Doğunun incisinde festival coşkusu

Türkiye, pandemide normalleşmeye çabuk uyum sağladı. Başta büyükşehirler olmak üzere yurdun dört bir yanındaki yerel yönetimler, mayıs ayı itibarıyla salgın tedbirleri sebebiyle unutulan büyük etkinliklere start verdi.

Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük 9. ili olan ve “Doğunun incisi” olarak nitelendirilen Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla, mayıs ayında Gençlik ve Spor Festivali ile başlayan etkinlik maratonu, yaz boyunca artarak devam edecek. Otellerin şimdiden dolduğu kentte süren etkinlikler arasında Opera ve Bale Festivali ile Gaziantep Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen “NASA Uzay Sergisi” en çok dikkat çekenler oldu.

Doğunun incisinde festival coşkusu

Gençlik ve Spor Festivali’nin son günü olan 19 Mayıs’ta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’i ve gençliği simgeleyen “G” harfi şeklindeki meşaleyi yaktı. Festivali arkadaşımız Hande Atılgan takip etti.

‘Genç Gaziantep’ gençlerin elinden düşmedi

Etkinlikleri 17 Mayıs’ta başlayan Gençlik ve Spor Festivali, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı coşkusuyla birleşti. Üç gün süren festivalde gençler için spor ve müzik etkinliklerinin yanı sıra ilgi toplayan bir uygulama daha vardı. Büyükşehir Belediyesi’nin ödüllü çalışması “Yazılım Köyü” çerçevesinde üretilen “Genç Gaziantep” uygulaması ile festival alanında olduğunu gösteren tüm gençlere, toplu taşımada 11 gün süreyle ücretsiz biniş hakkı tanındı. Festival alanında gençlerin elinde düşmeyen “Genç Gaziantep” uygulamasına ilişkin belediye yetkilileri, uygulamanın Kahramanmaraş Belediyesi tarafından istendiğini ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile de görüşüldüğünü söyledi.

Kentte, birbiri ardına başlayan etkinlikler arasında olan 4. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali, büyük rejisiyle dikkat çekti. Çocuklar için sergilenen gösteriler dışında, Haldun Dormen’in Hisseli Harikalar Kumpanyası eseri de ilk defa orkestra eşliğinde sahnelendi. Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olması hedeflenen Gaziantep Kitap Fuarı ise bugünden itibaren bir hafta sürecek. Gaziantepliler ücretsiz ring seferleriyle ulaşabilecekleri fuar alanında 380 yazar, 415 yayıneviyle buluşacak.

Türkiye ve Gaziantep için çok önemli bir değere sahip olan Hasan Celal Güzel’in anısına düzenlenen fuar ise 21-29 Mayıs tarihlerinde ziyaretçilerine kapısını açacak. Ülke genelinde 50 üniversitenin katılım sağlayacağı etkinlikte sekiz farklı renkteki stantlar sayesinde okurlar sevilen yazarların imza stantlarına kolaylıkla ulaşabilecek.

Doğunun incisinde festival coşkusu

Dünyanın en büyük gezici sergisi

Festivaller dışında, şehrin bir diğer ucunda sessiz sedasız şekilde dünyanın en büyük gezici sergisi de uzay meraklılarını bekliyor. Özellikle çocukların ilgi gösterdiği “NASA Uzay Sergisi”nde, insanoğlunun uzay yolculuğunun tarihi, bu alanda üretilen teknolojilerin orijinalinden yapılan modelleri, gerçek bir ay taşı sergileniyor. Dünya yolculuğunun Brezilya’nın ardından Türkiye ayağında, İstanbul’dan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle 23 Nisan’da Gaziantep’te açılan sergi, ağustos ayına kadar gezilebilecek. Bu serginin bir sonraki durağı Yunanistan olacak.

Doğunun incisinde festival coşkusu

1690 yıl sonra seyircisiyle buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyes’inin 2008 yılında Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti, tarihi bir geceyi yaşadı. Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılında “Laodikya Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor” projesiyle restorasyonu tamamlanan 2200 yıllık Batı Tiyatrosu’nun açılışı yapıldı. 15 bin kişilik Batı Tiyatrosu, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın verdiği açılış konseriyle, 1690 yıl sonra yeniden seyircisiyle buluştu.

Doğunun incisinde festival coşkusu

Lezzet ve eğlence dolu Balıkesir

Tadına doyulmaz lezzetleri ve yöresel mutfağıyla gastronomi turizminin öne çıkan rotalarından biri olmaya aday Balıkesir, bu iddiasını 2-5 Haziran tarihleri arasında düzenleyeceği Uluslararası Kahvaltı Festivali ile ortaya koyacak. Şehrin bereketli topraklarından sofralara ulaşan 30 civarında lezzetin görücüye çıkacağı Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali, katılımcılarını hem lezzet hem de eğlence dolu bir yolculuğa çıkaracak. Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Balıkesir Aşçılar ve Pastacılar Derneği ile Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği iş birliğinde 2-5 Haziran tarihlerinde Avlu’da Uluslararası Kahvaltı Festivali yapılacak.

Doğunun incisinde festival coşkusu

Genç sanatçılardan büyük ilgi

Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi, Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Bölümü’nün Yıl Sonu Resim Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı’nda Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in açılışını yaptığı sergide Ayvalık’ın genç sanatçılarının eserleri binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi’nin 10–11 ve 12 sınıflarındaki öğrencilerin yıl boyunca çalışmalarından yaklaşık 80 eser sergide sanatseverlerle buluştu. 25 ahşap oyma ve kabartma eser de sergide yerini aldı. 12. sınıfların desen ve grafik alanındaki enstalasyon çalışmaları dahil tüm eserler sanatseverlerden tam not aldı.

Doğunun incisinde festival coşkusu

İzmir’e renk kattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Suluboya Derneği iş birliğiyle düzenlenen 7. Uluslararası Sanat Yoluyla Sevgi, Barış ve Hoşgörü Suluboya Festivali ve Altın Fırça Yarışması, üç günün ardından kapanışı İzmir’in sembolü Saat Kulesi’nde yaptı. 42 farklı ülkeden suluboya sanatçılarının İzmir’de buluştuğu festivalin son gününde Saat Kulesi’nin çevresinde 70 metrelik İzmir konulu resimler konuk sanatçılarla boyandı. Festivalde birinci olan Moğolistanlı sanatçı Munkhbaatar Surentsetseg ödülünü İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay’dan aldı. Ertuğrul Tugay, “İzmir’i sanat ve kültür kenti yapma yolunda yaptığımız çalışmalarda Suluboya Festivali kentimize renk kattı. Bundan sonra İzmir’de daha güzel etkinlikleri de birlikte yapacağız” dedi. Yarışmanın ikincisi Hindistanlı sanatçı Amit Kapoor olurken, üçüncülük ödülünü ise Perulu sanatçı Evaristo Callo Anco aldı.

Doğunun incisinde festival coşkusu

Eskişehir yaza merhaba diyecek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kent halkı ile şehir dışından gelen turistlerin büyük beğenisini toplayan ve yaz boyunca büyük ilgi gören yapay plajdaki hazırlık çalışmalarını tamamlayarak halkın kullanımına açmaya hazırlanıyor. Türkiye’de, denizi olmayan ancak yapay plajıyla ilk ve en güzel örnek olan Eskişehir’de vatandaşlar, sıcak havaların tadını 3 Haziran itibarıyla Kentpark’ta çıkaracak. 350 metre uzunluğunda ve olimpik havuzları da bulunan yapay plaj, Eskişehirlilerin yanı sıra bölge illeri, yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Sıcaktan bunalanlara deniz havasını yaşatan yapay plajda boğulma olaylarına karşı cankurtaranlar da görev yapacak. Plaj suyu kontrollerinin düzenli olarak yapıldığını belirten plaj yetkilileri, 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz olan tesiste yetişkin giriş ücretinin ise 50 TL olduğunu ifade etti. Tesis içerisinde bulunan havuzlarda ise 0-6 yaş çocuklar ücretsiz, yetişkinler için ise giriş ücretinin 75 TL olduğu belirtildi. Kentpark Plajı, 3 Haziran itibarıyla haftanın yedi günü 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet verecek. 26 Mayıs tarihi itibarıyla açılacak havuzlar da aynı saatlerde açık olacak.

Doğunun incisinde festival coşkusu

Adana Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın kansere yakalanan kızı 11 yaşındaki Elif Su, hastanede verdiği yaşam savaşını kaybetti. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz…

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir