ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

Erzurum’un giderilemeyen bir problemi haline gelen bozuk yollar vatandaşı çileden çıkarttı.

Erzurum’da yaşamakta olan okurlarımızdan Cemil Demir,  “Erzurum baktığınızda büyükşehir. Ancak gelin görün ki köy yolları buradan daha modern ve bakımlı. Anayollardaki çukurları köy yollarında bile göremezsiniz. Anayollarda 1 metre uzunluğunda 30-50 santim genişliğinde çukurlar var. Birinden kaçsanız, birine düşüyorsunuz. Ben geçen hafta bu çukurlardan birine düştüm ve aracım hasar aldı. Bana da bir şey olabilirdi ama çok şükür bir şey olmadı. Size gönderdiğim kaza tutanağında her şey çok açık net gözüküyor. Benim düştüğüm çukura aynı gün yedi araç düştü. Ben polis çağırıp, tutanak tutturunca çukuru hemen kapattılar. Uzun lafın kısası; yıl 2021, Erzurum Büyükşehir Belediyesi yoldaki çukurları kapatamıyor. Bir vatandaşımızın canı yanmadan çözülmesini arzu ediyorum. Ayrıca, bir şey dikkatimi çekti: Tortum yolu orta refüjdeki taşlar yeni döşenmesine rağmen tüm caddedeki yeni konulan taşlar sökülüp, yeniden taş döşendi. Bu taşların neden değiştiğini de öğrenebilir miyiz belediyeden?” dedi. Okurumuzun bu şikâyetinden sonra Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ne cevap verecek, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

HALİLİYE BELEDİYESİ’NDEN SICAK YEMEK

Haliliye Belediyesi, sıcak yemek hizmetiyle ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine sefer taslarıyla yemek ikramında bulunmaya devam ediyor.

ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

20 bin aileye sosyal yardım

Haliliye Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, yürüttüğü sosyal yardım faaliyetleri ile ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyor. İhtiyaç sahipleri tarafından yapılan başvuru neticesinde, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı hane inceleme ekibinin incelemeleri doğrultusunda, başvurular olumlu veya olumsuz şekilde değerlendiriliyor. Komisyon incelemesinde sosyal yardım almaya uygun görülen aileler, durumlarına göre gruplara ayrıldıktan sonra müdürlük bünyesinde Sosyal Yardım Kartı çıkarılarak, Haliliye Belediyesi Sosyal Market’ten alışveriş yapmaları sağlanıyor.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen hane incelemeleri kapsamında yaklaşık 20 bin aile, sosyal yardım programı kapsamına alındı. Aileler, bulundukları gruplara tanınan yardım miktarı kadar alışverişlerini yapabiliyor.

YAYA ÖNCELİGİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ

İçişleri Bakanlığı’nın “Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” sloganıyla 30 Mart’ta Türkiye genelinde gerçekleşecek olan organizasyon öncesinde Bayrampaşa’nın çocuklarından trafik mesajı geldi. Projeyi duyar duymaz yaya güvenliğinin önemini çok iyi bildiklerini ifade eden çocuklar, yaya geçitlerini kendilerinin boyamak istediklerini Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’e öğretmenleri vasıtasıyla ilettiler. Çocukların bu isteklerini seve seve kabul eden Başkan Aydıner, proje için hazırlanmış tişört, şapka, kırmızı düdük ve kırmızı maskelerle, belirlenen yaya geçitlerini çocuklarla birlikte kırmızıya boyadı. 30’a yakın Bayrampaşalı çocukla yaya geçitlerini kırmızıya boyayan Başkan Aydıner,  “Çocuklarımız İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun bu önemli projesinde katkı vermek istediklerini öğretmenleri vasıtasıyla bizlere ulaştırdılar. Onların bu anlamlı istekleri bizler için emirdir. Biz de hazırlıklarımızı tamamlayıp, farkındalık oluşturmak için çocuklarımızla bugün  bir araya geldik ve trafikte yaya güvenliğini dikkate almaları  için şoförlerin hepsine anlamlı bir  mesaj vermek istedik. Çocuklarımız yaya geçitlerini kırmızıya boyayarak, hem Bakanımızın projesine katkı vermek istediler hem de farkındalık oluşturarak tüm taşıt sürücülerine kırmızı, yani önemli bir mesaj vermiş oldular. Yarın Türkiye genelinde gerçekleşecek olan etkinlikte umarım hepimiz bu mesajı doğru algılayıp trafikte yaya üstünlüğünü ve yaya güvenliğini dikkate alacağız diye düşüyorum. Projede emeği geçen başta İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN ÇİFTÇİYE DESTEK

Toroslar Belediyesi, geçimini erik ve cennet meyvesi üretiminden sağlayan Korucular Mahallesi’ndeki çiftçilerin hava koşullarından etkilenmemeleri için erik boylama atölyesi yaptı. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Tarımsal alanda önemli bir yere sahip ilçemizin daha fazla kalkınmasını, çiftçimizin, üreticimizin emeğinin karşılığını daha fazla almasını istiyoruz” dedi. 

ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

‘Bu atölye bize can suyu oldu’

Mahalle sakinlerinden Mehmet Soy, eriğin geçim kaynakları olduğunu söyleyerek, “Yaşamımız ve geçim kaynağımız burası. Atölyenin bulunduğu alan köyümüzde herkesin ulaşabileceği bir noktada. Erik boylama, işçilik gerektiren, meşakkatli bir işlem. Bu atölye, bizim elimizi daha da rahatlatacak. Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederiz” dedi.

Ödüllü demirci ustası Fatma Kalkan’a ziyaret

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz Belediyesi ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mersin Mikrofinans Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamındaki mikro kredi desteği sayesinde demirci ustası olarak çalışan kadın girişimci Fatma Kalkan ve ailesini atölyelerinde ziyaret etti. Başkan Gültak, yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Mikro krediden faydalanıp evine katkıda bulunan Fatma Hanım işini büyütmüş. Kızları Emine’yi de bu yolda yetiştirmişler. O da bir yandan bu işin mesleğini okuyor bir yandan da alaylısı sayılır. İnşallah ileride güzel okullarda okuyup mühendis de olur” dedi.

ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

Proje kapsamında Mersin’de 927 kadına, 3 milyon 200 bin lira civarında mikro kredi desteği sunulduğunu ifade eden Başkan Gültak, “Bu kadınlarımız bu kredileri kullanarak evlerine katkıda bulunuyor. Fatma Hanım hem anne, hem eş hem de iyi bir iş kadını olarak kendini yetiştirmiş. Eşine, ailesine ve çocuklarına destek oluyor. Akdeniz Belediyesi olarak biz kadınlarımızın her zaman yanında olduğumuzu söylemiştik. 2 tane kadın kooperatifimiz var.  Bunların satış noktalarında her türlü ürünlerini satmayı da teşvik etmiş durumdayız. Dolayısıyla kadın üretip eve katkıda bulunduğunda hem özgüveni yükseliyor hem de aile içinde daha mutlu oluyor. Böyle mutlu bir aileden mutlu çocuklar yetişiyor. Mutlu bir aile mutlu bir toplum, kuvvetli bir cumhuriyet demektir. Mikro kredi ile bu imkanlar sağlandığı için vakfımıza da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘YOLLARIMIZ BAKIMSIZ’

Balıkesir, Gömeç ilçesi, Karaağaç Mahallesi’nde yaşamakta olan okurumuz Selami Tanrıöver “Artur yolu o kadar bakımsız ki, belediye sözüm ona asfalt döküyor, sanırsınız tuzlama çalışması yapıyor. Kasım sonu, aralık başında asfalt mı dökülür? Her gidiş dönüşte kaza yapma riski var. Arabalar zarar görüyor” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini Gömeç Belediye yetkililerine iletmiş olalım.

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

TEŞEKKÜRLER TUNÇ SOYER

İzmir, Kemalpaşa, Ulucak’ta yaşamakta olan okurumuz Ali Ülger, bir yıl kadar önce yapılan altyapı çalışmalarından sonra yollarda çukurlar oluşmasından şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 29 Mart 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Yol değil mayın tarlası!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi İzbeton ekipleri, kurum kazılarından dolayı zarar gören yollarda çalışmaya devam ediyor. Aşırı yağışlar yüzünden sekteye uğrayan çalışmalar, havaların iyileşmesiyle yeniden ivme kazandı. Kemalpaşa ilçesi, Ulucak bölgesinde bulunan Adnan Menderes Bulvarı ve İzmir Caddesi’nde yaklaşık 20 bin m²’lik asfalt serim çalışmaları tamamlandı. Kalan yaklaşık 130 bin m²’lik alanda altyapı iyileştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. An itibarıyla Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde çalışmalarına devam eden ekipler, toplamda 150 bin metrekarelik yolu baştan sonra yenilemek için iş başında.” Okurumuzun şikâyetine hızlıca yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekiplerine teşekkür ederiz.

ERZURUM’A BOZUK YOLLAR YAKIŞMIYOR

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir