İSPARK’tan tepki çeken uygulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin iştiraklerinden İSPARK, İstanbul’un en işlek cadde ve sokaklarındaki yol üstü park yerlerini işletmelere kiraya veriyor. Deprem ve yangın gibi acil müdahaleyi engelleme riskine karşı kazıklama yapılmaması gereken caddelerde hukuka aykırı uygulamalar dikkat çekiyor.

İBB’nin son uygulamasıyla İstanbul’da değnekçilik resmileşerek cadde ve sokaklarda para kesilmeye başlandı.

 Milliyet gazetesine gelen şikâyetler üzerine biz de gazetemizin 7 Eylül 2020 Pazartesi günkü nüshasında “Bu işgale neden göz yumuluyor?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimiz üzerine İBB yetkilileri habere konu olan yeri ve buna benzer birçok yol üstü otoparkında denetimler yapmaya çalıştı ama sonuç değişmedi. Çünkü İBB’nin iştiraklerinden İSPARK, bahse konu alanları sözleşmeler ile restoran, banka, otel, cafe ve eğlence mekânları gibi kalabalık yerlerin yakınındaki işletmelere kiralamış.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

İşletmecilerin bahanesi, ‘para verdim’

İşletmeler de mademki İSPARK benden burası için sözleşme yapıp para alıyor burası benim diyerek 7/24 buraya istediğim gibi aracımı da koyarım yola kilitte takarım diyor.

İBB’nin cevap vermediği soru

İSPARK ve İBB yönetimine 3.kişilere kiraladıkları bu alanları hangi yasaya göre kiraladıklarını ve sözleşme maddelerinin ne olduğunu, bu yollara kazıklar çakma zincir çekme hakkını nerden bulduğunu sorduk. Ancak İBB sorumlularından cevap gelmedi.

İBB AK Parti Hukuk komisyonu Başkanı Av. Muhammet Kaynar’ın hukuki görüşü şöyle: 

Eskiden bu cadde ve sokak kenarlarında değnekçi olarak tarif edilen gayri yasal işler yapan kişiler türemişti. İnsanlardan araçlarının park edilmesi karşılığında ücret talep ediyorlardı. Vatandaş eğer ücret ödemezse aracına zarar vermekle tehdit ediliyorlardı. Buna çözüm bulabilmek adına Büyükşehir kanununa bir hüküm koyuldu cadde ve sokak kenarındaki yerlerin kısa süreli park yeri olarak kullanılabilecek yerleri tespit edip buraların işletmesiyle ilgili şirket kurmak ve o şirketine buraları verebilme yetkisi sağlayan 5216 sayılı kanuna düzenlemeler eklendi. Ancak maddenin sonuna bir hüküm daha ilave ediyor. Dolayısıyla belediyenin şirketi belediyeden aldığı yerleri ancak kendisi işletebilir ve 3.kısılere ihalesiz veremez. Hepsini böyle işletmelere verdikten sonra İSPARK niye var? İSPARK’ın yaptığı işlem usulsüz. Bu sözleşmeleri feshi etmek zorunda. İlgili merciler gerekli incelemeyi yaptığında bundan dolayı hukuki sorumluluklar da doğacaktır.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

“Kiraya verilebilir kazıklama yapılamaz”

Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen uygulamayı gazetemiz için değerlendirdi. Şen uygulama hakkında, “Hukuka aykırı bir durum yok. İBB’ye tahsis edilen ve İBB’nin yetkisine giren alanlarda Büyükşehir Belediye Kanunu ve Devlet İhale Kanunu’na göre kiralama yapılabilir. Prensip olarak; yolların üzerinde yapamaz, yolları kiraya veremez, yollara kazık çakılamaz, bunda bir tereddüt yok, otoparklara yapabilir bunu, otopark olarak tahsis edilen yerlere olur. Ulaşım hizmetlerini düzenleme yetkisi var. Yol kenarlarında park yeri tahsis etmesi de bu kapsama girer. Ukome kararı gerekebilir. Aksi kabulde; otobüs, taksi, dolmuş durağı da yapamaz. Devlet İhale Kanunu’na göre kiraya verebilir, ancak yola zarar verilemez, kazık çakılamaz, fakat duba koyulabilir. Acil durumlarda yolun kullanımını engelleyecek şekilde kazık çakılamaz. Onun dışında seyyar duba koyulabilir” dedi.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

İSPARK’ın misyonu nedir?

İSPARK’ın kurumsal web sitesinde yazana bakacak olursak kuruluş amacı; İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait katlı, açık ve yol üstü otoparkları devralıp, tek elden sistemli bir şekilde yönetip işletmek, kentli olma ve park etme kültürünü yerleştirmektir. İSPARK, şehir içinde kısa süreli parklanmayı teşvik etmek ve uzun süreli parklanmayı ana arterlerden alıp, yoğunluğu daha az olan bölgelere aktarmak için çalışmaktadır. web sitesinde yazan misyon farklı işleyiş farklı.

Belediye’den dev adım

Teknoloji alanında ortaya koyduğu çalışmalarla adından söz ettiren İnegöl Belediyesi, bu alanda dev bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Şehirdeki teknoloji alanında meraklı ve kendini geliştirmek isteyen gençlerden oluşan beş kişilik kendi proje takımını kumaya hazırlanan İnegöl Belediyesi, bu takımla hedefini de belirledi. DOSTUM Merkezinde oluşturulan Elektrikli Otomasyon Atölyesinde 1 yılda projesi hazırlanan elektrikli gezi aracı üretilecek.

Yeni bir heyecan

Belediye Başkanı Alper Taban, üç aşamalı projeyi şöyle açıkladı: “Bugün bir yeniliği, yeni bir heyecanı, bir ilki sizlerle paylaşacağız. Aslında bugün üç maddeyi sizlere aktaracağız. Öncelikli olarak biliyorsunuz teknoloji çağındayız, gelişim dönemindeyiz. Bu dönem içerisinde de öğrencilerimizin, gençlerimizin dikkatini bizler de İnegöl Belediyesi olarak doğru alanlara odaklamak istiyoruz. Önlerinde rol modeller oluşturarak gençlerimizin de bu alanlarda sağlıklı bir şekilde yol almasını istiyoruz. Tabii bu faaliyetlerin de kontrollü faaliyetler olmasını arzu ediyoruz. Gerçekten bilişim çok güzel ama vaktimizi ve zamanımızı alan yönüyle kullandığımızda gerçekten zamanı heba etmiş oluyoruz. Lakin gerçekten kontrollü, doğru, hedefe giden yolda kullandığımızda çok başarılı işlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bizler de İnegöl Belediyesi olarak gerek Strateji Müdürlüğümüz gerekse Fen İşleri Müdürlüğümüz uhdesinde yürüyen çalışmayı sizlerle paylaşmış oluyoruz” dedi.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

‘Arabamla çöpleri taşıyorum’

Bursa’nın Yıldırım ilçesinden okurumuz Kemalettin Yılmaz, “Duaçınar Mahallesi, Durmuş Sokak’ta esnafım. Dediğim bölge tekstilin ana merkezi ve bu bölgede çalışan binlerce işçi var, ayrıca sokağımızda da yüzlerce insan çalışıyor. Belediyeye defalarca yazmama rağmen, yetkilileri ikaz etmemize rağmen,  yerlerdeki çöpler için bir tane çöp kovası dahi koymadılar. Kendi çabamızla bir tane çöp kovası aldık ama alsak ne fayda! Çöplerimizi haftada bir gün alırlarsa sevinir hale geldik. Yüzlerce insanın çalıştığı bu sokakta çıkan çöpleri siz düşünün. Havalar ısındıkça kokudan ve sinekten maalesef duramıyoruz. Önümüz kış, yağmurlar başlarsa durumumuz daha kötü olacak. Kendi arabamla çöpleri taşır hale geldim. Lütfen sesimizi duyurun” dedi. Bursa Yıldırım Belediye başkanı Oktay Yılmaz bakalım bu duruma ne yanıt verecek? Bekleyip göreceğiz.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

Otobüs değil ‘Koronabüs’

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşamakta olan okurumuz Özgül Demirkaya’nın şikâyeti şöyle: “Koronavirüsten dolayı otobüste ayakta yolcu alınmayacağı otobüsün camında yazıyor ama maalesef hem şoförlerimiz hem de vatandaşlarımız bu konuda çok duyarsız. Kimse bu koronavirüsün ciddiyetini hâlâ anlayamadı. Size gönderdiğim fotoğrafı 2 Nolu Gölbaşı-Sağlık Mah. hattında çalışan belediye otobüsünde çektim. Belediye yöneticilerinin bir an önce bu virüsü dikkate alıp denetim yapmasını istiyoruz. İşe gidip gelmek için mecburiyetten bu otobüslerle seyahat etmek zorunda kalıyoruz.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt bir an önce ulaşımla ilgili tedbirleri alıp denetimleri yapacak mı? Bekleyip göreceğiz.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

‘Mağduriyet giderildi’

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan okurumuz, oturduğu mahalledeki Aksa Doğalgaz şirketine ait çukurların bir vatandaşın canı yanmadan kapatılmasını istemişti. Biz de gazetemizin 21 Eylül 2020 Pazartesi günkü nüshasında “BU NASIL İHMAL?” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimizden sonra firmadan yanıt geldi. “Haberinizde de bahsi geçtiği gibi, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Anıt Mahallesi’nde doğal gaz kapaklarının kötü niyetli kişiler tarafından çalınması söz konusudur. Kurumumuz tarafından en kısa sürede yerine konulan doğal gaz kapakları en son 14 Eylül Pazartesi günü bir kez daha çalınmış ve olayla ilgili polis tutanağı tutulmuştur. Hem mahalle halkı hem de kurumumuz nezdinde yaşanan mağduriyeti gidermek amacıyla bugün yeniden doğal gaz kapakları takılmış ve çalınmaların önüne geçmek amacıyla üzerlerine beton dökülmüştür’’ dedi.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

“ESENLER’DE TABLETSİZ ÖĞRENCİ KALMAYACAK”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’’Esenler’de tabletsiz öğrenci kalmayacak’dedi. Eğitim-öğretim yılı açılışında geri dönüşümden elde ettiği 500 bin defteri öğrencilere hediye eden Esenler Belediyesi, bu sene farklı bir kampanyayla eğitime destek oluyor. Koronovirüs salgınıyla birlikte ön plana çıkan dijital uzaktan eğitime katkı sunmak için harekete geçen Esenler Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet kampanyası başlattı.

İSPARK’tan tepki çeken uygulama

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir