Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

Kayseri’nin Melikgazi İlçesi’nde atıl durumda olan ahırlar, Kurban Bayramı öncesi hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Kokudan rahatsız olan mahalle sakinleri yetkililerden bu durumu çözmesini bekliyor.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yaşamakta olan okurlarımız, “Kayseri ili, Melikgazi Belediye sorumluluğunda olan 19 Mayıs Mahallesi, Şehit Mehmet Baydur Caddesi’nde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir yerleşim yerinde atıl durumda olan ahırlar Kurban Bayramı öncesi hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Kokudan tüm mahalleli rahatsız durumdayız. Dairelerde yaşlı ve solunum cihazına bağlı insanlar var. Pencere açıp evi havalandıramıyoruz. Balkona çıkamıyoruz. Geçen sene Kurban Bayramı’na kadar hayvanlar burada durdu. Üstelik yasak olmasına rağmen iki gün burada kurban kesildi. Bu yıl yine aynısı olacak. Mahalle halkı olarak karar alıp Melikgazi Belediyesi WhatsApp şikâyet hattına yazdık ama ne gelen var ne giden. Lütfen ama lütfen haber yapın, artık birileri sesimizi duysun. Ne Melikgazi Belediyesi ne Kayseri Büyükşehir Belediyesi ne de  kaymakamlık çözüm üretmiyor. Sorumluluk Melikgazi Belediyesi’nde  diyor tüm kurumlar ama Melikgazi Belediyesi duyarsız, umursamıyor. Şikâyet etmekten bıktık’’ dedi. Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra, sorumluluk alanı olan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. H. Mustafa Palancıoğlu ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç konuyla ilgili ne yapacaklar, bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

Adana’nın lezzetleri tek çarşıda toplanıyor

Çukurova Belediyesi tarafından 2020 yılının kasım ayında temeli atılan Adana Lezzetleri Çarşısı bitme aşamasına geldi. Adana’nın tüm lezzetlerinin yer alacağı çarşının 1 buçuk ay içinde bitirilmesi planlanıyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yapımı son aşamaya gelen inşaatı denetledi, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Adana Lezzetleri Çarşısı’nda Adana’ya özgü tüm lezzetleri bulmanın mümkün olacağını belirten Başkan Soner Çetin, “Çarşıda en iyi kebapçı, şırdancı, şalgamcı, Adana’ya özgü yemekler, tatlıcı, bici bici gibi lezzetlerin bulunduğu dükkânlar olacak. Her lezzetten tek dükkân olacak ve hepsinden sadece birer tane bulunacak. Bu markalar halkın en beğendiği isimlerden seçilecek. Bunları belirlemek için halkın nabzı tutulmaya ve kamuoyu araştırması yapılmaya başlandı” dedi.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

SEYHAN’IN “GEZİCİ BİLGİ EVİ” YOLA ÇIKTI

Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi, uzaktan eğitim olanağının bulunmadığı ya da kısıtlı olduğu ilçenin eski köylerindeki öğrenciler için ‘Gezici Bilgi Evi’ni hizmete sundu. Beş sabit bilgi evinin Seyhanlılara hizmet verdiğini, kısa süre içinde üç bilgi evinin daha hizmete sunulacağını aktaran Başkan Akay, ‘Gezici Bilgi Evi’ aracılığıyla kitaplarla buluşan çocukların mutluluklarının yüzlerinden, gözlerinden okunduğunu belirterek, “Bizim için çocukların mutluluğu her şeyin ötesinde” dedi.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

İlk kepçeyi Başkan Kocaispir vurdu

Yüreğir’in merkezinde yıllardır kanayan yara olarak bekleyen Sinanpaşa Mahallesi kentsel yenileme süreci, Başkan Fatih Mehmet Kocaispir’in çabaları ve ısrarlı takibi ile meyvesini verdi. 103 dönümlük alanı kapsayan yenileme için kamulaştırılan binalarda kepçeler yıkıma başladıı. Mahalle sakinlerinin heyecanla beklediği yıkım sürecini Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte başlatan Başkan Kocaispir, kentsel yenileme tamamlandığında Sinanpaşa’nın Yüreğir’in en değerli yeri ve vitrini olacağını söyledi.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

Başkan Gültak bisiklet severleri buluşturdu

Akdeniz Belediyesi, sporun her dalına ve sporculara destek vermeye, yanlarında olmaya devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü kapsamında, Ümit Yaşar Oğuzcan Parkı’nda “Bisiklete Dair Her Şey” sloganı ile düzenlenen etkinliğe, her yaştan yüzlerce kişi ilgi gösterdi. Renkli etkinliğe katılan doğa ve bisiklet severler, park içinde hazırlanan eğlenceli parkurlarda bisikletleri ile test sürüşleri yaptı, ayrıca eğitmenlerden güvenli bisiklet sürüşü hakkında tavsiyeler alma imkânı buldu. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da bisiklet severlerle birlikte etkinliğe katılarak parkur boyunca bisiklet sürdü.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

‘Belediye yol kapamaz, açar’

Çanakkale’de yaşamakta olan okurlarımız, ‘’Yeni yapılan belediye binasının yanındaki yol beş yıla yakın süredir kapalı. Bu yol aynı zamanda Tapu Müdürlüğü’ne giden yol. Bu yolu yıllardır kullanamıyoruz’’ dedi.  Çanakkale’de yaşayan vatandaşların bu şikayetini Çanakkale Belediyesi haziran ayı olağan meclis toplantısında Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel de dile getirdi “Belediye yol kapamaz, açar” ifadesini kullandı.  Yüksel,  ayrıca, şehrin en işlek caddelerinde hafta içi araç ve yaya trafiğinin en yoğun saatlerinde yaya geçitlerinin çizgilerinin boyanmasına  tepki gösterdi. Pandemiden dolayı pazar günleri yasak olduğu için yapılan işlemlerin hem daha sağlıklı olduğunu hem de vatandaşlara bir rahatsızlık vermeyeceğini söyledi. Okurlarımızdan gelen bu yoğun şikâyetleri Çanakkale Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım, bakalım belediyeden ne yanıt gelecek?

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

‘Kapı pencere açamıyoruz!’

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi, Toros Mahallesi,  824 Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, ‘’Yollarımız ne zaman yapılacak? Toz topraktan kapı pencere açamaz hale geldik’’ dedi. Okurlarımızın şikâyetinden sonra Konyaaltı Belediyesi’nden nasıl bir cevap gelecek, bekleyip göreceğiz.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

Yıllardır asfalt bekliyorlar!

Ankara’nın Mamak İlçesi, General Zeki Doğan Mahallesi 504. Sokak’ta yaşamakta olan bir okurumuz,  “Sokağımıza 2008 yılından beri asfalt yapılmadı. Sokağımızın asfalt yapılmasını istiyoruz. Yıllardır kışları bir alt sokakta en ufak karda kar tuzlama ekipleri hemen geliyorlar ancak bizim sokağa çıkmıyorlar bile. Ayrıca evimizin önündeki elektrik trafosu iki kere patladı ve yangın tehlikesi atlattık. Trafonun evlerden uzak bir yere koyulmasını istiyoruz’’ dedi. Okurumuzun bu şikâyetini Mamak Belediyesi ekiplerine duyurmuş,  bakalım belediyeden nasıl bir açıklama gelecek?

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

‘Başıboş köpeklere çözüm istiyoruz’

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde yaşamakta olan bir okurumuz, ‘’Ülker Spor Arena’nın yanındaki boş arazide duran sokak köpeklerinin saldırılarından bıktık. Ataşehir Belediyesine şikâyet etmemize rağmen bir değişiklik olmadı. Başıboş bu köpekler kontrol altına alınsın. Hayvan severiz ama saldırılardan bıktık. Lütfen sesimizi duyurun” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini Ataşehir Belediyesi ekiplerine iletmiş olalım.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

‘Arabalarımız zarar görüyor’

Bu hafta Kadıköy’den iki tane şikâyet aldık. İlki İstanbul’un Kadıköy ilçesi Göztepe Mahallesi’nde yaşamakta olan okurlarımız, ‘’Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nde yolda belediye çalışma yaptı, bir hafta geçmesine rağmen hâlâ asfalt çalışması yapılmadı, arabalarımız zarar görüyor’’ dedi. Yine Kadıköy Göztepe Mahallesi Nadirağa Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, ’’Yolun ortasında çökmeler oluştu. Yoldaki çöken alandan kaçmaya çalışan araçlar yüzünden kazalar yaşanıyor. Özellikle pazartesi günleri kurulan pazardan çıkan pazarcılar yolda sürekli kavga ediyor. Bir an önce yolun yapılmasını ve yol geliş gidiş olduğu için plastik esnek duba ile yolun ayrılmasını istiyoruz. Her gün kavga ayırmaktan bıktık usandık’’ dedi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın bu şikâyetlerle  ilgili olarak  en kısa sürede bu konuda gereğini yapacağından eminiz.

Kayseri’nin göbeğinde kaçak hayvan pazarı

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

‘İlçe belediyesinin sorumluluğunda’

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yaşamakta olan okurlarımız, Yoğurtçu Parkı girişindeki, şahıslar tarafından işletilen tuvaletin kaldırılıp yerine temiz, hijyen ve insana yaraşır seyyar tuvalet konulmasını istemişti. Biz de gazetemizin 4 Haziran 2021 Cuma günkü nüshasında “Tuvaletleri İBB işletsin!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Haberimizden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt geldi: “Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yapılan incelemede, kullanılan tuvaletin ilçe belediyesi sorumluluğunda olduğu, yakın zamanda sözleşmelerinin sona erdiği belirlenmiştir. Bunun üzerine; İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü, alandaki bu tuvaleti, İBB sorumluluğuna katmak üzere harekete geçmiştir. Süreç devam etmektedir.’’

SEN SOR, BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59  numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir