Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

Yiğidolar, yiğitliğini sembolize eden halayla dünya gündeminde bir kez daha yer aldı.

Selçuklu’nun kalbi, Osmanlı’nın vicdanı, Cumhuriyet’in aklı olarak tanımlanan, Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı, huzur ve kardeşlik şehri Sivas, Gardaşlık Festivali ile coştu.

Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi iş birliğiyle Dünya Sivaslılar Günü’nde üçüncüsü düzenlenen Sivas Gardaşlık Festivali’nde 1058 kişi bir araya gelerek dünyanın en uzun halay halkalarından birini oluşturdu.

Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

Tren garında başladı

Üç gün süren Gardaşlık Festivali, tarihi Sivas Tren Garı’ndan başladı. Gardaşlık yürüyüşüne Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile dünyanın birçok yerinden gelen Sivaslı katıldı. Yürüyüş sonrası, Vali Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü, tarihi Şehir Meydanı’ndaki Buruciye Medresesi yanına açılan stantları ziyaret etti. Sivas’ın 16 ilçesinin tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerinin sergilendiği stantlar festival boyunca açık kaldı.

1058 kişiyle ağırlama

Tarihi Şehir Meydanı’nda Gardaşlık Bildirgesi’nin okunmasının ardından 1058 kişi bir araya gelerek dünyanın en uzun halay halkalarından birini oluşturdu. Renkli görüntülerin yaşandığı festivalde, Vali Dr. Yılmaz Şimşek ve il protokolü çok sayıda vatandaşla birlikte halaya eşlik etti.

On binler eşlik etti

Gardaşlık Festivali’nin ilk gününde Mustafa Ceceli, ikinci gününde Öykü Gürman, üçüncü gününde ise Elif Buse Doğan Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde hayranlarıyla buluştu.

58 metrelik Sivas sucuğu

Doyumsuz bir lezzet olan pastırmasının tescilini alan Sivas, sucuk konusunda da iddialı. Tadı damaklarda iz bırakan Sivas’ın yöresel lezzeti Sivas sucuğu için Kongre Müzesi bahçesinde tanıtım etkinliği düzenlendi. Tescilli Sivas sucuğu 5.8 cm kalınlığında ve 58 metre uzunluğunda yapılarak hem şehrin plaka koduna çağrışım yapıldı hem de sucuğun Sivas’a ait bir lezzet olduğu sembolize edildi. Bu eşsiz lezzet katılımcılara ikram edildi.

Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

‘Sazını da al gel gardaşım’

Sivas türkülerin başkenti olma özelliğini bir kez daha gösterdi. Daha önce hiç prova yapmayan 108 saz ustası aynı anda, aynı ezgileri bağlamayla çalarak birbirinden güzel Sivas türkülerini seslendirdi. “Sazını al da gel” etkinliği kapsamında bir araya gelen türkü dostları Gardaşlık Festivali’ne renk kattı.

Hediye kombine bilet

Ayrıca, festival kapsamında, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas’ın en büyük markası olan Sivasspor’a destek olmak için 58 taraftara sosyal medya üzerinden yapılan çekilişle kombine bilet hediye etti.

Sivas halayının anlamı

Türklerin yiğitlik, cesaret, savaşçılık özelliklerini yansıtan çeşitli figürlerden oluşan Sivas halayı, askerlerin disiplinli hareketlerini, yürümelerini de yansıtır. Ayrıca Türklerde atın her alanda önemli olmasından dolayı halayın bazı bölümlerinde atın savaştaki manevralarını, avcılıkta kartalın önemli olmasından dolayı kartalın avına süzülmesini çeşitli figürlerde konu edinir. Sivas halayının sonunda coşkulu bir anlatım savaştaki askerlerin zafer coşkusunu ifade etmektedir.

MEZİTLİ’YE OTİZM KÖYÜ KURULUYOR

Bu hafta Mersin’de bir dizi ziyaret gerçekleştirdim. Ziyaretlerimden biri de Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a oldu. Başkan Tarhan, önemsediği ve çok yakında hayata geçireceği projeyi Milliyet’e anlattı.

“Mezitli Belediyesi’nin Mersin’de gerçekleştirdiği ilklerden biri olan Otizm Köyü projesinde sona yaklaşıldı. Otizmli bireylerin fırsat verilirse çok büyük başarılar elde edebileceği gerçeğinden yola çıkarak kurulacak olan Otizm Köyü’nde atölyeler ve mini amfi tiyatronun yapımı tamamlanma aşamasına geldi. 6200 metrekare yüzölçümüne sahip alanda yapılması planlanan Otizm Köyü projesi kapsamında 7 adet atölye, mini amfi tiyatro, mini bisiklet parkuru, masa tenisi aktivite alanı ve hobi bahçeleri bulunuyor. Duyu Bütünleme Odası, Günlük Yaşam Becerileri Atölyesi, Sakinleşme Odası ve Islak Hacimler, Müzik Atölyesi, İdari Birim, Resim ve Sanat Atölyesi, Spor ve Dans Birimi gibi bölümlerin yer aldığı Otizm Köyü ile otizmlilerin bireysel becerilerini geliştirmesi ve sosyal hayatın içerisine optimum seviyede katılımlarını sağlaması hedefleniyor.

Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

Kaliteli zaman geçirilecek

“Birimlerin yanında sadece otizmli bireylerin değil, ebeveynlerin de eğitim ve aktiviteler sırasında vakitlerini kaliteli değerlendirebilecekleri, yeşil alanlar, parklar, bisiklet yolları, masa tenisi alanı, meyve ve hobi bahçeleri, açık mini amfi ve sanatsal çalışmalar için tasarlanmış açık sergi alanı bulunan projenin işletilmesiyle ilgili çalışmalar da tamamlandı.  İlgili sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alınarak projelendirilen Otizm Köyü, gençlerin aileleriyle güzel zamanlar geçireceği pek çok ihtiyaca cevap verecek.”

2 bin 500 otizmli

Projenin tamamlanma aşamasına geldiğinin altını çizen Başkan Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Mersin’de yaklaşık 2 bin 500 otizmli olduğu söyleniyor ki bu az bir rakam değil. Toplumumuzun otizmli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırma adına farkında olmaları gerekiyor. Otizmin farkında olmamız için otizmli bir yakınımızın olması da gerekmiyor. Toplumsal bilinçlenmede otizmli bireylere karşı anlayışlı olmamız ve onları ayırmadan yanlarında durmamız çok önemli. Çünkü otizm, toplumun her kesimini ilgilendiriyor. Çünkü onlar toplumun en özel üyeleri. Otizm onların seçimi değil. Onların bir tek gereksinimleri var; o da bizim onları kabullenmemiz. Otizmle mücadelede doğru bilgilenmek, erken tanı, özel eğitim, bakım ve sağlık hizmetlerini iyileştirilmesi son derece önemlidir. Onlara fırsat verilirse özel yetenekleri olduklarına inanıyorum. Pes etmek asla olmamalı, Einstein, Mozart, Newton da aynı yoldan geldiler ve dünyanın parlayan yıldızları olmayı başardılar. Bizim çocuklarımızın da aynı yetenekle ortaya çıkmaması için hiçbir engel yok. Otizmin farkındayız ve Mezitli Belediyesi olarak yanlarındayız.”

Deprem tatbikatı gerçeği aratmadı!

Beşiktaş Belediyesi, olası İstanbul depremine hazırlanmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla 13 ve 14 Ağustos’ta deprem tatbikatı düzenledi. Başarılı geçen tatbikatın son gününde üç ayrı istasyon kurularak deprem anında yapılması gereken kurtarma çalışmaları bire bir canlandırıldı. “Deprem İstanbul’un gerçeği, bundan kaçış yok” diyen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, bilimin ışığında kentsel yenilenme sürecini rant odaklı değil, insan odaklı gerçekleştirmek gerektiğine dikkat çekti.

Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

Akdeniz’de ‘Bergen’ rüzgârı

Akdeniz Belediyesi’nin, “Bergen” filmiyle açılışını yaptığı açık hava film gösterimi, binlerce vatandaşın katılımı ve büyük ilgisi altında, Millet Bahçesi sahil etabında gerçekleşti. Etkinliğe Başkan Gültak da katılarak, arabeskin unutulmaz sesi Bergen’in hayatını anlatan filmi, alanı dolduran binlerce seyirciyle birlikte izledi.

Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

Seraların gözdesi sardunya oldu

Kendi seralarında yetiştirdiği çeşit çeşit bitki ve çiçeklerle Sincan’ın güzelliğine güzellik katan Sincan Belediyesi seralarında üretim ve satışlar devam ediyor. Sardunya, benjamin, camgüzeli, devetabanı ve antoryum seraların en çok tercih edileni oldu. Seralarda yetiştirilen birbirinden renkli, mis kokulu çiçek ve bitkiler Sincan’ın meydan, cadde, refüj, kavşak ve parklarına dikilerek vatandaşa adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

Dünyanın en uzun halayı Sivas’ta çekildi

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir