‘CUMHURBAŞKANIMIZ İLK TURDA SEÇİLECEK’

Ak Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ilk turda seçileceğini, bunun için parti teşkilatlarının tüm güçleriyle sahada büyük bir mücadele verdiğini söyledi.

'Cumhurbaşkanımız ilk turda seçilecek'

Milliyet’in sorularını yanıtlayan Kaya, sahadaki genel tablonun Ak Parti açısından çok güzel olduğunu belirterek gözlemlerini şöyle aktardı: “İstanbul’da KadıköyÜsküdarAtaşehirPendik, Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Çekmeköy ilçelerinde sahada bulundum. Ortam müthişti. Pozitif bir hava hakim. Bu pozitifliği sağlayan nedenlere baktığımızda, “Yaparsa, Ak Parti yapar” sözünün millet nezdinde karşılık bulmasını görüyoruz. Ayrıca biz sahaya çıktığımızda ne yapacağımız sorunun cevabını vatandaşın bilmesi ve “şimdi ilave ne yapacaksınız” sorusunu soruyorlar. Bu kadar müspet bir saha beklemiyordum.”

Vatandaşın terörle mücadelede, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında elde edilen başarıları çok önemsediğini anlatan Kaya, “Terörle mücadelede kesinlikle geri adım atılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Bir de ekonomiyle ilgili sorular geliyor. Ancak şunu da hemen belirteyim vatandaş ekonomi üzerindeki bu baskının geçmişte Gezi olayları, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbesinin devamı ve benzeri olduğunu görüyor bunlarla bağlantı kuruyor” dedi.

‘1 Kasım’ı geçeriz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhur İttifakı dışındaki partilerden de oy alacağını savunan Kaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın birinci turda seçileceğine inanıyorum. MHP’nin dışındaki diğer partilerden de oy alacaktır. Bizim o gelen oylardan ricamız güçlü bir başkan ve hükümetin parlamentoyla birleşmesi, bütünleşmesidir. Dolayısıyla güçlü hükümet, güçlü Meclis, güçlü Türkiye kurulması noktasında bir vesile olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızla milletvekili sayısı arasında bir açık marjın olmasını istemiyoruz. 7 Haziran’da bize bir ders çıktı. Ak Parti’nin ve siyasi aktörlerinin tevazu ve milletle ilişki noktasında bir sorun vardı, bu düzeldi. 7 Haziran, Ak Parti’nin kendi çıtasının altında kaldı. 1 Kasım’da bunun hepsini telafi ettik. Şimdiki hedefimiz 1 Kasım sonuçlarını geçmek. Şu anda 1 Kasım’dan daha iyi safhada olduğumuzu söyleyebiliriz.”

‘Yerelde start verildi’

Türkiye’de bin 394 belediyeden 884’ünün Ak Partili olduğunu ve toplam 11 bin 893 meclis üyesinin Ak Partili olduğunu açıklayan Kaya, erken seçim kararı alınmadan önce Mart 2019’daki yerel seçimlere hazırlık çalışmalarını başlattıklarını belirtti. Kaya, “Aralık 2017 ve Mart 2018 tarihleri arasında kendi bölge toplantılarımızı, saha çalışmalarımızı vatandaşlarla, muhtarlarla, kanaat önderleriyle, STK’larla, esnafla görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Yani yerel buluşmalarımızı yaptık. Ak Parti olarak düzenli olarak belediyelerin performansını ölçüyoruz. Anketler yaptırıyoruz. Eylül ayında belediyelerle ilgili temayül yoklamalarına başlar, ekimde mülakatlarımızı yaparız. Dolayısıyla kasımın ikinci haftasında belediye başkan adaylarımızı ilan etmeye başlarız” dedi.

‘İkazları yaptık’

Ak Partili belediye başkanlarıyla Ankara’da toplantı yaptıklarını anlatan Kaya, şunları kaydetti: “Tüm Ak Partili belediyelerimize güçlü bir Ak Parti iktidarının olması için üzerlerine düşen görevin öneminin altın çizdik. Türkiye, cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken yerel yönetimlerde de yeni bir döneme evriliyor. Yerel yönetimlerde de yeni sisteminin bir yansıması olacak. Bunun için gereken son rötuşları yapıyoruz. Başkanlarla birlikte 11 bin 893 meclis üyemizin de sahada

olmasını istedik. Herkese son ikazlarımızı yaptık” açıklaması yaptı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir