İstanbul’un güçlü kadınları

İstanbul’un güçlü kadınları

8 Mart Dünya Günü için politika belgesi niteliğindeki Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı açıklamaya ve kente hatıra ormanı kazandırmaya hazırlanan İBB, kadın mücadelesi ve dayanışmasına destek olmak için online etkinlikler gerçekleştirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir dizi etkinlik ve çalışma düzenleyecek. Kadın mücadelesine kalıcı bir simge olması adına 8 Mart Hatıra Ormanı oluşturulacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, ilk fidanı birlikte dikecekler. Cemal Reşit Rey(CRR) Konser Salonu’nda 7 ve 8 Mart’ta iki online konser gerçekleşecek. Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri’nde (İSADEM) Mart ayı boyunca Dansla Temas Atölyesi yapılacak. 8 Mart’taki bisiklet turunda görme engelli kadınlar, İBB’nin desteğiyle düzenlenecek etkinlikte pedal çevirecek.

Yerel eşitlik eylem planı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, akademisyenlerin, aktivistlerin ve diğer yerel aktörlerin dahil olduğu geniş katılımlı görüşmeler sonucu hazırlanan İBB Yerel Eşitlik Eylem Planı, Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak tanıtım etkinliğinde kamuoyu ile paylaşılacak.

İBB, iki ciltten oluşan Osmanlı İstanbul’unda Kadın ve Cumhuriyet İstanbul’unda Kadın eserleri, kentin kültür hazinesine kazandırılacak.

8 Mart Hatıra Ormanı oluşturulacak

İBB’nin diğer programı ise 8 Mart’ta Büyükçekmece’de gerçekleştirilecek. İBB çalışanı, İBB Meclis üyesi, muhtar, gazeteci, yazar, dernek başkanı ve araştırma merkezleri yöneticisi kadınları temsilen 15 bin 314 ağaç toprakla buluşacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, oluşturulacak 8 Mart Hatıra Ormanı’na ilk fidanları birlikte dikecekler.

İki özel konser

CRR,  Dünya Kadınlar Günü’nü yine farklı bir yaklaşımla kutlayacak.

İki konserden oluşan programın ilki olan “Mozart’ın Kadınları” 07 Mart Pazar akşamı saat 20.00’de ilk gösterimini yaptı. Başarılı soprano, Ayten Telek, Dilruba Bilgi ve Nazlı Deniz Süren, üç operadan ikişer kadına sesleriyle hayat verdi.

İkinci konser, “Anadolu’nun Kadınları” Bugün saat 20.00’de CRR YouTube kanalında müzikseverlerle buluşacak. Oyalı Yazma Grubu, yayınlanacak konser ile Anadolu’nun dört bir yanındaki kadınların duygularını yansıtan özel bir repertuvarı dinleyenlere sunacak.

Mart ayı boyunca sürecek

İSADEM, Mart ayı boyunca online dans atölyesi düzenleyecek. Müzik ve dans eşliğinde yeni bağların oluştuğu, farklı kültürlerle karşılaşıldığı Dansla Temas Atölyesi bütün bir boyunca devam edecek.

İBB’nin desteklediği etkinlikte görme engelli kadınlar, 8 Mart’ta Şişli’den Zeytinburnu’na kadar pedal çevirecek. Tandem bisikletlerle yapılacak bisiklet turunun kaptanları kadın ve erkek gönüllülerden oluşacak.

İstanbul’un güçlü kadınları

İBB’de kadın çalışan sayısı her geçen gün artıyor

İBB’nin tüm birimleri,  cinsiyet kalıplarından arınmış bir yaklaşım izleyerek cinsiyet eşitliğinin toplumsallaşmasına katkı sunuyor. Bu ilkenin en belirgin örnekleri, İBB iştiraki İSPARK’da yaşanıyor. Yıllardır tamamı erkek çalışanlardan oluşan ve 2019 yılı Eylül ayında bu durumu değiştiren İSPARK’ta kadın çalışanlar, her gün binlerce sürücüye hizmet veriyor. Bir buçuk yıldır görev yapan ve otoparkçılığın gerektirdiği tüm işleri başarıyla yerine getiren birçok kadın otopark görevlisi, işletme alanlarında yönetici olarak da görev yapıyor.

Kadın otoparkçıların arasında üniversite mezunu farklı mesleklerden çalışanlar bulunuyor. Otoparkların imajını değiştiren kadınlar, sürücülere park yardımı ve ihtiyaç halinde lastik değiştirme gibi destekler de sunuyor. Otopark sektöründe kadınların iş hayatına katılmasının önünü kadın İSPARK çalışanına, 2021 yılında yenilerinin eklenmesi planlanıyor.

Geleceğin mucidi Bağcılar’dan çıktı

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencisi Kerem Gelir, “Paniğini Maskele” projesiyle Geleceğin Mucitleri yarışmasında birinci oldu. 56 ildeki 320 okuldan öğrencilerin katıldığı yarışmanın jürisinde akademi ve iş dünyasının saygın isimleri yer aldı.

İstanbul’un güçlü kadınları

Bilim dünyasında saygın bir konuma sahip olan Geleceğin Mucitleri yarışmasının şampiyonu Bağcılar’dan çıktı. “Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonu doğrultusunda Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin Samsung Electronics Türkiye iş birliğinde yaptığı Geleceğin Mucitleri yarışmasının bu yıl 7.si “Solve For Tomorrow” ismiyle düzenlendi. Çocuklara bilimi sevdirmek, yeni buluşlar yapmaya yönlendirmek, temel becerilerini geliştirmek ve sosyal sorumluluk bilincine sahip olmalarını sağlamak amacıyla gerçekleşen organizasyona 56 şehirden 320 resmi ve özel okul katıldı. Bilim dünyasının çok önem verdiği yarışmada Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencilerinden 13 yaşındaki Kerem Gelir de “Paniğini Maskele” projesiyle iştirak etti.

Uzman isimlerden oluşan jüri seçti

“Solve for Tomorrow” bilim yarışmasına gönderilen sunum ve projeler Haliç Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Önder Küçükerman, Ankara Patent Bürosu Genel Müdürü Kaan Dericioğlu, Samsung Türkiye Pazarlama Şefi Ömer Barış Gökpınar, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa, Samsung Electronics Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Sibel Hür, Hikâye Anlatıcı Barış Özcan gibi alanında uzman isimlerin oluşturduğu jüri tarafından değerlendirildi.

Birçok hastaya umut olacak

En iyilerin mücadele ettiği yarışmada Kerem Gelir’in başta panik atak olmak üzere nefes sorunu yaşayan bütün hastalıklarda kullanılabilecek “Paniğini Maskele” projesi birinciliğe layık görüldü. Başarısından dolayı Kerem’i tebrik eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Enderunlu öğrencimiz Kerem, bilgisini, enerjisini kullanarak bilim alanında çok güzel bir adım attı. Projesi birçok hastaya umut olacak nitelikte. Böyle yavrularımız sayesinde yarınlardan umutluyuz. Geleceğe çok güzel bir dünya bırakacaklarına inanıyorum. Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

‘Bana inanan herkese teşekkür ederim’

Elde ettiği başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Kerem, “Panik atak insanların çoğunda olan bir rahatsızlık. Son zamanlarda virüsle daha da arttı. Umarım projeyi hayata geçiririm ve insanların işine yarayan bir iş ortaya koymuş olurum. İleride cihazın patentini almayı da düşünüyorum. Bu yolda bana yardım eden Belediye Başkanıma, hocalarıma ve aileme çok teşekkür ederim. Bana inandılar ve destek oldular” dedi.

İstanbul’un güçlü kadınları

Cihazın özellikleri neler?

Proje hocası Ayşe Kara Aydın, Paniğini Maskele ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Panik atak halinde insanlar çok hızlı nefes alıp verdikleri için vücutta oksijen miktarı çok fazla artıyor. Buna bağlı olarak baygınlık veya baş dönmesi yaşanıyor. Yakınlarımdan da panik atak olanlar var. Onlardan biliyorum. Bu çalışmamda olası bir atak esnasında oksijen fazlalığına bağlı olarak gerçekleşen bilinç kaybı veya baş dönmesi durumlarının önüne geçmeyi amaçladık. Nefes kontrolü yapan bir cihaz yapmaya kara verdik. Şimdilik prototipini oluşturduğumuz cihaz şöyle çalışıyor: Panik atak anında kişi, maskeyi takıyor ve cihazın ekranından iletilen komutlara uyarak belirtilen sürede belirtildiği miktarda nefes alıp veriyor. Çok hızlı nefes almayı engelliyor nefes kontrolünü sağlıyor. Panik atak dışında, nefes sorununun yaşandığı her hastalıkta bu cihaz kullanılabilecek.”

Bilim Fatih’te Mart Atölyeleri

Çevrimiçi olarak gerçekleşen eğitim programında çocuklarla bir araya gelen Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Fatih’te çocukların ve gençlerin faydalanacağı çalışmalar ve projelere öncelik verdiklerini belirterek, “Eşsiz Fatih’e değer katacak önemli projelerimizden biri de Bilim Fatih projesidir. Bizler, Fatihli çocuklarımızın bilimsel, akılcı ve deneyimsel düşünmelerini sağlayacak bir ortam sunmak istiyoruz. Malum salgın koşulları nedeniyle eğitimlerimiz çevrimiçi olarak devam ediyor ve yoğun ilgi görüyor. Bilim Fatih eğitimleri kapsamında, Astronomi’den Doğa Bilimleri’ne, teknolojiden tasarıma pek çok farklı alanda eğlenceli, öğretici ve sadece teorik değil uygulamaya da dayanan eğitimler veriliyor. Böylece çocuklarımızın ve gençlerimizin ilgileri, yetenekleri ve merakları doğrultusunda erken yaşlarda kendilerine bir gelecek hedefi belirlemelerine destek olmayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’un güçlü kadınları

Çevrimiçi atölyede helikopter tasarımı

Bilim Fatih’in atölyelerinden biri olan Teknoloji Atölyesi’nde mart ayında ‘Karalama Robotum’ başlığı altında 9-13 yaş arası çocuklar robot kavramını keşfedecekler. Çocuklar basit elektrik devresi elemanları ve motor kullanarak, nasıl robot geliştirebileceklerini deneyimleyecekler. Astronomi Havacılık ve Uzay Atölyesi’nde ise 6-11 yaş arası çocuklara ‘Helikopterimi Tasarlıyorum’ başlığıyla helikopter tasarımı öğretilecek.

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir