızdan aldığımız gücü, yine halkımız için kullanıyoruz.

– Kamuoyu araştırmalarında Türkiye genelinde zirvede çıkıyorsunuz. Anketlerdeki başarınızın sırrı nedir?

Türkiye’nin en isabetli anketlerini yapan firmaların anketlerinde 5 kez birincilik alan, diğerlerinde ise ilk 5’te olan tek belediye başkanı olmak benim için büyük onur. Bu anketler, bağımsız yapılan anketlerde, halkın takdirini kazanmak ve hizmetlerimizin bu derece kabul görmesi çok güzel. Halkımızın beğenisi ve takdiri bizim çalışma azmimizi artırıyor. Gece gündüz yaptığımız çalışmalara her geçen gün bir yenisini eklemek için mücadele veriyoruz.

‘Emekçinin hakkını veriyoruz’

– Çalışanlarınıza Türkiye’nin en yüksek zamlarını sağladınız. Bunu yaparken, neleri göz önünde bulundurdunuz?

Bizim başarımızın sırrı, halkımızın sorunları ile birebir ilgilenmemiz ve çalışanlarımızın işini özveriyle gerçekleştirmesi. Siz istediğiniz kadar çalışın ekibiniz başarılı değilse, sizin başarılı olmanız imkansız. Emekçinin hakkını vermek lazım. Memurumuza sosyal haklar sözleşmesinde Türkiye’nin en iyi sözleşmesini yaptık. Güvenlik çalışanlarımızla sözleşme imzaladık. İşçi sözleşmesinde de, Türkiye ortalamasının üzerinde haklar sağladık. Bizim ilçemizde, halkımız mutlu, çalışanlarımız mutlu. Bu da, hedefimize emin adımlarla ilerlediğimizin göstergesi. Emekçinin hakkı verilmeli. Onların mutluluğu, başarı oranını da artıracaktır.

– Önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri var. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

CHP olarak, ‘yerelden genele iktidara’ sloganıyla, genel seçimlerde başarılı olmak ve iktidar olup, halkın refahını en üst seviyeye çıkarmak için, yerel yönetimlerde olağanüstü gayret gösterdik. Bunun meyvesini de genel seçimlerde toplamayı umuyoruz. Belediye çalışmaları için gittiğimiz her yerde de, halkımızın umutlu olduğunun mesajlarını alıyoruz.

Çalışan anneler unutulmadı

– Gençler, kadınlar ve yaşlılar için ürettiğiniz projeler Türkiye genelinde konuşuluyor. Bu hizmetler halk tarafından nasıl karşılandı?

Ürettiğimiz projelerin arasında beni en çok mutlu edenlerin başında, çalışan anneler için hayata geçirdiğimiz kreşler oldu. Başımızın tacı emeklilerimizi kahvehane köşelerinden kurtarmak ve sosyal hayatın içinde olmalarını sağlamak için emekli dinlenme evlerimizi açtık. Bu projelerin açılışlarını gerçekleştirirken, kadınlarımız kendilerine ait bir yer istediler. Onlar için de kadın sohbet evlerini hayata geçirdik. İlçemizin dört bir yanına götürdüğümüz bu hizmetler için her yerden talepler aldık. Türkiye’nin dört bir yanında bu projelerimizin örnek gösterildiğine şahit olduk. Bu da ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir. Zaman zaman bu hizmet noktalarımıza ziyaretler gerçekleştiriyor ve halkımızın mutluluğuna şahit oluyorum.

GÜLÜMSEYİN ÇUKUROVA’DASINIZ

– Adana’da ‘Halkın Başkanı’ olarak adlandırılıyorsunuz. Bu kadar sevgiyi kazanmak zor olmadı mı?

Bu sevgiyle karşılanmak, tabi ki beni çok mutlu ediyor. Halkımın teveccühünü kazanmak, onları mutlu etmek, samimiyetten ileri geliyor. 13 yıldır siyasetin içerisinde yerel yönetimler için çalışıyorum. Adana’nın her karış noktasını biliyorum. Tabi, buradaki halkımızın sorun ve isteklerini de biliyorum. Bunun için de tüm projelerimiz hazır. Çukurova’ya gelirken de halkımızın taleplerini bilerek, projelerimizle geldik ve projelerimizin tamamını hayata geçirdik. Bunun huzuru içerisindeyiz. Halkın başkanı olmak benim için bir yaşam biçimi. Kimi zaman şehit ailelerimizle, kimi zaman cenazelerde, kimi zaman düğün, nişan ve sünnet törenlerinde halkımızla bir arada olmak çok güzel. Ben bununla da yetinmeyip, göreve geldiğim ilk günden bu yana her hafta cuma günü aralıksız yaptığım halk gününün yanı sıra, mesai günü olması nedeniyle, gelemeyen halkımızın ayağına giderek bir araya geliyorum. Onları, dinlemek, istek ve sorunlarına hemen çözüm olmak benim en büyük mutluluğum. Halkımın yüzü gülüyorsa, benim de yüzüm gülüyor. O nedenle de ‘Gülümseyin Çukurova’dasınız’ sloganı bizim değişmeyen sloganımız oldu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir