İBB duyarsız kalmadı!

İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımızın şikâyetlerini her seferinde tarafsız bir şekilde dile getirip, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmaya çalışıyoruz. Bu ay İstanbul’dan birçok şikâyet aldık. Şikâyetleri hatırlayacak olursak: 16 Temmuz 2021 tarihli nüshamızda vatandaşlar görme engelli vatandaşların yollarının bozuk olmasından şikâyetçiydi, biz de “Onlar göremiyor, görenler ses etmiyor!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. 19 Temmuz 2021 tarihli nüshamızda, sahil yolundaki işletmeler masaları yollara çıkarttığı için sahil yolunda arabaların yoldan geçemiyor olmasından şikâyet eden bir vatandaşımızın bu sorununu “Biz görüyoruz, zabıta görmüyor mu?” başlıklı haberimizle vermiştik. Gene, bir vatandaşımız, “Büyükşehir Belediyesi’ne sadece bir dakika uzaklıkta, Aksaray meydanındaki saat kulesi bakımsız” diyerek belediyeyi şikâyet etmişti. Biz de 19 Temmuz 2021 tarihli nüshamızda, “Saat kulesi bakım istiyor!” başlıklı haberimizle şikâyete yer vermiştik. Son olarak, asansör olmaması sebebiyle Uzunçayır metro istasyonuna bebekli veya engelli bir vatandaşın rahatça inip çıkamadığından yakınan okurlarımızın şikâyeti üzerine 23 Temmuz 2021 tarihli nüshamızda, konuyu “Bebekli bir anne buradan nasıl inecek?” haberimizle duyurmuştuk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri şikâyet edilen noktalarla ilgili olarak önlem alırken, aynı zamanda her şikâyet için tek tek açıklamada bulundu

– 16 Temmuz 2021 yayın tarihli “Onlar göremiyor, görenler ses etmiyor!” haberiyle ilgili olarak, CIF sponsorluğunda yapılan engelli yürüyüş bantları zaman içinde sökülmeye başladı. Zamanında müdahale edilemeyen bantlar, İBB ekipleri tarafından tamamen kaldırıldı, kırık taşlar tamir edildi.

İBB duyarsız kalmadı

-19 Temmuz 2021 yayın tarihli “Biz görüyoruz, zabıta görmüyor mu?” haberiyle ilgili yazıda yer alan, Sarıyer İlçesi, Haydar Aliyev Caddesi, Tarabya sahilinde bulunan işletmelere ait kaldırım ve araç yolu üzerinde 30 adet masa sandalye, 3 adet şemsiye, 15 adet duba, 8 adet çiçek saksısı ilgililerine yapılan uyarı neticesinde ilgililerince kaldırılmış, konu hakkında gerekli ikazlar yapılmıştır. Bahse konu alanla alakalı denetimler yapılmaktadır. Yaz sezonu olması sebebiyle denetim sıklığının artırılması sağlanacaktır.

– 19 Temmuz 2021 yayın tarihli “Saat kulesi bakım istiyor!” haberiyle ilgili olarak, Aksaray saat kulesi, meydan düzenlemesi kapsamında geniş şekilde elden geçirilerek onarılacak. Kaplamaları kalkan kulenin ilk etapta acil olan tadilatı yapıldı.

İBB duyarsız kalmadı

-23 Temmuz 2021 yayın tarihli “Bebekli bir anne buradan nasıl inecek?” haberinde bahsi geçen geçit, 2009 yılında hizmete alınan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattına aittir. 44 istasyonun bulunduğu metrobüs hattındaki istasyonların 33’ünde engelli erişimini kolaylaştıracak asansör veya rampalar bulunuyor. Mecidiyeköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü istasyonlarında da ek asansör ve rampalarla engelli erişimini daha da kolaylaştıracak önlemler üzerinde çalışma yapılıyor. Asansör veya rampa bulunmayan 11 istasyonla ilgili de çalışma yürütülmesi konusunda planlamalar halen devam ediyor.

Abide Kavşağında trafiği rahatlatacak proje

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Abide Kavşağı’nda bazı düzenlemeler yapılacağının müjdesini vererek şehir merkezindeki trafik yoğunluğunun azaltılacağını vurguladı.

Şanlıurfa’nın kalbi konumunda olan Abide Kavşağı’ndaki trafik yükünü hafifletmek için harekete geçen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, trafiği rahatlatacak projeyi sosyal medyadan kamuoyuyla paylaştı.

İBB duyarsız kalmadı

Başkan Zeynel Abidin Beyazgül’ün resmi sosyal medya hesabından Şanlıurfalılara verdiği müjde vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Başkan Beyazgül mesajında “Şehir merkezinde yer alan Abide Kavşağı’nda trafiği azaltacak bazı düzenlemeler üzerine çalışıyoruz. Şanlıurfa’nın tam kalbinde yer alan ve 5 farklı bulvarın bağlantısını sağlayan bu bölgeyi yeni bir projeyle rahatlatacağız” ifadelerine yer verdi.

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte her gün binlerce aracın kullandığı Abide Kavşağı’nda trafik yükünün önemli ölçüde rahatlatılması hedefleniyor.

Bebek Parkı ne zaman açılacak?

Geçtiğimiz yıl şikâyetler çoğalınca biz de gazetemizin 16 Temmuz 2021 tarihli nüshasında “Bunu bize yapmayın!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Aradan bir yıl geçmesine rağmen şikâyetler ve tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Bizi arayan vatandaşların hemen hemen hepsi bizden “Bu çalışma ne zaman bitecek? Park ne zaman açılacak?” sorularının cevabını bekliyor. Biz de soruların muhatabı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz: Bu çalışma ne zaman bitecek ve Bebek Parkı ne zaman açılacak?

İBB duyarsız kalmadı

‘Sokak ve caddelerde düzenleme yapıldı’

Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşamakta olan okurlarımızdan İsmail Demir, Ankara’nın değişik yerlerindeki sokakların caddeye neden dönüştürüldüğünü merak ediyordu. Biz de gazetemizin 16 Temmuz 2021 tarihli nüshasında “Başkentte sokaklar neden cadde oluyor?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimizden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi konuya açıklık getirerek şu açıklamayı yaptı: “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Nisan 2018 tarih ve 749 sayılı kararı sonucunda ve Ankara Valiliği’nin 24 Nisan 2018 tarih ve 24 bin 303 sayılı onayı sonucunda sokak ve caddelerde düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre, Keçiören ilçe sınırları içerisinde yer alan imar planında yol genişliği 15 metre ve üzeri yollar ‘cadde’, 15 metre ve altı yollar da ‘sokak’ olarak kabul ediliyor. Bu kapsamda Numarataj Şube Müdürlüğü tarafından başkentin cadde ve sokak isimlerinde de düzenlemeye gidiliyor.”

Büyükşehir ağacı budadı!

İzmir’de yaşayan okurlarımızdan Selami Tanrıöver, Demirköprü ve Şemikler tren istasyonları arasında 6414/2 sokak ile 1671 sokakların kesiştiği demiryolu üstgeçidinin hemen yanındaki ağaç, boyu itibariyle iki yıldır tehlike arz ettiğinden şikâyetçiydi. Biz de gazetemizin 23 Temmuz 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Ağacı kim budayacak?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimizin üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi: “Köşenizde bir okurunuzun Karşıyaka Demirköprü-Şemikler bölgesinde tehlike arz eden ağacın budanması ile ilgili talebi yer almıştır. Ağaç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerince budanmıştır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.”

İBB duyarsız kalmadı

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya  eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir