Düzce parmaklarınızın ucunda

Düzce Belediyesi, kurumsal kimliğin gerektirdiği açısından günün şartlarına uygun platform olan Kent Bilgi Sistemi’ni geliştirerek tüm bilgilerin tek bir tuşla dijital platformda vatandaşların hizmetine sunuyor.

Tek bir veri tabanı üzerinden kentteki altyapı, kadastro, ruhsat bilgileri, numaratajlar, tapu ve vergi bilgileri gibi tüm verilerin bir araya getirilip, günümüz teknolojisinden yararlanarak oluşturulan Kent Bilgi Sistemi yeni verilerin girilmesiyle geliştiriliyor. Tek merkezde toplanan bilgilerin herkese açık olması ve kurumların da güncellemeleri yapmasıyla şehirde yapılan ve yapılacak olan tüm çalışmaların ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde, güncel bilgiler ışığında yürütülmesi sağlanıyor.

Düzce Belediyesi sitesinden güncel olarak sunulan kent rehberinin dâhil olduğu kentsel faaliyetlerin yerine getirilmesinde uygun kararlar verebilmek için ihtiyaç duyulan planlama, altyapı, mühendislik, temel hizmetler ve yönetimsel bilgileri hızlı ve sağlıklı bir şekilde sentezlemek amacıyla, Kent Bilgi Sistemi’nin Düzce Belediyesi bünyesinde yaygınlaştırılması için çalışmalar genişletiliyor.

Düzce parmaklarınızın ucunda

Kurumlarla entegre halinde

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Kent Bilgi Sistemine özel önem verdiklerini ve bu sistemin belediyenin yönetim merkezi olduğunu belirterek, “Şehrimizin altyapı koordinasyonunun sağlanmasında ve ilgili kurum ve kuruluşlarla entegre bir şekilde kent bilgi sistemini oluşturmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Belediye çalışmalarında hizmet verimliliğinin, hızın, kalitenin yükseltilmesi, kent yöneticilerine güncel verilere dayalı karar destek sistemleriyle daha hızlı ve doğru kararlar verme imkânı sağlanmasını hedefliyoruz. Belediyemizin Kent Rehberi’ni de sürekli güncelleyerek vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Afet bölgesinde bulunan şehrimizin riskli alanlarının tespitinden, toplanma alanlarının afet anında daha iyi ulaşılmasına, kentin sosyal dokusunun göz önünde bulundurulduğu planlamaların yapılabilmesine ve benzeri birçok çalışmanın yapılmasını imkân veren bir platform olan Kent Bilgi Sistemi ile tüm bilgiler daha kolay ulaşılabilir olacak” şeklinde konuştu.

Düzce parmaklarınızın ucunda

RIZA AKPOLAT’TAN VATANDAŞLARA PANDEMİ ÇAĞRISI

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, vatandaşları pandeminin yayılma hızı konusunda uyararak bir çağrıda bulundu. Akpolat, “Beşiktaş’ta, İstanbul’da ve ülke genelindeki vaka sayıları ve kaybettiğimiz yurttaşlarımız durumun ne denli yaşamsal olduğunu ortaya koymaktadır. Bütün yurttaşlarımızı daha dikkatli olmaya, mecbur kalmadıkça evden çıkmamaya ve kurallara uymaya davet ediyorum” dedi. Pandeminin olağanüstü bir yayılma hızına kavuştuğunu belirten Akpolat, İstanbul’un önemli yaşam merkezlerinden biri olan Beşiktaş’taki nüfus yoğunluğunun ciddi bir kaygı yarattığını ifade ederek, herkesi dikkatli olmaya çağırdı.

Düzce parmaklarınızın ucunda

DÜNYA GÜNÜ’NDE PLAJ TEMİZLİĞİ YAPILDI

Her sene 22 Nisan’da kutlanan, yeryüzünün simgesel yaş günü ilan edilen Dünya Günü’nde farkındalık oluşturmak ve çevre sorunlarına dikkat çekmek için Sarıyer ve Pamucak Sahili’nde  eş zamanlı olarak sahil temizliği yapıldı. Sarıyer Belediyesi ve SITE Türkiye ile ortaklaşa organize edilen Sarıyer’deki etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, SITE Türkiye Sürdürebilirlik Komitesi Başkanı Feyhan Kapralı ve Kilyos sahili üyeleri, Pamucak Sahili’ndeki etkinliğe de Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve birçok katılımcı katıldı.

Düzce parmaklarınızın ucunda

ORDU’DA SÜRÜCÜLERE İFTAR SOFRASI

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde evlerine yetişmeye çalışan ya da iş sebebiyle yolda bulunan sürücüler, oruçlarını Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iftar için kurulan stantlarında açıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi ramazan ayı boyunca Ordu’nun giriş ve çıkışlarında iftariyelik dağıtımı için stantlar kuruyor. İftar saatinde seyir halinde bulunan ve Ordu il sınırları içerisinden geçen sürücüler ise bu stantlarda duraklayarak Büyükşehir Belediyesi’nin sıcak yemekleriyle iftarlarını açıyor. İftar stantlarına yoğun talep gösteren sürücüler için Büyükşehir Belediyesi bu kez de trafiğin yoğun olduğu Altınordu ilçesi çevre yolunda iftariyelik standını kurdu. Stantları görerek duraklayan vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi’nin iftar yemekleriyle oruç açma imkânı buldular.

Düzce parmaklarınızın ucunda

RAMAZAN DAVULCULARINA RİTİM EĞİTİMİ

Salgın sebebiyle eski ramazanları daha çok arar olduk. Kurulan kalabalık sofralar, fırın önünde beklenen sıcak pideler, eve yetişme heyecanı, mani eşliğinde vurulan davulun hoş sesleri… Herkesin söylediği o sözü bir kere de biz yazalım: “Nerede o eski ramazanlar?” Küçükçekmece Belediyesi bir yandan, ramazanın en güzel geleneği olan ramazan davulcularını yaşatmaya devam ederken, diğer yandan davulculara Müzik Akademisi’nde ritim eğitimi imkânı sunuyor. Küçükçekmece’de yaşayan 35 davulcunun katıldığı eğitimi ritim eğitmeni Sertaç Şanlı veriyor. Şanlı, “Davulu herkes çalabilirim diye düşünüyor fakat usul ve ahenk çok önemli. Bu yüzden eğitimde çok önem taşıyor” diye konuştu.

Düzce parmaklarınızın ucunda

23 NİSAN DOĞUMLU ÇOCUKLARA “ONLINE” KUTLAMA

Pandemiye rağmen Konya’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çevrimiçi ortamda kutlandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla doğum günü 23 Nisan olan Konyalı çocuklarla video konferans üzerinden bir araya geldi. Çocukların hem doğum günlerini hem de bayramlarını kutlayan Başkan Altay, “Artık özlemimizi kalbimize sığdıramıyoruz. Hepinizi çok özledik. Bir an önce sizlerle kucaklaşmak istiyor ve eski günlerde olduğu coşkulu programlarda buluşmayı diliyorum” dedi. Buluşma öncesi doğum günü hediyelerini de alan çocuklar, Başkan Altay’a teşekkür ettiler.

Düzce parmaklarınızın ucunda

10 YILLIK ÇİLE!

Rize’nin Çayeli, Aşıklar köyünde oturmakta olan okurumuz Hakan Yağcı, “Köydeki, yapılmayan, eksik bırakılan yolla ilgili olarak 2012 yılından beri gerek kaymakamlığa gerek belediyeye düzenli bir şekilde dilekçe yazıyorum.  Dilekçelerime her seferinde kaymakamlıktan sayı numarası veriliyor, takip ediyorum ama yolla ilgili bir çalışma halen başlatılmadı. Fotoğrafını gönderdiğim yer Balıkçılar mevkii diye geçiyor. BİMER VE CİMER’e de başvuru yaptım. Bir sonuç çıkmadı. Hatta son CİMER cevabını size attım.  Geçen gün muhtar çamurlu yolu silindirle düzeltmeye çalıştı ancak ilk yağmurda yol yine eski haline döndü, derin oluklar yüzünden arabaların altı zarar görüyor. 10 yıldır yazdığım dilekçeleri de size gönderdim, lütfen sesimiz olun” dedi. Okurumuzun bu şikâyetinden sonra Rize İl Özel İdare ve Çayeli Belediyesi’nden konuyla ilgili ne yanıt geleceğini bekleyip göreceğiz.

Düzce parmaklarınızın ucunda

Yolun çökmesi vatandaşı korkuttu

İstanbul Sarıyer Darüşşafaka Mahallesi’nde oturan okurumuz Aykut Bilgiç, “Oturmakta olduğumuz Gazeteciler Sitesi’nin otopark çıkış kapısının önünde sürekli çökmeler oluyor. Birkaç ay içerisinde dört kere çökme oldu, üç kere yama yapıldı ama yine çözüm olmadı.  Üç kere yama yapmak yerine, bir kere düzgünce yapılsa daha iyi olmaz mı? Ayrıca bu göçükler neden oluyor, anlamış değiliz, site sakinleri olarak tedirginiz. Arabayla veya yaya şekilde bu çukura bir vatandaş düşmeden, yaralanmadan bu sorunun ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.  Okurumuzun bu şikâyetinden sonra Sarıyer Belediyesi ekipleri nasıl bir çalışma yapacak, bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Düzce parmaklarınızın ucunda

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir