‘Diyarbakır, yeniden küllerinden doğuyor’

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, terörün geçmişte kentin ve bölgenin önünde set oluşturduğuna dikkat çekerek, şehrin huzur ve güven iklimine kavuşmasıyla yatırımların artığını söyledi.

Diyarbakır’ın huzur ve güven bakımından Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden olduğunu ve bunun meyvelerini topladıklarını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Diyarbakır, tarımıyla turizmiyle ticaretiyle ve şimdi yeni yeni oluşan sanayi ve üretim noktasında yeniden küllerinden doğan, yeniden dirilen ve uyanan bir şehre dönüşüyor” dedi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, terörden yatırımlara, turizmden tarıma, sosyal hayattan istihdama birçok konuda açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’ın huzur ve güven bakımından Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biri haline geldiğini kaydeden Vali Karaloğlu, hem yatırımlarda hem turizmde hem de sosyal hayatta Diyarbakır’ın geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğini kaydetti. Terörün geçmişte Diyarbakır ve bölgenin önünde set oluşturduğunu belirten Karaloğlu, “Şehir, huzur ve güven iklimine kavuştukça, şehrin üzerinde bir bereket bulutu gibi olumlu havayı güçlendiriyor ve bir yatırım olarak Diyarbakır’a ve bölgeye dönmeye başladı. Şu anda Diyarbakır, gerçekten huzur ve güven bakımından Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden bir tanesi ve bunun meyvelerini de topluyoruz. Pandemiye rağmen Diyarbakır 2020’yi pozitif kapadı” diye konuştu.

‘Diyarbakır, yeniden küllerinden doğuyor’

SELÇUKLU’DAN EĞİTİMDE ÖNCÜ PROJELER

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan eğitim ve kültür yatırımlarını ve yeni dönem projelerini düzenlenen tanıtım programı ile kamuoyunu ile paylaştı. Sözlerine Selçuklu Değerler Eğitimi programından ilham alıp, yeni başlangıçlara yeni ufuklara gönül açtıklarını ifade ederek başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “  Biz; Tarihimizden cesaret alarak, Selçuklu Değerler Eğitimi Programı ile geleceğe adım attık. Geleceğimizi inşa ederken geçmişimize ait değerlerimizi asla unutmadık. Geleceğe güvenle bakan nesilleri tarihin ışığı ile aydınlattık.  Çocuklarımızı değerlerimizle buluşturup, şahsiyetli ve karakterli bireyler yetiştirip, akıl, beden ve gönül bütünlüğü vizyonu ile onları geleceğe taşımak istedik. Selçuklu demek eğitim demek. Selçuklu, geçmişten geleceğe medeniyet demek” dedi.

‘Diyarbakır, yeniden küllerinden doğuyor’

KİTAP CAFE

İnsan odaklı projeleri ile Efeler halkının her alanda hayatını güzelleştirmeye devam eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, seçim vaatlerinden birini daha gerçekleştirerek, Kitap Kafe’yi açtı. Kentteki kütüphane ihtiyacına alternatif çözüm olan ve kütüphanesinin Efeler Halkının kitaplarıyla oluştuğu Kitap Kafe hakkında bilgiler paylaşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir yer yok, övünerek söylemem gerekir ki; bu konsepte bir Kitap Kafe sadece Efeler ilçesinde var. Hiç mütevazi olmamıza gerek yok. Bir müjdeli haber daha veriyorum; Kitap Kafe’nin aynısını Girne Mahallesinde de açıyoruz, çalışmalarına başladık. Kitap Kafe Projemizi ilçemizin her mahallesinde gerçekleştireceğiz. Kitap bağışı da kabul etmeye devam ediyoruz. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Efeler halkına çok teşekkür ederim.”

‘Diyarbakır, yeniden küllerinden doğuyor’

ÖNCE YUVA OLDU SONRA İŞ BULDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) soğuk geçen kış günlerinde sokakta kalan vatandaşları, misafirhanelerde ağırlıyor. Pandemi koşulları gözetilerek misafir edilen vatandaşlar için ayrıca tüm sağlık ihtiyaçları da gideriliyor. Maddi veya başka sebeplerle evsiz kalan vatandaşlara yuva olan İBB, şimdi de bu vatandaşlar için yepyeni bir uygulamayla hayata katılmalarını sağlıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2019’da ilkini açarak İstanbulluların hizmetine sunduğu Bölgesel İstihdam Ofisleri; evsiz vatandaşların da iş bulmalarına yardımcı olacak.

‘Diyarbakır, yeniden küllerinden doğuyor’

14 bin 231 vatandaş iş sahibi oldu

Kurulduğu tarihten bugüne; 13 ofis sayısıyla 14 bin 231 vatandaşa iş bulan Bölgesel İstihdam Ofisleri, yeni uygulama ile de 9 evsiz vatandaşa iş buldu. İstanbul Darülaceze Müdürlüğü’nün Kıraç Evsizler Birimi’nde misafir edilen vatandaşlar, bu uygulama ile de yeni bir hayata adım atmış olacaklar.

Gelinen süreçle ilgili bilgi veren Büyükçekmece İstihdam Ofisi Yöneticisi Mehmet Can Akbaş, çalışma yerinin mesafesini göz önünde bulundurduklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın barındıkları yere yakın servis güzergahı olan firmaları baz aldık ve bu firmalarla toplu mülakatları organize ettik” dedi. Evsiz vatandaşların istihdam edilme sürecinin devam edeceğine vurgu yapan Akbaş, “Bu süreç zarfında 15 evsiz vatandaşımızı daha istihdam ofislerinde ağırladık. Ofisimize gelen firmalarımızla evsiz vatandaşlarımızın mülakatını gerçekleştirip istihdam yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yeni bir işe kavuşan evsiz vatandaşlar da duygularını, “Kimsem yok. Anam, babam yok. Kimse sahip çıkmıyor. Bana yardım ettiği için çok teşekkür ederim anamız, babamız oldu. Mutluyuz, çalışmak güzel bir şey. Hayata bağlar, farklılık yaratır. Kendimiz için iyi olacak, çevremiz için, toplum için. Kapılarını açtılar bize. Sağ olsunlar bir iş imkanı verdiler bize. Biz de bunu değerlendirmek istiyoruz. Herkes gibi bir hayalim var; güzel bir gelecek” şeklinde dile getirdiler.

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

AYNI GÜN MÜDAHALE EDİLDİ!

İstanbul Avcılar Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Karadut sokakta yaşamakta olan okurlarımız, sokakta yolda taş parkelerin altında bir metrelik boşluk olduğundan şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 26 Şubat 2021 Cuma günkü nüshasında “Yoldaki gizemli delik korkuttu!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine harekete geçen Avcılar Belediyesi ekipleri gerekli müdahaleyi yaptı. Belediyeden gelen açıklamada:  ‘’Alt yapı kanalizasyon hatlarında meydana gelen kaçaklar zamanla taşın altındaki dolguyu eşip altını boşaltıyor. Şikâyet gelen noktada da bu durum tespit edilip bir an önce müdahale yapılmış.’’ Bir vatandaşımızın canı yanmadan aksiyon alan Avcılar Belediyesi ekiplerine teşekkür ederiz.

‘Diyarbakır, yeniden küllerinden doğuyor’

TEŞEKKÜRLER KANDIRA BELEDİYESİ

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Cebeci mahallesi kınalı sokakta oturmakta olan okurumuz Hüseyin Dağyar, Belediye’nin açtığı çukuru kapatmamasından şikayetçiydi. Biz de okurumuzun bu şikayetini gazetemizin 26 Şubat 2021 Cuma günkü nüshasında “Müracaata cevap yok!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Kandıra Belediye’sinden açıklama geldi: ‘’ 26 Şubat 2021 tarihli Yerel Yönetimler sayfanızda yayınlanan ‘’Müracaata cevap yok ‘’ başlıklı yazıda belirtilen, Cebeci Mahallesi Kınalı Sokak Batan Güneş Sitesi önünde İSU tarafından yapılan kazı çalışması sonucu sökülen taşların yapılan müracaata rağmen Kandıra Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince sadece mıcır dökülmek suretiyle yapıldığı, kilit parke yapılmadığı ve dilekçeye cevap dönülmediği hususu tarafımızdan incelenmiş, istenen parke tamir çalışmasının, Mart ayında Cebeci Mahallesi genelinde başlaması beklenen Doğalgaz çalışması nedeni ile, milli kaynakların heba edilmemesi ve yapılan çalışmaların boşa gitmemesi amacıyla gerçekleştirilemediği anlaşılmıştır. Sadece bahse konu adreste değil bölgenin tamamında acil çalışmalar dışında yatırım amaçlı parke, bordür gibi imalat çalışmaları tamamen durdurulmuştur. Konuyla ilgili süreç Cebeci Muhtarı Gürkan Durmuş nezdinde de görüşülmüştür. Kandıra 933 km 2 ‘lik 96 mahalle ve 325 yerleşkeden oluşan ülkemizin yüzölçümü olarak ikinci büyük coğrafyasıdır. Alınan karar belediye imkanlarımızın korunması ve vatandaşımıza en verimli şekilde kullandırılması amacı gütmektedir.’’ Teşekkürler Kandıra Belediyesi.

‘KIRMIZI YAPRAKLI AKÇAAĞAÇ DİKİLECEK’

Gaziantep’te yaşamakta okurumuz Cengiz Yıldırım, Gaziantep Merkez Şehitkamil İlçesi Atatürk Mahallesi Adnan İnanıcı Bulvarında baştan sona kadar ağacı olmayan yüzlerce çukur olduğundan şikayetçiydi. Biz de okurumuzun bu şikayetini gazetemizin 26 Şubat 2021 Cuma günkü nüshasında “Ağacın yeri var KENDİSİ YOK!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden açıklama geldi: ‘’ Adnan inanıcı bulvarında kaldırımlarda bulunan boş ağaç yerlerinin tespiti yapılmış olup 187 adet kırmızı yapraklı akçaağaç dikilmek üzere planlama yapılmıştır. Kaldırımdaki ağaçların zamanla kazadan dolayı tahrip olmasından dolayı eksiklikler meydana gelmiştir.’’

‘KONU ÜZERİNDE ÇALIŞMA YAPILIYOR’

İstanbul’da yaşamakta olan okurumuz,  Unkapanı Atatürk köprüsünün açılır kapanır mekanizmanın bisiklet ve motosiklet sürücüleri için tehlike arz ettiğini söylemişti. Biz de gazetemizin 26 Şubat 2021 Cuma günkü nüshasında “Tehlike arz ediyor” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesinden açıklama geldi: ‘’ Habere konu olan Unkapanı Atatürk köprüsü yatırım gerektiriyor. Konu üzerinde çalışmalar yapılıyor.’’

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir