En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Bu yıl 25’incisi gerçekleştirilen Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali çerçevesinde ‘En Güzel Kayısı Yarışması’ düzenlendi.

Dünya kuru kayısı üretiminin başkenti olan Malatya’da bu yılın en iyi yaş kayısıları seçildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yarışmada en iyi yaş kayısılar Kale ve Doğanşehir ilçelerinden seçildi.

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Yaş kayısı yarışmasına iştirak eden AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, “Festival dolayısıyla kayısının başkenti Malatya’dayız. 200’e yakın çiftçimiz, kayısı üreticimizin numuneleri yarışa girdiler. Çok heyecanlı bir süreç yaşadılar. Sonuçlar yarışma sonunda açıklanacak ama benim nazarımda bütün üreticilerimiz birincidir. Üretmek çok kutsal bir şeydir. Üretmek insanlarımıza, insanlığa yapılabilecek en önemli hizmetlerin başında geliyor. Kayısı sadece bir bahçe değil. Bir bahçeyi bir ülkenin en temel ihracat ürünü haline getiren Malatya’yı ve Malatya çiftçisini tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

200 kayısı üreticisinin katıldığı yarışmada, jüri tarafından en iyi kayısılar seçildi. Yapılan değerlendirme sonucunda, Kabaaşı kategorisinde birinciliği Doğanşehir ilçesinden Hüseyin Mete kazandı. Akçadağ ilçesinden katılan Hasan Genç ikinci ve Kale ilçesinden katılan Selim Kızıltaş ise üçüncü oldu.

Bir diğer kategori olan Hacıhaliloğlu türünde de Darende ilçesinden katılan Murat Özdemir birinci, Yeşilyurt ilçesinden katılan Hasan Genç ikinci ve Doğanşehir’den katılan Hatun Mete ise üçüncü oldu.

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Yarışmada birinci olanlara 15’er bin TL, ikinci olanlara 12 bin 500’er TL ve üçüncü olanlara ise 10’ar bin TL para ödülü verildi.

Malatya Haluk Levent’le coştu

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 25’incisi yapılan Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali kapsamındaki konserde önce mahalli sanatçılar sahneye çıktı. Malatyalıların gönüllerince eğlendiği konserde Haluk Levent’in sahne çıkmasıyla eğlence ve coşku doruk noktaya ulaştı. Telefon ışıklarını ve kameralarını açarak ünlü sanatçıya eşlik eden Malatyalı müzikseverler unutulmaz bir gece yaşadılar. Ünlü sanatçı Haluk Levent’e sahnede Malatya Valisi Hulusi Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Çiçek, Kayısı ve Arslan figürlü heykeli takdim ettiler.

Hem çocuklar hem de büyükler eğleniyor

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerlerinde gerçekleştirdiği “Köy Bizim Şenlik Bizim” etkinlikleri renkli görüntülere sahne olmaya devam ediyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte hız verilen şenliklerden biri daha Tarsus’a bağlı kırsalda bulunan Kızılçukur Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Üstü açık otobüsle yapılan mahalle turuyla başlayan etkinlik programı, ilk dakikadan itibaren çocuk kahkahalarının yükselmesiyle hoş anların yaşanmasını sağladı. Çalınan canlı müzikle etkinlik grubunda yer alan karakterlerle dans eden çocuklar, çömlek atölyesine büyük ilgi gösterdi. Yüz boyamadan resim atölyesine, sosis balon şovdan Hacivat-Karagöz oyununa kadar pek çok aktivitenin ardı ardına gerçekleştiği şenlikte, geleneksel oyunlara çocukların yanı sıra anne ve babalar da eşlik ettiler. “Her Köy Bizim Köyümüzdür” sloganıyla düzenlenen programda dağıtılan limon dondurmayı afiyetle yiyen çocuklara çeşitli armağanlar da verildi.

Eskişehir’deki şampiyona nefesleri kesti

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Türkiye Kano Federasyonu 2022 programında yer alan Eskişehir Durgunsu Kano Türkiye Şampiyonası, “Büyükler, Gençler, Yıldızlar, Minikler, Mini Minikler Erkek ve Kadın” kategorilerinde 1000, 500 ve 200 metre yarışlarıyla tamamlandı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Odunpazarı ilçesi Mamuca’da hayata geçirilen ve olimpik kano parkuru ve otomatik çıkış sisteminin de bulunduğu Sarısungur Göleti’ndeki şampiyonada 14 ilden 29 kulüp ve 265 sporcu madalya mücadelesi verdi. Üç gün boyunca kıyasıya mücadelelere sahne olan şampiyona için Sarısungur Göleti’ne düzenlenen otobüs ring seferleriyle ve özel araçlarıyla gelen Eskişehirliler de bu özel heyecanı yakından takip ettiler.

Şampiyonada 1. gün 1000 metre eleme ve final yarışlarıyla tamamlanırken, 2. gün 500 metre eleme ve final yarışları, 3. gün 200 metre eleme ve final yarışları gerçekleştirildi. Büyük mücadeleye sahne olan yarışlar sonrası şampiyonluğa ulaşan sporcular ve takımlara düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Klasik otomobil tutkunları Büyükçekmece’de buluştu

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Büyükçekmece’de Klasik Otomobil Festivali düzenlendi. Festival renkli görüntülere sahne oldu. Büyükçekmece Belediyesi ile Son Susturucu Youtube kanalı iş birliğinde Güzelce Kapalı Pazarı’nda gerçekleştirilen Klasik Otomobil Festivali zamana tanıklık etmiş birbirinden ilginç yüzlerce aracı bir araya getirdi. Kendisi de klasik otomobil tutkunu olan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece’nin her yıl klasik otomobilcilerin buluşmasına ev sahipliği yaptığını belirterek şunları söyledi: “Ben de onlardan biriyim. Sosyal medya grubu Son Susturucu olarak değerlendirdiğimiz arkadaşlarımız ile Büyükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği klasik otomobiller buluşmasıyla birlikte aynı zamanda Türkiye’de üretilmiş otomobillerin de buluşmasını yapıyoruz. Dolayısıyla, hem klasik hem klasiğe girmiş olan yerli otomobiller hem de Türkiye’de üretilen otomobillerle dolu büyük bir Büyükçekmece bugün karşınızda.”

Yeşil alanlar kent merkezine taşınıyor

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Kartal Belediyesi, ilçe genelinde park alanlarını artırmak için çalışmalarını yürütürken, var olan parklardaki yenileme çalışmalarıyla yeşil alanların kent merkezine taşınmasına olanak sağlıyor. İstanbul’un en fazla yeşil alanına sahip olan ilçelerinden biri olan Kartal’da yeni yapılan ve yenilemesi tamamlanan parklar vatandaşların hizmetine sunuldu. Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından titizlikle yapılan çalışmalar neticesinde Kartal’ın çeşitli noktalarında bulunan parklar yenilenmeye devam ediyor. Yenileme çalışmaları tamamlanan parkların yanı sıra yeni yapılan park ve oyun alanları da hizmete açılıyor. Bu kapsamda yakın zamanda üç ayrı parkta çalışmalar tamamlanarak Kartallıların günlük kullanımına sunuldu.

Feslikan er meydanı kıran kırana geçti

En iyi yaş kayısılar Darende ve Doğanşehir ilçelerinden

Konyaaltı Belediyesi bu yıl Feslikan Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 24’üncüsünü düzenledi. Feslikan er meydanı kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Finalde Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü güreşçisi Furkan Durmuş Altın ile ASAT Spor Kulübü güreşçisi Yusuf Can Zeybek karşılaştı. Mücadele başa baş gitse de Yusuf Can Zeybek ipi göğüsledi ve 24. Feslikan Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı oldu. Yarı finalde rakibi İsmail Balaban’ı yenen Furkan Durmuş Altın ikinci olurken Mustafa Taş ve İsmail Balaban’da üçüncü oldu. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ve protokol tribününde yer alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 661. Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim ve Feslikan Yaylası Güreş Ağası Mustafa Koç pehlivanları tebrik ederek, kupa ve madalyalarını takdim etti. Başaltı boyunda Konyaaltı Belediye Spor Kulübü güreşçisi Enes Doğan birinci olurken, küçükorta küçük boyda yine Konyaaltı sporcusu olan ikizlerden Rıza Durmuş birinci, ikizi İlker Durmuş üçüncü oldu.

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir