‘Kahramanmaraş İstiklal’in Başkenti’dir’

Gerçekleştirilen projelerle ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “İstiklal’in Başkenti Kahramanmaraş’ta vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğu için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

‘Kahramanmaraş İstiklal’in Başkenti’dir’

Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın Kurtuluşu 12 Şubat bayramı nedeniyle Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Sözlerine Kahramanmaraş’ın savaş döneminde yaşadığı zorlukları anlatarak başlayan Başkan Mahçiçek, şunları söyledi: “Kahramanmaraş İstiklal’in Başkenti’dir. Neden derseniz, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından Osmanlı’dan bizlere baki kalan Anadolumuzun I. Dünya Savaşı’nı dünya kazanan ülkeler tarafından işgal edilmesi ki, önce Kahramanmaraş’ı İngilizler işgal eder sonra Fransızlar gelir işgal eder. Fakat Kahramanmaraşlı boyun eğecek ve işgal altında yaşayacak bir memleket değildir. Hiçbir silahı hiçbir mühimmatı olmayan Kahramanmaraşlı kendi aralarında bir grup oluşturarak “Kahramanmaraş ağzıyla çete dediğimiz kurtuluş çeteleri kurarak 22 gün 22 gece Fransızlarla savaşarak mücadele vermiş ve kentimizi Fransız işgalinden kurtarmış Kahraman bir kenttir. 12 Şubat 1920’de kurtuluş gerçekleştirilmiş ve Kahramanmaraşımız büyük şehir olunca da iki tane merkezde ilçe yasal olarak kurulmuş bu iki ilçeden bir tanesine Kahramanmaraş’ın kurtuluşuna izafeten Onikişubat Belediyesi denilmiştir. Bir diğerine ise Dulkadiroğlu beyliğinden gelen Dulkadiroğlu Belediyesi ismi verilmiştir. Bundan dolayı Kahramanmaraş’a İstiklal’in Başkenti diyebiliriz.

‘Sıralamada önlerdeyiz’

Bu İstiklal’in Başkentinde bağımsızlık mücadelesinin başlatıldığı ilk kurşunu atan ya da ilk müdahaleyi eden Kahramanmaraşımız olduğu için İstiklal’in başlatıcısı ya da Başkenti deme hakkına son derece sahibiz. Böyle güzel bir günde kurtuluş gününde ismini alan Onikişubat ilçemiz 4 Nisan 2014 tarihi itibariyle tüzel kişiliğine kavuşmuştur. O günden bu yana Onikişubatımızı yaşanılabilir kentler sıralamasında en ön sıralara taşımak için gerçekten çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların hangi bağlamlarda olduğunu ifade edecek olursak bunların bir kısmı fiziki manada yani yol, park ve alt yapı gibi, büyük bir kısmı da insan odaklı ve daha çok eğitim alanında yaptığımız çalışmalardır.” Başkan Hanefi Mahçiçek gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verdi.

Hizmette engel tanınmıyor

Şimdiye kadar örnek projelere yönelik bir çok model projeyi hayata geçiren Onikişubat Belediyesi, Down sendromlu ve engelli bireylere özel bir mekan kazandırmaya hazırlanıyor. Kahramanmaraş’ta ki Down sendromlu çocukları hayata bağlayacak Down Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi, ön yargıları yıkmaya geliyor. Engelli bireylerin yapabildiklerinin farkına varması ve kendi yeteneklerini keşfetmesiyle birlikte özgüven ve benlik kavramının gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan Down Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi, 5528 m2’lik alanda inşa ediliyor. Bina oturum alanı 634 m2 olup, 4894 m2 peyzaj alanı bulunan Down Eğitim, Kültür, Sanat Merkezi, fuaye, bireysel eğitim salonu bulunup, eğitim alanına ek olarak mutfak ve ıslak hacimlerden oluşuyor. Ayrıca çocukların duyu bilgilerine adapte olmasını sağlamak amacıyla Duyu Bütünleme Odası ve Karanlık Oda da Down eğitiminde kullanılacak. Merkez resim, müzik ve dans alanında da eğitimler verecek. Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi’nin farkındalık yaratan ve büyük ilgi toplayan bu projesinde, kafe kısmında Down Sendromlu çocuklar, aileleri ve engelli bireylere yönelik; servis, hazırlık, kasa paketleme bölümlerinde farklı iş bölümleri oluşturularak, sosyal hayatla ilişkileri güçlendirilecek.

21 bin kişi pedal çevirdi

İnsanlığa hizmet için çalışan Onikişubat Belediyesi, Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Projesi’yle vatandaştan tam not aldı. Özellikle hafta sonu adım atacak yer kalmayan tesiste, üye sayısı 21.704’e ulaştı. Kısa sürede 80.720 kez hizmet alınan tesiste; 9 km kesintisiz yol boyunca, 6 noktada farklı kondisyon alanları, yürüyüş alanları ve 720 adet bisiklet otoparkı, 240 araçlık otopark, model uçak pisti ve kafeterya bulunuyor. Bisiklete farklı bir bakış açısı kazandıran Onikişubat Belediyesi, anneleri, bebekleri, çocukları ve eğlenceli zaman geçirmek için gelen grupları düşünerek ilginç ve dikkat çekici bisikletler tasarladı.

Maraş’ta ‘Okuma Zamanı’

Öte yandan Onikişubat Belediyesi, çocukların ayrım yapılmaksızın eğitimine ve gelişimine önem vererek, örgün eğitime destek olmak, okullaşma oranını artırmak ve mevcut potansiyeli değerlendirip geleceğe doğru adımlar atmak amacıyla hayata geçirdiği, Sosyal Etkinlik Merkezleri alanında farkındalık yaratıyor. ‘Okuma Zamanı’ düsturuyla öğrencilerin her zaman yanında olarak Hayrullah ve Haydarbey Mahalleleri’nde bulunan Sosyal Etkinlik Merkezleri’nde üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler takviye kurslar alıyor. Deneyimli ve tecrübeli kadrosuyla donanımlı hale getirilen merkez 35 kişilik bir kadro ile toplam da 2400 öğrenciye takviye kursları veriyor.

Otopark sorununa neşter vurulacak

Her zaman olduğu gibi hizmet anlayışıyla farkını ortaya koyan Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçle otopark sorununa da büyük bir çözüm getirerek, vatandaşın rahatlamasına vesile olacağını belirtti. Son derece teknik mekanizmalarla donanmış halde tasarlanan otoparkta yangın söndürme sistemleri, havalandırma sistemleri, duman tahliye ve fan sistemleri de bulunuyor. Onikişubat Belediyesi Akıllı Hizmet Binası’nda her alanda profesyonel anlamda hizmet verilecek. Halka hizmet ve memlekete hizmet bilinciyle her zaman gönülden çalışmalarını gerçekleştiren Başkan Hanefi Mahçiçek, yeni yapılacak binanın her detayı ile tek tek ilgilendiğini ve gelecek nesillere değerli bir yapı bırakmak istediğini söyledi. Bu anlamda akıllı hizmet binası içerisinde 230 kişilik çok amaçlı salon, 90 kişilik ihale odası, ihale hazırlık odaları, kurum içi eğitimler için derslikler, banka rezerv alan, vatandaşların rahatlıkla ödemelerini yapabilmeleri için vezne ile ödeme bankolarının yanı sıra vatandaşlara sağlıklı bir hizmet verebilmek için süper hizmet masaları yer alıyor.

Akıllı Hizmet Binası hızla yükseliyor

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi yeni hizmet binası için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Her zaman yaptığı işlerle vatandaştan tam not alan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’a en prestijli yatırımı yaptı. Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi yeni hizmet binası inşaatı hızla devam ederken, vatandaş tarafından da merakla takip ediliyor. Hem modern hem de tarihi silueti ile oldukça dikkat çeken hizmet binasının, Kahramanmaraş için çok önemli ve değerli bir yapı olacağı belirtiliyor. En kısa sürede hizmet vermeye başlayacağı belirtilen Onikişubat Belediyesi hizmet binası, 8 kattan oluşuyor. Oldukça lüks bir yapıya sahip olan yeni hizmet binasında 240 araçlık 2 otopark, meclis salonu, encümen salonu, 1 ihale odası, 1 derslik, 3 toplantı salonu, 1 belediye müzesi, 1 yemekhane ve 4 yemekhane salonu bulunuyor.

Çevre ve doğaya duyarlı hizmet

Çevre ve doğa konusunda her zaman hassas davranan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in sadece betondan ibaret bir yapı yapmak yerine, üretken ve geri dönüşüm sağlayacak bir yapı yapmayı tercih ettiği ifade edildi. Bu kapsamda Onikişubat Belediyesi yeni hizmet binası içerisinde 26 adet güneş panelleri bulunuyor. Panelleri bina içi ısıtmada kullanarak, binanın elektrik ve doğal gaz enerjisi kullanımını düşürmeyi amaçlayıp, çevreye karşıda sorumluluğunun yerine getirilmiş olacağı belirtiliyor. Öte yandan gri su tesisatı ile de yağmur sularının arıtılarak tekrardan uygun alanlarda dönüşümlü olarak kullanım sağlanmasının hedeflendiği ifade edildi. Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi Akıllı Hizmet Binası’nın en kısa sürede hizmete başlayacağı öğrenildi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir