‘Karla mücadelede tam kadro sahadayız’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kış öncesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, karla mücadele eden makine ve ekipman sayısını geçen yıla göre 574 adet artırarak 11 bin 490’a yükselttiklerini bildirdi. 13 bin 52 personelin de hizmet vereceğini duyuran Karaismailoğlu, sürücülere de önemli uyarılarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları 2022-2023 Sezonu Kar ve Buzla Mücadele Başlangıcı ve Yol Bakım Araçlarını Hizmete Alım Töreni’ne katıldı.

2003 yılından bugüne bambaşka bir Türkiye için çalıştıklarını, çabaladıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu yolda, karayolları başta olmak üzere ulaşımın her alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve bu yatırımlarımızda yerli ve milli üretimin payını her geçen gün artırıyoruz. Hem yatırım hem de yerli ve milli üretim alanlarında ülkemize çağ atlattık. 100 yıllık altyapı ihtiyacını 20 yılda büyük ölçüde tamamladık. Yetmedi; 2023, 2035 ve 2053 için yeni hedefleri belirledik. Devlet aklını en iyi şekilde kullanarak, katılımcı bir yaklaşımla, önümüzdeki 30 yılda yapacağımız yatırımları bir bir planladık. Şimdi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye Yüzyılı vizyonuna uyumlu yatırımlarımızı hayata geçirmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

‘20 yılda tarihi birlikte yazdık’

“Özellikle karayolları yatırımlarında, son 20 yılda, tarihi birlikte yazdık, ülkemizin kaderini birlikte değiştirdik” diyen Karaismailoğlu, karayollarındaki bölünmüş yol uzunluğunun 28 bin 790 kilometreye çıkarıldığını, 2023 hedefinin 30 bin kilometreye çıkarmak olduğunu söyledi. Hükümetleri döneminde tünel uzunluğunu 50 kilometreden 663 kilometreye yükselttiklerini, 2023 hedefinin 720 kilometre olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “Köprü ve viyadük uzunluklarını 738 kilometreye çıkardık. 2023 hedefimiz, 770 kilometreyi aşmaktır. Toplamda 112 milyar doları aşan karayolu yatırımlarımızla 2003 yılından bugüne istihdama 5,3 milyon kişi, üretime 265 milyar dolar, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya ise 123 milyar dolarlık katkı sağladık. El birliğiyle ülkemizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla temelli büyümesine destek olduk. Olmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

‘Yerli imalat’ vurgusu

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, yaz ve sonbaharın ardından kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, özellikle doğu bölgelerinde kar yağışlarının etkisini göstermeye başladığını dile getirerek, yoğun yağışlar gelmeden karayollarında, araç, ekipman ve lojistik hazırlıklarının tamamlandığını aktardı. Kar ve diğer doğal afetlere karşı yolları sürekli açık bulundurması için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün araç ve makine parkını sürekli olarak yenilediklerinin altını çizen Karaismailoğlu, geçen yıl 10 bin 916 makine ve ekipmanın hizmet verdiğini, 2022’de bu sayısının 574 adet artarak 11 bin 490’a çıktığına dikkati çekti. Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

“Bu yıl, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün makine parkına satın alınan makine, araç, üstyapı ve ekipmanların yüzde 81’lik kısmı yerli imalattır. Yeni alımlarla birlikte bugün itibarıyla Karayolları Genel Müdürlüğü araç parkında 5 bin 427’si hareketli makine olmak üzere, toplam 13 bin 734 makine ve ekipman hizmet vermektedir. Soğukların ve yağışların yaklaştığı bu günlerde, 2022-2023 sezonu kış programımızı da hazırladık. Planımıza göre, yurt genelindeki toplam 68 bin 725 kilometrelik karayolu ağımız üzerinde, 450 karla mücadele merkezimizde, 11 bin 490 makine ve ekipmanla, ayrıca 13 bin 52 personelimizle hizmet vereceğiz. Kış programında, karla mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere, 610 bin ton tuz, 407 bin 795 metreküp tuz agregası, kritik kesimler için 17 bin 103 ton kimyasal buz çözücü ve çözeltisi ile 132 ton üreyi merkezlerimizde depoladık. Bunun yanında, karayollarımızdaki tipi ve esintilere karşı 851 kilometrelik kar siperi yaptık.”

Kış öncesi sürücülere uyarı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, vatandaşlara seslendi ve “Kış mevsiminde seyahat edecek yol kullanıcılarının, yola çıkmadan önce güzergâhlarla ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’müzün 0-312-449 86 60 numaralı telefonlarından ya da ücretsiz ALO 159 hattından veya www.kgm.gov.tr internet adresinden kapalı ve açık yollar ile birlikte önerilen alternatif güzergâhlarla ilgili bilgi almalarının önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi. Karayollarını ve mücadele araçlarını düzenli olarak akıllı ulaşım sistemleriyle takip ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, kapanan ve açılan yolların, karla mücadele merkezlerinde 7/24 esasına göre izlendiğini söyledi. Kritik kesimlerde karla mücadele araçlarının çalışmalarını, üzerlerindeki kamerayla takip ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, araçlardaki ‘araç takip sistem’leri üzerinden de çalışmaların izlendiğini, olası olumsuzlukların koordinasyon birimlerine anında iletildiğini ifade etti.

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

‘Öncelikli hedefimiz trafiğin açılmasıdır’

Yollardaki karla mücadelenin, tüm tarafların ortak ve koordineli çalışmalarıyla başarıya ulaştığına vurgu yapan Karaismailoğlu, sürücülere de şu mesajları verdi: “Karla mücadelemizi, güzergâhların trafik hacminin yoğunluğundan kaynaklı önceliklere göre yapıyoruz. Mücadelede öncelikli hedefimiz trafiğin açılmasıdır, yol genişletme devamındaki bir süreçtir. Yoğun yağış, tipi ve ani ısı düşmesi gibi nedenlerden dolayı can güvenliğiniz açısından, yollar trafiğe kapatılabilir. Kapatılan yollara giriş yapmak için lütfen ısrarcı olmayalım. Kendimizin, sevdiklerimizin ve karayollarında seyahat eden herkesin can ve mal güvenliği için kış şartlarına uygun olmayan ve kar lastiksiz araçlarla lütfen yola çıkmayalım. Yola çıkmadan önce hava ve yol durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olalım. Araçlarımızda zincir, takoz ve çekme halatlarını kati suretle bulunduralım. Yolda mahsur kalan araç sahibi iseniz, bulunduğunuz şeridi değiştirmeyelim. Olumsuz hava şartlarında yolun sol şeridini özellikle boş bırakalım. Özellikle rampalarda TIR kaymalarına sıkça rastlanıyor. Karayollarında TIR ile değil, kar ile mücadele etmek istiyoruz. Sürücülerimizin, araçlarının yük ve hızını, hava ve yol şartlarına göre ayarlayacaklarını, araç takip mesafelerini artıracaklarını, trafik işaret ve işaretçilere uyup, şerit ihlali yapmayacaklarını, yorgun ve uykusuz yola devam etmeyeceklerini, her zaman olduğu gibi, sürücülerimizin, her türlü koşulda yol açma çalışması yapan, seyir güvenliğini artırmak için zor koşullarda mücadele veren Karayolu Genel Müdürlüğü ekiplerimize destek olacağına canı gönülden inanıyoruz.”

30 Milyonluk Yatırım

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kayseri yolu üzerindeki hal ve madalyalı kavşakların trafik yükünü alacak Güney Bağlantı Yolu projesinde sona geldi. 4 kilometre uzunluk ve 55 metre genişliğindeki yeni arterin yatırım maliyeti 30 Milyon TL’nin üzerinde. Başkan Güngör, “İnşallah kısa süre içerisinde de Güney Bağlantı Yolu’muzu hizmete alacağız. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

Körfez’e büyük hizmet

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, filosuna kattığı 25 adet yeni otobüsle Edremit, Havran, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde toplu ulaşımın kalitesini artırıyor. Körfez Bölgesi’nin coğrafi yapısı, sokakların dar ve eğimli olması sebebiyle tercih edilen otobüsler, minibüs boyutlarında olup 6.6 metre uzunluğunda ve 18 oturan 19 ayakta toplam 37 adet yolcu kapasitesi ile otobüs statüsündedir. Euro 6 motorun tercih edilmesinin sebebi benzinli araçlara göre %30 yakıt tasarrufu sağlaması, %25 daha az karbondioksit salımı ve çevreci olmasıdır.

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

Konya’yı örnek gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en büyük ve en modern Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi başta olmak üzere Hayvan Hastanesi, e-Pati uygulaması ve Canbulan hizmetini Türkiye’ye örnek gösterdi.

Karla mücadelede tam kadro sahadayız

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, kurum, kuruluş ve markalarla yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir