‘Gençliğe yatırım yapıyoruz’

Göreve geldiği günden bu yana birçok esere imza attığını söyleyen başkan Tütüncü, projelerini Milliyet gazetesine anlattı.

Antalya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ”Öncelikle bizim her sene düzenlediğimiz kitap fuarlarımızın bu sene dördüncüsünü yaptık. Bu sene de yüzden fazla yazar geldi kitap fuarımıza. Yaklaşık 300 yayınevinin kitapları tanıtıldı, söyleşiler ve imza günleri yapıldı. Kreşler ve okul öncesi eğitime çok ciddi önem veriyoruz. Onunla ilgili önemli özel çalışmalarımız var. Tabii bir de bunun yanında kütüphanelerimiz ve bilim merkezimiz.

Gençliğe yatırım yapıyoruz

16 yeni kütüphane

“2023 senesinin sonuna kadar 16 yeni kütüphane kazandırmayı hedefliyoruz. Şu anda dokuz kütüphanemizi tamamladık, hizmete açtık. Akdeniz Bölgesi’nin en büyük kütüphanesini de yine aynı şekilde açmış olduk. Tabii en çok üzerinde durduğumuz konu bilim merkezi. Türkiye’nin en büyük, en kapsamlı bilim merkezini biz yaptık, TÜBİTAK iş birliğiyle. 12 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. 14 ayrı sergisi, sekiz ayrı atölyesi var. Her ay 5 binden fazla çocuğumuza, gencimize bilim tutkunu hemşerimize hizmet veriyor” dedi.

Başkan Tütüncü, şöyle devam etti: ”Burada da özellikle çocuklarımızın, gençlerimiz bilim sevgisiyle donatmayı, insanlığa katkı verecek, çeşitli icatlara kapı aralamaya sevk ediyoruz. Bu da bizim için çok önemli. Biz istiyoruz ki genç nesil okusun, öğrensin, spor yapsın. Eğitimde onların yanında olalım, ailelerinin yanında olalım. Çünkü klasik belediyecilik anlayışı işte kocaman binalar, betona yatırımlar, ışıltılı meydanları tüm belediyeler yapıyor. Ama bizim fark meydana getireceğimiz kısım insanların kalbine, gönlüne dokunacak işler yapmak, onların özellikle genç kuşakların şekillenmesine katkı sağlamak. Bunu yaparken de dediğim gibi bilgiyle, bilimle, kültür sanat ile ve sporla biz buralarda fark meydana getirmeye çalışıyoruz.

Ben belediyecilik hizmetlerini temelde üçe ayırıyorum. Bir şehri ihya edecek yatırımlar. Yani bu, yatırımcı belediyecilik demek oluyor. İkincisi, aktüel belediyecilik; çeşitli şenlikler, konserler, festivaller… Bunlar şehrin tanıtımına faydalıdır ve insanların gönüllerinin coşmasını, neşelenmesini sağlar, bu da çok önemlidir. Ama bundan daha önemlisi, kalıcı projelerle insanların gönlüne dokunabilmek.”

Gençliğe yatırım yapıyoruz

Büyükşehir’e aday olmayı düşünüyor musunuz?

Öncelikli hedefimiz, 2023’te partimizin tekrar iktidara gelmesi, 2024’ten önce bir genel seçim var. Ben AK Partili bir belediye başkanı olarak partimin 2023 seçimlerden başarılı çıkması için heyecanımı toplumda da teşkilatlarda da oluşturmaya çalışıyorum. 2024 yılında Antalya’nın tekrar AK Partili bir belediye başkanı tarafından yönetilmesini gönülden arzu ediyorum.

Anadolu’nun Barış Kraliçesi dünyaya tanıtılacak

Tarihin en güçlü kadın figürlerinden biri olan Hitit Kraliçesi Puduhepa, Kültür Bakanlığı himayesinde İstanbul Pera Palas Otel’de düzenlenen toplantıyla tanıtıldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Anadolu’nun bilinen ilk kadın kahramanı, tarihin ilk barış antlaşması Kadeş’e mührünü basan Hitit Ülkesinin Barış Kraliçesi Puduhepa’yı tanıtmak amacıyla toplantı gerçekleştirildi. Kadın gücü ile toplumsal dönüşümün hedeflendiği projede ilk adım da “8 Mart Dünya Kadınlar” günü haftasında atıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Valiliği ve Çorum Belediye Başkanlığı’nın destekleri, Çorum İş Kadınları Derneği ile Hitit Üniversitesi işbirliğinde ve T-ONE Derneği organizasyonundaki etkinlik, Pera Palas Otel’de düzenlendi.

Savaşın değil barışın simgesi Hitit Kraliçesi Puduhepa için etkinliğe çok özel ve etkileyici bir başlangıç yapılarak girildi. Ünlü besteci ve müzisyen Can Atilla tarafından bestelenen “Puduhepa Dans Süiti”, Türkiye’nin altın madalya sahibi baş balerini Özge Başaran’ın muhteşem dansı eşliğinde ilk kez sunuldu.

Gençliğe yatırım yapıyoruz

‘Çorum deyince akla tarih gelir’

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da yaptığı konuşmada programın ortak noktasının Çorum olduğunu ifade ederek “Çorum, denilince 7-8 bin yıllık bir tarih akla gelir. Çorum, denilince akla barış gelir, kardeşlik gelir. Çorum deyince akla kadirşinaslık gelir, vefa gelir. Çorum denildiğinde akla böyle güzel ve bugün insanlığın muhtaç olduğu değerlerin gelmesine vesile olan pek çok nedenimiz var. Sosyal hayata, ekonomiye, tarıma ve uluslararası ilişkilerden diplomasiye kadar insan hayatını ilgilendiren temel konularda eşsiz medeniyetlerden biri Hititlerdir” diye konuştu.

‘Anka Kuşları’nı yalnız bırakmıyor

Manavgat Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri, Manavgat yangınlarından zarar görüp, evleri yanan çocuklara destek olmaya devam ediyor. Belediye ekipleri son olarak Manavgat’ın Anka Kuşları’na oyuncak, kıyafet ve ikramlık yiyeceklerin dağıtımını gerçekleştirdi. Sarılar, Oymapınar, Bucahşeyhler, Dikmen, Belenobası, Gebece, Ulukapı, Çeltikçi, Aşağı Işıklar, Demirciler, Cevizler, Hacıali, Karaöz, Evrenseki, Kalemler, Yavrudoğan, Yaylaalan, Tilkiler, Sevinçköy, Yukarı Işıklar Güzelyalı, Saraçlı ve Karavca mahallesinde yaşayan 0-13 yaş aralığındaki 461 çocuk, Manavgat Belediyesi’nin ekiplerini görünce büyük bir mutluluk yaşadı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in özenle hazırlattığı hediyeleri dağıtan uzman eğitmen kadrosu, çocuklarla uzun uzun sohbet ederek ailelere bilgi aktarımında bulundu. Manavgat Belediyesi’nin psikologları, klinik psikologlar tarafından yazılan ve çocukların duygularını dışa aktarmalarında kolaylık sağlayan “Evim Nerede” kitabını ve kitabın ana karakteri olan “Zeytin” isimli karakteri ailelere verdi.

Gençliğe yatırım yapıyoruz

Muzkent’te yollar yenileniyor

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın talimatıyla ilçe genelinde yol çalışmaları hızla devam ederken, Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri yaklaşık bir buçuk aydır Muzkent Mahallesi ara sokaklarında ve muzluk yollarında stabilize yol genişletme ve yol düzenleme çalışmaları yapıyor. Gazipaşa Belediyesi’nin yol hizmet çalışmaları kapsamında Muzkent Mahallesi genelinde belediye ekipleri tarafından en kısa sürede daha konforlu, geniş ve yeni görünümlü bir alan yaratacak.

Gençliğe yatırım yapıyoruz

Şahinbey’de Oryantiring Turnuvası

Şahinbey Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Okul Sporları Oryantiring turnuvasında sporcular kıyasıya mücadele etti. Küçük, yıldız, genç A, genç B olmak üzere kız ve erkek 8 kategoride 250 öğrencinin katıldığı turnuva Yeşilvadi Millet Bahçesi’nde yapıldı. Dereceye giren öğrencilere madalya ve kupalar verildi.

Gençliğe yatırım yapıyoruz

Oryantiring nedir?

Harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor.

Dördüncü turizm ofisi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i turizm alanında dünyanın önde gelen kentlerinden biri haline getirme hedefi doğrultusunda 2021’de açılmaya başlanan turizm bilgilendirme ofislerine bir yenisi daha eklendi. Alsancak, Kültürpark ve Konak’taki bilgilendirme ofislerinin ardından dördüncü merkez Kemeraltı’nda hizmete açıldı.

Gençliğe yatırım yapıyoruz

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir