Karacabey geleceğe yatırım yapıyor

3T vizyonu doğrultusunda ‘topyekûn kalkınma’ modelini benimseyerek, gelecek yolculuğunu kararlı adımlarla sürdüren Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Sağlıklı ve donanımlı nesillerin topluma kazandırılması için ekolojik turizm ve eğitimle geleceğe yatırım yapıyoruz” dedi

Karacabey geleceğe yatırım yapıyor

Sahip olduğu eşsiz değerleri ve coğrafi avantajlarıyla, ‘Güney Marmara’nın Yıldızı’ olma yolunda hızla ilerleyen Karacabey, Belediye Başkanı Ali Özkan’ın göreve geldiği günden bu yana gösterdiği gelişim ivmesiyle, her alanda adından söz ettirmeye devam ediyor. Güçlü ekonomik yapısı ve akılcı projelerle, ilçe genelinde büyük ölçekli projeleri sırasıyla hayata geçiren Karacabey Belediyesi, 3T vizyonu doğrultusunda; tarım, turizm ve teknolojik açıdan ‘topyekûn kalkınma’ modelini esas alırken, özellikle sağlıklı ve donanımlı nesillerin topluma kazandırılması hedefiyle de eğitime ve spora koşulsuz desteğini sürdürüyor. Çağdaş belediyecilik anlayışı gereği, ‘insan odaklı’ yaklaşımları benimseyen ve toplumsal faydaya odaklanan Karacabey Belediyesi, en büyük yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğu gerçeğinden hareketle, ‘yarınlarımız’ olarak gördüğü gençlerin, nitelikli ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri adına önemli bir sorumluluk üstleniyor.

Eğitime tam destek

İlçe merkezi ve kırsaldaki eğitim kurumlarına yönelik altyapı ve üstyapı iyileştirme çalışmalarının yanı sıra, kültürel ve sosyal faaliyetlere sunduğu katkı ile öğrencilerin ve eğitim kurumlarının yanında yer almayı kararlılıkla sürdüren Karacabey Belediyesi, sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da örnek oluyor. Karacabey’de, mesleki eğitim ve sanayi iş birliği seferberliği kapsamında tüm Türkiye’ye örnek olacak dev bir adım atıldı. Karacabey Belediyesi, Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında okula 6 milyon TL seviyesinde yatırım yapılarak Türkiye’ye örnek bir model sistem oluşturuldu. Proje kapsamında laboratuvarlar ve iş güvenliği sistemleri de devreye alındı.

Bu bölümden mezun olacak öğrencilerin teknoloji odaklı gelişip, iş gücüne daha yetkin bireyler olarak kazandırılması ve öğrenciler için ‘iş garantisi’ sunulması planlanıyor. “Bu projeyi her okul için bir sanayici ile iş birliği modeline dönüştürebilirsek Türkiye’de büyük bir eğitim başarısı yakalarız” diyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Türkiye’de robot ve kodlama konusunda ilk adım atan belediyenin de Karacabey Belediyesi olduğunu söyledi.

Spor vadisi gün sayıyor

Karacabey’de, belediye imkânları ile eski panayır yerinde geçtiğimiz yıl başlatılan ve sportif başarıları daha kalıcı hale getirecek ‘Spor Kompleksi’ inşaatı ise tüm hızıyla sürüyor. Karacabey Belediyesi imkânları ile yürütülen ve ilk bölümü büyük ölçüde tamamlanan Spor Kompleksi’nin ilk bölümünde sporcu odaları, yemekhane, konferans ve fitness salonları, idari ofisler ve antrenman sahalarının yer aldığı ifade edilirken, bu alanın önümüzdeki dönemde bir ‘Spor Vadi’sine dönüştürülmesi hedefleniyor. Gençleri uyuşturucudan, alkolden ve kötü alışkanlıklardan korumanın en önemli yolunun, spor aktiviteleri olduğuna vurgu yapan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ‘Sportif Kent Karacabey’ hedefi doğrultusunda kararlılıkla ilerlediklerine değindi.

Sürdürülebilir başarı

Sporun diğer tüm gelişmelerin tetikleyicisi olduğuna vurgu yapan Başkan Özkan, “Tüm ilçe halkını 7’den 70’e sporla ve sportif alanlarla buluşturmaya devam edeceğiz. Sağlıklı ve mutlu nesiller için spor, ‘olmazsa olmaz’ faktörlerden biridir. İlçedeki sportif altyapının güçlendirilmesi adına tüm branşlara destek vermeye devam edeceğiz. Nitekim bugüne kadar yakalanan başarılar da ilçe halkımızın göğsünü kabartmaya devam ediyor. Önemli olan, bu başarıları sürdürülebilir hale getirmektir” diye konuştu.

Modern ve müreffeh kent

Her alanda büyük bir değişim ve dönüşümün yaşandığı Karacabey’in geleceğinin çok parlak olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Ali Özkan, insanların beklentilerine yanıt verecek her türlü uygulamayı hayata geçirmeye devam edeceklerini ifade etti. Özkan, “Son yıllarda Karacabey’de, tüm kamuoyunun da haklı olarak takdirini toplayan, sportif branşlar açısından adeta bir çağ değişimi yaşanmaktadır. Tüm sportif branşlarda elde edilen başarılı sonuçlar da hepimizin göğsünü kabartıyor. Bu vesileyle bizlere bu sevinci yaşatan tüm dallardaki sporcularımıza, ilçemiz adına teşekkür ve minnettarlığımızı sunuyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Özkan ayrıca, “Hemşerilerimizin de bizlere verdiği destekle, ‘modern ve müreffeh kent Karacabey’ hedefine mutlaka ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

‘Tarım ve hayvancılık vazgeçilmezimiz’

Karacabey’in tarım ve hayvancılıkta ön plana çıkan bir ilçe olduğuna işaret eden Başkan Özkan, “Tarım ve hayvancılık Karacabey’in vazgeçilmezidir. Karacabey’de Türkiye’nin salçalık domates ihtiyacının yarısı karşılanmaktadır. Bu alanda soğanın ekonomik değeri azaldığı için yeni alanlarda çiftçimiz ile istişare ediyoruz. Yapılan çalışmalar ile Susurluk Şeker Fabrikası açıldı. Şimdi de çiftçimiz şeker pancarı üretiyor” dedi.

Turizmde büyük artış

Göreve gelir gelmez turizm alanında da bölgenin bir envanterinin çıkarıldığını ifade eden Başkan Ali Özkan, Karacabey Longozu, Eskikaraağaç Leylek Köyü, Baoğaz Bölgesi, Karacabey Harası ve Uluabat gibi birçok değerin ortaya çıkarılmaya başlandığını belirtti. Karacabey Longozu’nun dünyada eşine az rastlanır bir doğal güzellik olduğunu söyleyen Özkan, bölgede 300’ün üzerinde kuş türü, yaklaşık 1 asırdır bölgede yaşayan ve göçebelerin bıraktığı atlardan oluşan yaban atları sürüsü, manda ve karabaş otu gibi birçok özel canlı olduğunu söyledi. Eskikaraağaç Leylek Köyü’nün Türkiye’deki tek leylek köyü olarak ülkemizi Avrupa’da ve dünyada tanıttığını da sözlerine ekleyen Başkan Özkan, “Biz her yıl Avrupa Leylek Köyleri ağı toplantılarına katılıyoruz. Leyleklerimiz için ‘Ekolojik Turizmi’ içeren bir ‘Leylek Master Planı’ oluşturarak önemli bir başarı sağladık. Şu anda yüzlerce turist bu bölgeyi ziyaret ediyor. Yine bölgede yer alan Ayı Rehabilitasyon Merkezi de Türkiye’de tek. Hayvan dostu belediyeciliğe de örnek olacak adımlar atıyoruz” dedi.

‘Başkanımla Okuyorum’

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan tarafından başlatılan ve ülke genelinde de büyük dikkat çeken ‘Başkanımla Okuyorum’ etkinlikleri kapsamında Başkan Özkan, bugüne kadar ilçedeki yüzlerce minik öğrenciyle bir araya gelip aynı masada kitap okurken, toplum genelinde okuma alışkanlığının artması konusunda önemli bir farkındalık yaratmayı başardı.

Nitelikli işgücü

Eğitime yapılan yatırımın, ülkemiz geleceğine yapılan en doğru yatırım olduğuna inanan Belediye Başkanı Ali Özkan, işgücü piyasasına nitelikli bireyler kazandırılması noktasında eğitimin temel unsurlardan biri olduğuna vurgu yaparak, nitelikli insan gücünün yetişmesi için de önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Özkan, Karacabey Belediyesi’nin 3T vizyonundan biri olan ‘teknoloji’ ile ilgili, yereldeki ve Bursa’daki paydaşlarla birlikte ilkokuldan üniversite seviyesine kadar, istihdama kaynaklık edecek projelere ağırlık verdiklerini ve ilçedeki ileri teknoloji gerektiren ve şu anda Türkiye’ye örnek olan Bursa Teknoloji Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) gibi projelerde de bu işgücünden faydalanmayı öncelik edindiklerini aktardı. TEKNOSAB açıldığında hem Karacabey için hem de Bursa için önemli bir istihdam kaynağı ve teknoloji merkezi olacak.

Sporcu patlaması yaşandı

Karacabey’de başlattığı eğitim seferberliğinin yanı sıra, spora ve sporcuya da yatırımlarını tüm hızıyla sürdüren Karacabey Belediyesi, 2014 yılında 280 olan lisanslı sporcu sayısını 8 bin seviyesine çıkarırken, ilçede spora ve sporcuya verilen büyük desteği de gözler önüne serdi. Karacabey Belediyesi’nin verdiği destekle, ilçenin futbolda uzun yıllara dayanan 3. Lig hasretini sona erdiren Karacabey Birlikspor da bugüne dek saha içinde ortaya koyduğu başarılı performansın yanı sıra centilmenliğiyle de spor kamuoyunun haklı takdirini kazanmaya devam ediyor. Karacabeyli güreşçiler de ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen turnuvalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam ediyor. Güreşçiler son olarak, 7 ülkeden toplam 300 güreşçinin boy gösterdiği Uluslararası Osmangazi Yıldızlar Güreş Turnuvası’nda, yakaladıkları üstün başarılarla Karacabeylilerin gururu oldu. Başkan Ali Özkan, futbolun yanı sıra voleybol, basketbol ve güreş branşlarında yaşanan başarıları da kalıcı hale getirmek istediklerini kaydetti.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir