‘Hız koridoru istiyoruz’

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine Bağlı Küçükkuyu beldesinde yaşamakta olan vatandaşlar “Hız koridoru istiyoruz” diyerek yetkililere seslendi.

Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesinde yaşamakta olan okurlarımız, “Üç geliş, üç gidiş altı şeritli sahil yolunda her gün ölümle yüz yüze geliyoruz. Yolda yaya geçidi çizgileri göstermelik duruyor. Yıllardır bu yola hız koridoru konulmasını istiyoruz. İmza toplayıp Çanakkale Valiliği’ne ve Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçelerimizi de verdik. Hâlâ bir yanıt yok. Yolun alt kısımlarında dört kilometrelik plajlar var. Binlerce insan bu plajlarda denize gidip geliyor. Sürekli kaza yaşanıyor. Bir can kaybı yaşanmadan yetkililer sesimizi duysun” dediler.

Vatandaş ölümle yüz yüze

Çanakkale’nin birçok ilçesinde EDS ve hız koridorunun olduğunu ama Küçükkuyu’da olmadığını belirten okurlarımız, şikâyetlerini şöyle sürdürdü: “Balıkesir-Çanakkale sınırından Küçükkuyu merkeze kadar plajlar bölgesinde ne bir alt geçit ne de trafik ışığı var. O yüzden kamyonlar ve binek arabalar çok hızlı seyrediyor. O hızla da üç şeritli yolda bir şeritte araba dursa bile diğer şeritteki arabalar yaya geçidinde durmuyor veya duramıyor çünkü çok süratli gidilen bir yol. Oysaki bu yolda ortalama hız tespiti yapan kameralar olsa bu araçlar bu kadar hızlı gidemeyecek, yayalar da güvenli bir şekilde bu yaya geçitlerini kullanabilecekler. Ancak, binlerce vatandaş her gün ölümle yüz yüze geliyor.

‘Hız koridoru istiyoruz’

‘Devletin kasasına para girecek’

Bu yola hız koridoru konulması durumunda arabalar yavaş gitmek zorunda kalacak. Plajlara gitmek isteyen Küçükkuyu sakinleri güvenli bir şekilde sahile gidebilecek. Buranın yazın nüfusu 150 bin oluyor. İzmir’e giden bütün kamyonlar bu yolu kullanıyor. Virajlı bir yol olduğu için Kaz Dağları’ndan sahile inene kadar yavaş yavaş inmek zorunda kalan sürücüler boş sahil yolunda son sürat seyrediyorlar.  Birçok ilçeye kurulan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yıllardır Küçükkuyu’ya neden kurulamıyor, anlamış değiliz. Sonuçta EDS sistemi kurulsa ihlal yapan tüm araçlara ceza kesilince devletin kasasına da para girmiş olacak. Umarız 2022 yaz sezonu açılmadan yetkililer sesimizi duyar.”

Tek çare EDS

Okurlarımızdan gelen yoğun şikâyetlerden sonra Küçükkuyu beldesine gidip durumu yerinde gözlemledik. Şikâyet eden vatandaşların yaşadıklarını bizzat biz de yaşadık. Deneyimlerimize göre ortalama hız tespiti bu yol için şart. Bırakın yaya olarak karşıdan karşıya geçmeyi, yasal hız sınırında gittiğinizde kamyonlar arkanızdan hızlanmanız için taciz ediyorlar. Sahil yolunda hız limitinin 70 olduğunu gösteren tabelalar var ancak bu hızda gitmeniz mümkün değil. Üç şeritli sahil yolunun en sağ şeridinde bile gitseniz kamyonlar çok süratli bir şekilde arabanızın arkasına yanaşıp hızlanmanız için kornaya basarak kurallara uyan sürücüleri rahatsız ediyorlar. Yaya geçidinde durmayı bırakın, yavaşlamıyorlar bile. Küçükkuyu şehir merkezindeki son ışıkları geçer geçmez hız denetimi başlamalı ve Küçükkuyu çıkışında bitmeli. Bu bahsettiğimiz yolu da ölçtük, sadece dört kilometre. Araçlar insan yoğunluğunun çok olduğu bu yolda sadece dört kilometre yavaşlarsa sorun ortadan kalkıyor. Umarız bir kaza ve can kaybı yaşanmadan Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü vatandaşların seslerine kulak verir.

‘Hız koridoru istiyoruz’

Küçükçekmece masallarla buluşuyor

Küçükçekmece Belediyesi’nin “Suyla Gelen Masallar” temasıyla ikincisi gerçekleştirdiği Masal İstanbul Festivali’nin açılışı Osmanlı Kibrit Fabrikası olarak bilinen tarihi mekân Kibrithane’de yapıldı. Türk, Alman, Macar ve Filistinli, alanında uzman masal anlatıcılarının masal anlatımıyla açılışı yapılan festival, Ezginin Günlüğü konseriyle sona erdi. Dillere pelesenk olan şarkılarını Küçükçekmece’de seslendiren Ezginin Günlüğü, sahne performansıyla tam not alırken, festivalin açılışına sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

‘Hız koridoru istiyoruz’

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Masal Festivali’ni geleneksel hale getireceğiz” dedi.

İBB’den tünel açıklaması

Bir önceki dönemde İBB tarafından İstanbul trafiğine soluk aldırması amacıyla yapımına başlanan ve Dolmabahçe-Levazım arasını 5 dakikaya düşürecek olan tünelin çalışmalarının üç yıldır tamamlanmaması vatandaşın tepkisine neden oluyordu. Biz de 1 Ekim 2021 Cuma günkü nüshamızda “Dolmabahçe-Levazım Tüneli kaderine mi terk edildi?” başlıklı haberimizle konuyu manşetten duyurmuştuk. Haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gelen yanıtı olduğu gibi yayınlıyoruz: “Dolmabahçe-Levazım Tüneli, Maçka Parkı’nın altından başlayarak Zorlu Center arkasındaki Ortaköy vadisinden çıkış yapıyor. Tünel çalışmalarına ilk olarak Haziran 2016 tarihinde başlanmış. Büyük İstanbul Tüneli güzergâhının değişmesi sebebiyle proje revizyonları, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararlarının beklenmesi, Maçka Parkı’ndaki ağaçların taşınması süreçleri sebebiyle imalatlar duraksayarak devam etmiştir. Tünele ait çalışmalar Mayıs 2019 tarihinde durdurulmuş. Bu tarihe kadar 1.420 metre uzunluğundaki kısmın (toplam tünel uzunluğunun yüzde 18’i kadar) kazı işlerinin yarısına yakını ve geçici iksa (temel yapısında güçlendirme, sağlamlaştırma) işleri yapılmış. Mevcut durumda kazı işlerinin yarısına yakını ve geçici iksa işleri tamamlanan mevcut tüplerin beton kaplama imalatları devam ediyor. Tünelin sağlamlaştırması önem taşıyor. Tüneli emniyete almak en önemlisi. Bayıldım Yokuşu da tünel çalışmaları nedeniyle kapatılmıştı. Çalışmaların tamamlanması neticesinde değerlendirmeye alınacak. Tünel yapım çalışmaları, NATM (Yeni Avusturya Tünel Metodu) tekniğiyle yapılmakta. İki tüp olarak inşa edilecek tünelin toplam uzunluğu 7.700 metre. Tüpler 2’şer şeritli olup, her bir tüp 11.70 metre genişliğinde, 7.30 metre yüksekliğinde.”

Yenimahalle’de kaldırım işgaline geçit yok

Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, son günlerde ilçe genelinde bazı dükkân sahipleri tarafından yapılan kaldırım işgallerinin önüne geçmek için çalışma başlattı. İvedik Caddesi, Demet 408. Cadde ve Ragıp Tüzün Caddesi esnafını denetleyen zabıta ekipleri, vatandaşlardan gelen şikâyetleri de değerlendirerek, kaldırım işgali yapan işletme ve dükkân sahiplerine uyarıda bulundu. İlçede faaliyet gösteren dükkân ve işletmelere karşı her zaman anlayışlı ve yol gösterici bir tutumla davranıldığını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Yenimahalle’de özellikle gıda ürünü satışı ve üretimi yapan işletmeleri yıl boyunca düzenli olarak denetliyoruz. Hatta zaman zaman ben de çıkıp cadde boyu yürüyorum. Sınır ihlali yapan esnaf kardeşlerimizi bizzat uyarıyorum. Vatandaşlarımızdan gelen istek ve şikâyetleri de değerlendiriyoruz. Özellikle kaldırım işgali yapan dükkânlara gerekli uyarıları yapıyoruz. İlçe sakinlerinin kaldırımları yoğun olarak kullandığı cadde ve sokaklarda bulunan dükkân sahiplerinin bu konuya dikkat ederek, gereken özeni göstereceğine inanıyorum” dedi.

‘Hız koridoru istiyoruz’

Bahçelievler’in en Sempatik Kafe’si

Bahçelievler Belediyesi, down sendromlu gençlerin çalıştığı “Sempati Sosyal Tesisleri”ni hizmete açtı. “Sempati Sosyal Tesisleri’nin” bir başka taşeron firma tarafından çalıştırılmayacağını vurgulayan Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Bahçelievler’de sosyal tesislerimizi yeni açmaya başladık. Bu dördüncü tesisimiz ama bunu çok daha farklı konsepte yaptık. İşletmeyi belediye olarak biz çalıştıracağız, vatandaşlarımıza sadece maliyetlerini alarak, kâr amacı gütmeden sosyal tesisi sunacağız. 1 liraya çay veriyoruz örneğin. Burada yaptığımız çok farklı bir şey, down sendromlu çocuklarımız çalışacak, burada yedi çocuğumuz çalışacak. Bu çocuklarımız vatandaşlara hizmet edecek. Hizmet ederken onlar sosyalleşecek, aileleri rahatlayacak. Vatandaşlarımız da o down sendromlu çocuklarımızdan hizmet alırken mutlu olacak” açıklamasında bulundu.

‘Hız koridoru istiyoruz’

İsot kahvaltısı

Şanlıurfa’nın tarihi, turizmi, gastronomisi ve müziğinin tanıtılması için çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi “Dünya’nın En Eski Mutfağı” sloganıyla Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi’nde bir “İsot Kahvaltısı” verdi. Şanlıurfa’nın vazgeçilmez tescilli lezzetlerinden biri olan isot ile yapılan yaklaşık kırk ürünün tanıtımının ve tadımın yapıldığı isot kahvaltısında Şanlıurfa’nın kahvaltı sofralarını birbirinden lezzetli ürünler katılımcıların beğenisine sunuldu. Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen isot kahvaltısı etkinliğine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile birlikte Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl de katıldı.

‘Hız koridoru istiyoruz’

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir