Kadınlara özel mobil uygulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kadın Kulübü mobil uygulaması Kadınız Biz, kadınların iyilik hareketleriyle gönül köprüleri kurmasına, aynı zamanda birçok işyerinden indirimli alışveriş yapmasına imkân sağlayacak. Mobil uygulamayı ilk indiren 10 bin kişiye kent içi ulaşımda geçerli 10 binişlik Bursakart ve çekilişle belirlenecek 160 aileye de sosyal tesislerde yemek ikramı müjdesi verdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursalı sanatçı Ceyda Düvenci’nin sunumuyla tanıtılan mobil uygulamayı ilk indiren 10 bin kişiye kent içi ulaşımda geçerli 10 binişlik Bursakart ve çekilişle belirlenecek 160 aileye de sosyal tesislerde yemek ikramı müjdesi verdi. Bursa’da ‘gençlere yönelik’ tüm faaliyetleri Büyükşehir Gençlik Kulübü mobil uygulaması çatısı altında toplayarak üyelerine birbirinden avantajlı fırsatlar sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, benzer uygulamayı şimdi de kadınlar için hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen ‘Kadınız Biz’ Büyükşehir Belediyesi Kadın Kulübü mobil uygulaması; ‘Fikir Sandığı’ bölümüyle fikirleriyle kent yönetimine katılmalarına imkân sağladığı kadınlara ‘Uzmanına Yaz’ ve ‘Kadın Danışma Merkezleri’ bölümleriyle sorunlara uzmanından cevap bulma imkânı tanıyor. Uygulamanın ‘Mutluluk Köprüsü’ bölümü ile kullanılmayan eşyaların ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanırken, ‘Fırsatlar’ modülü sayesinde de kadınlar anlaşmalı mağaza ve işyerlerinden indirim kazanıyor. Uygulamaya üye olan kadınlar, indirimleri yine uygulama üzerinden sokak hayvanları için ‘mama başta olmak üzere’ birçok sosyal projede değerlendirebiliyor. KADES başta olmak üzere GoBursa, Gençlik Kulübü, Bursa Kart Mobil ve BUSKİ uygulamalarına da kısa yoldan erişim imkânı sağlayan Kadınız Biz uygulamasını kullanan kadınlar, uygulamadaki paylaşım, beğeni ve yorumlarıyla kazandıkları puanları da sanal markette gönüllerince harcayabilecek. Yine uygulamanın ‘İyilik Hareketi’ modülü ile kadınların sosyalleşmelerine imkân sağlanırken, ilk iyilik hareketi 10 Aralık’ta Dağcılık Federasyonu iş birliğiyle yapılacak doğa yürüyüşüyle başlayacak.

Kadınlara özel mobil uygulama

Kadınız biz, güçlüyüz biz

Bursalı kadınların hem belediye hizmetlerine bir dokunuşla ulaşabileceği hem de yardımlaşma ve dayanışmanın yanında birbirinden avantajlı fırsatlar yakalayabileceği ‘Kadınız Biz’ mobil uygulamasının tanıtımını, Bursalı ünlü sanatçı Ceyda Güvenci yaptı. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte her şeyin internet üzerinden gerçekleştiği bir sürecin yaşandığını hatırlatan Düvenci, “Bursa Büyükşehir Kadın Kulübü aplikasyonu gerçekten müthiş. İncelediğimde çok mutlu oldum. Aslına bakarsanız, bizi eski komşuluk zamanlarımıza götürüyor. Hani evde fazla olanı komşuya vermek. Kullanmadığın ama başkasının da ihtiyacı olanı bedelsiz vermek. Ve çok daha fazlası gerçekten bu uygulamada. Hizmetlerde kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaptığını bildiğim Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Kadınız biz, güçlüyüz biz. Sözümüzü sakınan değiliz biz. Sözümüz çok, sözümüz manalı, sözümüz anlamlı. O yüzden sözünüzü sakınmayın. Birbirinden güçlü, birbirinden özgür, birbirinden özerk ve bağımsız çocuklar yetiştirmek önce kadının elinde. Yuvayı dişi kuş yapıyor. O yüzden adınıza yapılan her şey çok kıymetli. Onlara sahip çıkın. Kadınız biz, güçlüyüz biz. Bunu hiçbir zaman unutmayın ve kimsenin unutturmasına da izin vermeyin” dedi.

Çatı uygulama

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da sahnedeki dev telefon ekranından hem uygulamayı tanıttı hem de Ceyda Düvenci’nin sorularını yanıtladı. Uygulamanın belediyenin öz kaynaklarıyla Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirildiğinin altını çizen Başkan Aktaş, “Her yıl yaptığımız saha çalışmaları sonucunda şehrimizde kadın hizmetleri ile ilgili kadınların beklentilerinin daha fazla olduğunu gördük. Kadınların toplumsal sorunlarına çözüm üretmek ve kadın çalışmalarımızı daha etkin kılmak adına Aile, Kadın ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzü kurduk. Büyükşehir Belediyesi olarak bu uygulamayla kadın çalışmalarını daha geniş kitlelere ulaştırmak, kadın dayanışmasını desteklemek ve sosyal hayata katılımlarını artırmak ana hedeflerimiz oldu. Eşitsizliklerin azaltılması, sorumlu üretim ve tüketim, sağlıklı ve kaliteli yaşam, kadın-erkek fırsat eşitliği ve kaliteli eğitim temel dayanaklarımız oldu. Uygulamamız, yerelde kadınlara rehber niteliğini taşıyor. Hem STK’lar hem yerel yönetimler hem de kamu kurumlarının çalışmalarını kapsayan çatı uygulama yaptık. Uygulamamızı Bursa Büyükşehir Kadın Kulübü adıyla marketlerden indirebilirsiniz” diye konuştu.

Kadınlara özel mobil uygulama

İlk 10 bin kullanıcıya özel hediye

Bu arada ünlü sanatçı Ceyda Düvenci, toplantıyı izleyiciler arasından takip eden Başkan Alinur Aktaş’ın eşi Sevinç Aktaş’ı da sahneye davet edip, uygulama hakkındaki görüşlerini sordu. Uygulamanın kadınların hayatını kolaylaştıracak birçok özelliğe sahip olduğunu belirten Sevinç Aktaş, tüm kadınlara uygulamayı indirmelerini tavsiye etti. Düvenci’nin “Siz bu projeye bir şey katmak isteseniz, ne katmak isterdiniz?” sorusuna Sevinç Aktaş’tan beklenmedik yanıt geldi. Sevinç Aktaş, eşi Başkan Aktaş’a dönüp, “Ağanın eli tutulmaz misali, uygulamayı ilk indiren 10 bin kişiye hediye olabilir” şeklinde konuştu. Bunun üzerine Başkan Aktaş, uygulamayı indiren ilk 10 bin kişiye şehir içi ulaşımda geçerli 10 binişlik Bursakart ve bu 10 bin kişi içinde yapılacak çekilişle 160 çifte ‘çocuklarıyla birlikte’ Büyükşehir’in sosyal tesislerde yemek müjdesi verdi.

Bu müjdeler, salonu dolduran kadınlar tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Etkinliğin sonunda Başkan Aktaş, uygulamaya katılıp indirimli alışverişlere sponsorluk desteği veren firmalara teşekkür plaketi verdi.

Yüreğir’e çok yakıştı

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, sokak sağlıklaştırma çalışmalarında sona yaklaşılan Sinema Sokağı’nda incelemelerde bulundu. Adana’da bir zamanlar yaz akşamların vazgeçilmez aktivitesi olan yazlık sinemaların Yüreğir’deki en bilinen adresi ‘Eski Sinema Sokağı’nda Yüreğir Belediyesi’nin başlattığı sokak sağlıklaştırma çalışmaları tamamlanmak üzere. Türk sinemasına damga vuran ve hafızalara kazınan film sahnelerinin yer aldığı duvar boyama çalışması ile süslenen sokak şimdiden görenleri hayran bırakıyor. Yavuzlar ve Akıncılar mahallelerinin ortak değeri olan sinema sokağındaki restorasyon söve çalışmasıyla son bulacak.

Kadınlara özel mobil uygulama

Ataşehir’in bitmeyen çilesi

İstanbul Ataşehir’de yaşamakta olan okurlarımız, “Ataşehir’in finans merkezi girişinde hem yolun kötü durumda olması hem de metro çalışmasından dolayı trafik her akşam kitleniyor. Özellikle Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda bir maç varsa saatlerce trafikte kalıyoruz. Burası için alternatif bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu çalışmalar bitene kadar hiç yoktan Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda yapılan maçlar başka bir salona alınırsa bir nebze de olsa trafik rahatlar” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.

Kadınlara özel mobil uygulama

Köy yolundaki çukurlar tehlike saçıyor

Ordu’nun Ünye ilçesi Tekkiraz Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımızdan Erdal Suna, “Ordu’nun büyükşehir olması merkezlere yaradı, köylülere kimse bakmıyor. Köyümüzün yolları çok kötü durumda. Kuru havalarda çukurlar yine gözüküyor ama yağmur yağınca çukurlara dolan sular çok tehlikeli bir hal alıyor. Köyümüzde yüz haneyiz. Yolumuzun yapılması için sesimizi Büyükşehir Belediyesi’ne duyurun lütfen” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini Ordu Büyükşehir Belediyesi ekiplerine duyurmuş olalım.

Kadınlara özel mobil uygulama

Ortada çukur var, yandan geç

İstanbul Bağcılar’da Otocenter Galericiler Sitesinde çalışmakta olan okurlarımız ”Galericiler Sitesi’nin girişinde 1. Sokak’taki çukur arabalarımıza zarar veriyor. Belediyenin bu çukuru kapatmasını istiyoruz” dedi. Okurlarımızın bu şikâyetini Bağcılar Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

Kadınlara özel mobil uygulama

Fatura ulaşıyor, servis ulaşamıyor!

İstanbul, Eyüpsultan, Güzeltepe Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımızdan Erol Bulduk, “Ben başka bir ilçeden Eyüpsultan ilçesine taşındım. Uzun zamandır Digitürk müşterisiyim. 06.11.2022 tarihinde taşındığım adreste hâlâ hizmet alamıyorum. Tam beş kere randevu aldım. Ses kayıtları sistemlerinde mevcuttur. Adrese gelmedikleri halde, ‘Geldik, size ulaşamadık’ diyorlar. Hizmet alamadığım halde 59 TL fatura normal faturamın dışında, ayrıca telefonda yetkililerin söylediklerine göre artı 120 TL servis ücretinin faturama ilave edileceği söylendi, onu da onayladım ancak ne gelen var ne giden. Bu sorumunu lütfen dile getirin” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini Digitürk yetkililerine iletmiş olalım.

Kadınlara özel mobil uygulama

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, kurum, kuruluş ve markalarla yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir