Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

“Küçükkuyu’nun Ege’nin başladığı yer olduğunu söyleyen” Küçükkuyu Belediye Başkanı, ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Encümen üyesi Cengiz Balkan, Milliyet’e açıklamalarda bulundu.

Bu sene Kurban Bayramı tatili için Kuzey Ege’yi tercih ettim. Çarşıda gezerken, Belediye Başkanı’nı esnaf ve vatandaşlarla konuşurken görünce dayanamayıp yanına gittim. Görevim gereği belediye başkanlarıyla zaten sık sık görüşüyorum. Her cuma Küçükkuyu’nun organik semt pazarı oluyormuş. Başkan da her hafta düzenli olarak pazar esnafı ve vatandaşlarla bir araya gelerek vatandaşların istek ve şikâyetlerini dinliyormuş. Vatandaşlarla görüşmesi bittikten sonra başkan bir kahve molası için beni makamına davet etti. Tabii ben de gazetecinin tatili olmaz diyerek başkanı yakalamışken kısa bir sohbet gerçekleştirdim.

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, “Küçükkuyu Ege’nin başladığı yer. Kaz Dağları’nın eteğinde bulunan istisna bir beldeyiz. Otoyollarının köprülerin ve tünellerin yapılmasıyla ulaşımın da çok rahat olduğu bir tatil cenneti olduk. İstanbul’dan buraya gelmek artık çok daha kolay. İstanbul’un Asya yakasından buraya gelecekseniz Osmangazi Köprüsü’nden sadece üç saat gibi zamanda burada olabilirsiniz. Yine İstanbul’un Avrupa yakasından 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden Ayvacık Küçükkuyu tünellerinin bitmesiyle sadece üç saat gibi kısa bir mesafeyle ulaşılabilecek bir tatil cenneti Küçükkuyu. 1915 Çanakkale Köprüsü ve Ayvacık Küçükkuyu tünelleri ülkemiz ve beldemiz için kazandırılan önemli eserlerdir.

Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

Tarladan sofraya

“Küçükkuyu, yüz yıllık zeytin ağaçları, oksijen fazlalığının şifa dağıttığı bir yer. Biz hâlâ burada evlerimizde çeşmeden akan suları içiyoruz. Maviyle yeşilin buluştuğu, doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin hayran kaldığı, geçmişin izlerini üzerinde taşıyan, insanların sevgiyle dolu olduğu şirin bir tatil beldesiyiz. Zeytincilik ve balıkçılık bu kasabanın geçim kaynağıdır. Farklı kültürlerden misafirlerini ağırlayan Küçükkuyu’da, lüks arayanlar için ya da ekonomik bir konaklama arayanlar için her bütçeye uygun otel, pansiyon, motel veya apart bulabilirsiniz. Beldemizde her türlü sebze, meyve yetişiyor ve donduruculara girmeden, dipfrizli kamyonlara girmeden, üreticiler tarlasında yetiştirdiği domatesi, biberi ve diğer sebzelerini, ayrıca şeftali, kiraz gibi birçok meyveyi dalından tüketiciye traktörlerinde sunuyor. Yine dediğim gibi, masmavi denizinin pırıl pırıl sularında tutulan balıklarımız bu bölgenin ayrı bir değeri. Balığın dışında bu bölgede küçük ve büyükbaş hayvancılık çok yaygın. Burada yediğiniz etler çok lezzetlidir” diye konuştu.

‘Taleplerim var’

Başkan Balkan, sohbetimiz sırasında bazı taleplerinin olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Küçükkuyu’da tam teşekküllü bir hastanemiz yok. En yakın hastane 30- 40 kilometre uzaklıkta. Kışın Küçükkuyu’da 11 bin kişi yaşarken, yazın bu rakam 100 bini buluyor. En az otuz yataklı bir hastaneye ihtiyacımız var. Son imar planlarında hastane için yer tahsis ettik, inşallah en kısa zamanda hastanemize kavuşuruz.

“Yine Küçükkuyu ilkokulunda ilköğretimde okuyan yaklaşık 400 çocuğun en az 300’ü sahil yolu üzerinde oturuyor. Sahil yolundan geçen tonajlı kamyonlardan dolayı veliler tedirgin. Okullarının önüne çocuklarımızın geçebileceği bir üst geçit yapılırsa minik yavrularımız daha güvenli bir şekilde okullarına gidip gelebilir. Ülkemize ne köprüler ne tüneller kazandırıldı. Buraya minik öğrencilerin geçeceği bir üst geçit hızlıca yapılabilir diye düşünüyorum. Beldemizin şehir merkezindeki 2 kilometrelik kara yolunda birçok eksiklik var. Karayolları’nın yolumuzdaki bu eksikleri tüneller açılmadan gidermesini istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, Çanakkale Valimiz İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’ndan beldemizde yaşayan her bir birey için yardım istiyorum.” dedi.

Tatile gelenler konut sahibi oluyor

Zeytinhan Emlak Gayrimenkul Danışmanı Canberk Altınay, “Küçükkuyu’ya tatile gelen vatandaşların birçoğu ertesi sene ya konut kiralıyor ya da konut alıyor. Küçükkuyu yeni keşfedilmeye başlandı. İnsanlar Bodrum’dan Marmaris’ten güneyden artık bıktı. Bu sene Bodrum’da yazlığı olan birçok kişi buradan ev aldı. Çanakkale Köprüsünün bitmesiyle fiyatlarda her gün artış oluyor. Çok yakın tarihte Ayvacık Küçükkuyu tünelleri de biterse doğası ve akvaryum gibi deniziyle Küçükkuyu Ege’nin en değerli yeri olacaktır” dedi.

Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

Üç soru üç yanıt

Balıkesir’in Edremit ilçesinde sahne alan Sibel Can’ın konserinde çıkan olayla ilgili Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan Milliyet’e konuştu.

– Konser gecesi alkollü olduğunuz doğru mu?

Kesinlikle alkollü değildim.

– O gece neler yaşandı anlatır mısınız?

Ben konser de değildim. Balıkesir Milletvekilimiz Fikret Şahin oradaydı çiçek taktim etmek istemiş buna izin verilmemiş ve Sibel hanımım Menajeri ve Güvenlik müdürü tarafından kendisine çok kötü davranılmış. Durum bana bildirildi. Konser alanına gittim.

– Sibel Can ile görüşebilseydiniz ne diyecektiniz?

Vekilimizin Sibel hanıma teşekkür ederek çiçek takdim etmek istediğini anlatmak istedim fakat aynı kötü ve kaba davranış tarafıma da gösterildi. Edremit belediye başkanı olarak tarafıma gösterilen saygısızlığı kınıyorum sonuçta 200 bin nüfuslu bir kentin belediye başkanıyım. Üstelik konser verilen alan belediyeye ait bir mekândır. Takdir sizlerin ve kamuoyunundur.

Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

‘Fasty’ iş başında

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk olarak Konyaaltı Sahili’ndeki EKDAĞ Plajı’nda robot cankurtaran hizmetini hayata geçirdi. Uzaktan kumanda edilebilen robot cankurtaran boğulma vakalarına kötü hava koşullarında dahi çok hızlı müdahale edebiliyor. Tamamen yerli üretim olan insansız cankurtaran, yeşil enerji yani elektrikle çalışıyor. 15 kilometre hızla vakaya çok seri bir şekilde ulaşabiliyor. 600 metre mesafeye kadar müdahale edebiliyor. 45 dakika su yüzeyinde durmadan çalışabilen, kamera ve aydınlatma sistemlerine sahip robot cankurtaranda vakayla iletişim sağlayacak ses sistemi de bulunuyor.

Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

Muratpaşa’da plajlar online oldu

Antalya’nın doğa harikası falezlerinin Akdeniz’in enfes maviliğiyle buluştuğu noktada yer alan Muratpaşa Belediyesi’nin falez plajları online oldu. Girişlerin ücretsiz, şezlong-şemsiye kullanım ücretinin ise sadece 20 lira olduğu mavi bayraklı plajlar, gezi rehberlerine, ‘Görmeden gitmeyin’ listelerine çoktan girerken Muratpaşa Belediyesi, özellikle Kurban Bayramı tatili öncesi plajlara özel bir yazılımı uygulamaya aldı. Belediyenin resmi internet sitesinin plajlar sekmesinden kullanıma sunulan yazılımla Erenkuş, İnciraltı ve Konserve Koyu falez plajlarında doluluk oranı anlık takip edilebiliyor. Yazılım, şezlonglar üzerine yerleştirilen karekodlar üzerinden çalışıyor. Yazılım sayesinde kent sakinleri ve turistler daha evden, otelden çıkmadan hangi plajda boş şezlong, şemsiye olduğunu öğrenebiliyor.

Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

BELEDİYEDEN YANIT VAR

Belediye sorunu ortadan kaldırdı

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımız, Zincirlikuyu metrobüs durağında yayalar yola çıkmasın diye çekilen tel örgülerin bir kısmının minibüs ve taksi sürücüleri tarafından sökülmesinden şikâyetçiydi. Biz de bu durumu sayfalarımıza taşımıştık. Haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler sökülen yere kalıcı bir çözüm bularak kapattı. Duyarlılığından dolayı İBB’ye teşekkür ederiz.

Ege’nin parlayan yıldızı Küçükkuyu

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir